המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
שיח' סעודי: הערצת כדורגל - תועבה חברתית, מוסרית וציבורית
12/6/2014

 

שיח' סעודי: הערצת כדורגל היא תועבה חברתית, מוסרית וציבורית

 

איש הדת הסעודי הבכיר, השיח' עבד אל- רחמן אל- בראכ פרסם פתוא האוסרת להשתמש בביטויי הערצה כלפי שחקני כדורגל שאינם מוסלמים, לאחר שנשאל, באתר האינטרנט שלוwww.albarrak.islamlight.net   כיצד ראוי להתייחס לשימוש שעושים מעריצי כדורגל בכינויי שבח והלל לשחקני כדורגל זרים.

 

להלן תשובתו של אל-בראכ:[1]

 

אין ספק שמשחק הכדורגל עפ"י חוקים [בינ"ל מקובלים] הכניס למוסלמים מנהגים של אויבי האסלאם, שהם אנשי משחק ושעשוע, ולכן [משחק זה] הוא מקור למעשי תועבה ושחיתות רבים, ביניהם:

 

  1. מעשה תועבה מבחינת האמונה, כגון התיידדות עם הכופרים והתפעלות מהם. אחד הביטויים לכך הוא הערצה כלפי שחקן הקבוצה שלהם – [הערצה המתבטאת] בהילול השחקן ובהוקרתו במילים ובמעשים, והתחרות על הבאת שחקנים כופרים במחירים הגבוהים ביותר.

 

  1. מעשה תועבה חברתית המתבטא בקנאות לקבוצה המולידה עוינות בין אוהדי הקבוצות השונות.

 

  1. מעשה תועבה מוסרי המתבטא בקללות בין האוהדים והשחקנים, בספסרות, בתוקפנות כלפי אנשים ובפגיעה בכבודם בזמן ניצחון של המועדון או הקבוצה וכדומה.

 

  1. לאור כל זאת, אהדת משחק הכדורגל והאדרתו הן בבחינת עיסוק במעשה תועבה ציבורית ועידודו; הסטת חלקי החברה מקרב הגברים, הנשים, הקשישים והצעירים מעיסוק בעניינים חשובים דתיים ושאינם דתיים, לעיסוק בדבר תפל שאינו מועיל לאומה ורק גורם לבזבוז זמן ואנרגיה. מכאן שאסור להאדיר או להלל את השחקנים הכופרים...".

 

יצוין כי אין זו הפעם הראשונה שבה התבטא השיח' אל- בראכ נגד משחק הכדורגל. בעבר אמר אל- בראכ כי משחק זה הוא "אבי הפשעים", משום שהוא כולל, לדבריו, הוצאת כספים אסורה וגילויי שמחה בטלים. הוא הוסיף כי הפצת משחק זה וחוקיו היא חלק מקנוניה של היהודים נגד המוסלמים... כדי להרחיקם מאללה, לבזבז את זמנם ולהשחית את המוסר שלהם. אל-בראכ הוקיע את התעניינותן של מדינות מוסלמיות בתחרויות ספורט, את העידוד הכספי והמורלי שהן מעניקות להן, את ההון שהן משקיעות בהקמת מגרשי ספורט ואת שאיפתן לארח את תחרות גביע העולם בכדורגל.[2] 

 

בסעודיה התפרסמו לא פעם פתוות הטוענות כי משחק הכדורגל ואהדתו הינם דבר המנוגד לשריעה.[3] כך למשל, איש הדת הסעודי, השיח' סלימאן אל-עלואן, שיח' סלפי ג'יהאדיסטי הזוכה לפופולאריות רבה בסעודיה, התבטא בעבר נגד משחק הכדורגל באמרו כי משחק זה נחשב לכפירה ושחקני כדורגל הם עבריינים וכופרים.[4]

 [2]ו www.al-marsd.com, 22.3.2013

[3] ראו פתוא משנת 2002 הקובעת כי משחק כדורגל אסור אלא בתנאים מסוימים בלבד, בתוך: דוח ממרי