המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בכיר באופוזיציה הסורית: המערב אחראי להמשך הישארות אסד בשלטון
19/5/2016

בכיר באופוזיציה הסורית: המערב אחראי להמשך הישארות אסד בשלטון; ארה"ב אפשרה לרוסיה להפוך לשחקן מרכזי במשבר בסוריה

        

ח'אלד ח'וג'ה, שכיהן עד תחילת מרץ 2016 כיו"ר הקואליציה הלאומית של כוחות האופוזיציה והמהפכה, העניק ב-17.4.2016 ריאיון ליומון הסעודי אל-שרק אל-אוסט היו"ל בלונדון בו תקף בחריפות את הקהילה הבינ"ל, ובמיוחד ואת ארה"ב. בריאיון טען ח'וג'ה כי ארה"ב מעולם לא רצתה בשינוי המשטר בסוריה ולכן לא נקטה עמדה נחרצת נגד בשאר אל-אסד, למרות כל פשעיו ולא תמכה בצורה משמעותית באופוזיציה הסורית. לדבריו, האמריקאים הפגינו אדישות ועמדה רכרוכית ביחסם למשבר ואפשרו לרוסיה למלא את הוואקום שיצרו באופן שעולה בקנה אחד עם האינטרסים שלה. עוד טען כי מטרת הסיוע הצבאי של ארה"ב לכורדים היא ליצור קנטון כורדי, שמשמעותו חלוקת סוריה. ח'וג'ה הדגיש כי הרשות העליונה למו"מ [מטעם האופוזיציה] דבקה בכך שבשלב ראשון יש להקים גוף שלטוני לשלב המעבר ורק לאחר מכן ניתן לדון בניסוח חוקה, בעריכת בחירות ובנושאים נוספים.

 

יצוין, כי הריאיון ניתן טרם הכרזת המתאם הכללי של הרשות העליונה למו"מ, ריאד' חג'אב, ב- 19.4.2016, על השעיית השתתפות משלחתה בשיחות בז'נבה.

 

להלן תרגום קטעים נבחרים מהריאיון.[1]  

 

אנו דבקים בהעברה רצינית של השלטון על כל סמכויותיו

בתחילת הריאיון התייחס חוג'ה לציפיות הרשות העליונה מן הסבב הנוכחי של השיחות בז'נבה, באמרו: "אנחנו כאן כדי להתמקד בהרכבת גוף השלטון בשלב המעבר. שליח האו"ם, סטפן דה מיסתורה, ממשיך את מאמציו הבלתי נלאים להתחיל לדון בשלב המעבר המדיני ובבסיסו ייסוד 'גוף השלטון', ככתוב בהצהרת ז'נבה, בהחלטה 2218 של מועצת הביטחון ובהחלטות הנוספות. קיבלנו ייפוי כוח מכוחות האופוזיציה לדון במימוש המטרות האלה ולא נוכל לסטות מהן. היום על המו"מ להתחיל מהמקום בו נפסק ב[וועידת] ז'נבה 2 [שהתכנסה בינואר 2014] בפיקוח [שליח האו"ם לסוריה לשעבר] לח'דר בראהימי. יש להתחיל בהרכבת הגוף הנ"ל ולאחר מכן לדון בנושא החוקה, הבחירות ועניינים נוספים שיהיו בתחומי הסמכות של הגוף. כמובן שיש לנו תפיסות ברורות בנוגע לכל הסוגיות האלה שאותן נחשוף בזמן המתאים. ברצוני לומר שאנו דוחים את המעידות הלשוניות בנוסח החלפת הביטוי 'גוף השלטון בשלב המעבר' בביטוי 'שלטון המעבר' או 'ממשלת המעבר' ודבקים ב[ביטוי] 'גוף השלטון בשלב המעבר' על כל המשתמע מכך, קרי העברה רצינית של השלטון וסמכויות מלאות."

 

התמיכה הבינלאומית והאמריקנית באופוזיציה היא רכרוכית

ח'וג'ה תקף בריאיון את העמדה הבינ"ל, ובמיוחד האמריקנית, הן ביחס למשטר אסד והן בכל הנוגע לתמיכה באופוזיציה הסורית, וכינה אותה רכרוכית ועמומה: "העמדה הבינלאומית, ובמיוחד זו האמריקנית, בנוגע לתמיכה באופוזיציה הסורית לוקה ברכרוכיות. מה שמצער בעניין זה הוא שהעמדות האמיתיות [של הקהילה הבינ"ל וארה"ב] כלפי אסד עדיין רכרוכיות ולא נחרצות, חרף כל המסמכים המרשיעים את בשאר אל-אסד כ'פושע מלחמה' וחרף ההצהרות האמריקניות הרשמיות הרבות המטילות עליו את האחריות לפעולות ההרג ולהמשך פעולות הטבח. בנוסף, היעדר רצון מדיני בינלאומי לדחוף לעבר תחילת תהליך המעבר המדיני בסוריה הוא שסיפק לאסד ולצדדים התומכים בו, בין אם הם איראנים או רוסים, מרחב פעולה. [הוא] אפשר לו להמשיך לעמוד בראש המשטר.  ו[הוא גם זה שאפשר לו] להישאר גורם המחולל כאוס באזור, המחריף את משבר הפליטים והמשתמש בו כקלף לחץ על המדינות השכנות ועל אירופה ומייצא את דאעש והטרור..."

 

אדישות ארה"ב - גורם מרכזי בהפיכת רוסיה לשחקן העיקרי במשבר

ח'וג'ה טען כי האדישות האמריקנית כלפי המזה"ת אפשרה לרוסיה לתפוס את הוואקום שהשאירו האמריקנים: "ברור שיש אדישות אמריקנית כלפי המזרח התיכון ושהדרך פתוחה לחלוטין בפני רוסיה למלא את הוואקום שהשאירו האמריקנים... כאשר אנו מדברים על השמדה המונית של העם הסורי, על גירוש, על שימוש בנשק כימי נגד העם, על  תיעוד של פשעי המשטר בבתי המעצר, על העלמה [של אנשים] בכפייה, על מקרי רצח מתוכננים ועל קווים אדומים שהפכו לאור ירוק, כל זה גורם למשקיף [מהצד] לאבד את אמונו בעמדה האמריקנית... אלמלא יצרו האמריקנים ואקום זה, לא היינו במצב בו אנו נמצאים היום, ורוסיה לא הייתה הופכת לשחקן הראשי במשבר שהיוזמה  נמצאת בידיו... מהבחינה המדינית, אני סבור שהעמדה האמריקנית לא השתנתה הרבה מתחילת המהפכה הסורית... [מלכתחילה] לא הייתה תמיכה אמריקנית בשינוי... נלחמנו בדאעש אך הסיוע הצבאי שקיבלנו  [מארה"ב] לא משתווה לסיוע הצבאי שקיבלו מפלגת האיחוד [הדמוקרטי] הכורדי ומיליציות 'יחידות הגנת העם' הכורדיות [מארה"ב]. אנו סבורים שהסיוע הזה לכורדים נועד ליצור 'קנטון' כורדי חדש ולכפות מציאות חדשה כעובדה מוגמרת. האדישות האמריקנית הפכה את סוריה לקבוצת 'קנטונים'. 'קנטון הדרום' הנבדל מ'קנטון הצפון', ה'קנטון הכורדי', ה'קנטון העלוי'. אין להוציא מכלל אפשרות שבמסגרת התהליך המדיני ניתקל במצב של חיזוק [תופעת] הקנטונים הללו, אך אנו בשום אופן לא נסכים לכך..."

 

סוריה לא תמשיך להיות קבוצת קנטונים בטווח הבינוני והרחוק

על  המו"מ המדיני לפתרון המשבר אמר ח'אלד ח'וג'ה, כי בסבב השני של המו"מ דובר על פתרון פדרלי לסוריה אשר "שֻווק על ידי האמריקנים, הרוסים ושליח האו"ם דה מיסתורה שדיבר בגלוי ובמפורש באחת ממסיבות העיתונאים שקיים אודות הדיון בנושא הפדרציה. אלא שהוא לא דן עמנו בנושא הזה, אלא הוא דן עליו עם צדדים אחרים. הרוסים לא הסתירו את תמיכתם בפתרון הפדרלי, ולדעתי, יש ניסיון רציני ליצור בסוריה עובדות מוגמרות בשטח במטרה לחזק את מצב ה'קנטונים'.[אך] החלטה בינלאומית, יהיו אשר יהיו הצדדים המקדמים אותה, אינה יכולה לכפות מצב שהעם הסורי לא מסכים לו. יתכן שהמצב הקיים יימשך בטווח הזמן הקרוב, אך לא בטווח הבינוני והרחוק. ההוכחה לכך היא שבשנות העשרים של המאה שעברה ניסו הצרפתים להקים ארבע מדינות קטנות בסוריה, אך הן החזיקו מעמד שנים ספורות בלבד."              

 [1]  אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 17.4.2016