המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
הסאטיריקן המצרי, באסם יוסף: אין סובלנות לביקורת במצרים
29/10/2013

 

הסאטיריקן המצרי, באסם יוסף, לקראת חזרת תכניתו לשידור:

הן תומכי מורסי והן תומכי אל-סיסי מסרבים לקבל ביקורת עליהם

 

ב-25.10.13 תעלה שוב לאוויר תכנית הבידור המצרית "אל-ברנאמג" ("התוכנית") בהגשתו של הסטיריקן המצרי הנודע באסם יוסף, בערוץ CBC, לאחר הפסקה של כארבעה חודשים. תכניתו של יוסף, שהוכתר על ידי המגזין האמריקאי TIME כאחד ממאה האנשים המשפיעים בעולם, מעוררת סקרנות בחוגי התקשורת ובציבור במצרים ובעולם, המצפים למוצא פיו של יוסף שידוע בביקורתו הנועזת על משטר מורסי והאחים המוסלמים (להלן, האח"ס)[1] אך נמנע עד השבוע מלומר את דעתו על השלטון שהדיח את מורסי ביולי 2013.

 

בטורו השבועי ביומון המצרי אל-שורוק שהתפרסם ב-22.10.13, שלושה ימים לפני חזרת תכניתו, מתח יוסף ביקורת הן על מחנה האח"ס והן על מחנה תומכי אל-סיסי. לדבריו, כל צד מסרב לקבל את הביקורת עליו, עד כדי נקיטת צעדים משפטיים נגד מותחי הביקורת, אך נהנה כאשר ביקורת זו מופנית אל הצד היריב. כדוגמא, הוא תיאר כיצד מתנגדי מורסי שיבחוהו בעבר על דברי הביקורת שאמר נגד מורסי ואף עודדו אותו להמשיך בכך, ואילו כיום הם מזהירים אותו לבל יעז לתקוף בתכניתו את אל-סיסי. יוסף חותם את מאמרו באומרו כי במצרים אין סובלנות, לא מצד האח"ס ולא מצד מי שקוראים לעצמם "ליבראלים", וטוען כי כולם מחפשים פרעה שיתאים להם.

 

יצוין כי תכניתו של יוסף היתה אמורה לחזור לשידור בתום הרמדאן, לפני כחודש, אך התעכבה עד כה, מה שעורר במצרים גל שמועות לפיהן השלטונות וכוחות הביטחון הם שמנעו את שידור התכנית. במאמרו, יוסף הכחיש שמועות אלה.

 

אולם, ב-24.10.13, יום לפני חזרת התכנית של יוסף לשידור, המליץ גוף משפטי ממסדי מייעץ למועצת המדינה[2] לחדש את הדיון בתלונה שהוגשה לפני כמה חודשים נגד תכניתו של יוסף עקב פגיעה בנשיא מורסי, בטענה כי אין לפגוע בנשיא המדינה בתכנית טלוויזיה בשום תנאי.[3]  יתכן והחלטה זו מהווה איתות ליוסף להימנע מלמתוח שוב ביקורת נגד מוסד הנשיאות.

 

להלן תרגום חלקים ממאמרו של באסם יוסף:[4]

 

תומכי אל-סיסי מאיימים עלי: שלא תעז לדבר נגדו

"בואנה!!!! על מי תדבר עכשיו? כמה פעמים שמעתי את השאלה הזאת מאז הדחתו של מוחמד מורסי?

הרבה... כאשר התחלנו [בשידור] התוכנית באינטרנט, ולאחר מכן בטלוויזיה, חשבנו שזוהי ההזדמנות שלנו להציג סגנון אחר להבעת דעה, בדרך של סאטירה וקומדיה, במידת יכולתנו. בעוד שאנשים רבים קיבלו [בברכה] סגנון חדש זה, אחרים הסתייגו ממנו, פעם בטענה שהוא אסור ופעם בטענה שהוא אינו ראוי.

אלא שלמעשה רבים מאלה הסתייגו רק משום שגישת התוכנית ודעותיה 'אינן מוצאות חן בעיניהם'.

 

אנשי אח"ס רבים שאהבו את התוכנית בעונתה הראשונה, שינו את דעתם לגביה ב-180 מעלות, רק משום שביצענו שיר ראפ נגדם. מטבע הדברים, העוינות [כלפינו] גברה בעונה השנייה כאשר מורסי ומגישי תוכניות הדת סיפקו לנו חומר חדש באופן קבוע. מנגד, התוכנית קיבלה עדיפות בקרב אויבי האח"ס, אולם הם לא יכלו לשאת קטעים בודדים שבהם לגלגנו על [המועמד לנשיאות שהתחרה במורסי] אחמד שפיק, או כאשר מתחנו ביקורת על עמדתם כאשר יצאו לכתר את מטה האח"ס באל-מוקטם.[5] 

 

רבים בארצנו קובעים את עמדתם לגבי תוכנית או מגיש [מסוימים] לא על סמך האיכות של מה שהם מציגים, כי אם על סמך [מידת] ההתאמה בין [דעות] מגיש זה לבין דעותיהם. הם אומרים לך 'תאמר מה שאתה רוצה, רק תישאר אובייקטיבי וניטראלי'. אינך יודע כיצד לפרש את 'ניטראלי ואובייקטיבי' משום שמשמעותו המעשית [של ביטוי זה] היא 'אמור את מה שמוצא חן בעיניי'. 

 

תומכי אל-סיסי פוגשים אותי ומקדימים תרופה למכה בהזהירם: 'שלא תעז לדבר על אל-סיסי', זאת למרות שהם אותם האנשים שציפו מהתוכנית לדבר על מורסי. יתרה מכך, הם נהגו לפגוש אותי לאחר הצילומים [לתוכנית] ולומר: אבל היית עדין כלפיו. כאילו שהכוונה בסאטירה הייתה שאקלל את האיש ומשפחתו ושאלמד אותו לקח כדי שהם יהיו מרוצים... האמת היא שאין סובלנות, לא מצד האח"ס ולא מצד אלה שקוראים לעצמם 'ליבראלים', שהרי כולם מחפשים פרעה [שיתאים] למידותיהם.

 

תומכי אל-סיסי שהריעו לבדיחות על האח"ס, כועסים כשהבדיחות הן על אל-סיסי

בערוץ אל-ג'זירה הציגו כתבה דוקומנטרית בה נטען שהתוכנית היוותה סיבה משמעותית לנפילת מורסי. כלומר, הם מזיקים לשלטון מורסי יותר משהוא עצמו הזיק לשלטונו. בכך הם אומרים שתוכנית סאטירה המשודרת אחת לשבוע ונמשכת פחות משעה מסוגלת להביא להפלתו של משטר וארגון בן למעלה מ-80 שנה. אם זה נכון, זו הוכחה לשבריריות השלטון ולא לכוחה של התוכנית.

 

אינני כותב בדרך כלל על התוכנית במאמריי, אולם אני מדבר עליה היום על מנת להבהיר כמה עניינים. שמרתי על שתיקה בשבועות האחרונים כאשר קראתי, צפיתי ושמעתי את השמועות שאפפו את התוכנית, את הפסקתה ואת שובה [לשידור]. בחרתי להבהיר עניינים אלה משום שיש לנושא השלכות עמוקות יותר מסתם דיבורים על תוכנית טלוויזיה. 

 

הפסקנו [לשדר את התוכנית] ברמדאן ובחג הקורבן משום שאלה ימי חופשה שהוכרז עליהם מראש. חזרתנו [לשידור] התעכבה בשל הטלת העוצר, שכן איננו מצלמים את התוכנית מתוך הקריה להפקות תקשורת אלא מלב העיר, במרחק מטרים ספורים מכיכר אל-תחריר, ולא היה זה מתקבל על הדעת שנעמיד את צוות ה[תוכנית] ואת הציבור בסכנה. כאשר הוכרז על הקלת העוצר, החלטנו לשוב [לשדר, אולם] ארעה דחייה נוספת בשל מות אימי, והחלטנו לשוב לאחר ציון יום הארבעים [למותה].

 

במהלך השבועות שבהם התוכנית לא שודרה, עקבתי בהתפעלות אחר השמועות, הפרשנויות והניחושים, אשר הפכו לחדשות ולעובדה קיימת: הנה הופיעה לה ידיעה על הפסקת התוכנית ואחרת על איסור שהוטל עליי לעלות לשידור וסיום ההתקשרות החוזית עם התחנה לאחר ש'מילאתי את תפקידי', כדבריהם. המעניין הוא, שבחלוף שבועות של דברים קשים שנאמרו ושמחה לאיד משום שהתוכנית 'נאסרה וזהו זה' ולאחר שהודענו על חזרתה ועל הסיבות להשהייתה, השתנתה הנעימה ל'נראה אותך מותח ביקורת על [שר ההגנה] אל-סיסי ו[על הנשיא] עדלי מנסור'. ואם אכן נעשה כך, אז [יהיו ש]יאמרו שאין די בזה, או שזו הצגה וידרשו ש'אעולל לו את מה שעוללתי למורסי'...

 

על כן, בין אם אתה אסלאמיסט או ליבראל, אוהד את הצבא או את האח"ס, אל תשכנע את עצמך שאתה אובייקטיבי או ניטראלי. הנך נוטה לצד מסוים, בדיוק כפי שאתה [טוען לגבי] המגיש הזה או הערוץ הזה.

 

אוהדיו של אל-סיסי משתמשים באותם המונחים בהם השתמשו אוהדי מורסי.הם אינם מוכנים לסבול ולו מילה אחת [רעה] על אל-סיסי. הגנתם על החירות והדמוקרטיה נפסקת ברגע שאותה אנקדוטה על האח"ס, שזכתה לתרועתם, מפריעה להם. די להם רק בסוג הביקורת או הסאטירה שבו הם מעוניינים...

 

השיח'ים והמנהיגים שלהם [של האח"ס] דרשו בפומבי להפסיק את התוכנית, ובגללם הלכתי לתובע הכללי שאולי אפגוש בו בקרוב [אך הפעם מטעם] אנשים אחרים [קרי, תומכי אל-סיסי] שאוהבים את החירות 'כמו את עיניהם' או לפי מצב הרוח...

 

המצב כיום קשה הרבה יותר, לא רק משום ש[היקף] חומר הגלם [עבור התוכנית] שמגיע מתחנות הדת או ממורסי פחת, אלא משום שאווירה הציבורית השתנתה. כיצד נפיק תוכנית סאטירית וקומית בזמן ששיחה היום הוא שיח הדמים? כיצד נגרום לאנשים לצחוק בזמן שחיי היומיום שלהם מלאים בסיפורים על טרור, חרדה

 והרג? כאשר האנשים חיים במצב של פאניקה, פחד, כעס, זעם ושנאה, איש לא רוצה להקשיב לקול ההיגיון, ועל אחת כמה וכמה לסאטירה... תוכניות הסאטירה הפוליטית הן מראה של החברה...

 

האתגר גדול ועל כן... אדוני הנכבד, איני מבטיח לך שהתוכנית תגרום לך להתפקע מצחוק, אולם אנו מבטיחים לך שתיהנה מתוצר תקשורתי שונה שהשקענו בו את מירב המאמצים. אני מתנצל מראש על כך שלא תסכים עם כל דבר שאומר ועל כך שייתכן שתשנא אותנו או ש'נהיה חשובים בעיניך כקליפת השום'..."[2] מועצת המדינה היא אחד מחמשת גופי המשפט במצרים המרכיבים את הרשות השופטת. היא פוסקת בסכסוכים שבין אנשים פרטיים לגורמים ממשלתיים וכוללת בתוכה בין היתר גם את ביהמ"ש המנהלי.

[3] אל-שורוק (מצרים), 24.10.2013

את התלונה הגיש עורך דין מטעם האח"ס בדצמבר 2012, בה דרש לבטל את שידורי התכנית ולשלול את רישיונו של ערוץ CBC, אך בית הדין דחה אותה באפריל 2013 בטענה כי המתלונן אינו הנפגע הישיר מהתכנית, ולאחר שמורסי עצמו החליט לא לנקוט צעדים משפטיים נגד תכניתו של יוסף. אל-אהראם (מצרים), 7.4.2013

[4] אל-שורוק (מצרים), 22.10.2013

[5] מדובר בהפגנות מתנגדי אח"ס מול המטה הראשי של תנועת האח"ס בשכונת אל-מוקטם בקהיר, במרץ 2013; המפגינים יידו אבנים, השליכו נעליים והתעמתו עם שומרי המטה, פעילי אח"ס וכוחות משטרה במשך כמה ימים.