המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
איראן באיום על סעודיה: "משה"מ מוכנים לנקום באאל-סעוד"; "תגובתנו תהיה מוחצת"
12/10/2015

 

איראן מאיימת על סעודיה: "משה"מ מוכנים לנקום באאל-סעוד"; "תגובתנו תהיה מוחצת וקשה"

 

הקדמה

המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, וצמרת משה"מ שיגרו בימים האחרונים מסרים מאיימים כנגד שליטי סעודיה בתגובה על מאות ההרוגים האיראנים בתקרית במינא, סעודיה, בה נהרגו כאלף עולי רגל לחג'. ח'אמנאי, מפקדי משה"מ וראשי המחנה האידיאולוגי הפגינו זעם כלפי בית המלוכה הסעודי בשל אחריותו, לטענתם, לאסון והבטיחו "תגובה מוחצת וקשה" אם תמשיך סעודיה בהתנהלות מכוונת נגד איראן. היומון כיהאן המקורב לח'אמנאי אף טען כי שלטונות סעודיה גרמו לאסון במכוון, לאחר שתוכנן ע"י המוסד הישראלי.[1]

 

זאת ועוד, בשנה וחצי האחרונות – עם ההסלמה ביחסי סעודיה-איראן על רקע הסכם הגרעין, מדיניות סעודיה להוריד את מחירי הנפט והמלחמה בתימן, בסוריה ובעיראק –  נקטה איראן לשון איומים כמה פעמים כנגד סעודיה ושליטיה, בית סעוד. כך למשל, איימה ההנהגה האיראנית "להשתמש בכל הכלים העומדים לרשות איראן" בכללם פגיעה בהעברת הנפט הסעודי, איום בהתקוממות שיעית במז' סעודיה, איום בהצתת בארות נפט ועוד כדי למוטט את משטר אאל סעוד. ראה דו"חות ממרי:

 

שבועון משה"מ: "לאיראן אופציות רבות לפגוע בסעודיה...  

ח'אמנאי ביום על סעודיה: "איראן תשיב מכה תחת מכה"

מקורבי ח'אמנאי: סעודיה – מרכז המזימות נגד עולם האסלאם; מוצא משפחת המלוכה – יהודי

איראן קוראת לתגובה שיעית אלימה נגד סעודיה

 

שני מודלים בהתנהגות הפוליטית-צבאית של טהראן

ניתן להבחין בשני מודלים המאפיינים את התנהלות טהראן ברמה הגאו-פוליטית והצבאית אל מול יריבים אזוריים ובינ"ל :

 

א.      מודל "הנמר של נייר" – בעיקר מול מול סעודיה. נוכח הנוכחות הכוחנית-צבאית-מדינית של המחנה הסוני הערבי בהובלת סעודיה, מחנה הגדול מאיראן בעוצמתו, נרתע המשטר האיראני ועשוי להתגלות שוב כנמר של נייר. מודל זה כבר מומש כמה פעמים בעבר כאשר איראן לא העזה לממש את כוחה ואיומיה התגלו כאיומי סרק. זה קרה ב-2003, עת ארה"ב כיתרה את איראן מדרום (עיראק) וממזרח (אפגניסטאן) וב-2011, בבחריין כאשר מהלך של הפיכה שיעית בתמיכת איראן נבלם במהלך כוחני-צבאי סעודי-מפרצי, ובשנה החולפת בתימן, שם פועלת סעודיה כמעט לבדה בראשות קואליציה סונית נגד איראן.

 

נראה כי גם הפעם האיומים האיראניים אינם חורגים ממודל זה של 'נמר של נייר'.

ב.  מודל 'הבריון המאיים' – מול ארה"ב, אשר גילתה יחס סלחני ומבין כלפי תביעות המשטר האיראני והתפשטותו האזורית, ראתה בו שותף לאינטרסים ביטחוניים כגון המלחמה בדאעש, למרות פעילות הטרור הבינ"ל של איראן, וגילתה אף נכונות לתת לטהראן מעמד גרעיני מוגבל, חרף הפרותיה את החלטות מועבי"ט ותקנות סבא"א. איראן המשיכה בהתפשטותה הצבאית-מדינית באזור תוך המשך האיומים, גם על צבא ארה"ב.[2] התברר כי עמדתה האוהדת של ארה"ב לא ריככה ולא מיתנה את הפעילות האופנסיבית האיראנית באזור אלא עודדה את מדיניותה העוינת.

 

מסמך זה יסקור את גל האיומים הנוכחי מצד הנהגת איראן נגד סעודיה:

 

לשכת ח'אמנאי מציגה סרטון של איומים צבאיים

ב-5.10.2015 פרסמה לשכת המנהיג ח'אמנאי באתרו, סרטון בן ארבע דקות בו נראים איתאללה ח'ומיני והנשיא דאז ח'אמנאי מבכים את מותם של עולי רגל איראנים בתקרית במכה ב-1987. בהמשך נראה המנהיג העליון ח'אמנאי על רקע גופות האיראנים שנהרגו בתקרית במינא לפני כשבועיים, כשהוא קובל על אי שיתוף הפעולה מצד שלטונות סעודיה בהחזרת הגופות לאיראן. אח"כ נראה ח'אמנאי, המוקף בראשי זרועות הצבא, מזהיר את הסעודים כי המשך אי שתוף הפעולה יגרור "תגובה קשה ומוחצת" מצד איראן, על רקע מפגן מאיים של יכולות חיל הים של משה"מ. ראו סרטון מצ"ב:


ח'אמנאי אף נשא דברים ב-30.9.2015 בטקס סיום קורס בחיל הים בו טען שסעודיה פועלת בערמומיות ואינה ממלאת את חובותיה, הדגיש כי לאיראן יש יד חופשית לפעול והבטיח "תגובה מוחצת":

 

"יש צורך שאנשים מסוימים מעולם האסלאם, בכללם מאיראן, ילכו [לסעודיה] ויחקרו את העניין מקרוב ויבהירו מה הייתה סיבת האסון. הם [הסעודים] לא מילאו חובתם מול הפצועים ... גם היום יש בעיות בהעברת הגופות לאיראן... אך סעודיה לא ממלאת את חובותיה, מה גם שבחלק מהמקרים היא פועלת בניגוד להן ובערמומיות..

 

עד כה הבלגנו, [אך] לאיראן יד חופשית יותר מרבים אחרים. יש לנו יותר יכולות ויותר כלים. הם יודעים שאם ירצו להתעמת עם איראן האסלאמית, לא יוכלו לה בשום זירה. שמרנו על יראת הכבוד האסלאמית ועל כבוד האחים באומה האסלאמית. אנחנו יכולים להגיב ואם נרצה להגיב, תגובותינו יהיו מוחצות, קשות ומוחצות.

 

... עדיין עשרות אלפים מיקירינו נמצאים במכה ובמדינה ומקיימים את טקסי החג'. מעט אי כבוד כלפיהם יעורר תגובה [מצדנו], אי מילוי תפקידם [של הסעודים] כלפי גופות יקירינו יעורר תגובה [מצדנו]. עליהם להיזהר ולמלא את תפקידם ... אם מישהו ירצה לשלוח יד כנגד זכויות העם האיראני והרפובליקה האסלאמית של איראן, נדע איך להתנהג אתו. נגיב בצורה חזקה. הודות לאל יש [לנו] היכולת. האומה איראנית חזקה וזה כבר מוכח ואנו יכולים להגן על זכויותינו."[3]

 

מפקד משה"מ ג'עפרי: מוכנים לנקום בסעודיה

מפקד משה"מ, עלי ג'עפרי, אמר במסע"ת בבסיס חה"י ב-3.10.2015 כי משה"מ מוכן לנקום בשושלת אאל סעוד כמצוות המנהיג ח'אמנאי:

"משה"מ מכין את כל הכלים האפשריים לתגובה מהירה ומוחצת של איראן כדי לממש את רצון המנהיג ולגרום לאאל סעוד לספק תשובה על האסון במינא של עולי הרגל האיראנים שנספו וממתין להוראה [ממנו].

 

במידת הצורך, בכל זמן ובכל מקום באזור, משה"מ מוכן לבצע כל צעד בצורה מוחצת וגיבורה כדי להגן על כבוד המוסלמים, במיוחד זה של האיראנים, נוכח השליטים הרשעים והבורים של אאל-סעוד. [משה"מ] ינקום באאל-סעוד.

 

עולם האסלאם מאס בבגידות ובבורות של אאל-סעוד, ובכלל זה: הטבח [שהם עושים] בתימן, הנדידות של העם הסורי היקר, דיכוי הבחרינים, הטבח הקבוצתי בעיראק, יצירת פילוג עדתי ותמיכה בטרור. [סעודיה] תתמוסס בכעסם של המוסלמים."[4]

 

מפקד זרוע היבשה  פורדסתאן: סעודיה בוגדת במוסלמים

מפקד זרוע היבשה בצבא איראן, אחמד רזא פורדסתאן, האשים ב-5.10.15  בטקס לווית הגנרל סעיד ג'עפרי שמת בתקרית במינא, את סעודיה "בבגידה ובפשע נגד המוסלמים בעולם" ואת ממשלתה ב"השמדת העם הסורי" וטבח העמים התימני, העיראקי והאפגאני:

"בהמשך להמלצות ולהוראות המנהיג [ח'אמנאי], אנו מתחייבים ומוכנים להציג לשליטים הסעודיים הלא ראויים את המסר הקשה, החותך והמוחץ של המשטר האיראני וכן להראות להם גבורתם של חיילי איראן וגדולתם. לא רק שסעודיה אינה משרתת את המקומות הקדושים, אלא שהיא גם מבצעת את רוב הבגידות והפשעים נגד המוסלמים בעולם. סעודיה היא ממשלה שידה מזוהמת בדם  התימנים החפים מפשע עד למרפק. היא משמידה את העם הסורי החף מפשע באמצעות תמיכה כוללת בג'בהת אל-נוצרה, היא גם תומכת בדאעש וידה מלוכלכת בדמם של ילדי עיראק, נשיה וגבריה.

סעודיה יצרה את הטאליבאן ובכך הורגת את העם האפגני. כלל פעולות המשטר [הסעודי] הזה תואם לקו הרצונות של הציונים ושל אמריקה. אנו כבר רואים את סימני ההידרדרות במנגנון הלא ראוי של אאל-סעוד והקרקע לקריסתו של משטר זה כבר מוכנה.[5]

 

מפקד חיל הים פדוי: הסעודים תלויים בים לגמרי... רמת פגיעותם גבוהה מאוד

מפקד חיל הים במשה"מ, עלי פדוי (4.10): "אנו נבליג על היכן שתהיה החובה האסלאמית שלנו, אך יגיע הזמן שחובתנו תהיה ענישה ומתן סטירת לחי ... בעת שיש לנו היכולת המספיקה לכל תגובה נגד אניות מלחמה של אמריקה הנחשבות כאיום העליון במעלה, אז בוודאי אין משמעות לאיומים של סעודיה הנחשבים כאיום הנמוך במעלה. הסעודים תלויים לגמרי בים, כל הנפט שלהם מיוצא דרך מפרץ הפרסי וחשוב מכך, הנפט שלהם נמצא באזור המזרחי ובתוך המפרץ הפרסי. רמת הפגיעות של אמריקה היא גבוהה, אך ביחס לאמריקאים, לא ניתן לשער את רמת הפגיעות של הסעודים.[6]

 

סגן מפקד משה"מ סלאמי: המשטר הסעודי על סף קריסה

סגן מפקד משה"מ, חוסין סלאמי, אמר ב-4.10.2015  בכנס משה"מ 'עוצמה לאומית' באורמיה בצפ' איראן כי

"... המשטר השולט על סעודיה הראה שבכוונתו להכליא בין תובנות הג'אהליה [התקופה הפרה-אסלאמית] לאמצעים המודרניים. חוסר תכנית, חוסר אחריות, חוסר יכולת ניהולית, הזנחה, גאווה וחוסר רגישות גורמים לכך שממשל אאל סעוד הופך להיות נשק להשמדה המונית בעת שהמוסלמים מתפללים בשלווה מלאה ו[הם] מקפדים חייהם.

 

אחרי תקרית מינא, התנהגותה של ממשלת סעודיה היא מאוד מכוערת, משניאה, לא הגיונית, חסרת ארגון, חסרת אחריות וחסרת יכולת לתת תשובות. עד היום לא מסרו מספר נכון של הרוגים. חוסר הסדר שולט שם [בסעודיה] וזה מראה שחמולה שמתנהגת עם המוסלמים בפראות וחוסר רחמנות, אינה יכולה לחיות יותר. כל האירועים האחרונים הם סימנים לקריסה של המשטר המדיני וחוסר הסדר וחוסר הכבוד כלפי עולי הרגל מעידים כי למשטר זה אין היסודות הדרושים להמשך חיות פוליטית.

 

מצד אחר, משטר חלש זה הקטן וחסר היכולת נכנס לסוגיות גדולות וללא הגיון תוקף את תימן והעם החסר ההגנה בתימן... המשטר [הסעודי] שולח קבוצות טרור לסוריה ומשקיע את כל מאמציו בלהפוך את המוסלמים לנודדים ולהשפילם מול יהודים ונוצרים... כל הבעיות הנ"ל הן תוצר של [שושלת] אאל סעוד שנועד להצית ולשלהב את אש ה'פתנה' והפילוג בעולם האסלאם ...  

 

אאל סעוד תומך בגורמי טרור כדי להסיר את הביטחון והשלום מהעם העיראקי... לא נודף מהם [מהסעודים] שום ריח של רחמנות האל ודבר זה לא מצוי במחשבתם. זו גם הסיבה שבעת שהציונים תוקפים את הפלסטינים, לא יוצאת שום מחאה מהמשטר הרקוב הזה.

 

המדיניות הלא נכונה של אאל סעוד היא הסיבה העיקרית לאסון מינא. מדיניות שאפתנית וגאוותנית בעולם האסלאם גורמות לכך שאאל סעוד לא יכול לנהל אירוע גדול בעולם האסלאם כמו החג'. הדמיון האנושי אינו יכול להכיל את האסון במינא ואני מדגיש בפניכם [הסעודים] שיתייחסו ברצינות לאזהרות המנהיג ח'אמנאי... וכמו שהמנהיג אמר, אם תהיה תגובה, היא תגרום לכם להתחרט."[7]

 [1] כיהאן (איראן), 4.10.2015

[3]  אתר המנהיג ח'אמנאי, 30.9.2015 

[4] ו www.sepahnews.ir 3.10.2015

[5] תסנים  (איראן), 5.10.2015  

[6] תסנים (איראן), 4.10.2015 

[7] וwww.defapress.ir 4.10.2015