המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מוסף מטעם הרש"פ שכותרתו: "ירושלים – בירת האינתיפאדה"
2/11/2014

 

מוסף מטעם הרש"פ שכותרתו: "ירושלים – בירת האינתיפאדה"

 

יומון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה צירף, לגיליונו מיום 29.10.2014 מוסף בשם "אל-עאצמה" [הבירה] שכותרתו "ירושלים – בירת האינתיפאדה".[1] המפקח הכללי על המוסף הוא עות'מאן אבו ר'רביה שכיהן כראש ההכוונה הלאומית ברש"פ. בגיליון שבו מצוטטת קריאתו של מחמוד עבאס להגיע לירושלים ולהגן על מסגד אל-אקצא, יש כתבות, מאמרים וידיעות בנושא ירושלים, הכוללים האשמות כלפי ישראל בדבר פגיעה במקומות הקדושים ובתושבי מזרח ירושלים. 

 

שער המוסף "אל-עאצמה"

 

עבאס בקריאה לציבור: להגן על ירושלים בכל דרך

בכתבה הראשונה של המוסף הובאו דברי יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס בוועידת ההגנה על אל-אקצא ואל-קודס באל-בירה ב-17 באוקטובר: "כולנו נדרשים להתייצב בחזית באל-אקצא ולא להסתפק באמירה שכבר יש שם אנשים. את היציאה לחזית צריכים להוביל אנשי פת"ח באזור ירושלים. תנועת פת"ח שנוסדה ב-1965 צריכה להשלים את המסר ואת הדרך ולשחרר את השטחים ולהגן על המקומות הקדושים. אין די בהכרזה על בוא המתנחלים, אלא עלינו למנוע מהם בכל דרך להיכנס למסגד אל-אקצא ולכנסייה שלנו. אסור להם להיכנס אליהם ולטמאם. נתייצב מולם בחזות חשופים כדי להגן על המקומות הקדושים." 

 

קריאות להתנגד לכיבוש בירושלים

בכתבה שכותרתה "מצב הבירה הכבושה" צוטטה קריאתו של  המופתי של ירושלים ושטחי הרש"פ, השיח' מוחמד חוסיין, לציבור הפלסטיני "להשתתף בגיוס הכללי בכל יום כדי לצאת נגד המזימות של ישראל לפגוע באל-אקצא."

 

נצאר אבראהים, פעיל בהגנה על השטחים, קרא במאמרו לגבות מן הכיבוש מחיר באמצעות ההתנגדות. לדבריו, "ההתנגדות היא מערכה כוללת:  מדינית, עממית, חברתית, תרבותית, תקשורתית, תפישתית וכלכלית; התנגדות יומיומית ללא הפסקה. התנגדות המכסה את ירושלים, פלסטין והיקום. התנגדות התובעת מן הכיבוש לשלם מחיר ישיר על כל פעולה שלו."

 

עורך המוסף יונס אל-עאמורי, ייחד את מאמר המערכת למצבה של ירושלים וטען כי יש לפעול למענה יותר מן המעט שנעשה כיום. וכך כתב: "אין ספק, בפועל, אל-קודס [מזרח ירושלים] הפכה לאורשלים [ירושלים]... חייבים להשיב את חשיבותו של התפקיד הציבורי העממי ע"י מתן הגנה לציבור אם יפנה לעימות עם המפעל הישראלי. אסור  שייווצר מצב שבו הציבור המזרח ירושלמי ייצא לעימות ללא משענת או תמיכה."

 

מבצע פיגוע הדריסה - שהיד ואיש התנגדות מובהק

המוסף תאר את המחבל שביצע את פיגוע הדריסה בתחנת הרכבת הקלה, עבד אל-רחמן אל-שלודי, כשהיד. כך, דובר אסירי [מזרח] ירושלים אמג'ד אבו עצב, טען כי אל-שלודי "היה איש התנגדות במלוא מובן המלה", אשר ייצג את הלכי הרוח במזרח ירושלים והושפע מההתנכלויות היום-יומיות לתושביה."  

 

המפקח על המוסף "אל-עאצמה": ישראל מבצעת בירושלים מעשי טבח מתועבים

עות'מאן אבו ר'רביה, המפקח על המוסף, ונציגו של מחמוד עבאס בטקס שערכה הוועדה הלאומית של ירושלים בירת הנצח של התרבות הערבית ב-20 באוקטובר, אמר כי כוחות הכיבוש עושים בירושלים את "ההתנכלויות ואת מעשי הטבח המתועבים ביותר" והאשים את ישראל בניסיון לחלק את אל-אקצא בין יהודים למוסלמים בזמני התפילות ובמקומות התפילה.

 

ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה בביקור באל-אקצא [2]


 
[1]  אל-עאצמה (רש"פ), 29.10.2014

[2]  אל-איאם (רש"פ), 28.10.2014

תגיות