המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
רפסנג'אני מול ח'אמנאי (ו): האם להמשיך לקרוא "מוות לאמריקה"?
11/10/2013

 

מאבק המנהיגות בין ח'אמנאי לרפסנג'אני (ו'):

מחנה ח'אמנאי תוקף את קריאת רפסנג'אני לוותר על הקריאה "מוות לאמריקה"

 

מאת: י. מנשרוף *

 

הקדמה

המאבק הנמשך בין תומכיו האידיאולוגיים של מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי, לבין יריבו הפוליטי, האשמי רפסנג'אני, יו"ר המועצה לקביעת האינטרס של המשטר, שכפה על ח'אמנאי לאחרונה להסכים למו"מ מול ארה"ב בעניין הגרעין, השתקף היטב באירועי דרשת יום שישי בטהראן ב-4 באוקטובר 2013.  

 

בשבועיים שחלפו מאז חזר הנשיא רוחאני מביקורו בניו יורק, מנסה המשטר האיראני להציג לעולם ולאמריקאים שינוי בקו האידיאולוגי העוין שלו נגד ארה"ב. כדי לקדם מגמה זו, שהוא ניצב מאחוריה, טענה לשכת האשמי רפסנג'אני בשמו, במאמר שפרסמה בספטמבר 2013 כי איתאללה רוחאללה ח'ומיני, מייסד משטר המהפכה, הסכים עקרונית להשמיט בעת הצורך את הסיסמא "מוות לאמריקה."[1] דברי רפסנג'אני עוררו ביקורות נרחבות מצד חוגים נוקשים הנאמנים למנהיג ח'אמנאי, החוששים מפני קריסת ערכי המהפכה והאידיאולוגיה שלה.

 

דוגמא נוספת לניסיון המשטר להצדיק דיאלוג עם ארה"ב היתה התבטאותו של יועץ מפקד משמרות המהפכה, מוחמד חוסין ספאר הרנדי, במהלך דרשת יום השישי ה-4.10.2013. ספאר-הרנדי הסביר לציבור הרחב את השינוי שחל במדיניות האיראנית כלפי ארה"ב, באישור המנהיג ח'אמנאי ובמסגרת עקרונות המשטר. כאשר מתח ספאר-הרנדי ביקורת על מזכיר המדינה קרי שלא עמד במחויבותו לדבריו, החל הקהל לקרוא "מוות לאמריקה" אולם ספאר-הרנדי מיהר להסותו.[2]

 

מייד עם סיום העצרת המרכזית קיימו תומכי החוגים האידיאולוגיים במחנה ח'אמנאי הפגנת מחאה נגד הנשיא אובמה ונגד האשמי רפסנג'אני. השניים נראו בכרזות בהן נכתב כי אובמה הוא "טרוריסט" ורפסנג'אני מנסה לשנות את ציווי איתאללה ח'ומיני בדבר היחס לארה"ב (ראו תמונות מצ"ב).

 

זאת ועוד, חוגים אידיאולוגיים התומכים במחנה ח'אמנאי הדגישו שטקסי ה-4 בנובמבר המסורתיים לציון ההשתלטות על השגרירות האמריקאית בטהראן ב-1979, יתנהלו השנה בהתלהבות יתרה ותוך הדגשת הסיסמא "מוות לאמריקה."

 

בכיר במשמרות המהפכה משתיק את הקריאות "מוות לאמריקה"

בדרשה פוליטית של תפילת יום שישי בטהראן, הדגיש ספאר הרנדי שהשיחות עם ארה"ב משקפות שינוי טקטי בלבד, שאושר ע"י ח'אמנאי, שננקט במטרה להשיג הכרה בזכות איראן להעשיר אורניום, ושלא חל כל שינוי בעקרונות המשטר. הרנדי מתח ביקורת על התנהלות ארה"ב במגעים עם איראן באומרו:

 

"בעוד שהנשיא שלנו [רוחאני]הגיע לאו"ם מצויד בסמכויות מלאות מצד המנהיג [ח'אמנאי] ובמטרה לפתור את הבעיות במסגרת הקווים האדומים של משטר הרפובליקה האסלאמית, שר החוץ האמריקאי לא הכיר באופן רשמי בזכותה של איראן להעשיר אורניום בשיחתו עם עיתונאים וכלי תקשורת, וזאת בניגוד להתחייבויות ולאמירות שניתנו, ואמר 'אף אחד מהבכירים [האמריקאים] אינו מסכים לכך שלאיראן הזכות להעשיר אורניום ולא חל שום שינוי בנושא הזה.'"

 

בשלב זה קם חלק מהקהל וקרא קריאות "מוות לאמריקה", ובתגובה אמר הרנדי: "האם אני הצגתי סיסמא שאתם עונים לי?"[3]

 

תמונות מההפגנה נגד אובמה ורפסנג'אני בשולי דרשת יום שישי בטהראן[4]

     

 

   

 

   

 

 בכירים במחנה ח'אמנאי: טקסי ה-4 בנובמבר ייערכו השנה ביתר התלהבות

החשש שניסיונם של רפסנג'אני ורוחאני לעמעם את ההתנגדות הפומבית לארה"ב יצלח, בלט בדבריהם של אידיאולוגים בכירים ממחנה ח'אמנאי. בכירים אלו הדגישו בדבריהם שגילויי ההתנגדות לארה"ב יבלטו השנה ביתר שאת בטקסי ה-4 בנובמבר לציון כיבוש השגרירות האסלאמית בטהראן.

 

בראיון לאתר תסנים ב-2 באוקטובר 2013, אמר חמיד-רזא מוקדם-פר, יועצו של מפקד משה"מ ומנהל סו"י פארס לשעבר: "העם שלנו מבין היטב את המצב ומפקח בערנות על התנהלותם של כל בכירי המדינה. השנה ה-4 בנובמבר ייערך במתכונת שונה מאד, ונלהב יותר משנים קודמות, בשים לב לאווירה שנוצרה וכדי לומר לעולם שהשטן הגדול הוא אותו השטן הגדול, ובניגוד לאיראן הוא חלש, חסר יכולת וזקוק לאיראן." [5]

 

במסע"ת בטהראן ב-7 באוקטובר 2013 לקראת טקסי ה-4 בנובמבר, אמר ראש המטה המרכזי של טקסי ה-4.11, אסר'ר אב-ח'זר, בכיר במערכת ההסברה האיראנית: "בשים לב לעמדה הבלתי הגיונית והיהירה של המערב בראשות ארה"ב נגד האומה האיראנית, טקסי ה-4 בנובמבר השנה יהיו שונים ונלהבים מאוד לעומת שנים קודמות... 'מוות לאמריקה' ו'מוות ליהירות' יהיו הסיסמאות המרכזיות של העם ב-4 בנובמבר'".[6]

 

* י. מנשרוף חוקר את זירת איראן במכון ממרי[1] הלשכה הציגה קטע מזיכרונות רפסנג'אני תחת הכותרת "האמאם [ח'ומיני] הסכים להשמיט את [הסיסמא] מוות לאמריקה." www.hashemirafsanjani.ir, 30.9.2013.

[2] גם במהלך הדרשה צעק הקהל כמה פעמים את הסיסמא "מוות לאמריקה." מהר (איראן), 4.10.2013.

[3] איסנא (איראן), 4.10.2013

[4] מהר, פארס (איראן), 4.10.2013

[5] תסנים (איראן), 2.10.2013

[6] פארס (איראן), 7.10.2013