המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב סעודי: סעודיה זקוקה לעמדה מפרצית מאוחדת מול איומי איראן
29/5/2015


כותב סעודי: סעודיה זקוקה לעמדה מפרצית מאוחדת מול האיום האיראני עליה

 

דאוד אל-שריאן, בעל טור ביומון הסעודי אל-חיאת היו"ל בלונדון, פרסם מאמר הדן במצבה המורכב של סעודיה לנוכח המו"מ הגרעיני בין ארה"ב לאיראן. אל-שריאן מתח ביקורת על כותבים רבים במפרץ שטענו כי מו"מ זה מהווה התנערות של ארה"ב מהברית ארוכת השנים עם סעודיה והמפרץ,[1] וטען כי מדובר דווקא במאמץ אמריקאי כן למנוע מאיראן נשק גרעיני. לדבריו, הבעיה האמיתית היא שלמדינות המפרץ עצמן אין עמדה מאוחדת מול האיום האיראני וכמה מהן מקיימות קשרים עם איראן ונוקטות "מדיניות דואלית" כלפיה. לדוגמא, הוא הצביע על הקשר בין איחוד האמירויות הערביות [מאע"מ] לבין איראן שאותו מכנות השתיים "קשר אסטרטגי",  ועל קרבתה של קטר לאיראן וחתירתה לשתף אותה בשמירה על ביטחון האזור. אל-שריאן הדגיש כי יותר משסעודיה, הניצבת בחזית האיום האיראני, זקוקה להידוק שתה"פ הביטחוני עם וושינגטון, היא זקוקה לאחדות מפרצית מול איראן.

 

להלן תרגום קטעים מן המאמר:[2]


דאוד אל שריאן


 

"נשיא ארה"ב ברק אובמה הצהיר כי וושינגטון תסייע למדינות המפרץ הערביות להתמודד עם כל איום צבאי קונבנציונלי, דוגמת פלישת עיראק לכווית ב-1990, ותשפר את שיתוף הפעולה הביטחוני [עמן] כדי להפיג את חששותיהן בנוגע לפעולותיה של איראן המערערות את היציבות באזור. הצהרות מרגיעות אלה לא באו לידי ביטוי בכלי התקשורת בסעודיה ובמדינות המפרץ, בעוד שבפועל 'נופח' נושא חילוקי הדעות בין וושינגטון לבין ריאד, על רקע המו"מ האמריקאי-איראני בנושא הגרעין האיראני.  

 

המו"מ האיראני-אמריקאי אינו משקף התנערות של וושינגטון מביטחון סעודיה ומדינות המפרץ, אלא הוא מבטא ניסיון [אמריקאי] ריאליסטי להתמודד עם נושא איראן ועם [האפשרות] שהיא תחזיק נשק גרעיני, מתוך שאיפה לבלום אותה. למרות הטלת הספק בדאגה של ארה"ב לביטחונן של מדינות המשפ"מ, הרי שהמסר האמריקאי שעלה מדברי הנשיא אובמה היה ברור: 'אנו נפעל למניעת כל איום לפגוע במדינות המשפ"מ'

 

כמה כותבים במפרץ ניסו לתאר את עתיד היחסים הביטחוניים בין וושינגטון לריאד כאילו הממשל האמריקאי החליט לוותר על בריתו עם סעודיה שראשיתה בשנות השלושים של המאה העשרים, לטובת [ברית עם] טהראן, אלא שלטענה זו אין אחיזה במציאות. עם זאת, איש [מהכותבים במפרץ] לא דיבר על טיב היחסים של כל אחת ממדינות המפרץ עם איראן ועל הסכנה שהדבר מהווה לביטחונה של סעודיה. דיברו על האיומים האיראנים כאילו היו מדינות המפרץ גוש אחד... אלא שלאמיתו של דבר היחסים בין טהראן לבין כמה בירות מפרציות אינם משקפים את עמדתן [המוצהרות של מדינות אלו] כלפי [המתרחש] במפרץ.

 

כך למשל, לעומאן אין בעיה עם איראן והיחסים בין שתי המדינות נותרו באותה דרגה גבוהה של תיאום והבנה הדדית מראשית המהפכה האיראנית ועד היום.  מאע"מ היא המדינה המפרצית שהפתיחות הכלכלית שלה עם  איראן היא הגבוהה ביותר, ועמדתה במהלך מלחמת עיראק-איראן הייתה קרובה יותר לניטרלית והיא חתרה להפסקת המלחמה. מעבר לכך, מאע"מ היא השותף העיקרי של איראן באזור ויש בה קהילה איראנית גולה גדולה שחבריה הם בעלי מאות חברות [כלכליות]. במהלך השנה שחלפה נערכו ביקורים הדדיים של בכירים משתי הארצות [איראן ומאע"מ] אשר חיזקו את הקשר הזה שהוגדר אסטרטגי בהודעות רשמיות. בנוסף לכך, מאע"מ ברכה את הסכם הגרעין האיראני-מערבי.

 

אשר לקטר, היא הייתה מאז ומתמיד המדינה הקרובה ביותר לאיראן וחתרה ליצור איזון בין יחסיה עם איראן לבין היותה [חברה] במשפ"מ. קטר היא הראשונה שהפסיקה את החרם על איראן ואף קראה לשתפה בשמירה על ביטחון האזור בהיותה [המדינה] הגדולה והחזקה ביותר בו.

 

אין ספק שהאיום שמהווה איראן באזור מופנה בראש ובראשונה לסעודיה, ואילו הטענה שהאיום מופנה כלפי [כל] מדינות המפרץ אינה מדויקת בפרטיה ואינה נכונה בכללותה. לפיכך, יותר מכפי שסעודיה זקוקה להידוק שתה"פ הצבאי עם וושינגטון היא זקוקה לעמדה מפרצית מאוחדת כלפי איראן. מה שוודאי הוא שכמה ממדינות המפרץ נוקטות מדיניות דואלית כלפי איראן .... מדינות המפרץ הלכו עם סעודיה לקמפ-דיויד בהנחה שיש להן עמדה מאוחדת כלפי האיומים האיראניים נגד סעודיה, וזה לא נכון."  
[2] אל-חיאת (לונדון), 18.5.15