המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
סופר עיראקי: נחוצה פתוא אסלאמית עולמית נגד הטרור של האסלאם הקיצוני
18/1/2017


סופר עיראקי: נחוצה פתוא אסלאמית עולמית נגד הטרור של האסלאם הקיצוני

 

ח'אלד אל-קישטייני, עיתונאי וסופר עיראקי הכותב ביומון הלונדוני אל-שרק אל-אוסט, פרסם מאמר בו טען כי כדי להתמודד עם הטרור האסלאמי יש לפרסם פתוא אסלאמית עולמית  בגנותו, שתהיה מקובלת על דעת כל חכמי הדת המוסלמים בעולם, ואשר תופץ ותידון באופן שיטתי במוסדות הדת והחינוך, בתקשורת ובזירות החברתיות. לדבריו, האחריות למיגור הטרור האסלאמי ורעיונותיו הקיצונים מוטלת על המוסלמים לבדם ורק התמדה עיקשת בכיוון זה תשיג את המטרה המבוקשת.

 

ח'אלד אל-קישטייני


 

להלן תרגום קטעים מן המאמר:[1]

 

"המזכירות הכללית של מועצת חכמי הדת הבכירים בסעודיה פרסמה ב-21 בדצמבר [2016] פתוא [פסק הלכה] המגָנה ומאשימה בכפירה את כל מי שמרשים לעצמם להרוג מוסלמים או בעלי בריתם, שדמם מוגן [ע"פ ההלכה המוסלמית] ואסור להרגם. [על פי הפתוא], מי שעושה זאת עובר על אחת העברות החמורות ביותר, ששום צידוק לא נותן לה הכשר ומי שמפר אותה, מנוע מלהיכנס לגן העדן.[2] אלה דברים ברורים, אך למרבה הצער הם לא זכו לַתפוצה ולַהד להם הם ראויים. הפתוא פורסמה בתקופה בה שקעתי בהרהורים וקראתי לפרסום פתוא עולמית בעניין זה, שכן הטרור האסלאמי הקיצוני הפך למפלצת שדמותה מתפשטת לכל עבר ופוגעת בכל החברות האנושיות. לא חולף יום מבלי שנשמע על אחד מאסונותיו [של טרור זה], ושום מדינה אסלאמית, או [מדינה] שמתערבת במדינה אסלאמית או בעלת ברית שלה, אינה יכולה להינצל מנזקו. 

 

הטרור האסלאמי הקיצוני זכה להד רב ולכן דרושה לו תגובה מהדהדת. יתר מדינות [העולם, הלא אסלאמיות] חותרות לאמץ ולנקוט צעדים שונים כדי לעקוב אחר האסלאמיסטים הקיצוניים הללו, לרדוף אותם, לתקוף את מקומות המסתור שלהם ולעצור את מנהיגיהם ואת תומכיהם. אלא שהמציאות הוכיחה שכל המאמצים הללו נכשלו, שכן תומכיהם של 'אל-קאעדה', 'דאעש', 'בוכו חראם' ודומיהם מתרבים ומתפשטים [בעולם]... נשקם העיקרי הוא אמונותיהם הסוטות מדרך הישר... ועלינו להתמודד עמם באמצעות אותו נשק  [נשק האמונה]...

 

[לשם כך], אנו זקוקים לפתוא עולמית שתוסכם על דעת כל חכמי הדת המוסלמים מכל המדינות ומכל העדות. עליהם להוציא פתוא מכובדת שתופץ בכל המסגדים, בתי הספר ובתי הכלא, בכל מוסדות הלימוד והתרבות ובצבא, ותיתלה בכיכרות הציבוריות. המורים וחכמי הדת ידקלמו אותה ויפרשו אותה מעל בימות המסגדים, ברשתות [החברתיות], בערוצי הטלוויזיה, באינטרנט וברדיו. חשוב להתמיד במאמצים הללו, שכן [רק] באמצעות חזרה והתעקשות עליהם פעם אחר פעם נשיג את מבוקשנו.

 

יש לשטוף את המוחות החולניים הללו ולטהר אותם מהאמונות הטפלות ומההונאות הללו. זוהי המערכה שעלינו לנהל. אנשי המערב אינם יכולים לנהל מערכה כזו והאחריות לניהולה מוטלת עלינו. אם אנשי דאעש משיגים את מבוקשם באמצעות שטיפת מוחות הצעירים בתמיסות רעילות, עלינו לשטוף [את מוחותיהם] מחדש באמצעות חומרי החיטוי האמיתיים, קרי האמונה האמיתית המחזקת את השכל ואת הידע."

 [1] אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 1.1.2017

[2] מתכוון לפתוא שפורסמה בעקבות רצח שגריר רוסיה בתורכיה (ב-19.12.2016) שהגדירה הריגת אנשים שדמם מוגן על פי האסלאם ובפרט "שגריר המייצג את מדינתו" - מבלי לציין במפורש את רצח השגריר הרוסי בתורכיה - כ"אחד הפשעים הגדולים ביותר [באסלאם]".  arabic.cnn.com , 22.12.16   

תגיות