המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עורך יומון קטרי: המוסלמים לא צריכים להתנצל על הפיגוע בפריז
9/1/2015


עורך יומון קטרי: המוסלמים אינם צריכים להתנצל על הפיגוע בפריז

 

עורך היומון הקטרי אל-ערב, עבדאללה אל-עד'בה, קרא למוסלמים שלא להתנצל על הפיגוע במשרדי העיתון הצרפתי שארלי הבדו שבפריז, לדבריו, יתכן ומדובר בפעולה צרפתית שנועדה להצדיק פלישה של צרפת ללוב.

 

בציוצים רבים בחשבון הטוויטר שלו A_AlAthbah)@( בעקבות הפיגוע, קרא אל-עד'בה למוסלמים "להיות גברים" ולא להתנצל על מעשים שלא הם עשו, כפי שהנוצרים והיהודים לא מתנצלים על מעשי מדינותיהם. אל-עד'בה גם צייץ מחדש ציוצים של כותבים אחרים ברוח דומה. דבריו עוררו תמיכה וביקורת בקרב עוקביו. להלן פרטים על כמה מציוציו:

 

אל-עד'בה: היו גברים ואל תתנצלו 

בחשבון הטויטר שלו כתב אל-עד'בה: "אני מבקש שהמוסלמים שלא יתנצלו על רצח העיתונאים בצרפת. אל תתנצלו על מעשה שלא עשיתם."

 

לטענת אל-עד'בה, כשם שנוצרים ויהודים לא מתנצלים על פשעי מדינותיהם, כך גם המוסלמים לא צריכים להתנצל על מה שלא עשו כלל. באחד הציוצים כתב: "מפני שאתה מוסלמי עליך להתנצל על כל פעולה שאין לך שום קשר אליה שכן הנצרות והיהדות לא מתנצלות על הרג מוסלמים וכיבוש ארצותיהם. האם עכשיו ההבדל מובן לך?" עוד כתב: "הנצרות לא מתנצלת על שימוש במזל"טים כדי להרוג נשים, ילדים וחפים מפשע שלא כחוק, אך המוסלמים צריכים להתנצל. אין כך הדבר?! היו גברים! [ואל תתנצלו].  בציוץ נוסף כתב: "הנצרות לא מתנצלת על פלישה והרג נשים וילדים בעיראק ומסירתם לפרסים [קרי איראן]. הנוצרים לא מתנצלים על כיבוש מאלי. אבל על המוסלמים להתנצל.. האין כך הדבר?!."

אל-עד'בה הוסיף: "האם הוותיקן התנצל על התקפות הנוצרים על המסגדים באירופה? האם הכנסייה האנגליקנית הקימה קול שאון כאשר נשרף המסגד בלונדון?  [אבל] אתה מוסלמי תתנצל!!!"

 

מציוציו של אל-עד’בה
 

הפיגוע - קונספירציה צרפתית

אל-עד’בה אף רמז כי מדובר בקונספירציה צרפתית שנועדה להכשיר את הקרקע לקראת פלישה צרפתית ללוב. באחד מציוציו כתב: "נראה כי צרפת רוצה לפלוש ללוב, תחת התירוץ של 'הלוחמה בטרור'. זאת לאחר שכבשה את מאלי תחת אותו תירוץ. פעולה זו היא תירוץ מתאים לרצח מוסלמים.

 

ציוצו של אל-עד'בה

 

אל-עד’בה גם צייץ מחדש פוסט של גולש בשם עבדאללה אל-מוטירי שכתב: "צרפת חיפשה צידוק להקים בסיס צבאי כדי לתמוך [בגנרל ח'ליפה] חפתר ובמליציות שלו נגד המהפכנים בלוב. היא אמרה בואו נעשה פעולת [טרור] כדי שהדבר יהווה תמיכה בעמדנו בנוגע למלחמה "בטרור"

 

הציוץ מחדש של דברי אל-מוטירי

 

אל-עד’בה: הרצח תוזמן עם ההתקפות קיצונים נגד מוסלמים

בפוסט נוסף צייץ אל-עד'בה: "כיצד פשע הרצח בעיתון הצרפתי תוזמן עם תוקפנותם של קיצונים נגד מסגדים ומוסלמים באירופה? היכן השכל שלכם הו מוסלמים?"

 

ציוצו של אל-עד'בה

 

בסוף הציוץ צירף אל-עד’בה לינק למאמר שלו, שפרסם ביומון "אל-ערב" כמה ימים קודם לכן תחת הכותרת "עוינות המערב לאסלאם", בתגובה להפגנות באירופה נגד האסלאם. במאמר זה הוא כתב בין היתר, כי "העוינות והמתקפה הלא מוצדקת נגד האסלאם יסכנו מאוד את היציבות העולמית. אם הקיצוניות המערבית לא תטופל, היא תיצור קיצוניות נגד וזוהי הסכנה האמיתית שעלינו להתמודד איתה לפני שיהיה מאוחר מידי." עוד כתב אל-עד’בה: "אירופה עדה לקמפיינים של שנאה המתפשטת וגלויה לכל נגד האסלאם, בכלל זה התקפות על מסגדים, אי קבלת האחר (המוסלמי)... כמו כן אמצעי התקשורת המערביים והערבים קושרים כל דבר רע עם דתנו האסלאמית כדי לעוות את תדמיתה... 

 

למען האמת יש קולות רציונליים ונבונים במערב המתנגדים לקמפיינים הללו אולם אין ביכולתם להתמודד מול לובי חזק שכזה [נגד המוסלמים והאסלאם], כך שבפועל הם לא מצליחים לעשות שום דבר אל מול הקמפיינים של השנאה לאסלאם ולמוסלמים שהאחרון שבהם היה בגרמניה [הכוונה למחאות שמארגנת תנועת " PEGIDA " נגד האסלאמיזציה בגרמניה וגלי המהגרים המוסלמים שהגיעו למדינה]. אולי הדבר הטוב הוא שקנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל יצאה נגד קמפיין השנאה הזה... הקנצלרית מבינה שהשנאה השטנית נגד האסלאם לא תועיל לגרמניה ולאירופה. כמו כן הסתה לשנאת האסלאם והמוסלמים לא תועיל לארה"ב ולמערב.[1]

 

מאמרו של אל-עד’בה "שנאת המערב לאסלאם" ביומון אל-ערב מה-4.1.15:

 

תמיכה וגינוי מצד העוקבים

ציוציו של אל-עד'בה עוררו תגובות מעורבות בקרב עוקביו. חלקם תמכו בקריאתו ואחרים דחו אותה והתנצחו אתו. כך למשל גולש בשם נביל אחמד כתב: "קללת אללה על מי שמתנצל, גם אם מדובר באחי".  גולש אחר בשם zuhair כתב: "מי בכלל ביקש שנתנצל ??? ועל מה??? אנו מתנגדים לפשע הזה. הוא לא מייצג אותנו ואל לנו להתנצל על מה שלא מייצג אותנו." 

 

הציוץ של נביל אחמד

 

הגולשת  Anissa Hassouna כתבה בביקורת: "האם כבודו מציע שנשלח מברקים של ברכות או תמיכה!!!" אל-עד'בה ענה בציניות:  "אני מציע לעשות מיסה לעילוי נשמתם ולשים צלב על הצוואר מאמא אניסה להוכחת האנושיות."

 

חילופי הדברים עם Anissa Hassouna0גולשת נוספת בשם tunisiahourra  הזהירה באמרה: "דבריך מסוכנים הם מהווים הצדקה וזלזול בפיגוע טרור" אל-עד’בה ענה בתגובה:  "ציינתי שזהו פשע ומי שרוצה לגנות את עצמו שיעשה זאת" - אם כי דברים אלו לא הופיעו בחשבון הטויטר שלו - אל-עד'בה הוסיף: "אני לא אעשה זאת. תני לי להזכיר לך שיש תוקפנות נגד מסגדים באירופה. האם שמעת על כך?"

 

חילופי הדברים עםtunisiahourra  

 

 

 [1]  אל-ערב (קטר), 4.1.2015.