המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
סגן מפקד כח 17: נעלה את מספר פיגועי הירי
28/8/2001


סגן מפקד כח 17: נעלה את מספר פיגועי הירי ל-500 עד אלף

 

היומון הלונדוני, אל-חיאת, ערך ראיון עם מחמד צ'מרה, המכונה אבו עוץ', מפקד כוח 17 ברמאללה שהוא גם סגן מפקד כוח 17 - מנגנון הביטחון האישי של יאסר ערפאת:[1]

 

בהקדמה לראיון נאמר כי אבו עוץ' "נמצא בראש רשימת החיסולים של הממסד הצבאי הישראלי" ובהמשך נמסר כי "הוא מסרב למנות את הסיבות לכך שמהמנגנונים הישראליים רודפים אחריו".

 

אבו עוץ' אמר בראיון: "הסיסמא שלי היא שאני לא רוצה לראות אף מתנחל ואף התנחלות. אני חושב שיש להרוס את ההתנחלויות, משום שהן נבנו ללא רשיון. במקומן, יש להקים אוניברסיטאות ומפעלים, או לשתול את העצים שנעקרו מן המקום ולהקים פארקים.

 

העצמאות תוגשם רק באמצעות הקרבת קורבנות. אנו מוכנים להקריב לא רק אלפי שהידים, אלא עשרות אלפים, למען השבת אדמתנו ולמען שיבת הפליטים. עמנו הוא בעל יכולת הקרבה וגיבור. אני שואב את כוחי מן העם הזה ולא משום תיאום ביטחוני, או הבטחות ה-CIA. אני חש בביטחון בקרב עמי וכמוני רבים אחרים. אינני מודאג. האופטימיות שלי רבה שהניצחון בוא יבוא. אני מבטיח שמספר פעולות הירי לעבר הכיבוש יגיע לחמש מאות עד אלף [מקרי ירי] ביום אחד...

 הסכנה החמורה ביותר לבעיה הפלסטינית היא פרס ולא הבולדוזר הצבאי שרון, שאינו יודע לעשות דבר חוץ מלהרוג ולהרוס. פרס מבקר במדינות ערב ועוטה ערשת פנים לבנה ואוהבת, הוא מדבר על השלום ועל המדינה הפלסטינית, אבל מאחורי הקלעים הוא זומם לתקוף את הפלסטינים.

 

ישנם אנשים מושחתים [ברשות הפלסטינית] אבל אני מתנגד לפתיחת מערכה נגדם כעת. על פי התורה הצבאית של המאבק, עלינו להתרכז, קודם כל, באויב החיצוני וכאשר נגיע לאור בקצה המנהרה, המאבק עצמו יבליט את ההבדל בין אנשי הכבוד לאנשים הרעים, להם ימתין העונש. אז, כאשר תוקם המדינה הריבונית, לא  יהיה מקום לצבע האפור; יהיה או שחור או לבן.

 

אני שולח ברכות לעמנו הפלסטיני בפזורה ובעיקר בלבנון. אנו קוראים להם שלא להצטער, משום שאללה עמנו. עליהם לשים מבטחם באללה ואחר כך, לשים את מבטחם בנו. השקר יכול לזכות בקרב, אבל האמת תזכה במערכה. הניצחון מצריך סבלנות. אנו אופטימיים, ובעזרת אללה אנו נשוב...

 

הכדור של [מבצע] 'גיהינום' יתגלגל וייקח עמו את שני הצדדים. היא תגיע מרמאללה לישראל ולשרון לא יהיה כל דבר חדש שיוכל לעשותו...

 

אל תאמינו שמדינה ערבית כלשהי או ארה"ב לחצה על שרון כדי שלא ישוב ויכבוש את הערים [הפלסטיניות]. העימות עם הפלסטינים והעמידה האיתנה שלהם היא הסיבה. מה שמנע משרון עד כל מלהצליח בדיכוי האינתיפאדה, היא האינתיפאדה עצמה ולא שום גורם אחר."

 

אבו עוץ' גילה כי "הפלסטינים אימנו את עצמם בהתקפות נגד הטנקים הישראליים ופיצוץ גופם המוטען חגורות נפץ, במסגרת ההכנות להתקפה ישראלית אפשרית בתוך האדמות הפלסטיניות...

 

כל מפקד או לוחם שמת מות קדושים, אימן מאה פלסטינים שיחליפו אותו. ישראל לא יכולה להיפטר מכל העם הפלסטיני, אלא אם היא תשתמש בטילי שיוט או נשק כימי, דבר שהיא לא תעשה, כמובן.

 

האינתיפאדה הנוכחית שונה מכל האינתיפאדות העממיות ששלטונות הכיבוש הישראליים הצליחו לדכא בעבר. השוני המהותי נעוץ בכך שהאינתיפאדה הנוכחית חמושה והפלסטינים נאבקים מתוך אדמתם ועל אדמתם... [העם] הפלסטיני מצוי בדרגת המצוינות הגבוהה ביותר ואנו זקוקים רק לסבלנות ולהמשך המאבק; כך נשיג את חירותנו תוך חמש שנים.

 

הבעיה איננה נעוצה בשליטי ישראל, אלא בעם הישראלי שטרם הגיע לדרגת מודעות המאפשרת לו להכיר בזכויות של העם הפלסטיני, [ולכן] הוא בוחר באדם שיהרוג מספר גדול יותר של פלסטינים המטרה המדינית של המאבק הפלסטיני המזוין ברורה: לא יהיה הסכם בין הפלסטינים לישראלים, אלא על בסיס מימוש החלטות האו"ם 242 ו338-, שיבת הפליטים הפלסטינים, והקמת מדינה פלסטינית בגבולות הארבעה ביוני, 1967. הישראלים יערכו בחינה עצמית מחודשת. הם ישובו להחלטות הלגיטימיות הבינלאומית, אין מנוס מכך. בעקבות הנסיגה ללא תנאים [של ישראל], תהיה תקופה מוגבלת עליה יחתמו כל הצדדים שבה יהיו [בשטח] כוחות הגנה בינלאומיים. [אם שרון יסרב לכך], אין לפלסטינים מה להפסיד, לעומת הישראלים שיש להם הרבה מה להפסיד. אנו יכולים לחיות על זיתים וזעתר ולהמשיך במאבק עד לשחרור אדמתנו.

 


 


[1] אל-חיאת (לונדון-ביירות), 17.8.2001

תגיות