המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בכיר תימני: האמריקאים פוצצו את המשחתת "קול"
11/7/2001


בכיר במנגנון המודיעין התימני:

האמריקאים הם שפוצצו את המשחתת "קול"

 

השבועון המצרי אל-אהראם אל-ערבי מדווח על משבר בחקירה האמריקאית-תימנית המשותפת של הפיצוץ במשחתת האמריקאית "קול" בנמל עדן. לדברי השבועון, הרקע למשבר הוא "חילוקי דעות שפרצו בין וושינגטון לצנעאא בנוגע לדרך החקירה הפלילית שמנהלת תימן." כתוצאה מן המשבר, "הסתלקו החוקרים האמריקאים מן החקירה בנמל עדן".

 

ואולם, מהמשך הכתבה עולה כי המחלוקת בין ארה"ב לתימן עמוקה עוד יותר, מאחר שבכיר במנגנון הביטחון התימני, אמר לעיתון כי קיימות עדויות לכך שארה"ב עצמה אחראית לפיצוץ, כחלק ממזימה שמטרתה להשתלט על נמל עדן.

 

ה"בכיר הביטחוני" מסר את הצהרותיו לאל-אהראם אל-ערבי בעילום שם משום שהוא "עודנו ממלא תפקיד רשמי ורגיש". לדבריו, "ארה"ב רצתה להשתלט באופן מעשי על נמל עדן ולקיים בו נוכחות צבאית אינטנסיבית, ואף לגיטימית, באמצעות הקמת בסיס של הצי שישמש כנמל, מרכז למימון, ומרכז שירות לאוניותיה ולצי שלה המצוי כבר יותר מעשר שנים באזור, וזאת בטענות שווא שהם מגנים על מקורות הנפט ועוקבים אחר התנועות האיראניות והעראקיות. הם גם טענו שהם עוקבים אחר הזרם הפונדמנטליסטי האסלאמי הטרוריסטי בסודאן ובסומאליה.

 

נראה שהממשל האמריקאי לא קיבל את אישורה של תימן לרעיונות אלה. הוברר לו באופן ודאי שתימן לא תוותר על נמל עדן באופן מביש שכזה, ושהיא אף מתכננת להפוך את הנמל לאזור סחר חופשי בינלאומי ולאזור משיכה לתיירות והשקעות.

 

כתוצאה מכך, המחשבה האמריקאית קיבלה כיוון חדש ולא היה ברירה אלא ליצור באופן מלאכותי אירוע שיעניק לוושינגטון את הלגיטימיות להתערב ולהגשים את תוכניתה להשתלט על אזור עדן כדי להופכו לבסיס צי אמריקאי, תחת עיניהם הפקוחות, ואף בהסכמתם, של השלטונות התימנים.

 

כך בוצע באופן מלאכותי האירוע של הפיצוץ במשחתת "קול" בשעה שעגנה בנמל עדן.

 

ההפתעה הראשונה שציפתה לצוות החקירה התימני היתה דרך הפיצוץ. התברר שפיצוץ בוצע מתוך המשחתת בו זמנית עם הפיצוץ החיצוני שפגע בגוף המשחתת, כתוצאה מהתקרבות הסירה הממולכדת. הדבר גרם לפגיעות ולנזק רב לגוף של ה"קול". [הפתעה נוספת] היתה דרך התנהגותו של הממשל האמריקאי שהתבטא בהגעתם של שני מטוסי ענק באופן מיידי לנמל התעופה, כשעליהם ארבעה משוריינים אמריקאים, נשק, וציוד קרבי. אלו פנו ישירות לנמל והטילו מצור על הרציף שבו עגנה המשחתת "קול", כדי למנוע מכל בכיר תימני מלהיכנס למשחתת ולבחון את המקרה."

 

המקור התימני אמר לאל-אהראם אל-ערבי ש"בתוקף תפקידו הביטחוני, הוא ערך את החקירה עם החשוד הראשון, שחקירתו הראשונית נעשתה במבנה מיוחד בנמל עדן, לפני שהועבר לבית הכלא. הודאתו הראשונית הצביעה על הדרך שבה פוצצה הסירה, שלא נעשתה בתימן. כמן כן, סוג חומרי הנפץ ששימשו בפעולת הפיצוץ אינם נסחרים בתימן. היו גם מספר סימנים לכך שצוות המשחתת ציפה להתקפה בעיתוי זה והיה אדם מעל גבי המשחתת שעקב אחר התקדמות הסירה הממולכדת, שהתקדמה במסלול ספציפי בדרך לפיצוץ המשחתת "קול"."

 

המקור התימני "הביע חשש שבשבועות הקרובים נהיה עדים להפתעה אמריקאית נוספת שמטרתה לנסות לשוב ולהציב רגליים בנמל עדן".[1][1] אל-אהראם אל-ערבי (מצרים), 7.7.2001.