המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
איראן: ביקורת על שה"ח ש"צייץ": איראן מעולם לא הכחישה את השואה
18/9/2013

 

איראן: ביקורת על שה"ח זריף ש"צייץ": "איראן מעולם לא הכחישה את השואה"

 

הקדמה

ב-5.9.2013 צייץ שה"ח האיראני, מחמד ג'ואד זריף, בטוויטר כי "איראן מעולם לא הכחישה [את השואה]" וכי "האיש שנתפש כמכחיש אותה [כלומר אחמדי-נז'אד] הלך כעת. שנה טובה."


בתגובה, נזעקו אנשי המשטר ושופריו להסביר לשה"ח זריף כי לא חל כל שינוי במדיניות המשטר – ובמיוחד לא בעמדת המנהיג ח'אמנאי – המכחישות את השואה וקראו לו להתנצל על דבריו. בביקורתם עליו, ניכר חששם כי הכרת איראן בשואה תעניק לישראל לגיטימציה והכרה איראנית.

 

האמירה של שה"ח האיראני כי 'איראן מעולם לא הכחישה שואה' מנוגדת למדיניות המשטר האיראני כולו בשנים האחרונות החל מהמנהיג העליון עלי ח'אמנאי וכלה בפקידי המשטר. ניסיונו של זריף לייחס את הכחשת השואה לאדם בודד – אחמדי-נז'אד – כדי לנקות את המשטר ולהציגו כסובלני ומתון השתקף גם בדברי בכיר בקהילה היהודית, הארון ישעיה, עם סיום כהונתו של אחמדי-נז'אד. ראו דו"ח ממרי בנושא.[1] יתרה מכך, מנוסח דברי זריף ניתן להבין כאילו אחמדי-נז'אד עצמו לא מכחיש שואה אלא רק נתפס ככזה.

 

מסמך זה יציג את עיקרי השיח התקשורתי שעוררו דברי שה"ח זריף:

 

זריף בטוויטר: "איראן גינתה את טבח היהודים; מי שנתפש כמכחישה - הלך"[2] 

בראיון לאתר תסנים ב-7 בספטמבר 2013, הסביר זריף את עמדותיו ביחס לשואה וליהודים: "מעולם לא עיינו את היהודים או את היהדות. אנו מתנגדים לציונים, שמהווים מיעוט בדת האלוהית [היהודית], ואיננו מתירים שהקבוצה הקטנה הזו, הציונים, תציג בתעמולתה השקרית את איראן כאנטי-יהודית [בעוד היא מציגה] עצמה כמסכנה...

 

איראן תמיד מגנה טבח אנשים מכל סוג שהוא, ובתחום הזה איראן גינתה גם את טבח היהודים בידי הנאצים כפי שאנו מגנים את טבח ודיכוי הפלסטינים בידי הציונים. לא נתיר לפושעים הציונים לנצל לרעה את הנושא הזה כדי לכסות על פשעיהם.

 

השקרים האלה נגד איראן, המועלים למען רווח פוליטי, מראים את רמת הדאגה של הציונים הקיצונים מחשיפת פניו האמיתיות ושוחרות השלום של העם האיראני ... פשע השואה הפך לכלי שהציונים ניצלוהו  לרעה זה למעלה משישים שנה. הם מציגים עצמם כמסכנים כדי ליצור הזדהות בעולם וכך לבזוז את זכויות העם הפלסטיני. אין לתת להם להחיות שוב את התסריט הזה ואין להתיר להם להחיות את הכלי הזה כדי שלא יוכלו לנצלו שוב לרעה ולדכא את זכויות הפלסטינים עוד שנים נוספות."[3]

 

עורך כיהאן: ההכרה בשואת היהודים מנוגדת לעמדת המשטר; על זריף לחזור בו

במאמר מערכת ביומון כיהאן, המקורב למנהיג איראן ח'אמנאי, ב-8 בספטמבר 2013, "האיש ההוא הלך אבל..." כתב עורך היומון חוסין שריעתמדארי:[4]

 

" זריף מתכוון באמירה 'האיש שהכחיש את השואה' לד"ר אחמדי-נז'אד. זו התייחסות מעליבה כלפי הנשיא הקודם, חסרת הגינות ורחוקה מהכללים הדיפלומטים, וגם אינה נכונה ... השואה היא רק מיתוס שיצרו הציונים וד"ר אחמדי-נז'אד העלה שאלה חכמה וכיוון לעקב אכילס של הציונות הבינ"ל כששאל:  'אם השואה אכן התרחשה, גרמניה הנאצית היא שביצעה אותה אזי מדוע העם הפלסטיני המוסלמי צריך לשלם על פשעי הנאצים ומדוע לא יועברו מחוז או שניים מגרמניה ומאוסטריה לציונים? ואם השואה לא קרתה, מדוע הציונים מסתמכים על סיפור מזויף ומעמידים פני מסכנים ובאים בדרישות מכל העולם?' בשאלה הגיונית זו, אשר  לשום דיפלומט לא היה האומץ או החוכמה הדרושה להעלותה, ריסק אחמדי-נז'אד את הלגיטימיות המזויפת של המשטר הציוני ולכן הוא ראוי להערכה ולשבח רב.

האם יש לזריף תשובה לשאלה המדעית וההגיונית הזאת? אם יש לו, בבקשה [יציגנה]. ואם אין לו תשובה – ואין לו –  ראוי לו לשבח בשפתו ובעטו את אחמדי-נז'אד ולא להעליבו ולנחם – שלא מרצון כמובן – את האויבים [באמירה] 'שהאיש שהכחיש את השואה הלך.'

 

... אין אף לא קמצוץ של ספק שסיפור השואה הוא מזויף... בראשית שנות השמונים של המאה התשע עשרה [כך במקור, הכוונה כנראה למאה העשרים], הכינו כמה חברים בסוכנות היהודית הבינ"ל, כמו פייר וידאל נאקה, סרז' וולר, פראנסואה בדארידה, בהנהגת הרב היהודי הצרפתי הידוע רנה סמואל ספראט [כך במקור], בהסתמך על סיפור מומצא של טבח בשישה מליון יהודים במלחה"ע השנייה... טיוטת חוק שאושרה בצרפת ביוני 1990 לפיה 'כל הטלת ספק לגבי השואה – בין אם ספק לגבי הטבח שנטען שביצעו ביהודים במלחה"ע השנייה, או בנוגע לקיום תאי הגזים ואפילו ספק קל במספר ששת המיליונים היהודים שנהרגו – ייתפש כפשע. כל אחד שיעבור על החוק הזה בצרפת ויטיל ספק ב[אחד] משלושת הנושאים האלה ייכלא לחודש עד שנה וישלם קנס 2,300 פראנק.' החוק הזה אושר בהמשך גם ביתר מדינות אירופה בלחץ ארה"ב, בריטניה, צרפת והסוכנות היהודית הבינ"ל והיום כל ספק בנוגע לשואה נתפס באירופה כפשע...

 

ד"ר זריף טוען ש'איראן מעולם לא הכחישה את השואה' ולא הסביר על סמך איזה מסמך, עדות או אינדיקציה מתבססת טענתו? שה"ח של איראן אינו מצפה שאיראן האסלאמית תקבל את מיתוס השואה – שחוץ מטענת סמואל ספראט, הרב הצרפתי הידוע – אין לה שום מסמך אחר שיוכיחה.

 

יצוין ש[במעמד] ההגנה על תכניותיו המוצעות במג'לס ב-13.8.2013 הדגיש ד"ר זריף את נאמנותו להוראות האמאם [ח'ומיני] והמנהיג [ח'אמנאי] ו[גם] לאחר מכן היו לו עמדות ראויות לשבח בתור שה"ח של איראן. לכן, ניתן לתפוש את ההצהרה האחרונה שלו בטוויטר כנובעת מחוסר דיוק ויש לתקנה."

 

מאמר באתר אלף: "זוהי אינה דעה אישית אלא גם דעתו של העם האיראני"

גם האתר אלף, המזוהה עם ציר המג'לס, אחמד תואכלי, פרסם ב-8.9.2013 מאמר ביקורת על הצהרת זריף, שבו נטען כלפיו:[5]

 

"אתה כעת שה"ח של הרפובליקה האסלאמית וללא ספק עליך להגן על הישגי [משטר] המהפכה האסלאמית ועל האידיאלים שלו. אחד מן ההישגים האלה הוא שלוש שאלות המפתח בנושא השואה ואי ההכרה במשטר הציוני המזויף והמרושע. אנו מעולם לא התבטאנו [מפורשות] בנושא השואה אלא שאלנו, כמו ש'ההוא שלדבריך הלך [קרי אחמדי-נז'אד]', [שאל] את השאלות הבאות:

 

אם השואה התרחשה – אנו לא שופטים אם ארעה או לא – עליהם להתיר לחקור אותה כמו את יתר האירועים ההיסטוריים ... אם השואה התרחשה – אנו לא שופטים אם ארעה או לא – מי ביצעה? מדוע אלו שנטען שביצעו אותה לא צריכים לתת דין וחשבון על מעשיהם? אם השואה התרחשה – אנו לא שופטים אם ארעה או לא – מדוע האומה הפלסטינית צריכה לשלם על מה שעשו אחרים?... זוהי אינה דעה אישית אלא גם דעתו של העם האיראני."

 

האתר רג'א ניוז: דברי זריף – סמל מדאיג להתקפלות מעקרונות המשטר

גם האתר רג'א ניוז, המזוהה עם תומכי איתאללה מוחמד תקי מצבאח יזדי, הגדיר את השואה כ"שקר היסטורי גדול" ואת דברי זריף "בלתי מקובלים" ו"סמל מדאיג להתקפלות מעקרונות [המשטר] כדי להשיג כמה תוצאות עתיות."[6]

 

ציר מג'לס: השואה - שקר גדול; על ממשלת רוחאני להמשיך לפקפק בקיומה

בראיון לאתר תסנים ב-8.9.2013, אמר חבר ועדת המג'לס לביטחון לאומי, אסמאעיל כות'רי: "ההצהרות מצד בכירים במדינה, ובמיוחד מצד שה"ח, אינן ראויות. לדעתי, זריף, שהחל את פעילותו כשר העומד בראש המשרד רק לאחרונה, אינו צריך להתעסק בסוגיות כאלה. אני מאמין שנושא השואה, שהועלה בעבר ע"י אחמדי-נז'אד, הוגדר בצורה נכונה [על ידו]. התרחשות השואה היא שקר גדול.

 

לפי תיאוריה שקיימת לגבי השואה, המשטר הציוני ניפח את הנושא הזה לטובתו כך שלאיש אין זכות לעסוק בו או לומר אודותיו דבר מה. לדעתי, העלאת שאלות [בנוגע לקיום השואה] מצד אחמדי-נז'אד כנשיא איראן בפורומים בינ"ל ואף באו"ם, היתה נכונה ומדויקת ולכן על בכירי המשטר בכל הדרגים להמשיך במדיניות זו. לאור העובדה שנושא השואה הוא שקר אחד גדול, הוגיה אינם מתירים בשום פנים ואופן לאיש לשאול או לחקור אודותיה כיוון שהדבר יגרום לאנשים ופורומים בינ"ל להסיק שהיא [אכן] שקרית. [כך] החזית המתפוררת של השואה תתפרק ומהות המשטר הציוני תיחשף בפורומים הבינ"ל.

 

על בכירי מדיניות החוץ שלנו ובמיוחד על זריף להפגין רגישות לסוגיות כאלו ולהעלותן כשאלות חשובות בפורומים בינ"ל. נושא השואה אינו נוגע רק לאיראן אלא קשור לכל המוסלמים ויש לקדם אותו כחלק מדרישותיהם. על הקהילה הבינ"ל לתת דין וחשבון למוסלמים בנושא השואה ולהבהיר מדוע עד כה הם אינם מתירים לעסוק בשואה ולא מתירים לחקור אותה ולהציג לעולם את האמת לגביה."[7]

 

יועצו של אחמדי-נז'אד: זריף עלול לברך את היהודים על טבח פורים

במאמר שפרסם ב-9 בספטמבר 2013 באתר משרק, טען יועצו של אחמדי-נז'אד, מוחמד עלי ראמין, שר התרבות לשעבר בממשלתו וממכחישי השואה הבולטים באיראן, שהצהרת זריף אינה הולמת איש מפקידי המשטר והיא מנוגדת למדיניותו:

 

 "מר זריף, אם התחלת את כהונתך בברכת שנה טובה ליהודים, תיאלץ בשלבים הבאים לשלוח אליהם ברכות לרגל חג פורים שבו נטבח עמך חסר הישע בידי הרשעים היהודים... באיראן האסלאמית מי שאינו מאמין בהתנגדות כלפי הבריונות של הציונים אינו ראוי להחזיק בשום משרה ותפקיד. אתה עשית טעות שאינה הולמת את עקרונות הכבוד, החוכמה והאינטרס [של המשטר] ואף אינה ראויה לממשלת התבונה [סיסמת ממשלתו של רוחאני]... מר זריף, עליך להתנצל בכנות ולתקן את סגנונך במדיניות החוץ של המשטר באופן שיתאים לכבוד האומה האמיצה ולמנהיג החכם [שלה], האמאם ח'אמנאי. צעד כזה ישרת את האינטרס של הממשלה, יפגין את תבונתה ויהא לטובתך."[8]

 

 

 [3] תסנים (איראן), 7.9.2013.

[4] כיהאן (איראן), 8.9.2013.

[5] אלף (איראן), 8.9.2013

[6] רג'א ניוז (איראן), 7.9.2013.

[7] תסנים (איראן), 8.9.2013.

 [8]משרק (איראן), 9.9.2013.