המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
תגובות בטוויטר לפיגוע בפריז נגד המגזין שארלי הבדו
11/1/2015

 

 

תגובות בטוויטר לפיגוע הרצחני בפריז נגד מערכת המגזין שארלי הבדו

 

בעקבות הפיגוע נגד משרדי מערכת השבועון הסאטירי הצרפתי שארלי הבדו נפתחו בטוויטר כמה האשטאגים בערבית שזכו לעשרות אלפי ציוצים כדוגמת האשטאגים בשם "שארלי הבדו"[1],  "פריז  בוערת"[2] , "הנקמה על [הפגיעה] בנביא"[3], "התקיפה בצרפת היא כנקמה על [הפגיעה] בשליח אללה"[4],  ו"הזאבים הבודדים מטילים אימה על צרפת"[5].

 

מצייצים רבים בהאשטגים אלו, חלקם תומכי ארגוני הג'יהאד העולמי כדוגמת דאעש ואל-קאעדה, בירכו על הפיגוע והצדיקו אותו בטענה שמדובר בנקמה על פגיעתו של העיתון בנביא מוחמד כאשר פרסם בעבר קריקטורות הלועגות לו. רבים מהמצייצים שיבחו את המפגעים, כינו אותם גיבורים ואף הזהירו כי מעשים דומים נוספים שיתרחשו בקרוב. מצייצים אחרים דחו את הטענה כי פרסום הקריקטורות על הנביא הוא בגדר חופש הביטוי, חלקם אף ציטט מדברי מנהיג אל-קאעדה לשעבר אוסמה בן לאדן, שאיים בפיגועים בתגובה לפגיעה בנביא כחלק מחופש הביטוי.

 

מנגד, היו מצייצים רבים שגינו את הפיגוע וטענו כי זהו פשע נתעב שמבצעיו אינם מייצגים את האסלאם האמיתי ומעוותים את תדמית האסלאם והמוסלמים במערב. בנוסף, הם גינו גם את המוסלמים הקיצונים המעודדים מעשים אלה.

 

דוח זה יציג לקט של ציוצים שונים שהופיעו בהאשטגים אלה בתאריכים 7-8.1.15. יצוין כי מדובר בציוצים של אנשים פרטיים וכי תגובות רשמיות לפיגוע בתקשורת הערבית יוצגו בדוח נפרד של ממרי.

 

נקמה על הקריקטורות נגד הנביא: "זה עונשו של מי שפוגע בנביא"

כאמור בטוויטר נפתחו ההאשטאגים "הנקמה על [הפגיעה] בנביא", ו"התקיפה בצרפת היא כנקמה על [הפגיעה] בשליח אללה", מצייצים רבים שבירכו על הפיגוע טענו כי מדובר בנקמה על הפגיעה הקשה שפגע העיתון שארלי הבדו בנביא מוחמד כאשר פרסם בעבר קריקטורות שלו.

 

אחד המצייצים בהאשטאג שנקרא "הנקמה על [הפגיעה] בנביא" כתב: "לא נקמנו על [הפגיעה] בנביא, אלא [רק] התחלנו את הנקמה. לא תהיה זו נקמה שלמה עד אשר נשמיד אותם ואת ממשלותיהם כולם.

אללה נלחם בהם והשפיל אותם".

 

ד"ר ג'אסם אל-כנאני צייץ: "כנקמה על [הפגיעה] בנביא, לוחמי הג'יהאד של צרפת ביצעו תקיפה.

מי שיתקוף את שליח אללה יקבל אף יותר מכך"


מצייץ המכנה עצמו אבו חוסין אל-ג'זראוי כתב:

"אין לזלזל בנביא שלנו מוחמד עליו השלום

אין לזלזל בדת שלנו

הבאנו לכם אנשים שאוהבים את השהאדה [מסירת הנפש] כשם שאתם אוהבים את החיים

מי שהזהיר יצא ידי חובתו"

 

המצייץ אבו עהד כתב: "פריז בוערת ואירופה רועדת! משום שמי שעוין את הטוב שבבריות [קרי את הנביא מוחמד] חייו בסכנה."

 

מצייץ אחר כתב: "כל מי שמרשה לעצמו לקלל את אללה או הנביא שלנו עליו השלום [עליו לדעת] שלאסלאם יש [היום] מדינה [קרי, המדינה האסלאמית] והיא לא תניח לו ללא עונש".

 

בציוץ אחר נכתב: "מי ששתק כאשר לעגו לנביא ולא היה אכפת לו, הוא אותו אחד שמיהר לגנות ולהוקיע כאשר באה הנקמה בהם".

 

תשבוחות למפגעים, הצדקת הפיגוע ואיומים בפיגועים נוספים

ציוצים רבים הביעו שמחה על הפיגוע, שיבחו את מבצעיו וכינו אותם "גיבורים", "גברים" ואבירי האסלאם".

היו שאיימו בפיגועים נוספים שיתרחשו בקרוב וטענו כי "זוהי רק ההתחלה" ואחרים הביעו זעמם על כך שהמערב מאפשר פגיעה באסלאם בתירוץ של "חופש ביטוי" והאשימו אותו בצביעות.

 

באחד הציוצים הוצגו תמונותיהם של שניים ממבצעי הפיגוע ונכתב: "על אלה נאמר שהם גברים".

 

בציוץ בהאשטאג "פריז בוערת" שלווה בתמונה של המפגעים נכתב: "יבורכו ידיכם אבירי האסלאם".

 

מצייץ בשם אל-פריד כתב: "הם [מערכת שארלי הבדו] תקפו את הנביא המכובד שלנו ולכן אללה הביא להם [עונש מכיוון] שהם כלל לא חשבו עליו. השבח לאללה אשר הראה לנו יום שחור עבורם. אני כמעט יוצא מגדרי מרב שמחה."

 

מצייץ בשם מוהנד כתב: "בלי  מילות גינוי והוקעה... אני מרוצה"

 

אבראהים אל-עדאוי צייץ: "הפעולה [נגד] שארלי הבדו היא רק הכותרת למה שעוד יבוא..."

 

בציוץ אחר של אל-נוצרה אל-מקדסיה -  חשבון של של פעילים מעזה תומכי המדינה האסלאמית נכתב: "התקיפה בצרפת כנקמה על [הפגיעה] בשליח אללה לא תהיה האחרונה!! על כל מדינה צלבנית להתכונן לקבל את חלקה בפעולות הנקמה הקדושות.. המתינו!"

 

אחד המצייצים בהאשטאג "פריז בוערת" כתב באנגלית: "הירי רק החל".תמונה נוספת שהועלתה להאשטג "פריז בוערת" ובה תמונה של דגל דאעש על רקע מגדל אייפל, עם הכיתוב באנגלית ובצרפתית: "אנחנו בכל מקום". 

 

אחד המצייצים כתב: "אני מתפלל, אמרו אמן:

אללה שמור על לוחמי הג'יהאד

אללה שמור עליהם בעין שלך שאינה נעצמת

אללה כוון את הירי שלהם וגרום לפריז להתלקח"

הציוץ כולל תמונה מסרטון וידיאו שהופץ בתקשורת ובו נראה אחד המפגעים יורה בשוטר הצרפתי.

 

אבו אל-קאסם אל-נג'די צייץ: "פריז בוערת נגד חסידי הנצרות. שכולם יידעו שאנו ננקום על [הפגיעה] בדת שלנו, בין אם זה ייקח זמן רב או מעט."

 

בציוץ נוסף נכתב: "אין סובלנות כלפי מי שפוגע בנביא עליו השלום. הוי ערבים טיפשים, ההתנצלות ו[הניסיון שלנו לנהוג] באידיאליזם מוגזם הם שגרמו לכך שהמערב דורך עלינו."

 

מצייץ אחר כתב: "צרפת הצלבנית היא שאסרה את החיג'אב, נלחמה במוסלמים במאלי ואפגניסטן, היתה עוינת כלפי האסלאם ואנשיו והקשתה עליהם..."


המצייץ אבו מוסא אל-שאמי כתב: "נחזור על דברי אוסמה בן לאדן, רחמי אללה עליו: "אם אין גבול לחופש הביטוי שלכם אז שלבבותיכם [יכילו] גם את חופש המעשים שלנו".

 

גם המצייץ אבו עמר ציטט את בן לאדן: "אם פגיעתכם בדתנו ובנביא שלנו, עליו השלום, היא [במסגרת] חופש הדעה והביטוי אז שלבבותיכם יתרחבו [ויכילו] גם את חופש המעשים שלנו ואת דרכי הביטוי שלנו!"

 

מצייץ אחר כתב: "אני רוצה להודות לגיבורים שביצעו טבח בכופרים שפגעו בנביא שלנו מחמד עליו השלום. נמאס לנו מהצביעות ומההומאניטריות המזויפת". 

 

ד"ר סאלם אל-ח'מאש צייץ: "צביעות, צביעות. מדברים גבוהה גבוהה על חופש ביטוי ופוגעים באמונוות ובנביא בתירוץ הזה, אך [מנגד] הם כולאים את מי שמפקפק במימדי שואת היהודים. איזה מין סתירה זו!"


 

הוא הוסיף: "הכחשת השואה מביאה את בעליה לכלא בגרמניה, בצרפת, בבלגיה, באמריקה, בשוויץ ובישראל. באיזה חופש [ביטוי] הם מתרברבים[?] האם הם גינו את פשעיה של ישראל?"

 

עבדאללה אל-עבדאני כתב: "הלובי היהודי ממשיך לפגוע באסלאם, והמוסלמים [הם אלה] שמתנצלים!!!"

 

גינוי הפיגוע: "אינו מייצג את האסלאם"

מנגד, מצייצים רבים אחרים שצייצו אף הם באותם האשטאגים הוקיעו את הפיגוע וטענו כי הוא אינו מייצג את האסלאם הנכון, ואף מעוות את תדמית האסלאם והמוסלמים במערב. להלן כמה דוגמאות:

 

העיתונאי הסעודי, ג'מאל חשוקג'י, צייץ: "המפגעים ב[משרדי] העיתון שארלי הבדו, צעקו: 'נקמנו את נקמתו של השליח מוחמד'. אללה יוקיע אתכם, אל תשתמשו בטרור שלכם בשמו של השליח והאהוב שלי מוחמד... נביא הרחמים."

 

ובציוץ נוסף יצא חשוקג'י נגד מי שמצדיק את הפיגוע: "אלו המצדיקים את ההרג והתכפיר, ינסו היום להצדיק את המתקפה שארלי הבדו... המערכה שלנו עם הטרור ארוכה, כל עוד חלקנו מצדיק אותו".

 

מצייצת אחרת הגיבה לטענות כי מדובר בנקמה על הפגיעה בנביא וכתבה: "זוהי לא נקמה על [הפגיעה] בנביא. אם היית מבין נכון את הדת של הנביא לא היית פועל ככה. אח"כ אתה עוד שואל מדוע המערב אומר שהמוסלמים הם טרוריסטים."

 

בציוץ נוסף שהתייחס לטענה כי מדובר בנקמה על הפגיעה בנביא נכתב: " הם לא נקמו [על הפגיעה] בנביא, אלא השחיתו את [התדמית] האסלאם ושל המוסלמים במערב".

 

מצייץ אחר כתב: "המתקפה הזו כלל לא מייצגת את האסלאם ואת המוסלמים. אנו מבקשים מאללה העצום שייתן ניצחון לאסלאם ולאנשיו המתונים בכל מקום."

 

אבראהים אל-מוסלם הציג קטע יוטיוב שבו נראה איש הדת מוחמד אל-עריפי אומר כי הנביא מוחמד נהג להרוג כל מי שהתנגד לו וצייץ: "אחר כך מתפלאים מהיכן באים הרעיונות האלה."

 

ד"ר עבד אל-עזיז אל-קנאעי הצביע על צביעותם של הדרשנים המוסלמים החיים באירופה וכתב: "דרשני המסגדים באירופה ובפריז נהנים מהדברים הטובים שבדמוקרטיה המערבית, אך בסוף התפילות שלהם הם מתנפלים על המערב בקללות, גידופים ו[ייחולים] לאבדנו."

 

חלק מהמצייצים הביעו זעזוע מהרצח בשל קריקטורות. כך למשל צייץ ח'לף אל-חרבי, עיתונאי סעודי הכותב ביומון הממסדי עוכאט': "הרג העיתונאים הוא פשע מתועב. על מילה עונים במילה ולא בקליעים.".

 

מצייץ המגדיר עצמו אתאיסט סעודי כתב: "...העיתון [פרסם] קריקטורות שלעגו גם לנצרות וליהדות, מדוע רק המוסלמים הורגים?"

 

מצייצת נוספת בשם ספא שאלה: "האם הקריקטורות הללו גרמו לילד למות מקור או מרעב? האם הן גרמו נזק למישהו? האם הן גרמו לרצח או לגירוש כפי שגרמו בימות ההסתה [של הדרשנים]?

 

מצייצת בשם לינה כתבה באנגלית: "הריגת חפים מפשע רק בגלל שאינך מסכים איתם מעידה עד כמה אתה חסר אנושיות ורחוק מהאסלאם."