המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
דיווחים בתימן: החות'ים התנצלו על הסיסמה "מוות לאמריקה, מוות לישראל"
3/7/2016

 

דיווחים בעיתונות תימנית וערבית אנטי חות'ית: החות'ים התנצלו על הסיסמה "מוות לאמריקה, מוות לישראל"

 

ב-27.6.16 נפגשה בכווית משלחת מערבית בראשות תת מזכיר המדינה האמריקאי, תומאס שנון, שגריר ארה"ב בכווית, דגלאס סילימן ואלן דנקן, השליח הבריטי המיוחד לתימן, עם משלחת החות'ים לשיחות השלום בכווית, בראשות מוחמד עבד אל-סלאם, דובר החות'ים. לאחר הפגישה התפרסמו דיווחים רבים בכלי תקשורת תימנים וערבים רבים המתנגדים לשלטון החות'ים, לפיהם החות'ים התנצלו בפני הדיפלומטים האמריקאים על השימוש בסיסמה "מוות לאמריקה, מוות לישראל, הקללה על היהודים והניצחון לאסלאם" וטענו כי מדובר בתעמולה לגיוס תמיכה בתימן.


על פי הדיווחים, החות'ים ביקשו מהמשלחת ללחוץ על הקואליציה הערבית לא לתקוף ולכבוש את צנעא, בירת החות'ים, והבטיחו למסור את נשקם ולעשות וויתורים משמעותיים בשטח כמחווה לאמריקאים. עוד נמסר כי החות'ים התחייבו לא לפגוע באינטרסים אמריקאים, דבר החושף את מצבם העגום של החות'ים בשטח.

 

היומון הקטרי אל-קדס אל-ערבי היו"ל בלונדון דיווח כי אין זו הפגישה הראשונה בין החות'ים לאמריקאים וכי בכירים חות'ים רבים ביקרו פעמים רבות בוושינגטון בשנים האחרונות, יותר מכל בכיר תימני אחר, והדגיש כי הפגישה חושפת את הקשרים בין שני הצדדים.  

 

לוחמים חות'ים. על השלט כתוב: אללה אכבר. מוות לאמריקה,

 מוות  לישראל. הקללה על היהודים והניצחון לאסלאם[1]


 

להלן סקירת הדיווחים בנושא:    

 

עיתונאי תימני: החות'ים לנציגי ארה"ב: מוכנים לשנות את הסיסמה ל"תחי אמריקה" 

כמה שעות לאחר הפגישה בכווית בין המשלחת המערבית למשלחת החות'ים, דיווח העיתונאי התימני סאם אל-ר'בארי, המתנגד לחות'ים, בעמוד הפייסבוק שלו, על פרטי הפגישה כפי ששמע לדבריו מהשגריר האמריקאי בכווית שנכח בה וטען כי הם חושפים את מצבם החמור של החות'ים. העיתונאי כתב כי השגריר האמריקאי אמר: "חמזה אל-חות'י [חבר במשלחת החות'ים] התנצל מאוד על הסיסמה 'מוות לאמריקה' ואמר שהיא היתה לצרכים מקומיים ושהם מוכנים למסור את כל האמל"ח כהתחייבות וכמחווה לידידיהם החדשים. נאצר באקזקוז [מושל מחוז חדרמות לשעבר וחבר במשלחת החות'ים] התערב מדי פעם [בשיחה] והדגיש שהם לא יהוו איום על ארה"ב ואמר 'מי אנחנו שנאיים עליכם'."

 

העיתונאי הוסיף, כי מוחמד עבד אל-סלאם [דובר החות'ים] פתח את הפגישה באומרו שהם שומרים על האינטרסים האמריקאים יותר מאשר האמריקאים עצמם והתנצל פעמים רבות על השיח האנטי אמריקאי, בהדגישו כי ארה"ב היא המדינה היחידה בעולם שיכולה להפסיק את צעדי הקואליציה הערבית ולשכנעה לוותר על הרעיון לשחרר את צנעא ולהשיב את המדינה [לידי הנשיא האדי].

 

עוד דווח, כי השגריר האמריקאי אמר שהחות'ים לא נתנו דבר במו"מ, גם לא התחייבות לכבד את החלטה 2216.[2] בתגובה אמר מוחמד עבד אל-סלאם, שהם מצהירים על התנגדותם להחלטה, בשל חששם לבסיסיהם וכל מה שמעניין אותם כעת הוא להגיע להסכמה ולהגן על תומכיהם מפני תגובה עממית נזעמת אם הם יסיגו את כוחותיהם. על פי הדיווח, עבד אל-סלאם אמר: "אנו מוכנים לעשות וויתורים אמתיים ולעבוד עם הממשלה ועם הנשיא האדי ככוח אזרחי לא חמוש אם נקבל ערבויות לביטחוננו..." והוסיף שהמלחמה לימדה אותם הרבה ועלתה להם במחיר יקר יותר מכפי שצפו ושהם השתנו לחלוטין..."

 

לדברי העיתונאי, הבכיר האמריקאי הדגיש כי סעודיה היא בעלת ברית אסטרטגית היסטורית שלהם ושארה"ב לא תרשה לחות'ים לפגוע בביטחונה ולא תרשה שהמצב בתימן יישאר כפי שהוא ושעל החות'ים לפעול לסיים את מה שהם התחילו בו. מוחמד עבד אל-סלאם השיב שהם מוכנים "להישמע לאמריקאים אם ישכנעו את הקואליציה הערבית לא להיכנס לצנעא ולא להשיב את המדינה בכוח ושהם מוכנים לשנות את סיסמתם ל"תחי אמריקה". לדברי העיתונאי, השגריר האמריקאי והמשלחת הדיפלומטית פרצו בצחוק. השגריר אמר שעל החות'ים לעשות וויתורים מעשיים בשטח. בתגובה ביקשו מוחמד עבד אל-סלאם וחמזה אל-חות'י ארכה להתייעץ עם הנהגתם בצעדה."

העיתונאי דיווח כי הפגישה היתה מאוד לבבית והחות'ים יצאו מחויכים וכי "חמיד עאצם [חבר במשלחת החות'ים] קיפץ כמו ילד ואמר למוחמד עבד אל-סלאם שהוא הונה את האמריקאים ושהוא חכם, אבל עבד אל-סלאם לא התייחס אליו."[3]    

 

כעבור כמה שעות, דיווחה רשת החדשות התימנית המתנגדת לחות'ים "צדא עדן" מפי מקור דיפלומטי בכווית שחמזה אל-חות'י אמר למשלחת האמריקאית: "אנו כלי שלכם במלחמה בטרור. עליכם לתמוך בנו כפי שתמכתם בממשלת [נורי] אל-מאלכי בעיראק. מטרתנו היא אחת ואנו בטוחים שארה"ב לא תוותר עלינו."[4] 

 

אל-קדס אל-ערבי: הפגישה חשפה את הקשרים החשאיים ההדוקים בין החות'ים לארה"ב

ב-29.6.16  דיווח היומון הקטרי אל-קדס אל-ערבי היו"ל בלונדון והמתנגד לחות'ים, על הפגישה ועל התנצלות החות'ים על הסיסמה "מוות לאמריקה, מוות לישראל". היומון ציטט מקורות "המקורבים לפגישה בכווית" לפיהם חמזה אל-חות'י התחייב בפני האמריקאים להסיג את החמושים החות'ים מהערים התימניות ולמסור את נשקם, מבלי לקבוע למי יימסר הנשק, ואמר שזו "מתנת ידידות לארה"ב". לדברי היומון, הפגישה היתה ידידותית וחשפה את "ההבנות החשאיות בין הצדדים, שגרמו למשרד החוץ האמריקאי להתנגד להגדרת החות'ים כארגון טרור".

 

היומון דיווח כי "לדברי משקיפים" הפגישה חושפת את "הקשר החשאי בין החות'ים לבין האמריקאים" וכי לא מדובר בפגישה ראשונה בין הצדדים. לדבריו, בשנתיים האחרונות ביקרו בכירים חות'ים רבים פעמים רבות בוושינגטון, יותר מכל בכיר תימני אחר וכי פגישות בין הצדדים התקיימו גם במסקט ובבירות נוספות, דבר המצביע "על יחסיהם האמתיים של החות'ים עם האמריקאים עד כדי כך שיש הרואים בהם כלי שרת של איראן לקידום שאיפתה של וושינגטון לחולל חוסר יציבות מדיני באזור." 

 

כהוכחה לקשרים בין החו'תים לארה"ב, דיווח היומון מפי בכיר תימני ששבועות ספורים לפני פלישת החות'ים לצנעא' הוא ביקר בביתה של סגנית שגריר ארה"ב בצנעא שם ראה שלט עם סיסמת החות'ים 'מוות לאמריקה מוות לישראל'. כששאלה על כך היא חייכה וענתה: "העוינות הזו [בין החות'ים לארצה] היא בדיחה גדולה".[5]

 

באותו היום דיווח גם היומון הסעודי אל-שרק אל-אוסט על הפגישה בין החות'ים לבין המשלחת המערבית בכווית ב-26.6.16 והוסיף כי החות'ים הדגישו שהם מעולם לא פגעו באינטרסים אמריקאים ולא יעשו כן בעתיד.[6] [1]ו http://arabi21.com, 29.6.2016

[2] החלטת מועבי"ט 2216 קראה לחות'ים לסגת מכל השטחים שכבשו ולוותר על כל האמל"ח שתפסו ולהטיל אמברגו על העברת נשק לחות'ים ולכוחות הנאמנים לנשיא לשעבר עלי עבדאללה צאלח

[4]ו www.sadaaden.me, 28.6.2016

[5] אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 29.6.2016

[6] אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 29.6.2016