המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב ביומון הרש"פ משבח את הפיגועים בתוך הקו הירוק ודוחה את גינויי ארה"ב
18/3/2016


כותב ביומון הרש"פ משבח את הפיגועים בתוך הקו הירוק ודוחה את גינויי ארה"ב

 

בתאריך 8 במרץ  במהלך ביקורו של סגן נשיא ארה"ב, ג'ו בידן, בארץ בוצעו שלושה פיגועים בירושלים, בפתח תקווה וביפו שבמהלכם נהרג תייר אמריקני ונפצעו 14 ישראלים ותיירים.

 

בעקבות האירועים האלה פרסם רג'ב אבו סוריה, בעל טור ביומון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, ב-11 במרץ 2016 מאמר שבו טען כי לשלושת הפיגועים הללו חשיבות גדולה בשל העובדה שהם בוצעו בשטחי הקו הירוק בעוד ישראל התרגלה לפיגועים בשטחים. לדבריו, פיגועים אלה הם מסר ברור ש"העם הפלסטיני לא ימות ולא ישקוט עד שיסלק את הכיבוש הישראלי בידיו החשופות". אבו סוריה מתח ביקורת על סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, שגינה את הפיגועים שבוצעו בהיותו באזור, וטען כי ביידן מגנה את הצד הפלסטיני שהוא הקורבן ולא את ישראל הכובשת והמוציאה להורג. לדבריו, ארה"ב מעולם לא תמכה במדוכאים בעולם, והיא פועלת כתמיד לשרת את ישראל.

 

רג'ב אבו סוריה[1]


 

להלן תרגום קטעים מן המאמר[2]:  

 

חשיבות הפיגועים היא מיקומם – בגבולות הקו הירוק

"בעקבות ביצוע שלושה פיגועים ביום שלישי שעבר [8.3.2016] התכנסו השר הישראלי לביטחון פנים, גלעד ארדן, מפכ"ל משטרת ישראל וראשי [מערכת] הביטחון לישיבת חירום להערכת מצב ואמרו [בסיומה] כי אין קשר בין שלושת הפיגועים וקרוב לוודאי שהם נעשו ביוזמה של יחידים. זאת מסקנה שאיננה חדשה מבחינת גורמי הביטחון הישראליים, אך חשיבות הפיגועים הפעם היא בכך שהם בוצעו לאחר תקופה ארוכה שבה לא בוצעו שלושה פיגועים ביום אחד, וחשוב מכך שכולם בוצעו בתוך גבולות הקו הירוק -  בירושלים, בפתח תקווה וביפו. זה חשוב מאוד, כיוון שישראל התרגלה להפוך את השטחים הערביים והפלסטיניים לזירת הקרב כדי שגם הנזקים הכלכליים יהיו של הצד השני.

 

... [פיגועים אלה מתרחשים] לאחר קצת פחות משישה חודשים מאז החלה 'ההתעוררות של ירושלים' [הכוונה לגל הטרור], וזאת למרות העובדה שיש גורמים מרסנים, ישראלים וגם פלסטיניים, המונעים את הפיכת ההתעוררות הזאת לאינתיפאדה כוללת. שכן, עד כה לא התרחבו זירות העימות לכלל הערים והכפרים [הפלסטיניים] וזולת הנערים והנערות לא משתתפים בה מגזרים אחרים. גם אמצעי העימות לא הורחבו לשימוש בנשק חם, למשל כפי שהיה באינתיפאדה השנייה.

 

משמעות העברת זירת העימות לתוך הקו הירוק היא שהאש הגיעה עד לאצבעות של ישראל, השורפות כל דבר בירושלים ובגדמ"ע, ושההוצאות להורג בשטח[3] שמספרן הגיע ליותר ממאתיים עד כה, אינן יכולות להימשך בלי שיהיו להן השלכות [על ישראל]...

 

המסר של הפיגועים: לא יהיה ביטחון בישראל כל עוד אין ביטחון ושלווה בשטחים

החוט המקשר בין שלושת הפיגועים שעליהם הצביעו הגורמים הישראליים, הוא ביקורו של סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן באזור, שבאותו ערב נפגש עם ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו. בתודעת ההתנגדות שלהם ניסו מבצעי הפיגועים לשלוח מסר ברור לממשל האמריקני שהמשך הכיבוש הישראלי בפלסטין הוא חבית חומר נפץ המאיימת להבעיר את האזור בכללותו, ושישראל לא תהיה בטוחה כל עוד פלסטין אינה בטוחה ושלווה.

 

ודאי שמותו של התייר האמריקני איננה הסיבה שהניעה את ביידן לדרוש את הפסקת מה שהוא מכנה 'טרור' כדי שיהיה אפשר לחדש את התהליך המדיני [כי באמרו 'טרור'] הוא מתכוון כמובן להתנגדות הפלסטינית לכיבוש הישראלי, ובכך הוא הופך את היוצרות ומשנה את הצדק האנושי, אשר לפיו כל הדתות המונותיאיסטיות והאו"ם מתירים התנגדות לכיבוש בכל האמצעיים האפשריים, כולל המאבק המזוין.

 

ארה"ב מגנה את הקורבן במקום לגנות את ישראל

ארה"ב מעולם לא תמכה במדוכאים או בתנועות השחרור. ארה"ב  תומכת בחלק מעמי האזור בהפלת חלק מהמשטרים במזה"ת, ולא נרתעת לעשות זאת חרף נפילת מאות אלפי הקרבנות. כיצד [אם כך] היא תגנה את מותם של אנשים בודדים או אפילו עשרות אנשים על מזבח השחרור מהכיבוש הגרוע מכל משטרי העריצות בעולם כולו[?!].

 

היות שהאמריקנים התרגלו למכור לפלסטינים מלים נבובות, שב ביידן ודיבר ברמאללה על פתרון שתי המדינות כשהוא מחזק את ידי נתניהו הכובשות והרוצחות. ביידן לא גינה את הכיבוש ואת ההתנחלויות ולא את ההרג בשטח, אלא רק את ההתנגדות של הקרבנות ואת הניסיון של היתוש להטריד את האריה.

 

ביקורו של ביידן לא היה חשוב ואפילו לא ראוי לכתיבת מאמר, אלא שהוא נערך בעת ביצוע שלושה פיגועים בה בעת. מה שחשוב הוא שהפיגועים נעשו בתוך הקו הירוק, ובכך מעבירים מסר ברור שהעם הפלסטיני לא ימות ולא ישקוט עד שיסלק את הכיבוש הישראלי בידיו החשופות, ויכפה צדק ושוויון בין בני האדם מקרב תושבי האזור. ביידן ואובמה ימשיכו לזרות חול בעיני חלק מהאנשים וירבו ללהג ולהשמיע מלים נבובות  כדי להמשיך לשרת את ישראל בהכלת היוזמה הצרפתית ואולי כדי לקדם את מועמדי המפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות..."        

 

 [1]ו www.fatehmedia.ps, 12.5.2015

[2] אל-איאם (רש"פ), 11.3.2016

[3] הפלסטינים מכנים את נטרול המחבלים המנסים לרצוח ישראלים "הוצאות להורג"

תגיות