המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב סורי: תכנית דה מיסתורה – מכת מוות למתנגדי משטר אסד
3/12/2014

 

כותב סורי: תכנית דה מיסתורה – מכת מוות למתנגדי משטר אסד

 

במסגרת המאמצים לעצירת המלחמה הקשה המתנהלת בסוריה מזה כשלוש שנים וחצי, הציג לאחרונה סטפן דה מיסתורה, השליח המיוחד של האו"ם לסוריה, תכנית שנועדה להכשיר את האווירה לקראת פתרון פוליטי, באמצעות הקפאת הלחימה והרגעת השטח באזורים מוגדרים. חלב נבחרה להיות הראשונה שבה תיושם תוכנית זו, וזאת בשל מצבה ההומניטארי החמור והתקדמות לוחמי המדינה האסלאמית לעברה. במידה והניסיון בחלב יוכתר בהצלחה, תורחב התכנית לאזורים נוספים ברחבי סוריה, וכך תוכשר האווירה למו"מ פוליטי בין המשטר לכוחות האופוזיציה.

 

במהלך ביקורו בסוריה (8-11.11.14) הציג דה מיסתורה את תכניתו בפני המשטר הסורי וקיבל את ברכת הדרך מהנשיא אסד. יתכן שברכה זו נובעת מהדמיון הקיים בין תכניתו של דה מיסתורה לתכנית אותה מקדם המשטר מזה למעלה משנה שעיקרה - השגת הפסקות אש מקומיות עם לוחמי האופוזיציה בשטח, מה שהמשטר מכנה "פיוס לאומי". אלא שהמשטר הסורי מצליח לקדם את הפסקות האש והפיוסים המקומיים הללו במקומות בהם הכריע את לוחמי האופוזיציה והאוכלוסייה במצור וברעב, ולמעשה מדובר בהסכמי כניעה.[1] במהלך ביקורו בסוריה נציגי המשטר לקחו את דה מיסתורה לסיור בעיר חומס שבה הושג מה שהמשטר מכנה "פיוס לאומי" בין המשטר לכוחות האופוזיציה המקומיים, וזאת כדי להראות לו את הדרך שבה מבקש משטר אסד ליישם את תכניתו.       

 

ביקורו של דה מיסתורה בחומס ותכניתו להקפאת הלחימה באזורים מוגדרים בסוריה, שכאמור תואמת במידה רבה את תכנית המשטר לפיוסים לאומיים, עוררה ביקורת רבה בקרב גורמים באופוזיציה הפוליטית והצבאית, החוששים כי מדובר למעשה בקיבוע הסטטוס קוו ובהנצחת משטרו של אסד.

 

דוגמה בולטת לביקורת זו הופיעה במאמרו של ר'אזי דחמאן, כותב סורי ביומון הסעודי אל-חיאת היו"ל בלונדון. במאמרו "תכנית להקפאת השינוי הסורי" דימה דחמאן את ביקורו של דה מיסתורה בחומס לביקור של שליח או"ם במחנה אושוויץ כדי לעמוד על הצלחת תכנית הפתרון הסופי של הנאצים. דחמאן הזהיר כי תכניתו של דה מיסתורה להקפאת הלחימה באזורים מוגדרים, דומה לתכנית האו"ם בתחילת שנות ה-90' להקמת אזורים בטוחים בבוסניה והרצגובינה, תכנית שנחלה כישלון חרוץ נוכח אוזלת ידו של האו"ם והובילה למעשי טבח נפשעים שחלקם הוגדר כהשמדת עם. דחמאן גם הצביע על כך שתכניתו של דה מיסתורה משתלבת עם התפתחויות נוספות ברמה האזורית והבינ"ל, בהם המו"מ בין איראן לארה"ב על תיק הגרעין; החלטת הממשל האמריקאי להפסיק את מימון הוועדה לחקירת פשעי מלחמה בסוריה; כוונת עומאן לפתוח מחדש את שגרירותה בדמשק והמאמצים הרוסים לכנס ועידת דיאלוג סורי-סורי במוסקבה, ובכך למעשה רמז כי נרקמת עסקה בין ארה"ב לאיראן במסגרתה תחודש הלגיטימיות של משטר אסד.

 

להלן עיקרי מאמרו של דחמאן:[2]  

 

ביקור דה מיסתורה בחומס - כמו ביקור שליח או"ם באושוויץ בלוויית נציגי היטלר

"ניתן לדמות את ביקור השליח הבינ"ל דה מיסתורה בחומס ההרוסה, רק לביקור שליח של האו"ם בלוויית שריו של היטלר במחנות אושוויץ, כדי להציג בפניו את הצלחת פעולות ההשמדה בהן. המשמעות היחידה שיש לביקור...  היא שהאו"ם מסכים לדרך זו [של פיוסים מקומיים] שמחירה היה כמיליון עקורים ועשרות אלפי נעדרים והרוגים תחת הריסות חביות הנפץ או כתוצאה מהרעב ושינוי מהותי בהרכב האוכלוסייה של העיר - [פשעים] המתועדים אצל האו"ם. איש אינו יודע האם האיש [דה מיסתורה] שאל את מלוויו אודות האנשים שגרו בשכונות אלו והיכן הם, או [שהוא סבור] שהפיוס נעשה עם הקירות ההרוסים!

 

אולי זה טבעי שדה מיסתורה לא חש כל סתירה בין תפקידו ומעמדו לבין אירוע זה [ביקורו בחומס עם נציגי אסד], שכן זה תואם את דרך פעילותו של האו"ם כנציג של הקהילה הבינ"ל בסוריה, [דרך] המחייה את הניסיון שהיה בבוסניה והרצגובינה שם הוקמו אזורים או מקומות בטוחים כדי לספק הגנה לכמה ערים בוסניות מפני הפלישות של הסרבים. העיר סרברניצה נכללה במסגרת האזורים הבטוחים האלה. כוחות האו"ם פירזו אזורים אלה מכל נשק להגנה, וכתוצאה מכך כוחות האו"ם [עצמם] לא יכלו להתנגד לסרבים שעצרו את פקחי האו"ם, פלשו לאזורי הבוסנים וביצעו מעשי טבח רבים שהמזוויע מכולם הוא הטבח בסרברניצה שבו נהרגו 8000 איש. האם יש כוונה ליישם ניסיון זה בסוריה?

 

ביקור דה מיסתורה בחומס[3]


 

תכנית דה מיסתורה - המשך התכנית שמיישם אסד בתכנון רוסי ובפיקוח איראני

יש הסבורים שרעיון הקפאת המאבק אותו מציע דה מיסתורה אינו חדש, והוא המשך של שביתות הנשק אותן יישם משטר אסד באזורים רבים בסוריה, בתכנון רוסי ופיקוח איראני ישיר, כפי שקרה בחומס עצמה. הסכנה הנובעת מכך היא שהקהילה הבינ"ל הסכימה לבסוף לתפיסת רוסיה ואיראן בנוגע לפתרון המשבר באמצעות הפיכתו [של המשבר] למצב של מרד בכמה אזורים [בודדים] ומציאת פתרונות מקומיים לכך. זאת, באמצעות אבטחת כמה צרכים בסיסיים לאזורים המותשים והסדרת מצבם של כמה מבוקשים באזורים אלה. בכך ייחתם הפרק של המהפכה כשינוי שורשי של החברה והמשטר יוחזר לחיים, תוך אספקת כל התנאים הדרושים לו כדי להחיות את עצמו.

 

יתר על כן, בחינת נושא זה בהקשר הרחב יותר של השינויים המתרחשים באזור, מצביעה על קשר ברור [בינו] לבין כמה נושאים הסובבים אותו, ובהם המו"מ על תיק הגרעין בין ארה"ב ואיראן, כוונת עומאן לפתוח מחדש את שגרירותה בדמשק וביקור כמה אנשי אופוזיציה [סורים] במוסקבה [לאחרונה][4]. חיבור כל החוטים האלה יאפשר קריאה מדויקת של המצב כולו: ייתכן שהדבר הראשון שמתברר כתוצאה מבחינה זו הוא שהעניינים האזוריים -  שארה"ב טענה שהיא לא תעסוק בהם במסגרת שיחות הגרעין עם איראן הם דווקא הנושאים העומדים בראש ההבנות המתגבשות בין שני הצדדים [ארה"ב ואיראן]. [מה שעוד מתברר] הוא שהמתווך העומאני מוכן, לאחר השלמת הנקודות האחרונות בנושא הגרעין, לטפל בתיק חדש באזור – התיק הסורי, ושחלק מהצדדים במו"מ מוכנים להכריז על עסקה [לפתרון המצב בסוריה] ב[ועידת] מוסקבה 1.[5]


משמעות התכנית של דה מיסתורה - הכשרה מחדש של בשאר אל-אסד

מבחינה תיאורטית, משמעות מדיניות זו היא אישור הכשרתו מחדש של בשאר אל-אסד, כהקדמה לקראת שיתופו במאמצי המאבק בטרור, מתוך המחשבה שרוב הכוחות המקומיים יכללו במסגרת ההבנות שמציע דה מיסתורה, וכך המשטר יוכל לטעון שרב הכוחות המקומיים חתמו על שביתות נשק ואלה שנותרו מחוץ להן הם גורמים קיצוניים כמו ג'בהת אל-נוצרה או קשורים לדאעש, כלומר גורמים חיצוניים...

 

מבחינה מעשית, ניתן לכלול מדיניות זו במסגרת רחבה של מטרות ואסטרטגיות. הצעה זו [של דה מיסתורה] מעניקה לגיטימיות ל'אדוני המלחמה' נוכח הפרשנות הבינ"ל לאופי המשבר בסוריה הנוטה לראות בו מלחמת אזרחים ולכן מחלקת את האחריות שווה בשווה בין גורמיה השונים. אין זה מקרי שמשה"ח האמריקאי הפסיק את התמיכה בוועדה לבדיקת פשעי המלחמה בסוריה. כמו כן, [תכנית דה מיסתורה] מהווה התחלה לחלוקה 'בדרכי נועם'  של סוריה..."[1] כך מתאפשר למשטר להפנות את כוחותיו למאבק באופוזיציה באזורים בוערים יותר, תוך שהוא מעמיק את הפילוגים הקיימים בתוכה ממילא . ראו דוח ממרי

[2] אל-חיאת (לונדון), 24.11.2014

[3] סו"י סאנא (סוריה), 10.11.2014

[4] בתחילת חודש נובמבר ערכה משלחת של אנשי אופוזיציה סורים, בראשות מועאד' אל-ח'טיב, יו"ר הקואליציה הלאומית לשעבר, ביקור ברוסיה במהלכו דנו עם בכירים רוסים על דרכים לפתרון המשבר בסוריה.

[5] לאחרונה דווח על כוונת רוסיה לקיים בשטחה דיאלוג בין המשטר הסורי לבין גורמי אופוזיציה שיסלול את הדרך לפתרון המשבר. עפ"י דיווחים שונים, הועידה תתמקד בסכנת טרור האסלאם הקיצוני ובהקמת ממשלת אחדות לאומית. ביומון אל-אח'באר הלבנוני המקורב למשטר הסורי נטען כי ועידת "מוסקבה 1" תחרוג ממסגרת המו"מ שנקבעה בוועידות הבינ"ל בז'נבה ב-2012 וב-2013 ובראש סדר היום שלה יהיה המאבק בטרור ולא החלפת המשטר בסוריה. אל-אח'באר (לבנון), 10.11.2014  

כמו כן, שה"ח הרוסי סרגיי לברוב הצהיר לאחרונה כי ארה"ב הסכימה לוותר על ההכרה בקואליציה הלאומית של האופוזיציה וכוחות המהפכה כנציג בלעדי של האופוזיציה הסורית ונענתה לדרישת רוסיה, ולמעשה לדרישת המשטר הסורי, שהדיאלוג צריך לכלול גורמי אופוזיציה נוספים מתוך סוריה. Sputniknews.com, 8.11.2014