המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 15.2.2008
15/2/2008

מה חדש? סיכום יומי 15.2.2008

 

בתקציר: המשך תגובות לחיסול מוע'ניה *  מנגנון לתביעות נגד חיילים אמריקאים בעיראק * מצרים: איסור הפצת ספר על חיי המין של מוחמד * נידחו שיחות איראן – ארה"ב בנושא עיראק * דיווח: מקורבי חמאס והרב פרומן גיבשו הצעה להפסקת אש * אל-מעלם: סורים יגישו תביעות נגד ארה"ב

 

נאסרללה: "מלחמה פתוחה" מול  ישראל

בדברים שנשא בהלוויה של עמאד מוע'ניה אמר מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה (14.2.08), כי דמו של מוע'ניה ימחק את הישות הציונית ויגביר את הכוח והנחישות להמשיך בהתנגדות עד לנצחון המכריע. לדבריו, מוע'ניה השאיר אחריו עשרות אלפי צעירים מאומנים המוכנים לשהאדה ובזכותו ההתנגדות האסלאמית נמצאת כיום בשיא מוכנותה להתמודד עם כל תוקפנות או מלחמה שתבוא. נאסרללה הכריז על "מלחמה פתוחה" מול ישראל בטענו כי בביצוע הרצח מחוץ לאדמה הטבעית של המערכה חצו הציונים את כל הגבולות ורמז כי תגובת הארגון תהיה אף היא מחוץ לגבולות אלה. בפנייתו ל"כוחות ה-14 במרץ" אמר כי לבנון לא תהיה ישראלית או אמריקאית, היא תישאר המדינה של ההתנגדות.

http://www.ghaliboun.net/ 14.2.08

 

יומון כוויתי: מוע'ניה נהרג ב"תאונת עבודה"

היומון הכוויתי אואן דיווח מפי מקור ערבי יודע דבר כי עמאד מוע'ניה נהרג בעת הכנת מכונית תופת. לדברי המקור, מוע'ניה הכין כמה מכוניות ממולכדות שיועדו להישלח ללבנון כדי למנוע מ"כוחות ה-14 במרץ" לקיים את העצרת לציון יום השנה השלישי לרצח אל-חרירי. 

אואן (כווית), 14.2.08

 

הביוגרף של מוע'ניה: אין הוכחות שהמחוסל הוא מוע'ניה

החוקר המצרי מג'די כאמל, הביוגרף של עמאד מוע'ניה, אמר כי אם מוע'ניה מת הרי היה זה מוות טבעי שאירע לפני זמן מה וחזבאללה החליט לנצל את עיתוי יום השנה לרצח רפיק אל-חרירי כדי לביים את מות הקדושים שלו [אסתשהאד]. כאמל העלה אפשרות נוספת לפיה מוע'ניה עודנו בחיים שכן, לטענתו, אין הוכחות שההרוג במכונית הוא עמאד מוע'ניה.       

www.alarabiya.net, 14.2.08

 

מוקתדא אל-צדר: שלושה ימי אבל על מות מוע'ניה

הזרם השיעי הצדרי, בהנהגתו של איש הדת מוקתדא אל-צדר, הכריז על שלושה ימי אבל בעקבות מותו של עמאד מוע'ניה. מקור ביטחוני עיראקי מסר כי מוע'ניה נכנס לעיראק דרך איראן ואימן כ- 500 ממפקדי "ג'יש אל-מהדי" (הצבא המהדי) השייך לזרם זה, וכן אימן כמה חוליות בתכנון ובביצוע פעולות התנקשות בתוך עיראק.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 15.2.08

 

עורך אל-שרק אל-אוסט: ידי מוע'ניה מגואלות בדם

עורך היומון הלונדוני "אל-שרק אל-אוסט", טארק אל-חמיד, מתח ביקורת על הגורמים הערביים שהעניקו חסות לעמאד מוע'ניה או ביכו את מותו. הוא תהה כיצד סוריה נתנה מקלט לאדם מסוכן שידיו מגואלות לא רק בדמם של אמריקאים וישראלים, אלא גם בדם של ערבים. אל-חמיד מתח ביקורת גם על חמאס שתארה את מוע'ניה כגיבור ועל בחריין אשר ביכתה את מותו של אדם שאימן אנשים בעיראק ותרם בכך להתגברות המתיחות הדתית בעיראק.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 15.2.08

 

צוות סורי-איראני יחקור את חיסול מוע'ניה

בעקבות התייעצויות של שר החוץ האיראני מנוצ'הר מותכי עם ההנהגה הסורית בדמשק, החליטו איראן וסוריה להקים צוות חקירה משותף ש"יבדוק את שורשי ההתנקשות [במוע'ניה] ואת מאפייניה כדי לבייש את האשמים במעשה ולחשוף אות קלון נוסף על פניהם."  היומון הלבנוני, אל-ספיר דיווח כי בחקירת הרצח של עמאד מוע'ניה משתתפים חוקרים איראניים וחוקרים מטעם חזבאללה.

אל-ספיר (לבנון), אירנא, (איראן), 15.2.08

 

אתר אינטרנט איראני: על הישראלים להיזהר בכל מקום בעולם

במאמר באתר תאבנאק באיראן, המזוהה עם מוחסין רזאי, מפקד משמרות המהפכה לשעבר, נכתב: "תמיכתה של ארה"ב בחיסול עמאד מוע'ניה עושה אותה אחראית לתוצאות אפשריות שלו. .תוצאות אלה אינן חייבות להיות קשורות ישירות ל'התנגדות האסלאמית' בלבנון [חזבאללה]... הן תמצאנה בקרב המוסלמים בנקודות שונות בעולם... על מנהיגיה הצבאיים והפוליטיים של ישראל לדעת, כי במו ידיהם הם יצרו חזית חדשה לעימות עם ההתנגדות האסלאמית מחוץ לגבולות לבנון... חיילי ישראל שייצאו מגבולות פלסטין הכבושה צריכים להיזהר כפליים שלא להילכד בפעולת תגמול דומה... למרות חיסול אחד ממפקדי הצבא של חזבאללה, הימים והחודשים הקרובים יוכיחו שהישראלים בחרו את הזמן והמקום הלא מתאימים לפעולה זו. "

www.tabnak.ir, 14.2.08

 

טענות בלבנון ובאופוזיציה הסורית: סוריה מעורבת ברצח מוע'ניה

במאמר המערכת של היומון הלבנוני אל-מסתקבל, רמז הכותב נציר אל-אסעד, למעורבות סורית בחיסולו של עמאד מוע'ניה . לדבריו, אפשר והרצח הוא פרי מזימה שרקמו המודיעין הישראלי והסורי. בעל הטור עלי חוסיין טען באתר אופוזיציה סורי כי המשטר הסורי עומד מאחורי הרצח שכן, אין זה הגיוני שישראל תרצח את מוע'ניה באזור ביטחוני בדמשק שאיש לא יכול להתקרב אליו ונוכח כל אמצעי הביטחון והזהירות הננקטים. לטענתו, מוע'ניה, שהיה אחראי על העברת הנשק מאיראן לחזבאללה דרך סוריה, ידע סודות רבים ולכן המשטר הסורי רצה להיפטר ממנו. חוסיין גם רמז כי חזבאללה עצמו מעורב בחיסול לאור הדיווחים שהופיעו בחודשים האחרונים על המחלוקות בין בכירי הארגון.

http://syrianelector.com 14.2.08, אל-מסתקבל (לבנון), 15.2.08

 

המשחק הפוליטי בלבנון

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אח'באר אל-ערב (איחוד האמירויות), 14.2.08

 

אל-מועלם: אזרחים סורים יגישו תביעות נגד ארה"ב

בהתייחסו לסנקציות הכלכליות שארה"ב החליטה להטיל על בכירים סורים, המואשמים בפגיעה במאמצים להשיג יציבות בעיראק ובגזילת כספי ציבור בסוריה, אמר שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם:  סוריה תגיב בהתאם, עשרות אזרחים סורים, שהיו קורבן להתקפות הישראליות במהלך מלחמת לבנון שנעשו בנשק אמריקאי, יגישו תביעות משפטיות נגד ארה"ב.

אל-ת'ורה (סוריה), 15.2.08

 

עיראק: מנגנון לתביעות נגד חיילים אמריקאים

ממשלת עיראק תקים ועדה בין משרדית בראשותה של שרת זכויות האדם, ווג'דן סאלם, שתגבש מנגנון להגשת תביעות פליליות לבית המשפט האמריקאי נגד חיילי הכוח הרב לאומי, על פגיעה בזכויות אדם. התביעות יוגשו באמצעות משרד החוץ העיראקי. דובר הממשלה, עלי אל-דבאע' אמר כי מדובר גם בתביעות אזרחיות בגין פעולות כמו דריסה, הריגה ותקיפה בלתי מוצדקת. לדבריו, יש לגבש כללים להתחשבנות עם מבצעי פעולות אלה, למען שמירת כבודם של העיראקים וכדי שהחיילים העבריינים ימלאו את תפקידם בהתאם למטרות שהוגדרו להם.

אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 14.2.08

 

מקורבים  לחמאס והרב פרומן גיבשו הצעה להפסקת אש

אישים המזוהים עם החמאס בגדה המערבית והרב של היישוב תקוע, מנחם פרומן, גיבשו מסמך המציע הפסקת אש הדדית בעזה. ח'אלד אל-עמאירה, שהשתתף בגיבוש ההצעה, אמר כי המסמך מקובל על אישים חשובים בחמאס, בשטחי הרש"פ ומחוץ להם, וכי הרב פרומן הבטיח להעביר את המסמך לבכירים בממשלת ישראל . אל-עמאירה הוסיף כי המסמך כולל את הפסקת המצור על עזה. מטעם החמאס יצאה הכחשה לגבי קיומו של מסמך כזה.

אל-קודס (ירושלים), אל-חיאת (לונדון), 15.2.08

 

העיתונאי המרוקאי עלי למראבט זוכה מאשמת דיבה

בית משפט לעירורים בספרד הפך את הרשעת העיתונאי המרוקאי עלי למראבט וזיכה אותו מאשמת דיבה. למראבט נתבע על ידי שני עיתונאים מסוכנות הידיעות המרוקאית הרשמית לאחר שב-2005 פירסם מאמר בו טען כי הם קשורים למודיעין המרוקאי. בית המשפט פסק כי המאמר לא כוון נגדם אישית, אלא נגד סוכנות הידיעות המרוקאית ככלל. בעקבות הסתבכותו במרוקו, עבר למראבט לכתוב ביומון הספרדי אל מונדו.

אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 15.2.08

 

[ברק אובמה והמרוץ לנשיאות ארה"ב]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-ביאן (איחוד האמירויות), 14.2.08

 

נדחו השיחות בין ארה"ב לאיראן על הביטחון בעיראק

השיחות בין ארה"ב לבין איראן בנושא מצב הביטחון בעיראק, שתוכנן לקיימן השבוע, נדחו. מקור במשרד החוץ העיראקי מסר כי הדחייה באה בעקבות בקשה לא מנומקת של איראן.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 15.2.08

 

מצרים: איסור הפצת ספר על חיי המין של מחמד

האקדמיה למחקרים אסלאמיים באל-אזהר ביקשה מגורמי הביטחון המצריים להחרים את הספר "אהבה ומין בחיי הנביא [מחמד]" ולמנוע את הפצתו, לאחר שהוצג ביריד הספרים האחרון בקהיר. מזכ"ל האקדמיה, שיח' עלי עבד אל-באקי, הסביר כי הספר פוגע במעמדו של הנביא, מורידו לרמת העם הפשוט ומזלזל בסונה. מחברת הספר, בסנת רשאד, התלוננה כי כמה שייח'ים שהתראיינו לטלוויזיה האשימו אותה בכפירה והתירו את דמה, וכי בעקבות זאת קיבלה איומים על חייה.

עקידתי (מצרים), 12.2.08; www.alarabiya.net, 15.2.08

 

[סעודיה]; הגבר: "אמרתי לך שאין לחגוג את יום האהבה"

האישה: "מי אמר לך שאני חוגגת?"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-וטן (סעודיה), 15.2.08

 

[נשיא איראן נז'אד: "החלטות האו"ם הן בס"ה חתיכות נייר"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-ערב אל-יום (ירדן), 14.2.08