המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
הבסיג' האיראני מציג: דו"ח על מצב זכויות אדם בארה"ב
10/2/2014

 

הבסיג' האיראני מציג: דו"ח על מצב זכויות אדם בארה"ב

 

הקדמה

ארגון הבסיג' האיראני, מיליציה סמי-צבאית, הציג ב-27.1.2014 את דו"ח מצב זכויות האדם בארה"ב לשנת 2013, בפרסית, ערבית ואנגלית. הדו"ח פירט הפרות ז"א ע"י הממשל האמריקאי וסקר הוצאות להורג, עינויים בבתי כלא ואפליה גזעית במערכת המשפט האמריקנית.

 

הדו"ח ממעט להציג נתונים וסימוכין מפורטים ונשען בעיקר על אתרים החסומים לגלישה באיראן ועל דיווחי ארגוני ז"א כגוןHRW  ואמנסטי, שאותם הגדיר המשטר לא אחת כציוניים ואשר בעבר לא חסכו ביקורת מן הבסיג'. לדברי האתר רוז, מתח HRW בשנת 2009 ביקורת על תפקיד הבסיג' בדיכוי המחאה העממית באיראן;[1] מועצת ז"א של האו"ם, שגם אותה מאזכר דו"ח של הבסיג' הגדירה את הארגון' "מכונת דיכוי" ושיגרה את אחמד שאהיד, שליח מטעמה לחקר הפרות ז"א באיראן, אך המשטר מונע את כניסתו לאיראן.

 

בטקס הצגת הדו"ח באוניברסיטת טהראן התבטאו כמה בכירי המשטר, בהם מפקד הבסיג' מוחמד רזא נקדי, סגן יו"ר המג'לס, מוחמד חסן אבו-תוראבי נגד ארה"ב, ראש המטה לז"א ברשות השופטת, מוחמד ג'ואד לאריג'אני נגד ארה"ב. האחרון אף כינה את שליח האו"ם לחקר הפרות ז"א באיראן "מטומטם רשע".

(קישור לדו"ח המלא שהציג הבסיג', בנספח למטה).

 

הבסיג' האיראני: הממשל האמריקאי מפר ז"א בארה"ב

דו"ח הבסיג' סקר כמה תחומים של הפרות ז"א בארה"ב. הוא בדק למשל מקרי הוצאה להורג בארה"ב מאז 1967 וציין כי מספרן דווקא פחת ב-2013 בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, אך מספר הממתינים לביצוע גזר דינם עלה ב-20%. הדו"ח טען להפרת ז"א של האסירים והציג את הכלא האפגני "בגרם", שבו מעורבים לטענתו 600 אמריקאים בעינויים ובפגיעה בדת האסלאמית של אלפי האסירים, בשעה שרובם חף מפשע. הדו"ח התייחס למתקן כליאה ובידוד בקליפורניה ודיווח על עינויים גופניים ופיזיים של האסירים, כגון שביתת רעב המונית שנמשכה כמה שבועות,אחזקתם  בבידוד בחדרים ללא חלון והיתר להסתובב לשעה בלבד באוויר צח בחצר הכלא. דוגמאות אחרות להפרת ז"א של אסירים, שפירט הדו"ח, נגעו לאיסור להחזיק ברכוש פרטי כמו שעון, סיגריות וקוסמטיקה. טענה נוספת התייחסה לאסיר ששבת רעב, אשר מת בשל סירוב להעניק לו טיפול רפואי, לטענת הדו"ח. מאידך, טען דו"ח הבסיג' במקרי שביתות רעב אחרים הופעלה מדיניות של האכלה בכוח, המהווה אף היא הפרה של ז"א.

 

הדו"ח טען גם להפרת זכויות אדם של מהגרים לא חוקיים לארה"ב והתייחס לדרישה של HRW לקיום רפורמה ברשות ההגירה האמריקאית. הדו"ח אזכר 11 מליון מהגרים לא חוקיים המעדיפים ליפול קורבן לפשעים פליליים ובלבד שלא יגורשו.

 

טענה נוספת של דו"ח הבסיג' היא קיום אפליה גזעית נגד שחורים במשטרה, הנגועה, לדבריו, בדעות קדומות לגביהם, דבר המתבטא במספרם היחסי בבתי הכלא הגבוה משיעורם באוכלוסיה. הדו"ח טען גם לאפליה גזעית במערכת הכלכלית וציין כי שיעור בעלי הבית בקרב הלבנים גדול בהרבה מזה של השחורים, וכי מס' השחורים שאיבדו את בתיהם בשל המשבר הכלכלי ב-2013 גדול בהרבה מזה של הלבנים.

 

קטגוריה אחרת שהועלתה בדו"ח התייחסה להפרת ז"א של אזרחי ארה"ב בשל האזנות סתר לטלפונים ולמרחב הווירטואלי ע"י השלטונות.

 

הדו"ח אזכר גם כמה פרשיות תקשורתיות בהן פרשת זיכויו של ג'ורג' צימרמן, מתנדב המשמר האזרחי ממוצא היספני, מרצח הנער השחור טרייבון מרטין, או רצח נער שחור לעיני אימו ע"י אזרח לבן, שחשד בו בפריצה לביתו, כדוגמאות לאפליה ממוסדת בקרב לבנים בארה"ב.

הדו"ח טען כי קיימת אפליה לרעה של האינדיאנים בארה"ב שהוחרפה בשל המשבר ב-2013.

זאת ועוד, הדו"ח טען להפרת ז"א של מיעוטים ונתן כדוגמה מעקב אחר מוסלמים בניו-יורק רק בשל דתם; או אפליה תרבותית באונ' מסצ'וסטס שם לבישת חג'אב נחשבת כסממן טרור.

טענה נוספת של הדו"ח היא שארה"ב מסרבת לחתום על האמנה לזכויות הילד ולפיכך נתונים הילדים בארה"ב לעינויים ולהפרת זכויותיהם ע"י הוריהם.

 

כדוגמאות להפרת זכות הדיבור מביא הדו"ח את אדוארד סנואודן ואת ברדלי מנינג ואף קובע כי הנשיא אובמה הוא הנשיא השני בהיסטוריה של ארה"ב שהקשיח את המגבלות על חופש הדיבור. עוד נטען לעליה ניכרת בתקיפות מיניות נגד נשים בצבא ארה"ב והמשך אלימות מינית נגד נשים בחברה האזרחית.

 

התייחסויות בכירים איראניים בטקס חשיפת הדו"ח

מפקד הבסיג' נקדי: "אמריקה היא שורש מעשי הטרור"

מפקד הבסיג', מוחמד רזא נקדי, תקף בטקס הצגת הדו"ח באוניברסיטת טהראן את ארה"ב וטען כי המסמך מייצג רק "אלפית ממציאות האנטי זכויות אדם של אמריקה". הוא ציין את האפליה הגזעית הקיימת בה והדגיש ש"אמריקה היא שורש כל מעשי הטרור" ו"המקור הראשי לכל ההתנהגות נגד זכויות האדם בעולם." לדבריו, שלום העולם תלוי ב"שינוי המשטר מפר זכויות האדם זה ובהחלפתו במשטר שיסתמך על דעת העם."

 

נקדי הוסיף: "מרבית האסירים באמריקה הם שחורים בעוד השחורים האמריקנים הם אוכלוסיית מיעוט ומתגבש לגביהם סוג של אפליה גזעית... אמריקה לא עברה עד עתה יום אחד ללא מלחמה, או מבלי שתקפה מדינות [אחרת], או תמכה בתוקפנים...  הפשעים שאנו רואים היום ונמשכים בכל המדינות הדיקטטוריות ונגד זכויות האדם הם בתמיכת אמריקה. אמריקה תמכה במלך בחריין [חמד אבן עיסא אאל ח'ליפה], במלך הסעודי [עבדאללה בן עבד אל-עזיז אאל סעוד], ב[עריץ העיראקי המודח] סדאם [חוסיין], ב[גנרל הצ'יליאני אוגוסטו] פינושה ובכל [מי ש]הוא יותר פושע ... שורש כל מעשי הטרור הוא אמריקה, שאף מקצה תקציב לפעולות טרור... שלום העולם ותושביו מחייב את שינוי המשטר הזה והעלאה לשלטון משטר על בסיס דעת העם ... אמריקה היא המקור הראשי לכל ההתנהגויות נגד זכויות האדם בעולם".[2]

 

ראש המטה לז"א ברשות השופטת, לאריג'אני: שליח או"ם לנושא הפרות ז"א באיראן – מטומטם רשע

ראש המטה לז"א ברשות השופטת, מוחמד ג'ואד לאריג'אני, כינה את אחמד שאהיד, שליח האו"ם לבדיקת הפרת ז"א באיראן, "אחמק שריר" (מטומטם רשע), והוסיף שקריאתו לאיראן להפסיק את ההוצאות להורג בלתי מקובלת.[3] 

 

סגן יו"ר המג'לס: כ-20% מהסטודנטיות בארה"ב נאנסות בקמפוסים

גם סגן יו"ר המג'לס, מוחמד חסן אבו-תוראבי תקף בטקס את הפרות ז"א באמריקה ואמר: "נשים הן קורבנות תקיפה מינית ושל אלימות באמריקה. בשנת 2010, לפי הנתונים שפורסמו ע"י המוסד הלאומי לצדק באמריקה, 20 מליון נשים במדינה היו קורבנות תקיפה מינית ... כחמישית מהסטודנטיות באמריקה נאנסות ברחבי האוניברסיטה ושישים אחוז מהמקרים האלה קורים במעונותיהן. בחברה הזו שבה אין מוסר ואין דת ושבה השכל הוא כלי למימוש התשוקות, אי אפשר לדבר על זכויות אדם ...

 

באיראן האסלאמית, אם אנחנו מדברים על חופש ועל זכויות הפרט, אנו מיישמים אותם באופן ראוי להערכה וזאת מכיוון שיש לנו משטר דתי שבמוקדו עומד חכם הלכה צודק ... חברה ללא מוסר לא יכולה להמשיך לחיות. זהו בדיוק הסוד של שקיעת המערב."[4]

 

לראיאת הדו"ח באנגלית שפרסם הבסיג' הקישו כאן