המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
אופוזיציונר סורי תוקף חבר בסנאט על ביקורו בדמשק
17/1/2008

 

              אופוזיציונר סורי תוקף חבר בסנאט על ביקורו בדמשק

 

בעקבות פגישתם של הסנאטורים האמריקאיים ארלן ספקטור ופטריק קנדי עם נשיא סוריה בשאר אל-אסד ב-30.12.07, פרסם בעל הטור הסורי החי בארה"ב, בשאר אל-סוביעי, באתר האופוזיציה הסורי Syrian Elector [השייך לפרויקט ת'רוה של האופוזיציונר הסורי עמאר עבד אל-חמיד] מאמר חריף נגד הסנאטור ספקטור. במאמרו הביע אל-סוביעי את כעסם של האופוזיציונרים הסורים על הפוליטיקאים האמריקאים המולכים שולל על ידי "משחקו הכפול" של נשיא סוריה ומתעלמים מרדיפת האופוזיציה הסורית על ידי המשטר הסורי. להלן תרגום המאמר[1]:

 

"במאמר בעיתון פילדלפיה אינקוירר כתב הסנאטור ארלן ספקטור כי 'חוזה שלום בין סוריה לישראל הוא המפתח לשלום במזרח התיכון'. במאמרו הביע ספקטור את השקפתו בנוגע לסכסוך הנוכחי במזרח התיכון לאחר ביקורו הקצר בסוריה ביחד עם נציג מדינת רוד איילנד, פטריק קנדי, ופגישתם עם הנשיא בשאר אל-אסד לפני כמה ימים. למרות שהבית הלבן התנגד לביקור הסנאטור, ויעץ [לו] שלא ללכת לדמשק, מאחר והדבר מנוגד למדיניות הנוכחית של ממשל הנשיא האמריקאי ג'ורג' בוש, הסנאטור היה נחוש ללכת ולהיפגש עם הנשיא בשאר אל-אסד. [זאת] מתוך מחשבה שמדיניות ההידברות עם המשטר הזה... עדיפה על [מדיניות] החרם של ממשל בוש.

 

נדמה שהסנאטור עדיין נושא עמו תקוות חיוביות רבות מן הפגישה, והוא מנהל תעמולה לקיום הידברות אמריקאית ישירה עם סוריה לטובת הצלחת תהליך שלום בינה לבין ישראל, במחשבה שסוריה הפכה כעת למפתח לפתרון כל הבעיות מהן סובלת המדיניות האמריקאית באזור. הסנאטור הכריז בעקבות פגישתו עם הנשיא אסד, שהלה הבטיח לו כי צפויים שחרורים של כמה מן האסירים הפוליטיים, ובמיוחד חברי 'הצהרת דמשק'. אכזבתו הראשונה של הסנאטור ספקטור [מתוצאות] שיחותיו עם בשאר אל-אסד התבררה יום אחד לאחר שעזב את הבירה הסורית, כאשר סוכנות הידיעות הרשמית 'סאנא' פרסמה כי השיחות שניהל [ספקטור] עם הנשיא הסורי לא כללו הבטחות או ערבויות כלשהן מצד סוריה. [הודעה זו באה] לאחר שהסנאטור הכריז על-כך בפומבי!

 

הנאיביות של כמה מן הפוליטיקאים האמריקאים אינה ניתנת לתיאור; האם משטרו של בשאר אל-אסד אינו אותו משטר שפעל להכשלת כל התכניות להשכנת יציבות ושלום באזור? האם זה מתקבל על הדעת שהסנאטור ספקטור יתעלם מן האפשרות שהמשטר הזה מעורב ברצח ראש הממשלה הלבנוני לשעבר רפיק אל-חרירי? האם מתקבל על הדעת שכבוד הסנאטור יעצום עין לנוכח העובדה שהמשטר [הסורי] מקל על מעבר של לוחמי הג'יהאד מסוריה לעיראק, ההולכים מדי יום להרוג חיילים אמריקאים ועיראקים חפים מפשע? האם זה מתקבל על הדעת שהסנאטור ספקטור ישכח את תפקידה של סוריה באספקת כלי נשק וציוד לתנועות הקיצוניות בלבנון, ובהכשלת בחירת הנשיא הלבנוני באמצעות סוכניה בארץ זו? האם לא עלה על דעתו של הסנאטור ספקטור שהמשטר הסורי הפך היום לבן הברית הקרוב ביותר בעולם של מדינת הטרור והקיצוניות, איראן?

 

הסנאטור ספקטור סבור בטעות שהאינטרס של ארצות הברית עולה בקנה אחד עם האינטרסים של המשטר הסורי, המצטייר בעיניו כעת כקרוב ביותר להידברות רציונאלית להבאת שלום וביטחון לאזור. הוא מתעלם מן ההיסטוריה של המשטר ה'מודיעיני' הזה ומתמיכתו בטרור וברציחות פוליטיות שנועדו לשמור על שרידותו. כל ביקור של פוליטיקאים אמריקאים בדמשק מעצים את ביטחונו העצמי של המשטר ומגביר את אלימותו כלפי התנועות הדמוקרטיות בתוך סוריה. לאחר שהנשיא ג'ורג' בוש הכריז על תמיכתו בתנועות הלאומיות הללו, הקוראות לשינוי בדרכי שלום, התשובה הסורית ל[קריאתם] הייתה מעצר חברים נוספים מן התנועות הללו והאשמתם בקבלת תמיכה מגורמים בחו"ל.

 

 עתה בא סנאטור אחד [ספקטור] וקורא לקדם את תהליך השלום בין ישראל וסוריה...

אנו נאלצים להזכיר לסנאטור ספקטור שמשטר בשאר אל-אסד לא מעוניין בקידום שלום כלשהו באזור מלבד שלום כסאו-שלו. ההיסטוריה והמעשים שיצאו מ'ארמון המהגרים' מזה יותר מארבעים שנה מוכיחים ששלטון היחיד הוא הציר הראשי בו נעה מדיניות החוץ והפנים הסורית. במקום שהסנאטור ספקטור יקרא לנשיא בוש ולשרת החוץ קונדוליסה רייס לשמוע לפתגם הקונפוציאני הסיני 'על ארצות הברית לשמור את ידידותיה קרוב ואת אויביה עוד יותר קרוב', כדאי שיאזין לפתגם הערבי, לפיו המשטר הסורי היום הוא 'עקום יותר מזנב הכלב'".