המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
יומון תוניסאי: הנחשלות הערבית היא בית גידול לטרוריסטים
18/9/2013

 

יומון תוניסאי: הנחשלות הערבית היא בית גידול לטרוריסטים

 

מאמר המערכת של היומון התוניסאי אל-חקאיק שנכתב על ידי העורך הראשי האדי יחמד ב-11.9.13 והתייחס לפיגועי ה-11.9, מתח ביקורת קשה על אלה מקרב הערבים והמוסלמים שממשיכים להצדיק פיגועי התאבדות בתירוצים שונים ולטעון שפיגועי ה-11.9 הם מזימה ציונית-אמריקאית נגד האסלאם. במאמר נטען כי המנטאליות הערבית-אסלאמית מסרבת לבחון את פגמיה ומטילה את האשמה על האחרים, וכי הנחשלות התרבותית והמחשבתית של הערבים והמוסלמים מהווה תשתית לצמיחתו של הטרור הערבי והאסלאמי.

להלן תרגום חלקים מן המאמר:[1]

 

"...ה-11 בספטמבר הפך לתופעה עולמית הקשורה במוצא מסוים: הערבים, ובדת ספציפית: האסלאם... יום למחרת פיצוץ שני מגדלי הסחר העולמיים בניו-יורק, העולם, או לפחות החלק שיש לו את ההגמוניה, החל להשתכנע שיש בעיה ששמה הערבים ודת ששמה האסלאם. הערבים והמוסלמים הפכו לתופעה ששמה הטרור. ה-11 בספטמבר נקשר במנטאליות המערבית לטרור האסלאמי. בבירות העולם החלו לראות בנו טרוריסטים פוטנציאליים. מספיק ששמך יהיה מוחמד או עלי, או שצבע עורך יהיה צפון אפריקאי או מזרח-תיכוני כדי שיערכו עליך חיפוש יסודי ויעקבו אחר כל תנועה או חוסר תנועה שלך.

 

בעקבות ה-11 בספטמבר כולנו הפכנו לטרוריסטים פוטנציאליים, משום שמיעוט קטן מאתנו חשב שהוא יפגוש בבתולות גן העדן ע"י רצח אלה הנחשבים על ידו ככופרים הנלחמים בדתו של אללה [כלומר באסלאם]...

 

גם לאחר העשור השני [מאז הפיגועים] חלקנו עדיין משוכנע שהאירוע היה מתוכנן והיתה זו מזימה ציונית ומאסונית עולמית או, במקרה הטוב, מעשה שעליו אחראים [אנשי] הקנוניות בממשלו הימני והשמרן של ג'ורג' בוש. בעלי פרשנות ריאליסטית יותר מודים כי הקיצונים המוסלמים ביצעו את ה[פיגועים], אך הם מצדיקים זאת בכיבוש פלסטין ואפגניסטן, ומוסיפים, בהמשך, את התירוץ של כיבוש עיראק. במנטאליות הערבית-אסלאמית [פיגועי] ה-11.9 הם מבית היוצר של האחר, או שהם תגובה של מיעוט קטן מתוכנו לנוכח העושק, העוול והכיבוש שנחת על האומה הזאת. כאשר המנטאליות של ההכחשה משתלבת עם [המחשבה] שהאירוע [פיגועי ה- 11.9] הוא דבר שיובא מבחוץ, אז היא רואה בכך מזימה נגד האסלאם והמוסלמים!

 

האבסורד הוא שמטחנת הטרור האסלאמי, שהכתה את מי שהיא מכנה כופרים במבצריהם בניו-יורק, במדריד, בלונדון ובמוסקווה, החלה לאחר מכן לקצור את ראשיהם של אלפי המוסלמים עצמם במסגדי עיראק ובשווקיה, בכפרי סוריה ובעריה, בדרום תימן ובצפונה.         

 

הפרדוקס הראשון הוא שמספר ה[ערבים והמוסלמים] ש[ארגון] אל-קאעדה הרג במדינות ערב והאסלאם גדול פי שלושה מ[מספר האנשים] הנתפסים על ידי הארגון כמי שנלחמים באסלאם במדינות הכופרים! למול מספר ההרוגים בכל יום בפעולות התאבדות בעיראק, בסוריה כיום או בתימן, קרסו כל הצידוקים שמוצאים לטרוריסטים... [לפיהן] מדובר בתגובה לעושק ולעוול. הפרדוקס השני הוא שהארגון היחיד שמצהיר על השתייכותו הארגונית והאידיאולוגית לאל-קאעדה, התמקם בסיני המצרית על גבול פלסטין הכבושה, והפנה את נשקו כדי לטבוח בחיילים המצרים וכדי להכריז ג'יהאד על הצבא המצרי. זאת, מבלי שהעז לפתוח את חזיתות הג'יהאד שלו נגד ישראל...

 

כל מה שקרה מאז ה-11.9, [האירועים] שאנו חווים כיום וזכו לכינוי האביב הערבי, וכן השגשוג של ארגוני הטרור כמעט בכל האזורים הערביים, חושפים את גודל הפגם הקיים בתכניות הלימוד שלנו ובתרבות הדתית  שירשנו מבלי לבקר אותה או לבחון אותה מחדש במשך עשורים. עלינו להודות בלי בושה שאנו, באזור הערבי והאסלאמי, הפכנו למאגר לייצור של טרוריסטים... בגלל הנחשלות התרבותית והמחשבתית [שלנו]. רבים מאיתנו לא שאלו את עצמם מדוע מתרחשים על אדמתנו כל הזוועות האלה, מעשי הטבח והרצח בדם קר?! האם עלינו להטיל את האחריות תמיד על אחרים כדי להתכחש [למציאות] לשכוח ולנקום?!..."

 [1]  אל-חקאיק (תוניסיה), 11.9.2013