המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מאמרי קונספירציה בסעודיה: ארה"ב הקימה את דאעש לצרכיה באזור
25/12/2014


מאמרי קונספירציה בסעודיה: ארה"ב הקימה את דאעש לצרכיה באזור

 

הקדמה

על רקע התפשטותו ועליית כוחו של ארגון "המדינה האסלאמית בעיראק ובסוריה" (להלן דאעש) בעיראק ובסוריה, פורסמו בתקשורת הסעודית מאמרים המאמצים תיאורית קונספירציה הטוענת כי ארה"ב היא זו שיצרה את דאעש במטרה לפגוע במוסלמים הסונים ולגזול את משאביהם; להבטיח את המשך זרימת הנפט מעיראק ומהמפרץ לארה"ב ולאירופה, נוכח איומי איראן לשבשה; להפיץ כאוס ומחלוקת בעולם הערבי; להעתיק את זירת הלחימה בטרור הבינ"ל, מארה"ב לעיראק; ולשרטט את מפת האזור מחדש, באופן שישרת את האינטרסים של ארה"ב ויקל על שליטתה בו.

 

מנגד, התפרסמו מאמרים השוללים את תיאורית הקונספירציה, בטענה כי הפצתה נעשתה כחלק מלוחמה פסיכולוגית של מנגנוני מודיעין שונים וכי האידיאולוגיות הקיצוניות המופצות בתוך סעודיה, הן שיצרו את דאעש.

 

להלן תרגום קטעים מתוך המאמרים הנוגעים בנושא:   

 

בעל טור סעודי: לוחמי דאעש – שכירי חרב של ארה"ב, המשרתים את מטרותיה

אבראהים מעתוק עסאס, בעל טור ביומון הסעודי הממסדי אל-מדינה, האשים את ארה"ב ביצירת דאעש לטובת האינטרסים שלה. לטענתו, הדבר מסביר את הישגיו הצבאיים הגדולים של הארגון, שגם מדינות חזקות יתקשו להגיע אליהם:

 

"לאחר שבמשך שנים ארוכות היה העולם טרוד במה שמכונה [ארגון] אל-קאעדה, שעליו אמרה שרת החוץ האמריקאית לשעבר, הילארי קלינטון, כי הוא מתוצרת ארה"ב[1], הגיע היום שבו העולם בכלל והאזור הערבי בפרט טרודים במה שמכונה דאעש ונספחיו. כולם מדברים עליו. מייחסים לו ניסים בתחום הצבאי, טוענים שהוא משתלט על שטחים בזה אחר זה, כובש ערים, מטיל מצור על ערי בירה, לוקח בשבי, הורג ומשמיד הכל. הדיווחים אודותיו ואודות מעשי אנשיו מפורסמים בערוצי [התקשורת]...

 

...הייתכן שמאות או אפילו אלפי לוחמים, שהתקבצו ובאו מכל עבר - או שקובצו במכוון באמצעות פעולות מודיעיניות - מסוגלים באמצעות היכולות או הידע הצבאי הפשוט והמוגבל שיש להם, אם בכלל, להגיע לכל ההישגים הצבאיים שמפרסמים בשמם, [הישגים] שאפילו מדינות שברשותן שפע מטוסים, טנקים ונשק קטלני, לא מסוגלות לרשום?!

 

משכנעים את העולם שדאעש אחראי לכך: שהוא נלחם בסוריה, נוחל ניצחונות, כובש ערים, שוחט [אנשים] ופושט את עורם, ושהוא נכנס לעיראק וכובש 70 אחוז משטחה בשבוע. כל הפעולות הנקשרות לדאעש מיוחסות לדת האסלאם, שהיא חפה מכל הפשעים והמעשים הלא-אנושיים [הללו]. ומה שמפליא ביותר הוא שהקרבות של דאעש מופנים נגד קבוצות אסלאמיות אחרות ובמדינות ערביות-אסלאמיות. מיהו זה התמים והסכל, שיאמין כי אכן [מדובר] בקבוצות אסלאמיות ולא בכלי שרת, שיצרו [מנגנוני] המודיעין הבינ"ל, ויתכן ש[אף] ארגוני מודיעין אזוריים השתתפו בכך.

 

...לא מתקבל על הדעת [שהמעשים המיוחסים לדאעש ודומיו] יבוצעו ע"י מוסלמי, המכיר את חובותיו המינימאליות כלפי נפש שאללה אסר להרוג [כלומר נפשו של מוסלמי אחר].המשמעות היא שאנו ניצבים מול שכירי חרב, שנועדו למלא תפקיד הרסני מוגדר, לטובת אויבי האומה. על החכמים והנבונים מקרב האומה הזאת להבין את המזימות שנרקמות נגדה ולנקוט צעדים שיש בהם כדי להגן על הישגי מדינותיהם, כפי שנקט המלך עבדאללה בן עבד אל-עזיז, שכן יעדיו [האמיתיים] של האביב הערבי נחשפו וההרס היוצר התגשם.

 

באשר לדאעש, טאעש וראעש[2], אין לשלול אפשרות שיבוא יום בו יצהיר בכיר אמריקאי על כך שהם [ארה"ב] אלה שיצרו את דאעש כדי שיבצע כל מעשה נתעב [אפשרי], ושהם עשו זאת כדי לשמור על האינטרסים של ארה"ב ושבכך הגנו על חייהם של חייליה והקריבו עמים אחרים. הסרטים המטופשים האלה, הנושאים את שמותיהם של דאעש ושל [ארגונים] אחרים, לא יסתיימו לעולם. כל אימת שתפקידו של אחד מהם יסתיים, יוקמו בחשאי ארגוני דאעש חדשים, שייקראו בשמות שלא היו עולים על דעתו של מוסלמי...".[3]

 

בעל טור עיראקי: ארה"ב יצרה את דאעש כדי לפגוע בסונים ולהבטיח זרימת נפט למערב

בטורו באתר הליברלי הסעודי אילאף, טען העיתונאי העיראקי ג'ואד ר'לום, כי ארה"ב יצרה את דאעש במטרה לפגוע במוסלמים הסונים, להביא לחלוקת האזור באופן שיאפשר לה לשלוט בו בקלות, ולהבטיח את המשך זרימת הנפט מעיראק וממדינות המפרץ לארה"ב ואירופה, נוכח איומי איראן לשבשה:

 

"דאעש הוא תוצרת אמריקאית מובהקת, שאיש לא יכול לחקותה, בדיוק כמו סרטי הקולנוע העולים על כל דמיון...שהוליווד מייצרת באולפניה. כל מי שמאמין שדאעש הוא מתוצרת מדינות המפרץ, וממומן ע"י ההון העצום של [מערכת] הפטרו-דולר[4], טועה בהחלט, מפני שגם המדינות השכנות וגם אלו שאינן שכנות, לא מסוגלות להמציא כלי משחק כזה, מדהים ומרשים באמת, [שהומצא] באמצעות דמיון, העולה על כל דבר הגיוני ושאינו הגיוני.

 

...דאעש לא מקבץ נדבות ואינו זקוק לתמיכה מהפטרו-דולר של מדינות המפרץ. יש לו עושר רב יותר והוא האוצרות של ארה"ב והדמיון ההוליוודי שלה, ש[באמצעותו הוא] ממריץ ערב רב של לוחמים ומקבץ אותם מפה ומשם כדי לפרוט על מיתר 'האזור הסוני'.[דאעש] מנצל קבוצת אנשים דחוקים לשוליים, אנשים שסר חינם מקרב שרידי [מפלגת] הבעת', ומקרב אלו שלקו בעיוורון ואיבדו את כושר השיפוט שלהם, זרים שהגיעו בהמוניהם מכל רחבי העולם, כדי להתחיל בצעד הראשון לחלוקת [האזור], החל בעיראק, שתפוצל לשלושה חלקים, על מנת להקל על השליטה בה ולכפות את תכניות החלוקה והפירוק, כדי שאפשר יהיה ליצור מזרח תיכון חדש, בהתאם למאוויי היאנקי [כלומר, ארה"ב].

 

היום, ארה"ב חותרת להבטיח את המשך קיומו של מלאי הנפט האסטרטגי שנמצא בעיראק ובמפרץ. אין זה משנה מבחינתה, גם אם הדבר יחייב [שימוש] בשיטות של דאעש, ובלבד ששאיפותיה למצות את טיפת [הנפט] האחרונה של המלאי העצום הזה יבואו על סיפוקן. ומי יבטיח לארה"ב להשיג מה שהיא רוצה, כשלפניה ניצב הקרנף האיראני שהחל להתעורר ממקום רבצו ולהכין את נשקו הלא-קונבנציונלי באמצעות כוריו הגרעיניים, שמפחידים את ארה"ב ואת האיחוד האירופי?[שהרי] הוא עשוי לקום יום אחד, לכרוך[חבל] סביב צווארה של ארה"ב, לעצור את נשימתה ולהדק את עניבת החנק סביבה במיצרי הורמוז".[5]

 

כותב סעודי: יצירת דאעש נועדה להעביר את איום הטרור הבינ"ל מארה"ב לעיראק

הכותב הסעודי, חמדי בשיר, טען ביומון הסעודי הממסדי אל-מדינה, כי ארה"ב הקימה את דאעש במטרה להפוך את עיראק לחממה לקבוצות טרור, ובכך להעביר את האיום הביטחוני הנשקף מהטרור, משטחה לעיראק. עוד טען שארה"ב משתמשת בטרור כדי לזעזע את יציבות האזור ולחלקו מחדש באופן שיבטיח את שליטת בעל הברית האזורי שלה בו:

 

"פרשנים רבים במערב ובמזרח [הערבי] אינם חולקים על כך שהטרור נוצר באופן ברור ע"י ארה"ב. לאמיתו של דבר, הוא חלק מתחבולותיהם של מנגנוני המודיעין וסוכנויות הביטחון הלאומי שנועדו לפגוע בעקיפין ביריבים, לזעזע את יציבות [האזור], להוציא לפועל את המזימות להפיכת המשטרים [הקיימים], לחלק את המדינות במטרה לשרטט מחדש את המפה האזורית באופן שיבטיח את ההגמוניה של בעל הברית האזורי שלהם, לחסל כל גורם אזורי עולה, לכפות אג'נדה פוליטית מסוימת, או להשפיע על עמדת המדינה המותקפת.

 

במהלך התקופה שארה"ב הייתה בעיראק, אפשרה וושינגטון לקבוצה זו [דאעש] לצמוח עד כי עיראק הפכה לכר פורה מרכזי לצמיחתן של הקבוצות הקיצוניות הללו, במיוחד לאחר נסיגת הצבא האמריקאי. הדבר [הנסיגה] הכשיר את הזירה העיראקית ואת האזור למלחמה נגד הטרור, ובכך ייצא אליהם את המשבר הביטחוני של ארה"ב עם הטרור הבינ"ל והעביר את איום הטרור אל מחוץ לתחומה [של ארה"ב]...".[6]

 

עיתונאי סעודי: אף אם הקמת דאעש היא מזימה חיצונית– סיכולה מוטל עלינו

בטורו ביומון הסעודי הממסדי אל-ריאד, המעיט עבדאללה בן בחית', עיתונאי סעודי בכיר, מחשיבות הטענה שדאעש הוא תוצאה של מזימה שרקמו ארה"ב, הציונות, איראן או כל גורם חיצוני אחר והדגיש כי גם אם מדובר במזימה, הסעודים הם האחראים לסכלה. הוא מתח ביקורת על התכנים הקיצוניים במערכת החינוך ובאמצעי תקשורת במדינתו, המכשירים את הקרקע לקליטת המסרים והאידיאולוגיה של דאעש בקרב הצעירים:

 

"איזו תועלת נפיק מכך שנטיל על המערב, על הציונות, על הבונים החופשיים או על הטמפלרים [את האחריות] לצמיחת דאעש? האם כאשר נהיה בטוחים בכך שדאעש הוא מזימה מערבית, זה יפטור אותנו מאחריות? גם אם נגלה שבעיותינו הן תוצאה של מזימה אמריקאית, או ציונית או צפאווית [כלומר, איראנית], פתרונן יהיה עדיין מוטל עלינו ולא על אחרים...

 

חלק מהאנשים אומרים שארה"ב יצרה את אל-בגדאדי וכמה ממפקדי [הטרור העולמי]. אחרים אומרים שאיראן יצרה אותם ויש הטוענים שממשלת בשאר אסד עשתה זאת. בכל מקרה, מה שנוגע אלינו בנדון אינו אל-בגדאדי, שכן הוא ושאר מנהיגי דאעש אינם בהישג ידינו, ואנו יכולים רק לקללם, לגנותם ולבטא את שנאתנו כלפיהם.

 

אל-בגדאדי הצליח להקים כוח של לוחמים חזקים ומסורים. הוא לא יצר אותם, הם אינם בניו, הם לא מקרב שבטו והם אינם ציונים או ליברליים. [אם כן] מי הם? והרי לאל-בגדאדי אין מנגנונים עצומים, המגיעים לבתי הספר, לאוניברסיטאות ולבתי הספר לשינון הקוראן, ומשפיעים על האנשים ומפתים אותם להילחם עימו. אל-בגדאדי אינו מנהיג היסטורי ואין לו עבר שהאומה יכולה להתפאר בו ושיש בו כדי להשפיע על הצעירים. הוא הופיע פתאום מאי שם. [וגם] אם אין לנו שליטה על אל-בגדאדי ועל ה-CIA, יש לנו שליטה על החיילים האלה, שאל-בגדאדי מושך אליו ומפתה לפעול ביחד איתו. מי יצר אותם, הכשיר אותם, הניח אותם בדרכו [של אל-בגדאדי] כטרף קל ואפשר לארה"ב ולציונות להשתמש בהם?...

 

מיהו זה שהכשירם רגשית ותרבותית לא רק לקבל בברכה את הזמנתו [של אל-בגדאדי להילחם עימו], אלא אף להיות מוכנים בקלות להקריב עבורו את חייהם? זהו הפן שנוגע לנו. המזימה היא התנאים שאותם הזומם מנצל כדי להיכנס ל[טריטוריה] שלנו. מי מטיף [לצעירינו] תכנים עדתיים? האם הערוצים העדתיים, שקמים לתחייה מסביבנו ובאדמותינו, ואני מדבר על סעודיה בלבד, ממומנים ע"י הזומם האמריקאי, הציוני, הצפאווי או בנק שמלווה בריבית? האם המנכ"ל שלהם הוא אמריקאי? האם מגיש התוכניות שלהם הוא ציוני או ליברלי?

 

מי מנהל את המנגנון הטקטי הזה מתוך סעודיה? האם זה אל-בגדאדי, ה-CIA, הציונות, או העיתונאים הליברליים? אם נענה בכנות, והרי כולנו מכירים את התשובה, הרי שהמזימה תחדל להתקיים, ומאמצי האמריקאים והציונים ייכשלו".[7]

 

שגריר עיראק בארה"ב לשעבר: הטענה שארה"ב הקימה את דאעש – שקר וכזב

במאמר ביומון הסעודי אל-חיאת היו"ל בלונדון, שלל סמיר אל-סמידעי, שגריר עיראק בארה"ב לשעבר, את תיאורית הקונספירציה לפיה ארה"ב הקימה את דאעש. לדבריו, לאחר בדיקת עומק שערך בנושא, התברר לו כי הטענה שהילארי קלינטון, שרת החוץ האמריקאית לשעבר הודתה בכך שארה"ב הקימה את דאעש, היא שקרית ולהערכתו  הפצתה נעשתה במסגרת לוחמה פסיכולוגית של מנגנוני מודיעין שונים:

 

"בתוך מבול הודעות הדואר האלקטרוני [שלי], הגיעה אלי הודעה שנשאה את הכותרת '[הילרי] קלינטון: אנחנו הקמנו את דאעש'... קראתי ממנה כמה שורות, שבהן נכתב: 'הילארי קלינטון, שרת החוץ האמריקאית לשעבר, בספרה 'בחירות קשות'[Hard Choices], הטילה פצצה כבדה ומפתיעה, כשהודתה בכך שהממשל האמריקאי הקים את הקבוצות הפושעות של דאעש, על מנת לחלק את אזור המזה"ת'.

 

בשעתו, לא סיימתי לקרוא את ההודעה כיעלה ממנה ריח מסריח של פברוק, ומחקתי אותה. בהיותי שגריר עיראק בארה"ב, קיימתי קשר עם הילרי קלינטון, מאז שהייתה חברה בסנאט ולאחר מכן במהלך כהונתה כשרת החוץ, ונכחתי בישיבות רבות, שבהן נידונו ענייני עיראק. באותה תקופה, עבדתי לא רק עם בכירי משרד החוץ, אלא אף עם אישים ומוסדות חשובים נוספים, כגון היועץ לביטחון לאומי, הבית הלבן, הפנטגון וכדומה. אני יודע ללא צל של ספק, שאם אמירות כגון אלו היו אכן מופיעות בספרה של קלינטון, הן היו מעוררות בארה"ב מהומה רבתי עוד לפני שהיו עושות כן בעיראק. [זאת] מפני שהעיתונות כאן [בארה"ב] בד"כ מעודכנת לגבי ספריהם של הפוליטיקאים עוד לפני ציבור הקוראים. היא תרה בלהיטות אחר סיפורים מסעירים, והאם יש משהו מסעיר יותר מזה שארה"ב היא זו שהקימה ארגון טרור כמו 'דאעש'? אולם, ליתר ביטחון הלכתי לחנות הספרים הקרובה ביותר, קניתי את הספר הנושא את השם 'Hard Choices' או 'בחירות קשות' ושבתי עמו [הביתה]כדי לעיין בו ולהסיר כל צל של ספק [בנדון].

 

עיינתי בספר בכל מה שנוגע למצרים, עיראק, סוריה, 'האחים המוסלמים' והאביב הערבי ולא מצאתי בו דבר שיש לו קשר, ולו הזעיר ביותר, להודעת [הדואר האלקטרוני הנ"ל]. נוכחתי לדעת שמדובר בשקר טהור, שאין בו שמץ של אמת.

 

השאלה המתבקשת היא: מי עומד מאחורי התופעה הזו, של תעשיית הידיעות המפוברקות? אנחנו יודעים שבמנגנוני המודיעין של כמה מדינות, קיימות מחלקות המתמחות בהונאה תקשורתית ובהפצת שמועות, מה שמכונה באנגלית: 'דיסאינפורמציה'. זאת, מפני שהמלחמות והסכסוכים כיום, מתנהלים לא באמצעות נשק צבאי בלבד, אלא אף באמצעות מידע ושקרים, ומפני שהלוחמה הפסיכולוגית היא אספקט חשוב של המלחמה המסורתית. אלו 'המייצרים' את השקרים הללו הם מקצוענים היודעים היטב שכמה אנשים יחשפו את השקרים הללו, אך הם לא מתחשבים בכך. הם סומכים על כך [שהשקרים], יתפשטו חלקית ויתקבלו בקרב חלק מהאנשים, שמספרם עשוי להיות רב - ובפרט אם הם [השקרים] עולים בקנה אחד עם נטיות ליבם - ויהפכו עם הזמן לדבר שאין לגביו ספק, המגיע לרמה של עובדה קיימת, בעיניהם".[8]

 

בעלת טור סעודית: אנחנו יצרנו את דאעש, לא ארה"ב

בדומה לכך, טענה אמל עבד אל-עזיז אל-הזאני, בעלת טור ביומון הסעודי אל-שרק אל-אוסט היו"ל בלונדון, כי ארה"ב אינה זו שיצרה את דאעש, אלא סעודיה וכי שורשיו של הארגון נטועים עמוק בתרבותה ומורשתה. אל-הזאני כתבה:

 

"יש הטוענים כי 'דאעש' הוא תוצרת אמריקאית. זו טענה המרגיעה את המצפון. זה [אכן] טוב שיש לנו קיר להתחבא מאחוריו, כדי להסתיר את האידיאולוגיה המבישה שלנו. אולם, הבעיה היא ש'דאעש' אינו 'קוקה קולה', המבורגר או מכונית, אלא מדובר ברעיונות והתנהגות, ואלה הם חומרי גלם מבית הגידול שלהם, וקשה להרכיב אותם מחוץ לסביבתם הטבעית. בכל יום, מאז הופעת כוחו של 'דאעש' במוצול בקיץ שעבר, מצטברות הראיות לכך שלארגון הטרור הזה, אותו אנו רואים הרחק בעיראק ובסוריה, יש שורשים פרושים ומסועפים בעומקי תרבותנו ומורשתנו, כלומר הוא לא נוצר יש מאין...

 

אין טעם לפתח תיאוריות בנוגע לטרור ולסיכונים שלו, כאשר בין מקבלי ההחלטות והמחוקקים בגופים הרשמיים [שלנו], יש מי שנוטים לקנאות ולקיצוניות. [לפיכך] זה באמת מביש לבוא לאחר מכן ולהאשים את ארה"ב, שהיא יצרה את דאעש. אנו אלה שיצרנו את דאעש, ואם המערב השתמש בו נגדנו, כפי שטוענים, הרי שזוהי [דאעש] הסחורה שלנו שהוחזרה אלינו".[9]

 

 
[1] יש לציין, כי מתחילת אוגוסט עלו דיווחים בתקשורת הערבית, לפיהם קלינטון הודתה כביכול בספרה "בחירות קשות" [Hard Choices”] כי ארה"ב יצרה את דאעש כדי לחלק את המזרח התיכון, וראו שתי דוגמאות: 6.8.2014, http://al-iraqnews.net/new/; 7.8.2014, http://www.eremnews.com/

[2] משחק מילים בשמו של דאעש המבטא פקפוק של הכותב באותנטיות של הארגון.

[3] אל-מדינה (סעודיה), 29.6.2014

[4] מערכת הפטרו-דולר היא כינוי ליתרות דולרים עצומות שמקורם ברווחי יצואניות נפט המופקדים במוסדות פיננסיים ברחבי העולם.

[6] אל-מדינה (סעודיה), 8.9.2014 

[7] אל-ריאד (סעודיה), 5.11.2014

[8] אל-חיאת (לונדון), 13.8.2014

[9] אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 25.11.2014