המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עבאס: כולנו מוכנים להקריב עצמנו למען אל-אקצא וירושלים
24/11/2014

 

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס:

כולנו מוכנים להקריב את עצמנו למען אל-אקצא וירושלים

 

בימים 24-23 בנובמבר קיימה ברמאללה המועצה המייעצת של פת"ח בראשות יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, כינוס תחת הכותרת: "מושב השהידים של המולדת, השהידים של ירושלים, השהידים של אל-אקצא." בדברים שנשא בפני המועצה, הביע עבאס את הנכונות של כולם להקריב עצמם למען מסגד אל-אקצא בציינו כי ההגנה על אל-אקצא היא זכות מוסרית, לאומית ודתית. הוא האשים את ישראל במתן חסות לכל מי שמבצע מעשי תוקפנות נגד אל-אקצא וברך את העם המגן על ירושלים.

 

בכירים בפת"ח קראו בכינוס להגביר את ההתנגדות העממית וברכו את הציבור הפלסטיני על ההתעוררות והאומץ שגילה, ביציאתו נגד מי שמנסה לפגוע בירושלים ובמסגד אל-אקצא.

 

בהודעה הסיכום שיבחה מועצת פתח את התעוררות הגבורה של הציבור בירושלים; הזהירה מפני הניסיון לטמא את אל-אקצא; המליצה להקצות כסף למשפחות השהידים והביעה נחישות להמשיך במאבק.

 

מסמך זה יסקור את עיקרי הדברים שנאמרו בכנוס כפי דיווחו יומון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה והאתר  הפלסטיני www.amad.ps [1]

 

הכינוס ברמאללה [2]


 

עבאס: ישראל מובילה קמפיין מטורף בירושלים ובאל-אקצא

בנעילת הכינוס נשא יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס את דבריו: "זוהי זכות מוסרית, לאומית ודתית להגן על אל-אקצא ועל המקומות הקדושים לאסלאם ולנצרות. אנשינו יוצאים נגד התוקפים הגזלנים שממשלת ישראל עומדת לימינם, זו שחיבלה במאמצים להשיג שלום ומובילה את הקמפיין המטורף בירושלים ובמסגד אל-אקצא במטרה להנחית מכה על כל סיכוי להשיג ביטחון ושלום בין שני העמים על בסיס [פתרון] שתי המדינות. אני מברך את עמנו העומד איתן בהגנה על ירושלים ועל אל-אקצא. כולנו מוכנים להקריב את עצמנו למען אל-אקצא וכולנו מוכנים להקריב את עצמנו למען ירושלים.

 

נתניהו וממשלתו הקיצונית פעלו במשך תשעת חודשי המו"מ, שהתנהל בחסות שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, כדי להכשיל כל מאמץ וכל יוזמה אירופית או אמריקאית או של האו"ם להחיות את תהליך השלום. הממשלה הזאת החלה לתקוף ולהפקיע קרקעות ובתים של תושבים ממזרח ירושלים בחסות כוחות הכיבוש, תוך קריאת תיגר על הלגיטימיות הבין-לאומית [קרי, החלטות האו"ם] והגינויים שמביעים המוסדות הבין-לאומיים. עמדתנו ברורה וזוכה להערכה ולתמיכה של הקהילה הבין-לאומית והיא מתבססת על מחויבות לפתרון שתי המדינות ולמו"מ המבוסס על מחויבות ישראל לסגת לגבולות 67 ולפנות את המתנחלים מאדמותינו, וכן לשחרר את אסירי הפעימה הרביעית שנעצרו לפני 1992."

 

חברי פת"ח: יש להגביר את  ההתנגדות העממית

במהלך שני ימי הכינוס הציגו חברי הוועדה המרכזית של פת"ח, חברי המועצה המהפכנית של פת"ח וחברי המועצה המייעצת את עמדותיהם, לפיהן יש "לחזק את הלכידות הלאומית בירושלים כדי להגן על אל-אקצא ועל המקומות הקדושים לאסלאם ולנצרות; להגביר את ההתנגדות העממית בכל האזורים שההתנחלויות מאיימות עליהם; ולהגן על המסגדים בכפרים ועל החקלאות מפני הצתות וגנבת יבול הזיתים ע"י המתנחלים." חברי הפת"ח גם בירכו את "האסירים הגיבורים ואת הפצועים והבטיחו להם להמשיך במאבק עד לשחרורם".

 

המועצה המייעצת של פת"ח: תוקפנות ישראל נועדה לטמא את אל-אקצא

בתום הכינוס פרסמה המועצה המייעצת של פת"ח הודעה בה שיבחה את התעוררות הציבור בירושלים ואת תושבי ירושלים "העומדים איתן במערכה הגורלית שתקבע את גורל פלסטין". היא קראה להקצות תקציבים למשפחות השהידים והדגישה כי העם הפלסטיני נחוש להמשיך במאבק ובלחימה.

 

בסעיף הראשון של ההודעה שכותרתה  "ירושלים היא קו אדום" נכתב: " המועצה המייעצת בירכה את התעוררות הגבורה של הציבור ואת אומץ לבו כשהוא קורא תיגר בחזה חשוף על מתקפת ההתנחלות נגד ירושלים הקדושה ומסגד אל-אקצא. הצעירים, הנשים והגברים שלנו בירושלים מוכיחים שהם שומרי הסף של מסגד אל-אקצא עד יום הדין. עמנו עם ירושלים ועם המגנים על המקומות הקדושים. המועצה המייעצת הדגישה גם כי השלום, הביטחון והיציבות מתחילים קודם כל מירושלים, והזהירה מפני הפגיעה במקומות הקדושים  והפיכת הסכסוך לסכסוך דתי. המועצה קראה לאש"פ, לרש"פ ולירדן הנותנת חסות והגנה למקומות הקדושים וכן למרוקו העומדת בראש ועדת ירושלים "לעשות לילות כימים בתמיכה בעמידה האיתנה של תושבינו בירושלים ובמישור הבין-לאומי ולכפות על ישראל לחדול מתוקפנותה שנועדה לטמא את אל-אקצא ואת המקומות הקדושים, כדי למנוע מעמנו את הזכות להקים מדינה עצמאית שבירתה ירושלים הקדושה..."

 

עוד נכתב בהודעה: "מסר הסיוע והתמיכה צריך להגיע לכל בית בירושלים שלנו, וכל תושבינו בה העומדים איתן צריכים לחוש שהם אינם לבדם במערכה הגורלית הזו שלפיה ייקבע גורל פלסטין. המועצה המייעצת קוראת להקצות תקציב מיוחד לבני משפחות השהידים שהקריבו למען החירות, ואשר הכיבוש הישראלי עוצר אותם והורס את בתיהם. הם הראויים יותר מכולנו לקבל  סיוע ותמיכה ללא לאות ובלי היסוס. הם העומדים איתן למען עתידנו במולדת ההיסטורית הזאת – פלסטין - שאין לנו ארץ זולתה..."

 

"העם הפלסטיני נחוש להמשיך את המאבק והלחימה"

עוד נכתב: "המועצה המייעצת הדגישה כי הפעילות להגשת הצעת החלטה לאומית למועצת הביטחון לסיום הכיבוש, הקמת מדינה עצמאית וזכות שיבת הפליטים -  כל אלה יהיו הישג היסטורי לעמנו לנוכח הבידוד של ישראל בזירה הבין-לאומית. הפנייה למועבי"ט מלווה בפעילות בין-לאומית באירופה [בבקשה] להכיר במדינה הפלסטינית העצמאית..."         

 

המועצה המייעצת ציינה בהודעתה כי בימים שבהם מציינים הפלסטינים עשור למות ערפאת ויובל לייסוד פת"ח "היא מדגישה את נחישות העם הפלסטיני [לנהל] מאבק ולחימה למען סיום הכיבוש."
[1] אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ),,www.amad.ps  24.11.2014

[2] אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 24.11.2014

תגיות