המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בכיר בחמאס: גדודי אל קסאם הפעילו משגרי טילים מלבנון ב"צוק איתן"
17/2/2015


ראש מחלקת החדשות בערוץ אל-אקצא של החמאס:

משגרי הרקטות מלבנון במלחמה האחרונה בעזה הופעלו ע"י הזרוע הצבאית של החמאס


לאחרונה קרא חבר ההנהגה המדינית של חמאס ד"ר מחמוד אל-זהאר, בכנס פוליטי בעזה שנערך ב-4.2.2015, לסוריה וללבנון לאפשר להקים במחנות הפליטים בשטחיהן חוליות צבאיות הכפופות לגדודי עז אל-דין אל-קסאם "כדי שינהלו את ההתנגדות [גם] מצפון פלסטין וישתתפו אתנו בשחרורה."[1]

 

הצהרה זו של בכיר בחמאס מעידה על כוונתה של התנועה לפתוח חזית נוספת ללחימה נגד ישראל, מתוך סוריה ולבנון, דבר שעד כה נמנעה מלעשות.

 

עימאד זקות[2]


 

בעקבות דברים אלו של אל-זהאר כתב עימאד זקות, מנהל החדשות בערוץ אל-אקצא [חמאס] מאמר שכותרתו  "מה הוא סוד הצהרתו של ד"ר אל-זהאר?" ובו  קבע כי תנועת חמאס מעוניינת שהעימות העתידי עם ישראל יהיה עימות מקיף, כך שיכלול פגיעה בישראל גם מגבול הצפון וחשף כי שיגור הרקטות מלבנון לישראל במהלך העימות האחרון בעזה נעשה על ידי גורמים שהפעילו גדודי עז אל-דין אל-קסאם, זרועה הצבאית של החמאס. 

 

להלן תרגום מאמרו של זקות:

 

"במלחמה האחרונה בעזה שנמשכה כחודשיים הפעילו גדודי אל-קסאם כמה ארגונים במדינות ערביות הגובלות בפלסטין הכבושה כדי שישגרו כמה טילים לעבר ערים בצפון פלסטין הכבושה ויגרמו לבלבול בהערכותיו של האויב הציוני.

 

נראה שהנהגת תנועת חמאס חושבת ומתכננת שכל מלחמה בעתיד באויב הציוני תהיה כוללת, כלומר, היא תכלול כל כברת אדמה בפלסטין והיא תקשה על האויב. ההנהגה החלה להיערך לכך מיד בתום המערכה בעזה וייתכן שאפילו במהלכה.

 

בהקשר הזה חודשו הקשרים בין חמאס לחזבאללה והדבר הניע את ד"ר מחמוד אל-זהאר, חבר ההנהגה המדינית של חמאס, להצהיר בכינוס פוליטי שארגנה לשכת ההסברה של חמאס בצפון עזה, שהתנועה פועלת להקים קבוצות שישתייכו לגדודי אל-קסאם במחנות הפליטים בלבנון הקרובים לצפון פלסטין.

 

סבורני שדברי אל-זהאר נאמרו בתיאום עם דרגים גבוהים בחזבאללה. כאן המקום להזכיר את המכתב ששיגר המפקד הלוחם מוחמד דיף [מפקד גדודי אל-קסאם] למזכ"ל חזבאללה חסן נאסרללה שבו דרש ממנו להצליב את אש ההתנגדות בפלסטין הכבושה.

השאלה היא אם דברי ד"ר אל-זהאר חלים גם על נוכחות הפלסטינים בסוריה, בירדן ואפילו במצרים."[3]    [1]  אל-חיאת (לונדון), 6.2.2015

[2]ו http://paltoday.ps, 23.2.2014

[3]ו www.alwatanvoice.com, 6.2.2015