המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב סעודי בכיר: מדיניות ארה"ב כלפי איראן מובילה את האזור לאסון
15/3/2015

כותב סעודי בכיר: המדיניות האמריקאית ביחס לאיראן מובילה את האזור לאסון

 

טארק אל-חומיד, העורך לשעבר של היומון הסעודי אל-שרק אל-אוסט היו"ל בלונדון וכיום בעל טור בעיתון, טען במאמר שכתב כי ביקורו האחרון של שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, בסעודיה, שנועד להרגיעה ביחס להסכם המתגבש בין המערב לבין איראן בנושא הגרעין האיראני, לא רק שלא הרגיע את סעודיה, אלא חשף את עומק חילוקי הדעות בין שתי המדינות ואת הסכנה הטמונה בהסכם שנועד להיחתם עם איראן. לדבריו, התגובה על קיומה של פצצה גרעינית איראנית תהיה בהכרח פצצה גרעינית ערבית. הוא הדגיש כי טענת ר"מ ישראל, בנימין נתניהו, שבמקביל למו"מ שמנהלת איראן עם המערב היא מבססת את שליטתה בדמשק, בבירות בבגדאד ובצנעא, היא נכונה, והזהיר כי מדינות האזור עלולות ליפול "קורבן לתמימותם של כמה אנשים בוושינגטון," מאחר ואובמה אינו ער לחומרת מעשיו, המובילים את האזור כולו לאסון ממשי.

 

להלן תרגום המאמר:[1]

 

טארק אל-חומיד


 

"עיון בהצהרות הסעודיות שנשמעו מפי שר החוץ האמיר [סעוד] אל-פיצל ובהצהרות עמיתו האמריקאי ג'ון קרי בנושא איראן מלמד שהפער בין מדינות המפרץ לבין ארה"ב בנושא הגרעין האיראני גדול. הצהרותיו של האמיר סעוד אל-פיצל בפני עמיתו האמריקאי אודות המשחק של איראן בתימן, בלבנון ובסוריה היו ברורות ומפורשות, ובפרט בנוגע למעורבותה בלחימה נגד דאעש בתכרית, עליה אמר פיצל: 'תכרית היא דוגמא מובהקת למה שמדאיג אותנו. איראן בדרכה להניח את ידה על המדינה' כלומר על עיראק.  

 

בהצהרותיו של שר החוץ האמריקאי בריאד לא היה כדי לשכנע או להרגיע. חולשת העמדה האמריקאית נראתה כאשר אמר קרי: 'אנחנו לא חותרים לעסקה גדולה [עם איראן]... דבר לא ישתנה ביום שאחרי הסכם זה - אם נגיע אליו - במה שנוגע לכל הנושאים האחרים המאתגרים אותנו באזור הזה'. יתרה מכך, קרי הכיר בתפקיד השלילי שאיראן ממלאת באזור בהיותה נותנת חסות לטרור. לפיכך, השאלה כאן היא איזה מסר מרגיע יכול השר האמריקאי להעביר לעמיתיו במדינות המפרץ או בריאד?

 

האמת היא שמסיבת העיתונאים של שר החוץ הסעודי יחד עם עמיתו האמריקאי חושפת לחלוטין את חילוקי הדעות ביניהם ואת גודל התסבוכת אליה נקלע הממשל האמריקאי לאחר נאום ראש ממשלת ישראל נתניהו בקונגרס אודות הסכנה הטמונה בהסכם שאמור להיחתם עם איראן. דבריו של קרי הם ניסיון להגיב על דברי נתניהו – המשקפים את המציאות – לפיהם בעוד איראן מנהלת מו"מ עם ארה"ב ועם המערב, היא מבססת את כיבושיה בארבע בירות ערביות: דמשק, בירות, בגדאד וצנעא, אם כך, מה יהיה המצב לאחר ההגעה להסכם עם ארה"ב?

 

מה שברור כעת הוא [אחד מן השניים]: או שנשיא ארה"ב שואף להשיג תהילה אישית שאת תוצאותיה לא ניתן להעריך, או שהוא לא מבין את הסכנה הטמונה במעשיו, אפשרות שהיא קרובה יותר למציאות. האמת היא שהסכם רע עם איראן הוא אסון ובבחינת הכרה בינלאומית בכיבוש האיראני במדינות האזור ומתן ברכה בינלאומית לחסות שנותנת איראן לטרור. אי לכך, האזור עומד בפני אסון ממשי ואין לדעת כיצד יתפתחו הדברים עד סוף הקדנציה של הנשיא אובמה המוביל את האזור כולו לאסון ממשי. שהרי אין להעלות על הדעת קיומה של איראן גרעינית באזור כאשר יתר מדינות האזור עומדות מנגד, ואין ספק שהתגובה על קיומה של פצצה איראנית תהיה פצצה גרעינית ערבית, שאם לא כן, מדינותינו יהיו כמי שקיבלו בברכה את המשחק האיראני ונפלו קורבן לתמימותם של כמה אנשים בוושינגטון. לפיכך, ביקורו של [ג'ון] קרי בריאד מדאיג ולא מרגיע, ושומה על כל מדינות האזור הנוגעות בדבר לראות את כל האופציות האפשריות פתוחות בפניהן כדי להגיב על כל מהלך אמריקאי אבסורדי שיש בו כדי לשחרר את השד הח'ומייני אשר לא יביא לאזור דבר זולת חורבן ומלחמת אחים."

 [1]  אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 7.3.2015