המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
המג'לס האיראני אישר גרסה איראנית מתוקנת של הסכם הגרעין, לא את נוסחו המקורי
13/10/2015

 

המג'לס האיראני אישר גרסה איראנית מתוקנת של הסכם הגרעין, לא את נוסחו המקורי

 

מאת: י. כרמון וא. סביון

 

ב-13 לאוקטובר 2015 אישר המג'לס האיראני ברוב של 161 תומכים, 59 מתנגדים ו-13 נמנעים גרסה מתוקנת של איראן להסכם הגרעין (להלן, JCPOA).

 

בסעיף 3 של החלטת המג'לס נאמר כי:

 

"על הממשלה לסקור כל אי עמידה של הצד השני [בהסכם] בעניין אי ביטול הסנקציות או החזרת הסנקציות המבוטלות, או הטלת סנקציות בגלל כל סיבה אחרת ולבצע צעדים המממשים את הזכויות של האומה האיראנית ולהפסיק את שתה"פ ההתנדבותי [מינוח זה מתייחס ככל הנראה לקבלת "הפרוטוקול הנוסף" ע"י איראן שעפ"י ה-JCPOA  יישומו נעשה באופן התנדבותי ע"י איראן] ולטפל בהרחבה מהירה של תכנית הגרעין למטרות השלום, באופן שתוך שנתיים, פוטנציאל ההעשרה באיראן יגיע ל-190 אלף SWU. על המועצה העליונה לביטחון לאומי לטפל בעניין זה ועל הממשלה להגיש למועצה תכנית בעניין תוך 4 חודשים."

 

משמעות:

היות שאי-ביטול הסנקציות הוא חלק מה- JCPOA (עפ"י ה-JCPOA הסנקציות של ארה"ב רק "יושעו" ולא יבוטלו, וזאת כדי לאפשר  "SNAPBACK" שלהן במקרה של הפרה איראנית)

והיות שהחזרת הסנקציות במקרה של הפרה איראנית הוא חלק מן ה-JCPOA,

והיות שהטלת סנקציות (במקרה של הפרה איראנית) הוא חלק מן ה-JCPOA,

מהווה החלטת המג'לס אישור למסמך בלתי קיים. זהו אישור כביכול למסמך המשקף לא את ה-JCPOA כפי שנכתב אלא למסמך המשקף את תביעותיה הנוספות של איראן, לאחר שה-JCPOA התקבל ב-14.7.2015 בווינה.

 

יתרה מזו, הכללתן של תביעות איראניות חדשות אלה בהחלטת המג'לס מהווה, לראשונה, תביעה כתובה מצד רשות איראנית לשינוי ההסכם, תביעה שהועלתה ב-3.9.15 ע"י המנהיג העליון, עלי ח'אמנאי.[1]

 

החלטת המג'לס מגדירה סעיפים ב-JCPOA כ"אי-עמידה בהסכם על ידי הצד השני" ולפיכך לאישור המג'לס אין כל משמעות.

 
[1] המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, הודיע מפורשות ב-3.9.2015 כי הוא אינו מקבל את תנאי ההסכם ודרש כי הסנקציות יוסרו לאלתר ולא רק יושעו כתנאי לקבלת ההסכם. ראו דוחות ממרי: ח'אמנאי: ללא ביטול הסנקציות לא יהיה הסכםהאפשרות לפתוח מחדש את הסכם הגרעין