המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
הנשיא אסד: אין תכלית למו"מ עם האופוזיציה הנוכחית; להשגת פתרון נחוצה הכרעה צבאית
3/4/2016


הנשיא אסד: אין תכלית למו"מ עם משלחת האופוזיציה הנוכחית;

הסיכוי האמיתי לפתרון המשבר בהכרעה צבאית  

 

ב- 25.3.2016 פרסם היומון הלבנוני אל-אח'באר, המקורב למשטר אסד ולחזבאללה, את דבריו של הנשיא בשאר אל-אסד בקבלת פנים שערך למשתתפים בכינוס של האספה הערבית והאסלאמית לתמיכה באופציית ההתנגדות שהתקיים בדמשק ב- 19-20.3.2016.

 

היומון דיווח כי הנשיא אסד שלל כל סיכוי להגיע לפתרון מדיני עם משלחת האופוזיציה של הרשות העליונה למו"מ וכי הפתרון האמיתי למשבר הוא הכרעה צבאית של הטרור. יצוין כי הנשיא אסד הבהיר בעבר כי טרוריסט הוא כל מי שנושא נשק נגד המשטר ולכן, משלחת האופוזיציה המשתתפת במו"מ בז'נבה והכוללת נציגים של פלגי אופוזיציה לוחמים, היא משלחת של "בוגדים וטרוריסטים".[1]   

 

על פי הדיווח, הדברים נאמרו שעה שבז'נבה מתקיימות שיחות עקיפות בין משלחת המשטר לבין משלחת האופוזיציה בתיווך שליח האו"ם לסוריה סטפן דה מיסתורה ובחסות ארה"ב ורוסיה. כלומר, אסד מוסיף לדבוק בקו הנוקשה בו נקט טרם תחילת הסבב השני של המו"מ העקיף בז'נבה ב- 14.3.16, דבר המעלה ספקות בנוגע לרצינות המשטר וליעילותן של שיחות אלה. קו נוקשה זה עלה גם בהצהרותיהם של בכירים במשטרו ערב השיחות ובמהלכן. כך, שה"ח וליד אל-מועלם הדגיש ב-12.3 כי הבחירות לנשיאות ומעמדו של הנשיא אסד בשלב המעבר לא יידונו כלל בשיחות וכי שלב המעבר אינו כולל שום שינוי במעמדו של בשאר אל-אסד.[2]

 

יצוין, כי כמה שעות לאחר פרסום דברי אסד ביומון אל-אח'באר, פרסמה לשכתו הודעה רשמית המכחישה את הדברים המיוחסים לו.[3] ייתכן כי ההכחשה באה על רקע חששו של אסד מביקורת בינלאומית על דבריו, במיוחד מצדה של רוסיה, המעניקה חסות למו"מ בז'נבה.  

 

להלן תרגום קטעים נבחרים מנאום אסד:[4]   

 

תורכיה סעודיה וקטר מנהלות את האופוזיציה, אין טעם במו"מ עימה

"אין סיכוי [להגיע] לפתרון מדיני עם האופוזיציה הזאת. מול הטרור אין פתרון מלבד עימות וניצחון. הסיכוי האמיתי טמון בהכרעה צבאית מול הכוחות הטרוריסטים ובקידום רציונל הפיוסים [הפנימיים] בסוריה. באשר לעיצוב המשטר, מנגנוניו, מבנהו ועתידו, אלו הם עניינים שלגביהם יחליטו הסורים לבדם. הניצחון על הטרור יכשיר את הקרקע לפתרון מדיני שלגביו ייערך משאל עם בקרב העם הסורי.

 

אנו מאמינים בפתרון מדיני אבל פתרון כזה דורש דיאלוג עם מי שמסוגל לקבל החלטה. האופוזיציה הזאת מנוהלת מקטר, מתורכיה ומסעודיה, אין לה תכנית מדינית וצדדיה חלוקים בדעותיהם על כל דבר. לכן, הדיאלוג אתם לא יועיל ואין סיכוי רב להגיע אתם לפתרון. היום, אנו מנהלים דיאלוג עם (שליח האו"ם סטפן) דה מיסתורה שמתאם מצדו עם אדוניהם של הללו [משלחת האופוזיציה]. המו"מ מתנהל בפועל עם דה מיסתורה. הפתרון האמיתי טמון באיחוד המאמצים מול הקבוצות הטרוריסטיות וקידום רציונל  הפיוסים. לא יתכן שננהל דיאלוג עם הטרור. הפתרון היחיד הוא הכרעתו מבחינה צבאית, ואכן, המלחמה עמם עדיין נמשכת. 62,000 אנשים שהיו בסטטוס של נמלטים מהחוק לפני [פרוץ] האירועים מצאו לעצמם מקלט בפלגים הטרוריסטים ואנו מנסים להחזירם באמצעות מתן חנינה כללית. המערכה שלנו נמשכת ללא פשרות ודבר לא יעכבה. המטרה כעת היא תדמור בשל חשיבותה האסטרטגית כאזור מפתח. [שחרורה] יהווה הקדמה לשחרור אזורים נוספים."

 

נכון יותר לכנות את הנסיגה הרוסית כ"צמצום הכוח הצבאי הרוסי בסוריה"

"היחסים עם רוסיה מצוינים. הנשיא הרוסי, ולדימיר פוטין, הוא מנהיג היסטורי ובעל הברית האמיתי שיש לנו אמון רב בו. הוא לא יהסס לנקוט כל פעולה שתשרת את אחדות סוריה. הוא ניהל את העניינים הצבאיים והמדיניים במיומנות: הוא סייע לצבאנו ובאמצעות הפסקת האש הציב את כולם בפני מבחן מי בעד הטרור ומי נגדו. אין חילוקי דעות עם מוסקבה ומלכתחילה, הגענו להבנות עם פוטין בנוגע לכל האופציות. הנסיגה הרוסית הייתה מתואמת מזה זמן רב ונכון יותר לכנותה צמצום הכוח הצבאי הרוסי. הצמצום הזה חל על הכוח האסטרטגי העודף שהובא כאשר היו סיכויים גדולים לעימות עם תורכיה ונאט"ו. עם ירידת הסיכויים האלה הוסגו הכוחות שאינם נחוצים במערכה המתמשכת שלנו נגד הטרור. צמצום הכוח הרוסי תורם להבנה אמריקנית רבה יותר של התפקיד הרוסי."

 

מצבנו טוב יותר מאשר בעבר

"רמת הסיוע הצבאי לצבאנו [מצד בעלות בריתנו] היא הגבוהה ביותר והתיאום האווירי נמשך. בניגוד לכל מה שהתקשורת המוטה חוזרת ואומרת, מצבנו היום טוב לאין ערוך מבעבר תודות לסיוע של בעלי בריתנו הרוסים, ידידינו האיראנים ואחינו בהתנגדות [קרי חזבאללה]. מצבנו טוב יותר, עמנו מגלה אורך רוח ולצבאנו דוקטרינה לאומית מצוינת להגנה על סוריה בפני הטרור."

 

הפדרציה הכורדית בצפון סוריה היא אשליה ; אין סיכוי לחלוקת סוריה

"אנו נגן על כל גרגר עפר סורי, שכן הוא בבעלות העם הסורי. אין דיון, אין אפשרות ואין סיכוי לחלוקת סוריה. אלו הם דיבורים דמיוניים חסרי ערך. בכל הנוגע לשאיפות של כמה מהמנהיגים הכורדים, הרי שהם חיים באשליות או שהם אינם מכירים את העובדות באשר להיסטוריה של הנוכחות הכורדית בסוריה. לאחר התבוסה ההיסטורית של המזימה החיצונית ששמה לה למטרה את סוריה, מנסות כעת ארה"ב ובעלות בריתה להפיק תועלת מהנושא הכורדי אבל הם לעולם לא יצליחו בכך. באזור שבו הוכרזה הפדרציה מספר התושבים הכורדים הסורים אינו עולה על 23% וזה מה שהופך את הפדרציה לאשליה."

 

הליגה הערבית אינה משרתת את האינטרסים הערביים ובמיוחד לא את אלו הפלסטיניים

"הרחקתנו מהליגה הערבית לא מצערת אותנו. תמיד חשנו צער כאשר השתתפנו בכינוסי [הליגה הערבית] שיצאו בהחלטות נגד האינטרסים של עמינו. בפעם הראשונה בה השתתפתי בכינוס של הליגה הערבית גיליתי שהיא מכשיר המנוהל מבחוץ שמטרתו לסכל כל פעולה המשרתת את האינטרסים הערביים. כך בשנת 2000, במקום לתמוך באינתיפאדה הפלסטינית, הם תמכו ביוזמת השלום של המלך עבדאללה. בכל פסגה הם הותירו את סעיף הפתרון המדיני על סדר היום על חשבון הזכויות הערביות והיום הם התחילו להכריז בגלוי על הצטרפותם לשירות התכנית הציונית ומדברים גלויות אודות קיום קשר עמה." 

 

חמאס וראשיה משרתים אינטרסים מפלגתיים ועדתיים, לא את הפלסטינים; טעינו בתמיכתנו בהם

"טעינו מהתחלה, בהשפעת התורכים והתקשורת, כאשר צמצמנו את העדיפות הראשונה של תמיכתנו בסוגיה הפלסטינית לתנועת החמאס ולח'אלד משעל. למדנו הרבה מהניסיון הזה [וברור לנו כעת]  שהעם הפלסטיני והסוגיה שלו אינם מוגבלים לפלג אחד, במיוחד לאחר שההתפתחויות מתחילת מה שמכונה האביב הערבי הציבו את הנושא הפלסטיני בתחתית ההתעניינות של העמים הערביים. אנו מכבדים כל מתנגד בחמאס הפועל נגד האויב הישראלי ותמיד נושיט ידנו להם ולכל הנהגה מדינית חדשה. באשר להנהגה הנוכחית, המפתחות שלה נמצאים בידי גורמי חוץ. מעולם  לא העלינו על דעתנו  שפלג פלסטיני כלשהו יעדיף את האינטרס המפלגתי או העדתי  על פני האינטרס של פלסטין. למרבה הצער, הנהגת חמאס זנחה את מה שמסייע לפלסטין לטובת אינטרסים מפלגתיים ועדתיים. תקוותנו הגדולה היא באינתיפאדה של העם הפלסטיני, בלוחמיה בני החורין ובצעיריה האמיצים."

 

יחסינו עם מצרים מצוינים; עם רוב מדינות ערב - טובים; יש דיאלוג חשאי עם חלק ממדינות המפרץ

"היחסים עם מצרים הם מצוינים ואנו נפגשים עמם ברציפות לצורך תיאום. גם בתקופת (הנשיא המצרי לשעבר מוחמד) מורסי היה התיאום הביטחוני שלנו עמם מצוין. אנו מתייחסים בהבנה לעמדת אחינו במצרים בשל מצבם הכלכלי ואנו [יכולים] לאמוד את הלחצים שבהם הם נתונים. מהרגע הראשון בו עלו האחים המוסלמים לשלטון, הבנו את גודל המזימה שלהם נגדנו. הדחת מורסי מהשלטון באמצעות האינתיפאדה העממית המרשימה הרגיעה אותנו ואת מצרים. היחסים שלנו טובים עם רבות ממדינות ערב. יש מדינות שאנו משתפים עמן פעולה בהתמודדות נגד הטרור, כמו מצרים ותוניסיה, ויש מדינות שאנו מנהלים אתן דיאלוג חשאי, שחלקן מדינות מפרציות הסובלות יותר מהאחים המוסלמים [מאשר המדינות האחרות]." [2] סאנא (סוריה), 12.3.2016.

[4] אל-אח'באר (לבנון), 25.3.2016.