המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב פלסטיני מסביר מדוע אין סיכוי לשחרורו של מרואן אל-ברגותי מהכלא הישראלי
17/5/2016


כותב פלסטיני מסביר מדוע אין סיכוי לשחרורו של מרואן אל-ברגותי מהכלא הישראלי

 

הכותב הפלסטיני מג'די עבד אל-והאב, דן במאמר שפרסם באתר החדשות הערבי הליברלי Elaph, בשמועות אודות אפשרות שחרורו הקרוב של מרואן אל-ברגותי מן הכלא הישראלי, וטען כי אין סיכוי לכך. לדבריו, זה לא אפשרי בגלל ההרכב הנוכחי של ממשלת ישראל ומשום שכדי שזה יקרה דרוש "הסכם מדיני שיהווה פריצת דרך משמעותית לקראת פתרון העניין הפלסטיני", דבר הנוגד את עמדותיו של אל-ברגותי, הדוגל בשחרור פלסטין באמצעות ההתנגדות. לדעת הכותב, שחרורו של אל-ברגותי מהכלא הישראלי יכול להתרחש רק כאשר ישראל תחליט לגרש לחלוטין את כל הפלסטינים.

 

מרואן אל-ברגותי


 

להלן תרגום קטעים מן המאמר:[1]

 

"לפני כמה ימים התווכחתי עם חבר בנושאים פוליטיים ועל מצבנו כיום. לאחר התלהטות הוויכוח ביחס למבוי הסתום אליו נקלע העניין הפלסטיני ולמלנכוליה הפוקדת אותנו, ניסה חברי להרגיעני באמרו שהישועה קרובה.

 

לאחר שהפצרתי בו שיסביר את פשר האופטימיות הזו, הוא סיפר לי כי נודע לו מחברו, שבנו היושב בכלא הישראלי, נפגש [שם] עם מרואן אל-ברגותי וזה סיפר לו על מו"מ שמתנהל בינו לבין השלטונות הישראלים לגבי פתרונות כלשהם ובישר לו כי בקרוב הוא [אל-ברגותי] ייצא מהכלא ויושג פתרון לעניין הפלסטיני.

 

מאותו רגע לא הפסקתי לחשוב על מה ששמעתי: האמנם מרואן [אל-ברגותי] יוצא והאם הפתרון אכן קרוב? למיטב ידיעתי, יציאה של מרואן מהכלא הישראלי אינה עניין של מה בכך, נוכח ההרכב הפוליטי הישראלי הנוכחי; ואם הדבר יקרה, יהא זה אך ורק במסגרת הסכם מדיני שיהווה פריצת דרך משמעותית לקראת פתרון העניין הפלסטיני. שהרי, הן מרואן והן הפלסטינים לא יסכימו לפחות מכך...

 

לאחר שבחנתי את הנושא מכל היבטיו וניתחתיו לעומק ... הגעתי למסקנה שיש שתי אפשרויות:  או שהחבר שסיפר לי את הדבר הזה חלם או חולם;  או שמרואן חלם או חולם;  אם הראשון [חברי] הוא זה שחולם - לא נורא; אך אם מרואן הוא זה שחולם – אזי מדובר באסון כבד; כי מהו הפתרון שמרואן סבור שביכולתו לממש? על מה הוא מהמר? על מה הוא יישא וייתן? איך ישכנע את הישראלים לשחרר את האסירים ובראש ובראשונה לשחרר אותו עצמו?

 

אלו הם רק הרהורים שאני מעלה למרות ידיעתי הברורה שמרואן לא ישוחרר... הוא נכנס לכלא הישראלי משום שהוא דוגל ברעיון השחרור בַּאמצעים של ההתנגדות [הכוונה להתנגדות מזוינת], ומה השתנה בעניין זה [מבחינתו]? בפועל, כלום! האם הכלא שינה אותו? אם הוא השתנה והאידיאולוגיה שלו השתנתה אף היא - [מה טוב], ברוך בואו למחננו!, אך אם הוא לא השתנה, אז למה שישתחרר? כיצד ישפיע עלינו [הפלסטינים] שחרורו ובמה הוא יועיל לנו?

אין לי אלא לומר שאם הוא ייצא [מן הכלא] הרי זה אות מבשר רעות שפירושו: כולנו בדרכנו לצאת; ולא סתם לצאת, אלא לצאת מן הארץ לבלי שוב! רק אז אשתכנע שמרואן ייצא! זאת, משום שיציאתו ללא השינוי הדרוש [פירושה ש]שלב החורבן [הגיע] ונראה שישראל [עדיין] אינה סבורה שאנו נמצאים בשלב החורבן. ייתכן שהדבר יקרה, אך יהיה זה לאחר שיושלמו כמה צעדים בדרך [לכך]. לפיכך, אני אומר למרואן ולכל תומכיו ונושאי דגלו: טרם הגיע זמנכם לצאת, ואני מתכוון ליציאתכם מן הארץ [לגלות] לפני [יציאתכם] מן הכלא. הישארו היכן שאתם [קרי בכלא] ואל תיקחונו עמכם."[1] ו http://elaph.com, 2.5.2016

תגיות