המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בכיר מצרי: המערב נכנע לאיראן בהסכם הגרעין
11/12/2013

 

פוליטיקאי מצרי לשעבר בעקבות חתימת הסכם הגרעין עם איראן:

המערב מכר את האזור לתנועות דתיות קיצוניות

 

מוסטפא אל-פקי, פוליטיקאי מצרי שנשא בתפקידים רמים בימי שלטון מובארכ, בהם עוזר שר החוץ ויו"ר ועדת החוץ בפרלמנט המצרי, פרסם בטורו הקבוע ביומון המצרי אל-יום אל-סאבע, מאמר בו תקף בחריפות את ארה"ב על חתימת הסכם הגרעין עם איראן. אל-פקי האשים את ארה"ב בבגידה בבעלות בריתה הערביות ובכניעה למדיניות התקיפה של איראן על אף מעמדה כמעצמה החזקה בעולם. לדבריו, הלקח שעל הערבים ללמוד מההסכם שחתמה ארה"ב עם איראן הוא שהמערב, ובראשו ארה"ב, מבין רק את שפת הכוח.

 

להלן קטעים מהמאמר:[1]

 

"איראן הצליחה לקטוף הישג ביניים למדיניות הגרעין שלה, ו[כעת] עלינו ללמוד את הלקח [מהישג זה], והלקח הוא שהמערב מבין רק את שפת הכוח, והוא כורת שביתת נשק עם מדינה עזת מצח יותר מאשר הוא מקבל מדיניות של מדינה שהיא בעלת ברית שלו לאורך כל השנים.

 

זה המערב שמכר את האזור לתנועות דתיות קיצוניות; זה המערב שרוצה שהעולם הערבי והעולם האסלאמי ישקעו בסכסוך פנימי שירחיק אותם ממנו; זה המערב שבסופו של דבר נשא ונתן עם איראן וחתם איתה על הסכם היסטורי על אף המהלכים המדיניים של איראן המתגרים בארה"ב בין אם בסוריה, בין אם באמצעות [התנהגות] חזבאללה, או אפילו [במדיניותה] במפרץ. 

 

אכן, וושינגטון מכבדת רק את שפת הכוח ואת התחושה [של מדינה אחרת] שהיא במצב של שוויון כוחות [עמה]. ארה"ב מבינה שהמילה 'לא' [שהיא שמעה מאיראן] מהווה אזהרה כלפיה... הסכם הגרעין האיראני חשף את הצלחת דיפלומטיית "ההליכה על הקצה" [בה נקטה איראן]. לכן, וושינגטון ובעלי בריתה התעלמו מההתנגדויות של ישראל, והעדיפו ללכת בדרך שלהן, משום שהן מבינות שלפעמים יש "חשוב" ויש "חשוב יותר".

 

בנוסף, ארה"ב מכרה גם את הנוצרים של המזרח במסגרת הסכמים מפוקפקים עם כוחות דתיים וטרוריסטיים וזאת לטובת ישראל, ולאחר מכן מכרה את ישראל בהדרגה למען הסכם אסטרטגי עם איראן. אני חושב שההסכם הזה איננו סוף המסע, ואסתכן ואומר שישראל חושבת לעשות שטות צבאית נגד טהראן במידה ותוכנית ההעשרה הגרעינית תמשיך להתקדם."

 [1] אל-יום אל-סאבע (מצרים), 26.11.2013