המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
היומן אל-אח'באר: יריבי חזבאללה בלבנון יאלצו להיכנע לרצונו
4/12/2014


היומון אל-אח'באר: מעורבותו הצבאית של חזבאללה בסוריה, עיראק, פלסטין, תימן ויתכן במקומות אחרים בעולם תאלץ את יריביו בלבנון להיכנע לרצונו

 

ב-1 בדצמבר 2014 פרסם אבראהים אל-אמין, יו"ר מועצת המנהלים של היומון הלבנוני אל-אח'באר, המזוהה עם חזבאללה, מאמר שבו טען כי מעורבותו הצבאית של הארגון בסוריה ובעיראק, והתפקיד שממלאים לוחמיו "בפלסטין, ובתימן ויתכן שבעוד אזורים בעולם", וכן שיחות הגרעין בין איראן למערב, היטו לטובתו את מאזני הכוח בלבנון ובאזור. אל-אמין קרא לזרם אל-מסתקבל, יריבו הפוליטי של חזבאללה בלבנון,  להכיר במציאות  זו ולהסכים למינויו לנשיאות של מישל עון, מועמדו של חזבאללה וראש הזרם הלאומי החופשי בלבנון.

 

יצוין כי למרות המתיחות הרבה השוררת בין אל-מסתקבל העומד בראש כוחות ה-14 במרץ, לחזבאללה העומד בראש כוחות ה-8 במרץ , החליטו הצדדים לאחרונה לפתוח בקרוב בהידברות ביניהם, במטרה להגיע להסכמה על זהות הנשיא הלבנוני החדש שכן מזה כמה חודשים אין נשיא בלבנון.

 

להלן קטעים מהמאמר:[1]

 

כיום אין גורם בלבנון, באזור ובעולם היכול לגרום לחזבאללה להסיג לוחמיו מסוריה

"סעד אל-חרירי לא היה זקוק לכל ההקדמות [בראיון שנתן בערוץ LBC ב-27.11.14], כדי לומר שהוא עומד להידבר עם חזבאללה... מי שמתנגד להידברות אינו אלא משוגע, והוא לא פחות טיפש, משוגע וקיצוני מדאעש ואחיו. מי שמתנגד להידברות אינו שונה כלל מהחמושים שחוטפים חיילים בג'רוד ערסאל[2] ... האדם הריאלי החפץ בשלווה - לו, למשפחתו, לשכניו ולשאר האנשים - הוא מי שמסתכל על הדברים כפי שהם...


כוחות ה-14 במרץ הם מושא ללעג בלבנון ובאזור. למעשה אין להם יכולת לעשות דבר. פואד אל-סניורה [יו"ר סיעת אל-מסתקבל] הוא הדוגמה המעשית לקבוצה חסרת אונים זו, החולה, המתוסכלת ואשר אינה מסוגלת לעשות דבר.... 

 

ההידברות איננה [רק] רעיון והיא לא בזבוז של זמן. היא הפתרון היחיד הקיים עבור כוחות ה-14 במרץ, ובפרט עבור זרם אל-מסתקבל. כל יהירות או טענת שווא [שישמעו מצד אל-מסתקבל] לא ישנו את המצב. כדי שהעניינים יהיו יותר ברורים, כך שהאדם ישתכנע [אני אומר:] אין לקבוצה זו אופציה אחרת זולת ההידברות. הניסיון להגיע להבנות יאפשרו לה לצמצם את הפסדיה. כל מחשבה שהעימות הוא החלופה משולה למחשבה שהדרך של דאעש עדיפה. כל ניסיון להשוות את חזבאללה לדאעש הוא ניסיון להתעלם [מהמציאות]. כל הסדר שנרצה לגבש באמצעות ההידברות ישקף את המציאות כפי שהיא.  

 

כיום אין שום גורם, לא בלבנון, לא באזור ולא בעולם,  שיכול לגרום לחזבאללה להסיג את לוחמיו מסוריה. על כוחות ה-14 במרץ בלבנון, על יריבי חזבאללה ועל כל מי שרואה בחזבאללה יריב, אויב או גורם לא טוב, להכיר במציאות הזו. לוחמים של חזבאללה פועלים היום בסוריה וגם בעיראק[3], ויש להם תפקיד חשוב בפלסטין ובתימן,[4] ויתכן אף במקומות אחרים בעולם. מה שאפשר לחזבאללה למלא תפקיד זה אינה החלטה איראנית. הנה אמריקה ולצידה אירופה, ובפרט צרפת, שהיא אם הטרור, מנסות בכל כוחן לייצר לעצמן בעל ברית שיהיו לו 5%  ממה שיש לחזבאללה [והן לא מצליחות]. איננו מדברים כאן על כסף ונשק, אלא על הרעיון, ההחלטה, הרצון, האמונה וההנהגה [של חזבאללה].

 

הנשיא הלבנוני ייבחר בהתאם למאזני הכוח הקיימים הנוטים לטובת חזבאללה

בקיצור, סעד אל-חרירי מייצג היום את כל אלה המתפללים שהים יבלע את חזבאללה, את אנשיו, את הציבור שלו ואת כל ידידיו, והוא מייצג [גם] את אזלת ידו של העולם הזה לפגוע בחזבאללה, להביסו, להצר את צעדיו או להכריחו לנהוג נגד רצונו. היות וחרירי מייצג את כל זאת, אזי יש לו הזדמנות להידברות רצינית ופורה. אולם אם משוגעים פה או שם יתעקשו לנסות ולהניא אותו מהחלטתו [לנהל הידברות עם חזבאללה] או לשבש את צעדיו, אזי האופציה היחידה העומדת בפניהם היא להצטרף בגלוי לישראל או לדאעש. כיום אין בעולם כולו מישהו שאין לו אינטרס לקיים הידברות, חוץ מישראל ודאעש. [שכן], ישראל סבורה שכל יריבות [של גורם כלשהו] עם חזבאללה מועילה לה, ודאעש רואה באי הידברות הזדמנות לגיוס עדתי נוסף [של הסונים] נגד חזבאללה. אל-חרירי יודע היום היטב שהימנעות מהידברות [עם חזבאללה] פירושה דחיפת הציבור שעוד נותר מאחוריו לזרועות דאעש, לרעיון שלו ולנטיותיו...

 

כעת ישנה הזדמנות רצינית שההידברות תניב תוצאות הגיוניות. היות והעניין מצריך גילוי לב ולא שקרים הדדיים נוספים, אזי [יש לדעת] שמאזן הכוחות השורר כעת על רקע [שיחות הגרעין] שהתנהלו בין המערב לאיראן, על רקע תוצאות האירועים בעיראק ובחצי האי ערב [כלומר: סעודיה ותימן] ועל רקע האירועים בזירות בלבנון ובסוריה -  כל אלה מאפשרים הידברות [בין חזבאללה לאל-מסתקבל] שתוביל לתוצאות מתקבלות על הדעת, [ותסייע] לנוצרים בבחירת איש נבון [לתפקיד הנשיא]...

 

הריאליות של כוחות ה-14 במרץ צריכה לגרום להם לומר שהמחזה הקומי של הצגת המועמדות של [סמיר ג'עג'ע] שהוא רוצח ראש הממשלה [לשעבר רשיד כראמא] לתפקיד הנשיא[5]  הסתיים כבר מזמן, וכי מישל עון שונה לגמרי ממנו בכל דבר... ומי שאינו מסכים שעון יהיה נשיא עליו להציע לנו מישהו יותר טוב ממנו ולא לעמוד בחיבוק ידיים... ולצעוק: איפה הנשיא המוסכם [על שני הצדדים]...

 

אין כאן עניין של הסכמה בין הצדדים [על הנשיא הבא], יש מאזן כוחות, יש אינטרסים ויש עובדות [בשטח],  והנשיא שיהיה ישקף  את העובדות האלה ..."

 

 

 

 [1] אל-אח'באר (לבנון), 1.12.2014

[2] באוגוסט 2014 פלשו כוחות של דאעש וג'בהת אל-נוצרה לעיירת הגבול ערסאל ושלטו בה כמה ימים. במהלך נסיגתם הם חטפו קרוב ל-30 חיילים ואנשי כוחות ביטחון לבנונים. כיום מנהלים הצדדים מו"מ על שחרורם בתמורה לאסירים ועצירים בבתי הכלא בלבנון ובסוריה. המונח ג'רוד ערסאל מתייחס לכל האזור ההררי הנמצא מזרחית לעיירה ערסאל.

[3] ב-27.11.14 דיווח האתר של ערוץ אל-מנאר, שבבעלות חזבאללה, כי יועצים צבאיים לבנונים התלוו לביקורו של מפקד כוח אל-קודס קאסם סולימאני בעיראק ביוני 2014, לאחר נפילת מוצול לידי ארגון דאעש. למעשה דיווח זה הינו ההודאה הראשונה מצד חזבאללה על פעילותו בשטחי עיראק.

[4] ב-27.11.14 דיווח היומון הסעודי עוכאט' מפי מקורות שבטיים בתימן על הגעתם של מומחים צבאיים של חזבאללה לעיר צנעאא בירת תימן כדי לסייע לחות'ים.

[5] יו"ר הכוחות הלבנונים סמיר ג'עג'ע הואשם ברצח רשיד כראמא (יוני 1987) ונידון תחילה להוצאה להורג, אך גזר דינו שונה לאחר מכן למאסר עולם. בשנת 2005 שוחרר בעקבות חנינה.