המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
איראן מציגה: כלי טיס בלתי מאוישים למשימות התאבדות
12/4/2015


איראן מציגה: כלי טיס בלתי מאוישים למשימות התאבדות

 

במחצית השנייה של דצמבר 2014 ערך צבא איראן תמרון ימי-יבשתי רחב היקף בשם 'מוחמד רסול אללה' שהשתרע על 2,200,000 קמ"ר,  כולל מזרחית למיצרי הורמוז ומפרץ עדן. בתמרון השתתף לראשונה, על פי דיווחי האיראנים, כטב"מ (כלי טיס בלתי מאויש) מתאבד.

 

מפקד זרוע היבשה בצבא איראן, אחמד רזא פורדסתאן, אמר: "בתמרון זה השתמשנו לראשונה בכטב"מ מתאבד, שניתן להפעילו לתקיפת מטרות אוויריות וקרקעיות. זוהי פצצה נעה. בהתאם ליכולות הקיימות בתעשייה [האיראנית], שיפרנו את טווח הכטב"מים שלנו ואת יכולותיהם המבצעיות. הכטב"מים שלנו נושאים כעת יותר ציוד והם מצוידים מצלמות משוכללות יותר. הכטב"מים האלה הם היד הארוכה של זרוע היבשה בזירות הקרב. "[1] סגן מפקד זרוע היבשה, כימורת' חידרי, אמר שאיראן הסבה את הכטב"מ 'יסיר' למשימות התאבדות,[2] והוסיף שבתמרון נוסו 3 סוגי מל"טים למשימות התאבדות.[3] קצין המבצעים בזרוע היבשה בצבא איראן, עלי מחראבי אף אמר ש"לאיראן היכולת להסב את כל הכטב"מים שלה למתאבדים... בתמרונים הבאים  נעמיק את היכולת הזאת."[4]

 

האתר תסנים המקורב למשה"מ הסביר שמבצעי התאבדות של כטב"מים יעילים למרות שהכטב"מ אובד, כיוון שהם יסבו לאויב אבדות משמעותיות בדמות פגיעה בפלטפורמות מתקדמות כגון נושאות מטוסים, אניות מלחמה מטוסי קרב ומסוקים. ב-31 בדצמבר 2014 הציג האתר האיראני משרק ניוז, המקורב לחוגים ביטחוניים, עשרה דגמים של כטב"מים שחלקם, לדבריו, כבר משמשים למשימות התאבדות ואחרים היכולים לעבור הסבה ולשמש למשימות כאלה. לטענת האתר, כטב"מים אלה שטווחם מוגבל ל-250 ק"מ, מיועדים כנגד ישראל, אולם ניתן להעריך שאיום זה מופנה גם כלפי סעודיה, בשל מלחמת הנפט בה פתחה נגד איראן.[5]

 

יצוין כי איראן רואה בפיתוח מערך הכטב"מים נדבך חשוב בביסוס כושר הרתעתה ושאיפתה להגמוניה צבאית אזורית. כך, בראיון לטלוויזיה האיראנית ב-6 במרץ 2015, אמר סגן מפקד משה"מ, חוסין סלאמי: "הגענו היום לנקודה משמעותית מאוד בתחום טכנולוגית הכטב"מים. יכולתנו כה מתקדמת עד כי למשל, אחד מהכטב"מים חומקי המכ"ם שבידינו, יכול לטוס 30 שעות ברציפות. טווחו המבצעי הוא כ-3000 ק"מ ויעילות בתחומי הזיהוי והתקיפה – יוצאת דופן."[6]

 

תסנים: כטב"מ מתאבד – כלי יעיל לפגיעה בנושאות מטוסים, אניות מלחמה ומטוסי אויב

ב-6 בינואר 2015 כתב האתר תסנים: "מבצעי התאבדות כבר בוצעו בעבר ע"י בני אדם וכן באמצעות סירות מהירות כפי שהומצאו ע"י הרפובליקה האסלאמית במלחמת איראן-עיראק (1988-1980), אך כיום כטב"מים יכולים להשמיד מטרות במבצעי התאבדות ולא רק באמצעות [שיגור] פצצה או טיל... מעטות הן המדינות שפועלות כעת בזירה הזאת, משרד ההגנה האמריקאי הודיע בשנה שעברה שהכטב"מ המתאבד החדש ביותר ייחנך עד שנת 2016... למרות שהמחיר של משימה כזו – קרי, השמדת כטב"מ – נראה גבוה, לכטב"מים מסוג זה חשיבות מרובה במלחמות. כך למשל, פגיעת כטב"מ מתאבד בגוף נושאת מטוסים או בתא ההנחייה שלה בעת מלחמה או פגיעה של כטב"מ מתאבד במכ"מ של אונית מלחמה עלול להשבית את אונית המלחמה לחלוטין או לעכבה בביצוע משימתה לתקופה ארוכה... [בנוסף] אם כטב"מ מתאבד יתנגש במטוס קרב, מטוס ריגול או מסוק עוין ... הם יפלו ולכן כטב"מ מתאבד יכול לתפקד כטיל הגנתי."[7]

 

משרק מציג 10 סוגים של כטב"מים איראנים המתאימים למבצעי התאבדות

להלן עיקרי המאמר הסוקר את דגמי הכטב"מים בידי איראן היכולים לשמש למבצעי התאבדות:[8]

 

"התמרון הגדול והעוצמתי 'מוחמד רסול אללה' שערך צבא הרפובליקה האסלאמית של איראן הסתיים... ועשרות פיתוחים צבאיים חדשים נוסו בו בהצלחה ע"י היחידות הצבאיות השונות. אחד מפיתוחים אלה שגרר הדים נרחבים אף בתקשורת העולמית היו הכטב"מים המתאבדים. הישג זה היה כה חשוב עד שר"מ המשטר הציוני  נתניהו דרש בפגישתו עם סנטור אמריקאי רפובליקני להחריף את הסנקציות הבלתי חוקיות נגד איראן.

 

מהם דגמי הכטב"מ"ים הנמצאים ברשות צבא איראן היכולים לשמש ככטב"מים מתאבדים?

המאפיין החשוב ביותר שהודגש בתמרון הזה כמה פעמים במודל הכטב"מים [המתאבדים] הוא טווח ה-250 ק"מ של אמל"ח חדש זה שבידי צבא איראן...

 

כטב"ם מתאבד בעל טווח של 250 ק"מ, הוא בסבירות גבוהה אחד מ[דגמי] הכטב"מים השונים הנמצאים בידי  זרוע היבשה ואשר הוסבו לטובת משימות התאבדות: ... צאעקה, מוהאג'ר-2, מוהאג'ר-4, יסיר, מהאג'ר-2 מתקדם ... כל אחד מכטב"מים אלה יוכל להשיג את מטרתו בדיוק רב אם יצויד במערכות ניווט חדשות ומדויקות. בנוסף, אם יסופקו נקודות קישור בטווח של 250 ק"מ, יוכל הכטב"מ גם לשגר תמונות לטובת התבייתות והגדלת דיוק הפגיעה בצורה אופטית.

 

צאעקה

ישנם כמה דגמים ומודלים של הכטב"מ הזה שמיוצרים תחת אותו שם. כטב"מ צאעקה-1 יכול לטוס ברציפות במשך 60 דקות ובמהירות של 250 קמ"ש ולכן הוא יכול להגיע בקלות לטווח של 250 [ק"מ]. צאעקה-1 הוא כטב"מ מסוג כנף דלתא בדרגת חשיפה נמוכה מהממוצע שתוכנן ע"י מומחים מקומיים ומיוצר באופן תעשייתי. זהו אחד הכטב"מים האיראניים המהירים ביותר ומהירותו הגבוהה הופכת אותו לאמצעי הולם לתרגול [נשיאת] ציוד ארטילרי.

 

צאעקה


 

לכטב"ם צאעקה-2 מהירות מקסימלית של 230-250 קמ"ש והוא יכול לטוס ברציפות במשך 45-60 דקות. ניתן להסב דגם זה ולהפכו לכטב"מ מתאבד בעל טווח של 250 ק"מ. תחנת השליטה של כלי טיס זה פועלת כמערכת שיגור נתונים והוראות הדרושות להנחיה ושליטה בכלי הטיס ע"י הטייס [קרי המפעיל], ויש לו יכולת לקיים קשר uplink ו-downlink, לקבל מידע טיסתי, לאחסן נתונים שמקבלים ולהציגם.

 

במצב של טיסה אוטומטית מוחלטת נאגרות נקודות הציון של מסלול הטיסה וגובה[ה] מעל פני הים, בזיכרון הציוד האלקטרוני של כלי הטיס ע"י המפעיל באמצעות תחנת [השליטה] הקרקעית. המטוס נכנס למצב משימה ולמסלול שהוגדר לו מראש ע"י הטייס [המפעיל] באמצעות ג'י פי אס ומדד גובה.

 

רעד/רעד 85

מודל זה גם הוא דגם של הצאעקה, ומצויד בראש קרב [במשקל] 10 ק"ג לטובת מבצעי התאבדות. טווחו הוא 100 ק"מ וביכולתו לשגר תמונות עד הפגיעה במטרה. בהתאם לכך, המפעיל יכול לשפר את דיוק הפגיעה במטרה עם סטייה של פחות ממטר אחד תוך כדי קבלת נתונים אודות המצב העדכני של המטרה. בנוסף, במקרה שמאותרת מטרה חשובה יותר באמצעות צילום, ניתן לבחור בה ולפעול נגדה.

בהתחשב בכך שדגם  זה התפתח בזרוע היבשה של הצבא, נראה הגיוני יותר שבשלב הראשון יבנו דגם [משופר] לטווח גדול יותר, אך יצוין כי כלי טיס אינם טסים בד"כ במהירותם המקסימלית אלא במהירות נמוכה יותר. לכן ניתן להסיק שכטב"מי צאעקה לא יוכלו להגיע לטווח של 250 ק"מ תוך כדי נשיאת מטען נפץ ללא שדרוג וביצוע השינויים הדרושים.

 

מוהאג'ר-2/מוהאג'ר-2 מתקדם

... כטב"ם זה מצוי ברשות זרוע היבשה בצבא איראן, והוא יכול להגיע לטווח של 250 ק"מ לאור מהירותו המרבית של 210 קמ"ש ויכולתו לטוס ברציפות במשך 90 דקות. כטב"מ זה כבר הציג את יכולתו לשאת בו-זמנית 12 רקטות אר פי ג'י במשקל של כ-30 ק"ג האחת. לכן, גם אם ניקח בחשבון את הפחתת המהירות הנובעת מנשיאת מטען וטיסה [עם מטען] במשקל גבוה, מוהאג'ר-2 הוא בעל אופציה להפוך לכטב"מ מתאבד לטווח של 250 ק"מ.

 

כטב"מ מוהאג'ר

    

 

למוהאג'ר-2 מתקדם, שהוצג לאחרונה בתערוכת התעשייה האווירית בקיש [דרום איראן] ושהשתתף בתמרון מוחמד רסול אללה, יכולת טיסה רצופה הגבוהה פי 4 ביחס לדגם הרגיל של כטב"מ זה. לכן גם לדגם הזה יכולת להגיע לטווח מבצעי של 250 ק"מ ולבצע משימות התאבדות...

 

מוהאג'ר-4

כטב"מ נוסף הנמצא ברשות זרוע היבשה בצבא איראן... הוא מוהאג'ר-4 והוא נחשב לאופציה הטובה ביותר לביצוע משימות [ההתאבדות]. כטב"מ זה, על דגמיו השונים, המסוגל לטוס ברציפות במשך 3-7 שעות  במהירות מקסימלית של 200 ק"מ, השתתף במבצעי זיהוי [שנערכו] בקרבת נושאות מטוסים אמריקאיות, ולכן הוכיח את יכולתו לחדור את רשתות ההגנה האוויריות המתקדמות.

 

מוהאג'ר-4


 

לכטב"מ הזה היכולת לצלם סרטונים ותמונות, לשגר תמונות וידאו בשידור חי (בתחנת השליטה יש אפשרות להקליט את הצילומים), לתכנן את תעבורת[ו], לבצע משימות באמצעות מחשב, [לפעול במתכונת של] טייס אוטומטי, לשגר באופן רצוף נתוני טיסה, והוא יכול לשמש מודל ודוגמא מושלמים לביצוע משימות התאבדות.

 

יסיר

כטב"ם זה, הדומה מאוד ל-סקאן אייגל האמריקאי, יש – לדברי מפקד יחידת הכטב"מים בזרוע היבשה בצבא – יכולת לטוס 8-10 שעות ברציפות. לכן, אם מהירותו היא 100 קמ"ש, ביכולתו להגיע בקלות לטווח של 250 ק"מ.

 

יסיר

    

 

[יכולתו] של כלי הטיס הזה לשאת מטען קרבי אינה ברורה... ככל הנראה אין לו יכולת גבוהה לשאת מטענים בעוד כטב"מים מסוג מוהאג'ר-2 ומוהאג'ר-4 יכולים לשאת מטען במשקל בינוני כשבנוסף למצלמה קבועה יש להם [גם] מצלמה חזיתית המותקנת על אפו של הכטב"מ.

 

טופאן/ צ'מראן-2

טופאן הוא סוג אחר של כטב"ם איראני שנועד לאתר ולהשמיד אויב באמצעות שימוש בחפשן אופטי. הכטב"מ תוכנן לבצע מבצע קרבי בצורה התאבדותית. לאור ממדיו הקטנים הוא מתקרב אל האויב תוך כדי שיגור פשוט מנקודות שונות מבלי שיתגלה ומקשה מאוד על יכולת האויב להגיב בשל מהירותו הגבוהה. כטב"מ זה נבנה בחומרים קלים הסופגים גלי מכ"ם. שטח מקטע המכ"ם שלו הוא קטן מאוד. מצלמה חזיתית המותקנת באפו משגרת את התמונות מידית עד לרגע האחרון כדי שההתבייתות תתבצע.

 

טופאן


 

 

כטב"מ זה מאופיין במהירות מקסימלית של 250 קמ"ש, ורציפות טיסה של מעל שעה. כטב"מ זה תוכנן מלכתחילה למשימות התאבדות והודות לציודו באמצעי תעבורה חדישים הוא אופציה אפשרית אחרת [לכטב"מים המתאבדים].

 

ממדיו הקטנים ושטח המקטע המכמ"י הזעיר של כלי טיס זה וכן יכולתו לכבות את מנועו בקרבת המטרה מעניקים לו תכונה מיוחדת שעד לרגעי הפגיעה האחרונים, האויב לא יגלה את קיומו. בנוסף לאחר כמה תקיפות מצד כטב"מ זה האויב ייכנס לבהלה ..."[1] ןwww.defapress.ir, 26.12.2014

[2] תסנים (איראן), 6.1.2015

[3] פארס (איראן), 5.1.2015

[4] תסנים (איראן), 6.1.2015

[6] תסנים (איראן), 6.3.2015

[7] תסנים (איראן), 6.1.2015

[8] משרק (איראן), 31.12.2014

 

תגיות