המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בכיר איראני: המערב פסול מלדון בביטחון המזה"ת במו"מ הגרעיני
4/12/2013

 

יו"ר המג'לס האיראני לאריג'אני: המערב פסול מלדון בביטחון המזה"ת במו"מ הגרעיני לאחר שהצית את האש באזור

 

הקדמה

בנאום ב-26 בנובמבר 2013, מתח יו"ר המג'לס, עלי לאריג'אני, ביקורת נוקבת על המערב שהתיימר לדאוג לביטחון המזה"ת בשיחות הגרעין עם איראן. לאריג'אני יצא כנגד ההנחה המגולמת בדברי צוות המו"מ מטעם המערב, לפיה איראן מהווה איום על ביטחון המזה"ת, וטען שהמערב הוא שערער את ביטחון המזה"ת באמצעות התערבותו הצבאית באזור.

 

לאריג'אני הוסיף שטענת ראשי מדינות ערב, שאיראן מהווה סכנה היא פחדנית ובלתי מציאותית, והדגיש את המכנה הדתי המשותף בינה לערבים, ואת תמיכתה במאבק בישראל. לאריג'אני אף טען שאיראן סלחה למדינות ערב על תמיכתן בעיראק במלחמתה נגד איראן (1988-1980) ולפיכך, היא מצפה מראשי ערב שלא יחברו לישראל נגדה אלא יראו בה עוגן לביטחון האזור וליציבותו.

 

לאריג'אני גם תקף בכירים אמריקאיים שטענו לאחר ההסכם שהוא אינו מכיר בזכותה של איראן להעשיר אורניום על אדמתה. לאריג'אני חזר על עמדת טהראן, שמפרשת באופן שגוי את ה-NPT וטוענת שזכותה של איראן מעוגנת באמנה, וטען שהצהרות האמריקאים מנוגדות להתבטאויותיהם בכתב ובע"פ שהכירו בזכות זו.

 

יו"ר המג'לס לאריג'אני[1]


 

להלן עיקרי דבריו:[2]

 

המערב האוחז בנשק גרעיני הרסני רוצה למנוע מאיראן גרעין אזרחי

לאריג'אני שלל את טענת המערב, לפיה הסנקציות הן שהביאו להסכם ז'נבה, וטען שהתקדמותה המשמעותית של איראן בתוכנית הגרעין והנחישות שהפגין העם האיראני נוכח הסנקציות, הם שאילצו את המערב לקבל את תוכניתה של איראן. לפיכך, סיכם לאריג'אני, "הסיבות האלה וזעם אומות האזור על ההתנהלות הצבועה של מדינות המערב הן שכפו על מדינות המערב לסגת. בעוד שלהן יש את הנשק הגרעיני ההרסני ביותר, הן רוצות למנוע מן האומה האיראנית אפילו אנרגיה גרעינית אזרחית."

 

איראן תורמת לביטחונן של כל מדינות האזור

"כמה מנהיגים אמריקאים ואירופים העלו בדיון על הגרעין את סוגית הביטחון במזה"ת, מתוך דאגה לנושא.  הצהרותיהם דומות לשל זונה שלבשה את חצאיתה והסתובבה בעיר בתלונה ש'אין בעיר הזאת [אף לא] אישה אחת צנועה'. [פונה לראשי המערב] אתם הצתתם את אש אי הביטחון במזרח ובמערב המזה"ת ואח"כ אתם מדברים על ביטחון האזור? אפגניסטן, פקיסטן, עיראק וסוריה נשרפות באש שאתם הצתתם... כולם יודעים שמה שחשוב לכם הוא ביטחון המשטר הציוני.ליתר אומות האזור, ובמיוחד המוסלמים, אין חשיבות בעיניכם.

 

איראן היא הגורם ליציבות [באזור] והיא התומכת בביטחונן של כל מדינות האזור. הבעיה של איראן היא התערבותכם והפשיטות הצבאיות שלכם באזור, וכיבוש המדינות על ידכם. אתם עצמכם הבנתם את תוצאות התנהלותכם השגויה. בניגוד לטענותיכם מן העבר, צעדים כאלה לא חסלו את הטרור אלא אף הרחיבו אותו, ורק ערערו את ביטחון האזור.

 

טענת ראשי ערב על סכנה מצד איראן – בלתי מציאותית

אני גם אומר לכמה ממנהיגי האזור, אל תלכו שולל אחרי הממשל האמריקאי והמשטר הציוני העושק. איראן היא אחותכם. אנו כולנו מאמינים באותו נביא ואנו בני אותה הדת. אנו מתפללים לאותו כיוון תפילה [קיבלה]. לאורך שנים אלה, כמה מביניכם, מדינות ערב באזור, תמכו בסדאם הפושע במתקפתו נגד איראן. הוא תקף את האומה האיראנית באמצעות הנשק הכימי שמדינות המערב העניקו לו, ואתם מימנתם את הוצאותיו. העם האיראני סלח בגדולתו על התנהגות כזו, ועמד לצדכם במתקפת אותו פושע נגד כווית.

 

איראן הגישה את התמיכה הגדולה ביותר לעם הפלסטיני כדי להשיב למדינות האסלאם את כבודן, שנרמס במשך שנים ארוכות ע"י המשטר הציוני. מדוע עמדת כמה מהפוליטיקאים הערבים צריכה להיות זהה לזו של המשטר העושק [קרי ישראל] בסוגית הגרעין האיראני וההסכם האחרון [בז'נבה]?

 

אם רה"מ חסר הבושה של המשטר הציוני מודאג [מהסכם ז'נבה], אין לכך שום חשיבות או ערך. אך האמירה שלכם [על] הסכנה [שנשקפת] מאיראן היא מאוד לא אמיצה ובלתי מציאותית. אנחנו אחים כמו תמיד. אנו שכנים, ורוצים ביטחון ושקט באזור כדי שהעמים יוכלו להתקדם לקראת הקידמה והשגשוג.

 

זכותה של איראן כחברה בסבא"א וב-NPT להעשיר אורניום

לאחר [סבב] המו"מ האחרון, כמה בכירים מערביים הזדרזו להצהיר: 'איננו מכירים בזכות ההעשרה של איראן'... זאת בשעה שנושא ההעשרה של איראן צוין גם בהקדמה [של ההסכם] וגם ב[פרק] על מטרות [הסכם הקבע]. אך נקודה חשובה יותר היא שזכות ההעשרה [של איראן] אינה זקוקה, בעיקרון, לאישור מצדם. לכל המדינות החברות בסבא"א והמקבלות את אמנת ה-NPT יש את הזכות הזאת, גם אם לא יגשימו אותה...

 

ללא ספק, במו"מ שני הצדדים מבצעים את צעדיהם בהיגיון ובהתאם ליכולותיהם, כדי לשלם מחיר נמוך ככל האפשר. אולם מה שמדהים כאן, הוא הסתירה בדבריהם של בכירים אמריקאים, לפני ואחרי המו"מ, בנושא ההעשרה. בדבריהם בע"פ ובכתב הכירו הבכירים האמריקאים בנושא ההעשרה של איראן ועל כך מעידים אנשים ומסמכים קיימים, אז מדוע הם משקרים? אתם רוצים לנהל את העולם עם כזו אי אמינות? מר אובמה, אלו הם הגורמים לאי אמון בזירה הבינ"ל, ולא התנהלותה של איראן ב[נושא] הטכנולוגיה הגרעינית האזרחית."[1] פרס טי וי (איראן), 26.11.2013

[2] פארס (איראן), 26.11.2013