המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
רפסנג'אני מול ח'אמנאי (ג): רפסנג'אני תוקף את משטר אסד
8/9/2013

 

מאבק המנהיגות בין ח'אמנאי לרפסנג'אני (חלק ג') –

רפסנג'אני מאשים את משטר אסד בשימוש בנשק כימי נגד בני עמו

 

מאת: י. מנשרוף וא. חראזי *

 

הקדמה

בחודשים האחרונים קורא יו"ר המועצה לקביעת האינטרס של המשטר, עלי אכבר האשמי רפסנג'אני, תגר על מנהיגותו של מנהיג איראן עלי ח'אמנאי ועל המדיניות שהוא מוביל במשבר הגרעין ובמשבר סוריה.[1] ב-29 לאוגוסט 2013, נשא רפסנג'אני נאום מתריס נוסף נגד המנהיג ח'אמנאי בו התבטא בצורה חריפה ויוצאת דופן בנוף הפוליטי האיראני כשקבע שנשיא סוריה, בשאר אסד – בן בריתה האסטרטגי של איראן – תקף את עמו בנשק כימי. דבריו הוקלטו ופורסמו ביו טיוב ב-2.9.2013 .

 

רפסנג'אני קבל בנאום גם על מצבו העגום של העם האיראני, הסובל סנקציות קשות המתבטאות בכל תחומי החיים, הן מבחינה ביטחונית והן כלכלית, בשל מדיניות הגרעין של ח'אמנאי המסרב להתפשר עם המערב ועם ארה"ב כדי להקל על עמו.

 

להלן דבריו בקליפ ממרי:

 

"Our current problems are real problems. We are besieged, under sanctions and boycott. We cannot use our resources, we cannot sell our oil, and if we do sell it, we cannot get the money transferred to us. If we buy anything, we must pay extra. We must pay extra in order to have the money transferred to us.


We have many problems, and recently, we are witnessing even greater danger. You watch the news, so you see that the U.S., the West in general, and some Arab countries have just about declared war on Syria. Any moment now, we will hear the sound of rockets and bombs. May God have mercy on the Syrian people.

 

Over the past two years, the Syrian people have suffered greatly. Over 100,000 people have been killed, and there are eight million refugees, within and outside Syria. The prisons are crammed full and there is no more room, so they have seized a few stadiums to fill them up too. The Syrian people are experiencing harsh conditions. On the one hand, they are bombed with chemicals by their own government, and on the other hand, they can expect American bombs."

 

יש לציין כי  סו"י אילנא, שדיווחה לראשונה על דברי רפסנג'אני נגד אסד, ב-1 בספטמבר 2013, הסירה את  המילים "ממשלת סוריה" מייד לאחר פרסומם (ראה צילום שני דיווחי אילנא בנספח).

 

גם לשכת רפסנג'אני פרסמה הכחשה בה נאמר "עמדתו של רפסנג'אני לגבי סוריה, פלסטין ולבנון שקופה ולא תיפגע ע"י שמועה."[2]

 

בנוסף, פרסמה הלשכה ב-3 בספטמבר 2013 תוכן שיחה שקיים רפסנג'אני כבר בשלהי 2012 עם אבראהים בחר אל-עלום, השליח המיוחד של ממשלת עיראק ושר הנפט לשעבר בעניין השלכות המשבר בסוריה עתיד על עיראק ואיראן. בשיחה העריך רפסנג'אני ש"הסיכוי להישארות [אסד בשלטון] נמוך מאוד"  אך הבהיר שהוא רואה בסוריה שטח אסטרטגי של איראן ושל ציר ההתנגדות.

הוא אמר: "אנחנו צריכים שסוריה תהיה שלנו. מלבנון ועד כאן [איראן] אם המרחב הזה יתפצל יקרו דברים רעים." רפסנג'אני גם התריע על כך שמשבר סוריה עלול לזלוג לעיראק ושהשלכותיו תהיינה נפילת הגוש השיעי-עלוי (סוריה-לבנון-עיראק-איראן) לידי הסונים הסלפים המעדיפים, לדבריו, את כוח הזרוע על פני דיפלומטיה. בנוסף הזהיר רפסנג'אני מפני נפילת ארסנל הנשק הכימי של אסד לידי חוגים סלפים.[3]

 

תגובות באיראן לדברי רפסנג'אני

האתר שפרסם את נאום רפס' נגד אסד www.bloghnews.com תומך במנהיג ח'אמנאי ומתנגד לרפסנג'אני. האתר פרסם הערכה לפיה דברי רפסנג'אני נגד אסד משקפים את נסיגתו מציר ההתנגדות ומהווים עידוד לנסיונם של התקשורת במערב ושל הנשיא אובמה אישית לשכנע את דעת הקהל להסכים להרפתקה נגד סוריה. לנאום הזה של רפסנג'אני, קבע האתר, לא תהיה שום השפעה על העם האיראני.[4]

האתר אלף המזוהה עם ציר המג'לס אחמד תואכלי מתח ב-3.9.2013 ביקורת על דברי רפסנג'אני נגד אסד. לדברי האתר הנאום הכה בשוק אנשים רבים ובהם רבים מתומכי רפסנג'אני. האתר קבע כי "דבריו אינם ברי הצדקה לפי שום הגיון. אולי לשכתו תתן הסברים לגבי קלטת השמע של דבריו, בה נשמע שהאשים ישירות את אסד בניהול המתקפה הכימית, נושא שהקונגרס האמריקאי דחה לעת עתה בשל היותו אי ודאי."  

האתר הוסיף כי מדינות אירופה מתנגדות למתקפה אמריקאית ודורשות עיון מעמיק בשאלה מי באמת השתמש בנשק כימי בסוריה. "מהיכן יש לרפס' את המידע? למי הוא פונה בנאומו? איזה תוכנית הוא תכנן? האם קלטת השמע שלו הונחה גם על השולחן של מועבי"ט?"[5]


נספח: דיווח אילנ"א על דברי רפסנגאני לפני שצונזרו ולאחר מכן[6]

 

 

* י. מנשרוף וא. חראזי חוקרים את זירת איראן במכון ממרי

 

תגיות