המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עורך יומון עיראקי: על הערבים והמוסלמים להכיר באחריותם הישירה לטרור המציף את העולם
17/11/2015


עורך יומון עיראקי: על הערבים והמוסלמים להכיר באחריותם הישירה לטרור המציף את העולם

 

בעקבות מתקפת הטרור של דאעש בפריז פרסם עדנאן חוסיין, עורך ביומון העיראקי אל-מדא, מאמר חריף שכותרתו "זהו הטרור שלנו, אנחנו האחראים!" בו טען כי למוסלמים, סונים ושיעים גם יחד, אחריות ישירה לפיגועי הטרור המציפים את העולם.

 

חוסיין קבל על כך שתוכניות הלימוד, אמצעי התקשורת והמסגדים בעולם הערבי והמוסלמי מהווים  פלטפורמה להעברת מסרים דתיים ברברים המטיפים לעריפת ראשים, שפיכות דמים ואלימות בעוד קולה של דת האסלאם "האחרת" כלל אינו נשמע. לטענתו, מסרים קיצוניים אלה - בהם מוצגים המוסלמים כ"אומה הנבחרת" וכל השאר ככופרים שישרפו בגיהינוםמציבים את הדור החדש במצב של "מלחמת עולם שלישית קדושה" נגד כל מי שאינו מוסלמי.

 

חוסיין קרא למוסלמים להכיר באחריותם למתקפת הטרור ולערוך רפורמות מקיפות לשינוי השיח במערכת החינוך, במסגדים ובאמצעי התקשורת

 

עדנאן חוסיין


 

 להלן תרגום עיקרן ממאמרו של חוסיין[1]:

 

"איננו יכולים להתנער מאחריותנו למתקפת הטרור החדשה הנוראה שהכתה את פריז, בירת צרפת, לאחרונה. אנו, הערבים והמוסלמים, איננו יכולים להרחיק את עצמנו מהתפקיד הישיר שלנו ומן הקשר ההדוק שלנו לכל פיגועי הטרור המציפים את מדינות העולם, ובראשן את מדינותינו מזה שני עשורים ויותר.

 

בשיעור הדת ובשיעורי ההיסטוריה בבית הספר היסודי, בחטיבת הביניים, בתיכון ואחר כך באוניברסיטה התעקשו שוב ושוב ללמד אותנו שאנו האומה הנבחרת, הטובה והמפוארת ביותר, ושהדת שלנו היא דת האמת [ושאנו] הקבוצה הנכונה והקבוצה שתינצל [מעונש בעולם הבא][2], ואילו האחרים הם בני עמי השקר, כופרים שמקומם בגיהינום וגורלם [להישרף] באש הגיהינום, דמם הפקר, כספם מותר לנו ונשותיהם מותרות לנו. בשיעורים אלה הובאו דוגמאות כגון פסוקי קוראן ומסורות של הנביא שנותקו מההקשר ההיסטורי שלהן, כך שנראה לנו שהפסיקה הא מוחלטת וחייבים לבצעה בכל מקום ובכל זמן עד יום הדין...

   

במסגד ובחוסיניה [מרכז דתי-קהילתי שיעי] נהגו לחדד אצלנו את תכונות האופי המייחדות את האסכולה שלנו, באמצעות הסתה נגד בני דתות אחרות ואף נגד בני האסכולות [המוסלמיות] השונות, [שהואשמו בכך] שהם ח'וארג' [כינוי גנאי][3], רואפד [כינוי גנאי לשיעים], נואצב [כינוי גנאי לסונים בפי השיעים], סוטים מדרך הישר ומורתדין [מי שחזרו בהם מן האסלאם]. 

 

ילדינו ונכדינו מקבלים היום בבתי הספר ובאוניברסיטאות שלהם, במסגדים ובחוסיניאת מנות גדולות וחזקות ביותר של הנסיוב הדתי האסכולתי הקטלני, נפשית ומנטלית, שערוצי הטלוויזיה והרדיו הדתיים העדתיים - הפועלים 24 שעות ביממה ומקבלים תקציבים על חשבון בתי הספר ובתי החולים - מחזקים אותו. ילדינו ונכדינו נמצאים היום במצב של מלחמת עולם שלישית קדושה נגד כל האחרים, יהיו אשר יהיו דתם, האסכולה שלהם או הלאום שלהם. בסביבה זו צמחו הקבוצות האסלאמיות הקיצוניות שדושנו בעוני, אבטלה, דחיקה לשוליים, הפקעת זכויות אנושיות וחירויות כלליות ופרטיות, ופגיעה בכבוד, שלעיתים נעשו בשם הפאן ערביות ופעמים בשם הדת והעדה.

 

איננו יכולים לברוח מהאחריות שלנו כלפי הטרור. לא יועיל לנו דבר לחפש אחר תירוצים. תחילה עלינו להכיר [בכך שזו אחריותנו] כדי לבקש סליחה מעצמנו ומאחרים ולתקן את דרכנו מעתה. איננו יכולים לתקן את דרכנו מבלי שנעשה בחינה מחדש כוללת ושינוי שורשי של תכניות הלימודים החל מבתי הספר היסודיים וכלה באוניברסיטאות. לא תהיה מחילה מבלי שנתקן את הדת כפי שהיא מוצגת בתוכניות הלימודים, באוניברסיטאות, במסגדים ובחוסיניות, וכפי שהיא מוצגת ברשתות הטלוויזיה ותחנות הרדיו. שכן הדת הזו [כפי שמוצגת שם] אינה סובלנית ולא דת של שלום, הרמוניה, ערבות הדדית וחמלה.

 

הדת [כפי שהוא מוצגת ונלמדת] בבתי הספר, באוניברסיטאות, במסגדים, בחוסיניות, בתחנות הרדיו וברשתות הטלוויזיה שלנו היא דת ברברית שעריפת ראשים ושפיכות דמים מייחדים אותה ואשר ומסיתה לגזל, גניבה, ללקיחה בשבי ולאונס. ואילו לדת האחרת - שחלקנו טוען שהיא דת האמת -אין נוכחות בחיים שלנו, או שבמקרה הטוב קולה רפה וכמעט אף אחד אינו שומע אותו, ובפרט מקרב הדורות החדשים העשוקים, הנדחקים לשוליים ושהאנושיות שלהם נפגעה על ידי עוני, שלילה ודיכוי, ועל ידי תכניות הלימודים והפתוות הדתיות המטורפות."

 

 [1] אל-מדא (עיראק), 15.11.2015

[2] לפי מסורת מוסלמית מקובלת תתפלג העדה המוסלמית למספר  רב של קבוצות (72 או 73) אך רק אחת מהן היא ההולכת בדרך האמת והיא זו שתינצל.

[3] הח'וארג' הם קבוצה שהתפצלה ממחנהו של עלי בקרב ציפין בשנת 657 ונחשבה לקבוצת האופוזיציה המוסלמית הראשונה באסלאם.