המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
שירי המדינה האסלאמית (ב) – מכשיר לעידוד הקרבת הנפש, תוך הבטחה לחיים בגן עדן
16/2/2016


השירים של המדינה האסלאמית (ב')  – מכשיר לעידוד הקרבת הנפש, תוך הבטחה לחיים נפלאים בגן העדן


מאת מ. שמש


הקדמה

בדוח קודם, הוצגו השירים/הנשידים [להלן ייקראו שירים], של ארגון המדינה האסלאמית (להלן דאעש), המהווים כלי חשוב להעברת הנראטיב והמסרים של הארגון[1]. שירים אלה כוללים דברי שבח ללוחמי דאעש המכונים "אריות" או "פרשים" וביטויי גאווה ושמחה על הקמת הח'ליפות אסלאמית, הניצבת בגאון ובעוצמה מול כל אויביה. רוב סרטוני ההסברה של דאעש מלווים בפסקול של אותם שירים, בהתאם לצורך ולנושא. כך, סרטון המתעד הסתערות בקרב או הוצאות להורג,  ילווה בשירים קצביים ובטקסטים נחושים ואילו סרטון המתעד את ביסוס שלטון השריעה וחיי היום יום, ילווה בשירה רגועה ובטקסטים  שלווים ואופטימיים. כמובן שכל השירים מושרים בקולות גבריים בלבד, ללא ליווי של כלים מוסיקליים.

 

בשירי דאעש ישנם גם מסרים רבים המעודדים הקרבת נפש – "שהאדה" למען אללה, למען דת האסלאם ולמען אומת האסלאם. כשהטקסטים דנים בחללים, "שהידים" אשר הקריבו את נפשם, המוסיקה הופכת לאיטית, כמעט לתפילה – מעין שירת פיוט הנקראת מוואל. בטקסטים העוסקים בהקרבת הנפש, כלולה הבטחה לפיה אללה ידון את החללים לכף זכות בבוא יומם והם יזכו לחיים נפלאים בגן עדן. מילות השירים נועדו להצדיק את הקרבת הנפש של החלל בפני הנותרים בחיים ולשכנעם כי מותו לא היה לשווא. בנוסף לכך ואולי בעיקר,  הטקסטים הללו נועדו לגייס את אנשי הארגון ותומכיו להקריב את נפשם בשדה הקרב ללא מורא ופחד. ההבטחות בטקסטים של השירים והמואלים לשהידים, כוללות בין היתר, כרטיס כניסה מובטח לגן העדן, חיי נצח, היטהרות לקראת הפגישה עם הבורא, עלמות צעירות שחורות עין ו/או יפהפיות שממתינות לבואם, ריחות בשמים ומעיינות מפכים.

 


מאהר משעל, זמר נשידים סעודי שהצטרף לדאעש ונהרג בהפצצת כוחות הקואליציה הבינ"ל


 

יצוין כי אנשי דאעש בכל הזירות - בסוריה, עיראק, לוב, סיני, תימן ומקומות נוספים - משתמשים בלוחמים מתאבדים כבשגרה;  כמעט כל הסתערות של הארגון על יעד כלשהוא נפתחת בשיגור מחבל או מחבלים מתאבדים, להשגת אפקט הפתעה וריכוך השטח. מיד לאחר פעולת ההתאבדות, יגיע גל שני של כוחות רגליים מקרב אנשי דאעש לכיבוש היעד. תפיסה צבאית כזאת מחייבת קאדר נרחב של מתאבדים המוכנים לקריאה בכל זמן, וכעת כשהלחץ על דאעש גובר ומספר נפגעיו מתרבה, זקוק הארגון ביתר שאת ללוחמים המוכנים ללכת אל מותם. הלוחמים המובחרים ביותר בקרב הארגון, הנמצאים  בדרג המסתער, הנם האנר'מאסיון – לוחמים ללא חת החודרים לעורף האויב ומסתערים עליו, ביודעם שסיכויים לשוב בחיים - קלושים. לפיכך, השירים של  דאעש  המבטיחים חיי נצח בגן עדן, הם מרכיב חשוב במערך גיוס קאדר של לוחמים שאינם חוששים מן המוות.


לוחמי דאעש אנר'מאסיון בתדריך לקראת תקיפת בסיס ספאיכר, סמוך לתכרית, עיראק


 

החיבור בין חיי נצח בגן העדן לבין הקרבת הנפש בא לידי ביטוי בסרטון של מחוז אל-פראת, אשר פורסם בדצמבר 2015, המתעד נער, אבו מהדי אל-דרעאוי, הנושא דברים לפני צאתו לפיגוע התאבדות[2]. ברקע הסרטון, פסקול של המואל "אחי השהיד[3]", פיוט המבטיח כי בהקרבת חייו יזכה החלל הצעיר לחיי נצח בגן העדן.  השיר כולל  תיאורי צבעים, ריחות בושם ובגדי שררה של רמי מעלה במטרה לרגש את מאזיניהם ולהניעם לפעולה. להלן קטע מהשיר:

 

אחי השהיד,

דמך הינו דיו ואור ועץ הבושם

הקרבת נפשך הינה ניצחון חדש

לבשת את בגדי רמי המעלה, הוי היקר

בצבעי הדם צבעת את הקיום

אתה האמיץ, הנכבד, המאושר

אתה היקר, הגאה, האציל

אתה הולך למות כדי לחיות בבית הנצח

בכדי לרצות את הריבון ולרומם את ההבטחות

 

דוח זה יציג דוגמאות של שירים ומואלים המבטיחים מקום בגן העדן, לאלו אשר מקריבים את נפשם. את כלל השירים וה"מוואלים" שיוצגו פרסם בשנתיים האחרונות מוסד התקשורת הרשמי של דאעש, אל-אג'נאד, האחראי על הפקה ופרסום קטעי שמע ובהם שירים וסורות מהקוראן.  

 

עלמות שחורות עין ממתינות בגן העדן

הטקסטים בשירים הנוגעים לחיי העולם הבא מתבססים על הקוראן והחדית' וכוללים כאמור, הבטחות לחיי נצח, לגנים נפלאים, ענפים משתרגים, פירות, מעיינות מפכים, ריחות בשמים  ועלמות צעירות וצנועות אשר "תומתן לא חוללה [קרי, נותרו בתולות]", הממתינות לבואם. האמונה כי בגן עדן צפויים חיים נשגבים למוסלמים "היראים [המאמינים, במיוחד אלה שהקריבו עצמם]", מבוססת על סורה 55 פס' 46-74 שם נכתב: "לירא פן יעמוד למשפט ריבונו, מזומנים שני גנים. איזו ממתנות ריבונכם תוכלו עוד להכחיש?! ולהם ענפים משתרגים.. ושני מעיינות מפכים בשניהם.. ובשניהם צמד מינים מכל פרי...יסבו על מצעים אשר בטנתם רקומה קטיפה, ופירות קרובים אליהם...ובהם עלמות צנועות מבט, לא חילל תומתן לפניהן, לא בן אנוש ולא בן שד.. כמו היו הן אבני חן ואלמוגים. איזו ממתנות ריבונכם תוכלו עוד להכחיש?! הן חסד תחת חסד יושב.. ומתחת להם שני גנים.. שניהם ירוקים עד מאוד...שני מעיינות גועשים בשניהם... בשניהם מיני פירות ודקלים ורימונים...מצויות בהם עלמות חסודות ונאות ... צחורות עור, מסתופפות בביתנים... לא חילל תומתן לפניהם, לא בן אנוש ולא שד, איזו ממתנות ריבונכם תוכלו עוד להכחיש?!"[4].

 

כרזה של משרד ההסברה של מחוז רקה בסדרה "שיירות החללים",

שנועדה  להלל את פעילי הארגון שנהרגו. בתמונה – אבו דאוד אל-אנצארי


 

ההבטחה ש"עלמות תמימות ושחורות עין" ממתינות בגן העדן, הנה מרכיב חשוב בגיוס צעירים ללכת אל מותם. צעיר, שאישיותו טרם בשלה, ייטה להאמין כי בעולם הבא יפגוש בחורות צעירות ויפות המחכות "בלבבות כנועים" ולכן יקריב נפשו כדי להשיגן. רעיון זה עולה  במואל "העלמות שחורות העין משתוקקות לפגישה"[5], אודות העלמות צעירות המחכות ב"לבבות כנועים" בגן עדן, לאהובן. להלן קטע מהמואל:

 

העלמות שחורות העין משתוקקות לפגישה 

 וקדות כלפי האהוב, בלבבות כנועים

 

אזכור העלמות הצעירות מופיע גם בשירים פופולריים של דאעש שפורסמו לאחרונה, כמו השיר "המדינה קמה[6]", שפורסם בינואר 2016 ועוסק בהיותה של  המדינה האסלאמית עובדה קיימת ובלחימתה ללא חת באויביה. קטע קצר בחלקו הראשון של השיר, מתאר את בהתרגשותם של הלוחמים לקראת הפגישה עם "עלמות שחורות עין" הממתינות להם בגן עדן. כותבי הטקסט מגדילים וכותבים כי דעתם של לוחמי דאעש משתבשת עליהם בחשבם על העלמות הממתינות להם. משמע, הקרבת הנפש היא מעשה מרגש,  לא דבר שיש לחשוש ממנו. להלן תרגום קטע מהשיר:

 

המדינה קמה,

פועלה ברור,

חרבה שלופה,

להגנת הדת,

דרכה ברורה,

מביישת את הכפירה,

דמה נוטף,

מסרבת להשפלה,

 

[...ובהמשך]:

 

 [מסע] ההרג שלנו נמשך,

הוא אינו מתכלה,

ודעתנו משתבשת עלינו,

 בחשבנו על העלמות שחורות העין


עלון הסברה של המדינה האסלאמית – "האושר בהשגת השהאדה"


 

אזכור דומה לעלמות שחורות העין ישנו גם בשיר "אשרי האיש אשר ישיג את ה-שהאדה בהיותו נאמן"[7]. ההבטחות בשיר זה מבוססות על מסורות המיוחסות לנביא מוחמד (חדית'), לפיהן מי שיקריב את נפשו וייהרג במסגרת הג'יהאד יזכה למעמד של "שהאדה", חטאיו יימחקו ופצעיו ידיפו ריח בושם. עוד מובטח לו כי מקום משכנו בגן העדן יהיה נעים ורך כמו זפקי הציפורים[8] וכן יהיו לו בתים, חברים ומעיינות ברכה לרוב. השיר כולל הבטחה כי בגן העדן ממתינות לו עלמות צעירות יפהפיות המוכנות ומזומנות להיענות לרצונו. כמו כן מובטח לו כי יוכל לסנגר ולהיות מליץ יושר על משפחתו ובני עמו באם יהיו נתונים בפני סכנה ומצור. בכך למעשה, השיר מנסה להרגיע את מצפונו של המתאבד שעומד לנטוש את עמו ומשפחתו, בטענה שיוכל להועיל להם  בהיותו בעולם הבא. כמו בכלל שירי השהאדה, גם בשיר יש דימויים של ריחות בשמים וריח ניחוח.

 

להן קטע מהשיר:

אשרי האיש אשר ישיג את ה-שהאדה בהיותו נאמן, חטאיו יימחקו כשדמו ייזל

הפרחים יתבשמו מניחוחה [של השהאדה], פצעו ידיף ריח בושם המושק ויבושם,

זפקי הציפורים העדינים יהיו לו למשכן, נשמותיהם [של השהידים] יחיו בהם ויאכלסו אותם,

יהיו להם [לשהידים] בתים וחבורת ידידים בגני העדן, ומעיינות ברכה שיתווספו ויתרבו

וגם עלמות יפהפיות שיספקו את רצונם, והם יהיו מליצי יושר על משפחותיהם ביום תחיית המתים

 

היטהרות והתקשטות לקראת הפגישה עם הבורא

מוטיב אחר החוזר בשירים ובמואלים הינו מוטיב ההיטהרות. הטקסטים מבטיחים כי הקרבת הנפש ו"שהאדה" מביאה להיטהרות לקראת עמידה בפני דינו של הבורא. מוטיב ההיטהרות מופיע, בין היתר, באחד השירים הפופולריים של העת האחרונה "[המדינה האסלאמית –] הריעי לחודי הכידונים"[9]. מילותיו עוסקות בעידוד והמרצת דאעש ולוחמיו, להמשיך לתקוף ולחסל את האויבים. השירה כאן קצבית ונחושה, מלבד קטע קצר המוקדש ללוחמים בעלי "הנשמות הטהורות", המקבלים את המוות והולכים בדרכם של רעי הנביא. כאן השירה מתעדנת ונעשית איטית ולירית. בטקסט מופיע מוטיב נוסף, מוטיב ההתקשטות, לבישת בגדים חגיגיים לקראת ההגעה לגן העדן. טקסט זה נועד להדגיש כי  אלה שהקריבו את נפשם הפכו ל"נשמות טהורות" והתקשטו בבגדים חגיגיים לקראת הפגישה עם בוראם. הקרבת הנפש נתפסת כאן כהתכוננות לקראת מאורע חגיגי. להלן קטע מהשיר:

 

הגענו אליכם [האויבים] בצבאות, כהרים איתנים, כגלים שוצפים

צעדנו בדרך הג'יהאד תחת דגלי העקאב[10]

מה רבות הנשמות הטהורות אשר התקשטו באריגים צבעוניים

קיבלו עליהן את המוות מתוך רצון ללכת בדרכם של החברים [חברי הנביא]

 

הקרבת הנפש כרטיס כניסה לגן עדן

בשירים ומואלים רבים מודגשת ההבטחה המופיעה בחדית' לפיה השהאדה, הקרבת הנפש, מעניקה לשהיד כרטיס כניסה אוטומטי לגן העדן. ולכן אל  ללוחמים המקריבים לחשוש מהמוות בשדה הקרב, אלא להיפך. השיר הפופולרי, "בואו, בואו", שפורסם אף הוא ב-2015 , עוסק ברובו בהמרצת תומכי דאעש להגיע לשדה המערכה ולשאת בנטל[11]. בסיום השיר מופיע קטע בשם לוחמי דאעש אשר מכריזים כי הם מוסרים את נשמותיהם מתוך "אהבת  גני העדן". להלן קטע מהשיר:

 

בואו, בואו מגני המידות הטובות

קלי רגליים וכבדי גוף[12], ותקנו את העוולות

הכפירה שוצפת וקוצפת ומעיקה [עלינו]

אז היכן הגאים והיכן האריות? היכן הגאים והיכן האריות?

 

[ובהמשך]:

מסרנו נשמותינו מאהבת גן העדן

השקענו את עצמנו במלחמות בכנות לב

ולכן לא נירתע ממצולות המלחמה

 

גם השיר "התבצר וגלה אורך רוח" [13], מבטיח כי הסתערות על האויב והקרבת הנפש הם כרטיס כניסה לגן העדן. הקרבת נפש –  ה"שהאדה" מתוארת כאן כ"עונג, נועם" ומוצגת כהזדמנות שיש לאמצה. להלן קטע מהשיר:

 

התבצר וגלה אורך רוח, הוי אמיץ הלב, אמור שלום לעולם הזה

זהו הזמן לשעוט לעבר האויבים, אז קדימה הסתער

מה טובה היא השהאדה, ריח הבושם של דרך הישר מדיף כדי להעמידך במבחן

שאף לחיי כבוד ודרוך על המוות הפתאומי

תמצא כי גני העדן התכסו תחת נסי הדגל ולהב החרב

שאף להקרבת הנפש – השהאדה, בקש את גן העדן העליון ביותר שלה

[...ובהמשך]:

החיים הם הקרבת הנפש – השהאדה – אז קפוץ על ההזדמנות, הוי אמיץ הלב

הדת הפצועה תחייה בזכות [השהאדה]  ומקרי העוולות יימחו [מן העולם]

 

גם השיר הוותיק יותר "גמרנו אומר, גמרנו אומר[14], עוסק בשאיפה להגיע לגן העדן של הנצח באמצעות לחימה נחושה ובלתי מתפשרת. גם בשיר זה ישנו קטע המעורר ציפייה והבטחה לאלה המקריבים את נפשם. מוזכרות בו  "גינות החן של [של גני העדן]"  המתכוננות להגעת השהידים.  להלן קטע מהשיר:

גמרנו אומר, גמרנו אומר

להגיע למעלות הכבוד והמשכנו [בדרך]

לגן העדן של נצח שאפנו

אז קבצו את כל החיילים

[...ובהמשך:]

אז הסתער קדימה אחי

גינות החן [של גני העדן] מתכוננות [לקראתך]

אזי שאף את ריח המושק של הנצח

 

המואל "הוי אלוהיי, אני מבקש כי תושיעני נא"[15], מתאר חלל שהגיע השמימה ומתחנן לריבונו כי יגזור את דינו לכף זכות למרות חטאיו. הוא מודה על חטאיו אך מבקש בכ"ז ישועה בזכות העובדה שהקריב את נפשו והסתער על האויבים ללא מורא או היסוס.

הוי אלוהי, הנני מגיע אליך ערום ועריה, לא נותרו לי אלא תחינה, דמעה ורזון

כפר עוון עבדך אשר הגיע אליך כשהוא מאמין בייחוד האל, לאחר שהקריב נשמתו ונכנס [לקרב] ללא היסוס

הוא השתוקק להקריב נפשו – לשהאדה – למענך הוא הסתער, היה לו [לעבדך] למליץ יושר, הוי תכליתי ומגמתי

 

 

 

 [4] תרגום לעברית – אורי רובין

[8] על-פי אחד החדית'ים, בגן עדן "נשמות השהידים יתענגו בזפקי ציפורים אצל אללה".

[10] המונח דגל העקאב מתייחס לדגל השחור עם הכיתוב: "אין אלוהים מבלעדי אללה ומוחמד שליח אללה."

[12] על-פי קוראן 9, 41, "צאו למלחמה, כל קל רגליים וכבד גוף"

תגיות