המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
סופר איראני לח'אמנאי: 70 מיליון משלמים מחיר גאוותך ושנאתך
30/4/2015


סופר איראני במכתב פתוח לח'אמנאי: 70 מיליון איראנים משלמים את מחיר גאוותך ושנאתך

 

הסופר והמתרגם האיראני, ח'שאיאר דייהימי בן ה-60 פרסם ב-24 במרץ 2015 בעמוד הפייסבוק שלו ביקורת חריפה נגד מנהיג איראן ח'אמנאי ומשטרו.

 

בדבריו, שפורסמו כמכתב פתוח לח'אמנאי, האשימו דייהימי בהפרת החוק ובהקרבת שאיפותיהם של 70 מיליון אזרחי איראן למען סיפוק גאוותו האישית וטען כי אינו יכול לשאת עוד את אומללות העם והבושה והזמין את ח'אמנאי לדיון בבית המשפט שם יוכרע מי מהם צודק. דייהימ גם יצא נגד הנוכחות הגוברת של משה"מ בזירה החברתית והדגיש כי הוא איננו פוחד משכירי החרב של ח'אמנאי או ממעצרו.

 

גם בשנה שעברה, ב-12 באוקטובר 2014, פרסם דייהימי בדף הפייסבוק פוסט נגד ראש הרשות השופטת, צאדק לאריג'אני, בו הביע שאט נפש ומיאוס מן השחיתות שדבקה במשטר, ומניסיונות המשטר להסתירה. דייהימי ביקר את הדיכוי השיטתי שמפעילה הרשות השופטת בהנהגתו של ח'אמנאי נגד אזרחי איראן והזמין את לאריג'אני לבית משפט לדיון פומבי, בו יוכרע עם מי הצדק.

 

ח'שאיאר דייהימי[1]


 

דייהימי לח'אמנאי: איני יכול לסבול עוד את הבושה והשקר. בוא לקרב, אם אתה מוכן

להלן תרגום הפוסט של דייהימי כפי שצוטט באתר אופוזיציה איראני:

 

"מר ח'אמנאי,

עד כה דברתי עם משרתיך ושכירי החרב שלך ואולי חשבת שלא אעז לדבר איתך ישירות. טעית בניחושך.  האזרח לא מפחד. אני נשבע באל שאני אפילו חושב על מה שיהיה בסופך. אינך יכול ואסור לך להקריב את שאיפותיהם של 70 מיליון איש [אזרחי איראן] עבור הגאווה והשנאה האישית שלך [כלפי ארה"ב].

 

אני לא כותב מחוץ לאיראן, אני נמצא ממש כאן, במקום בו נמצאים שכירי החרב שלך. אבל למרות כל המתינות והאיפוק שלי איני יכול עוד לראות את האומללות של העם שנובעת מתשוקותיך. איני חתרן. אתה חתרן ואתה משרת. אני אדם חופשי, שלח את שכירי החרב שלך, אני אמות תחת העינויים. אם אתה מבין בחוק אני מזמינך לבית המשפט כדי שנראה מי יצא ממנו בראש מורם.

 

איני יכול לסבול עוד את כל הבושה והשקר. אם אתה גבר שמוכן לקרב – בוא, ולא - שלח את אותם שכירי חרב שלך גם אליי. ילדיי, להם הגות טהורה, נמצאים בכלא. אין כבר פחד. תוסיף להם עוד אחד ... לא בקשתי אלא את טובת העם ובניגוד אליך לא אמרתי דבר המנוגד לחוק. שמי וכתובתי ידועים, אני מחכה לשכירי החרב שלך. שלומות."[2]

 

שעות לאחר מכן דייהימי מחק את הפוסט שלו וכתב: "בעקבות בקשות מצד חבריי ועיון חוזר, מחקתי בעצמי את [הדברים] האחרונים כיוון שמה שנכתב כאן לא היה הולם לאזרח. אני מודה לכל החברים ומתנצל."[3]

 

הפוסט של דייהימי שהוסר[4]


 

דייהימי לראש הרשות השופטת צאדק לאריג'אני: "בידיך שוט ובליבי מוסר"

בפוסט אחר, שפרסם ב-12 באוקטובר 2014, כתב דהיימי:

 

"מר ראש הרשות השופטת!

שוב אתה מאיים! אינך מכיר דבר מלבד איומים, הפחדות, מעצרים, וצליפות שוט. בידיך יש שוט ובלבי מוסר. אתה מאיים לזמן אזרחים שזועקים נגד השחיתות שפשתה במשטר. הם זועקים לא רק על השחיתות הכספית אלא גם על השחיתות המוסרית, השקרנות, שלילת זכויות מ[בעל] הזכות. גם אני יודע לאיים. הצדק, לא אתה, הוא מקור [החיקוי] שלי.[5] אתה מדבר על הגזמה ב[טענות] על השחיתות במשטר ואני – על טיוחה במשטר.

 

האחראי הבכיר ביותר על החוק!

מפרי החוק, מתווכים מושחתים, שקרנים, מטיחי האשמות מהלכים בממלכה הזאת ללא דאגה, ואם תטען משהו נגד אחד מהם, הם יאשימו אותך בניפוח השחיתות במשטר ויענישו אותך... אפילו אנשים גדולים ממך בהיסטוריה הטיחו שקרים, אך ראינו מה עלה בסופם. אני מדבר על החוק, הדבר שנזנח בממלכה הזאת...

 

אני מזמינך לבית המשפט תחת ניהולך ולפי החוקה. בוא למשפט פומבי והשב להאשמות של אזרח פשוט. אם לא, אני יודע שיש לך [מתקני כליאה שונים כגון] כהריזכ [הידוע לשמצה באיראן]. אל תחשוב שהאומץ האזרחי מת. איני פוחד ממך ולא משקריך והגזמותיך. העם כבר שפט וישפוט גם בעתיד. היום אתה יושב בכס הכוח ואתה גאה בו. לי אין כס כלשהו, הוני וכוחי הם כבודי האנושי. אפילו אם גופי מתכופף מפאת העומס של כוחכם, ליבי זקוף. אתה מתכופף, אל תתגאה. ההיסטוריה תבהיר מה כל אחד מאתנו יעשה לשני.

 

האזרח, ח'שאיאר דייהימי."[6] 

 [1]ו https://tavaana.org, אוקטובר 2014.

[2]ו https://khodnevis.org/, 24.3.2015 

[3]ו www.alarabiya.net, 24.3.2015

[4]ו www.alarabiya.net, 24.3.2015

[5] הכוונה לפוסק הלכה שיעי.