המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מתיחות שיא בין סעודיה לסוריה נוכח היערכות ארה"ב לתקיפה בסוריה
30/8/2013

 

מתיחות שיא בין סעודיה לסוריה על רקע היערכות ארה"ב לתקיפה בסוריה

 

הקדמה

על רקע הדיון במערב בדבר אפשרות תקיפת יעדים בסוריה, גובר המתח בין המשטר הסורי לבין הממלכה הסעודית, התומכת באופוזיציה הסורית למשטר אסד ופועלת בזירה הבינלאומית להדחתו של בשאר אל-אסד.

 

מזה כשנתיים ממלאת סעודיה תפקיד פעיל ביותר בתמיכה באופוזיציה הסורית למשטר אסד. המלך הסעודי, עבדאללה בן עבד אל –עזיז, היה מבין המנהיגים הערביים הראשונים ששברו את שתיקת העולם הערבי לנוכח האירועים בסוריה כאשר באוגוסט 2011 דרש מאסד "לבלום את מכונת המלחמה".[1]  מאז הובילה סעודיה, לצד קטר ותורכיה, את מחנה המדינות התומכות באופוזיציה הסורית, כשהיא מרבה לסייע לה, פוליטית וצבאית. במישור הפוליטי קיבלה תמיכת סעודיה ביטוי במעורבותה בבחירת ההנהגה הפוליטית והצבאית של האופוזיציה הסורית ובקריאות של בכירים סעודיים לחימוש האופוזיציה ולסילוק משטר אסד; במישור הצבאי היא התבטאה בהעברת סיוע, אמצעי לחימה ונשק למורדים הסורים.  

 

התמיכה הבולטת של סעודיה באופוזיציה הסורית חוללה מתיחות ואף עוינות קשה בינה לבין המשטר הסורי. הבכירים הסעודיים, ובראשם שה"ח סעוד אל-פיצל, שבים ומדגישים כי משטר אסד "המבצע השמדה המונית של עמו"[2] איבד את הלגיטימיות שלו ועליו להסתלק ובקריאותיהם החוזרות לקהילה הבינ"ל לחמש את האופוזיציה הסורית ואף לנקוט עמדה נחרצת נגד משטר אסד. מנגד, בכירי המשטר הסורי, החל מהנשיא בשאר אל-אסד עצמו, שה"ח וליד אל-מועלם ובכירים נוספים חוזרים ומאשימים את סעודיה בתמיכה בטרור על ידי שיגור טרוריסטים להילחם בסוריה וחימושם, ובאחריות לאלימות בסוריה ולשפיכת דמם של הסורים. מתיחות זו בין שתי המדינות הגיעה לשיאה בשבועות האחרונים על רקע נסיגה ניכרת בתפקיד שמילאו קטר ותורכיה בתמיכה באופוזיציה הסורית, בעוד סעודיה מתייצבת בראש מחנה ההתנגדות למשטר אסד.

 

בעקבות הדיווחים לפיהם ב-21.8.13 משטר אסד השתמש בנשק הכימי שברשותו באזור אל-ר'וטה שבמחוז ריף דמשק, דבר שהביא למותם של למעלה מאלף אזרחים סורים, קרא שה"ח הסעודי, סעוד אל-פיצל, למועצת הביטחון לשאת באחריותה ולקבל החלטה מרתיעה שתשים קץ לטרגדיה בסוריה.[3] אל-פיצל הכריז כי המשטר הסורי "איבד את זהותו הערבית ואינו משתייך עוד לציוויליזציה הערבית".[4] מנגד, טען המשטר הסורי כי מי שאחראי לתקיפה הכימית הם "הטרוריסטים" הפועלים בסוריה שקיבלו את הנשק הכימי מסעודיה.[5]

 

המתיחות הקשה בין הצדדים באה לידי ביטוי גם בתקשורת, כאשר בסעודיה מתפרסמים מאמרים חריפים נגד אסד המשווים אותו להיטלר ואף מייחלים למותו, ובסוריה מתפרסמים מאמרים חריפים נגד סעודיה המנבאים את היעלמותה מהמפה.

להלן כמה דוגמאות למאמרים החריפים המתפרסמים בתקשורת הסעודית ובתקשורת הסורית:

אל-ערביה נט: דין אסד, יליד ה-11.9, כדין היטלר וסדאם שנפלו בחודש הולדתם

בהתייחסו לתקיפה הצבאית האמריקאית על סוריה, שצפויה בקרוב בעקבות האשמות בשימוש בנשק כימי המופנות נגד המשטר הסורי, ציין אתר אל-ערביה.נט, אתר האינטרנט של הערוץ הסעודי אל-ערביה, כי יד המקרה היא שיום הולדתו של בשאר אל-אסד חל בחודש ספטמבר, בו צפויה התקיפה, וזה עלול להיות גם החודש בו ימות או לכל הפחות יבוא משטרו לסופו. האתר ציין כי גם אויבים אחרים של ארה"ב, כמו היטלר וסדאם חוסיין, מצאו את מותם או נפלו משלטונם בחודש בו נולדו, בשל התערבות אמריקאית.  

 

"כל 11.9 הוא הזדמנות לשמחה וחגיגה עבור בשאר אל-אסד, מאז נולד ב-11.9.1965 בדמשק. זהו יום הולדתו בו הוא מכבה את הנרות [כמספר] השנים הננעצים בעוגה כשסביבו מברכים. זהו יום שעבור ארה"ב,  בצד האחר של העולם, הוא יום זיכרון לאלפי אנשים שנהרגו בפיגועים בניו יורק ובוושינגטון.

 

הכתבה באל-ערביה עם תמונה של אסד חוגג יום הולדת[6]

 

 [אתר] אל-ערביה. נט רואה ב-11.9 שיחול בעוד פחות משבועיים קשר מסוים לגורלו של אסד ומשטרו. זוהי מקריות מעוררת סקרנות, מאחר שהקשר הזה חל גם על אויבים אחרים של ארה"ב שקדמו לבשאר [אל-אסד] ונולדו או עלו לשלטון בדיוק בתאריך שבו נפלו לאחר מכן משטריהם, בהתערבות ישירה של הצבא האמריקאי.

 

מקריות זו מעוררת דאגה עבור אסד שמכותר מזה כמה ימים ע"י הצי השישי [האמריקאי]. בפעם הראשונה יגיע ה-11.9 מבלי שהוא [אסד] יכבה את הנרות, ישמע ברכות ואיחולים שילוו במתנות וזיקוקי דינור. עפ"י התחזיות, הוא יקבל מהאמריקאים בחודש בו נולד 'מתנה' שאינה עולה על דעתו, [וכשיקבל אותה] אוזניו תחרשנה מהרעש שיגיע אליו על גבי טילים ופגזים מהאוויר ומהים, וזאת במקום השירים וזיקוקי הדינור.

 

האמריקאים עשו דבר דומה ב-2003 עם סדאם חוסיין. הם פלשו לעיראק ותוך כשלושה שבועות כבשו את רובה. ב-9.4.2003, לפני עשר שנים, הם הפילו את משטרו בחודש שהיה השמח ביותר בלוח השנה של סדאם, שכן הוא נולד ב-28.4.1937 בתכרית ותמיד חגג את יום הולדתו באפריל. באפריל [2003] הפלישה המכרעת מנעה ממנו  את השמחה והעניקה אותה לעיראקים.

 

גם אדולף היטלר היה המטרה מספר אחת של האמריקאים במלה"ע ה-2. כאשר [אתר] אל-ערביה.נט בדק את תאריך הולדתו ונפילתו, הוא גילה שהוא נולד ב-20.4.1889 ונהג לחגוג את יום הולדתו בחודש זה בכל שנה. האמריקאים השקיעו את כל כוחם כדי לקחת חלק בהבסת הנאציזם במלחמה ובכיתורו של היטלר במחבואו בברלין [בשת"פ] עם הסובייטים. ב-30.4.1945 התאבד הפיהרר בירייה, בדיוק עשרה ימים לאחר יום הולדתו. כמוהו סיימו את חייהם עוד עשרות פיהררים, אם לא בחודשי לידתם, אז בחודשים בהם עלו לשלטון..."[7]    

 

בעל טור סעודי: אסד הוא סרטן הראוי לטיפול כימי

בעל הטור הסעודי חוסין שובכשי טען במאמרו ביומון הסעודי "אל-שרק אל-אוסט" היו"ל בלונדון, כי בשאר אל-אסד מצטרף לרשימה של מנהיגים בהיסטוריה שהיו פושעים ורבי מרצחים כדוגמת פול פוט, סטאלין, היטלר וסדאם חוסיין: "בשאר אל-אסד ראוי להצטרף למשבצות העלובות והשפלות ביותר של ההיסטוריה, משבצת המנהיגים רבי המרצחים... ההיסטוריה לא תזכור אותו כרופא עיניים, כמומחה למחשבים, או כדובר אנגלית כפי שהתקשורת הסורית נהגה להפיץ כדי לשכנע את העולם שהוא ראוי לרשת את שלטון אביו, שהוא שונה מאביו ושהוא יוביל את סוריה לעולם חדש ומתקדם. בפועל הוא הוביל אותה לעולם חדש של הרס, חורבן והתפוררות, עולם הפתוח לגיהינום ולפירוד. בשאר אל-אסד יחלוק את המקום המיוחד הזה עם דוגמאות לא מכובדות של פושעים כמו פול פוט המנהיג הקמבודי של מיליציות החמר רוג' אשר רצח יותר משני מיליון קמבודים כדי להישאר בשלטון. כך עשו גם המנהיג הגרמני הנאצי אדולף היטלר והמנהיג הסובייטי ג'וזף סטאלין - שניהם היו אחראים לרצח מיליונים מעמם. יש גם [דוגמאות מהעולם] הערבי - מועמר אל-קד'אפי וסדאם חוסיין, כאשר האחרון השתמש בנשק כימי נגד עמו בעיר חלבצ'ה, מה שגרם למותם של יותר מחמשת אלפים איש בצורה נתעבת...

 

האנושות או חלקה ניצלו את מדע הכימיה כמו מדעים אחרים, כדי לקדמה ולתעלה לטובת האנשים ולפיתוח חייהם. אחמד זויל, המדען המצרי הגדול (ואשר בימים אלו מתמודד עם מחלה ואני מבקש מאללה שייתן לו בריאות והחלמה), היה מבין האישים הבולטים שהצטיינו בכימיה ואפילו זכה בפרס נובל לכימיה, בעוד [מנגד] יש ערבים אחרים כמו בשאר אל-אסד, סדאם חוסיין ועלי 'הכימאי' אל-מג'יד [כינויו של עלי חסן] אשר בחרו בכימיה למטרות של רצח, טרור והרס. בשאר אל-אסד הוא סרטן ברברי שלא עושה דבר חוץ מלהרוג את עמו ולהרוס את ארצו. לסרטן אין שום פתרון 'אחרון וסופי' חוץ מטיפול כימי..."[8]

 

גוזזים את מחלפות אסד [אסד = אריה בערבית][9]

 

 

מאמר ביומון סורי ממסדי: העם הסורי ימחק את סעודיה ממפת המזה"ת החדש   

פאדיא ג'בריל, בעלת טור ביומון הסורי הממסדי 'תשרין', שבעלה הטייס נהרג לפני כשנה ע"י חמושים בסוריה, פרסמה מאמר בו תקפה את סעודיה שלטענתה מיישמת את התוכניות הציוניות-אמריקאיות באזור, בין היתר באמצעות מימון והפעלת קבוצות אל-קאעדה בסוריה, וצפתה את היעלמותה בקרוב ממפת המזה"ת. ג'בריל כתבה: "היחס של סעודיה למשבר בסוריה בפרט ולציר ההתנגדות באזור בכלל מתבסס על שנאה כמוסה הנובעת מעוינות עמוקה, כעומק ההבדל בתפקידים ובמטרות של מדיניות שתי המדינות [סעודיה וסוריה].

 

בעקבות קבלת סעודיה את [תפקיד] הובלת פתרון בעיות המזה"ת לאחר הרחקת שני השחקנים - התורכי והקטרי וגירושם לספסל האחורי - היא גייסה את כל משאביה החומריים, המדיניים והתקשורתיים; והיא קיבצה את כל רשתות הטרור העולמיות שהיא מנהלת – [ובכללם] ארגוני התכפיר [האשמה בכפירה]  של אל-קאעדה וגורמים קיצונים אחרים - כדי להשיג את המטרה הגדולה יותר ולבצע את מה שאחרים לא הצליחו לעשות – לנטרל ולבטל את תפקידה האזורי של סוריה. [זאת מאחר וסוריה] מכשילה את התפשטות ההשפעה הסעודית, הקו הקדמי של ה-CIA וראש החץ של התוכניות האמריקאיות-הציוניות המזוהמות באזור."

 

בהמשך המאמר טענה ג'בריל כי ישראל  וארה"ב יזמו את 'האביב הערבי' כדי להכניס את מדינות ערב למעגל של אלימות פנימית עדתית ודתית, להתיש את יכולותיהן ובכך להבטיח את בטחונה של ישראל, וכי סעודיה הפעילה את רשתות הטרור שלה על מנת להסלים את המלחמה הפנימית במדינות ערב: "ע"י ישום התוכנית בשם האמריקאים, מנסה סעודיה להשיג שתי מטרות: האחת להכשיר את הסביבה הגיאופוליטית המתאימה שתבטיח את ביטחון ישראל. השנייה – לנסות ליצור מציאות חדשה שתרחיק ממנה את רוחות הרפאים של השינוי ותשים סוף לסכנות שהחלו להפציע בשמי הממלכה. שתי מטרות אלה הן להערכתנו עניין של הישרדות מבחינת המדיניות הסעודית... [סעודיה] בברכת ארה"ב, מנסה להכריע את הסכסוך בסוריה בדרך הסעודית כדי להציל את תוכנית חלוקת האזור, שנושמת את נשמותיה האחרונות בחזית הסורית, באמצעות הסלמת המצב בסוריה ע"י הזרמת ג'יהאדיסטים של אל-קאעדה במספרים גדולים, בנוסף לנשק איכותי ומתקדם..."

 

לסיכום, טענה ג'בריל כי מאמציה של סעודיה להביס את העם הסורי ייכשלו והעם הסורי ימחק את סעודיה מעל מפת המזה"ת החדש: "סעודיה, המובילה ספינה מלאה בחורים ב[ים] סוער שגליו הולכים וגוברים, במיוחד בסוריה, מהמרת היום על גורלה במערכה אזורית בעלת מטרות רבות, מערכה שהיא גדולה בהרבה מהכסף הפוליטי שלה [של סעודיה] ועמוקה הרבה יותר מהווהאביזם הכופר שלה – שני העקרונות היחידים של המדיניות הסעודית. למרות כל יכולות הטרור של [אנשי משפחת] אאל סעוד..., הם אינם מבינים שהם ניצבים מול [העם הסורי שהוא] עם שיש לו שורשים ולא נטע זר כמו שושלת אאל סעוד. העם הסורי המלוכד והנטוע באדמת אבותיו וסביו מזה אלפי שנים, שלימד את האנושות את הא-ב הראשון, יכול לכתוב אם ירצה את גורל אאל סעוד באותיות אוגרתיות או ארמיות. ברצון כל אזרח סורי ייקבע גורל המזה"ת וצורתו החדשה שממלכת אאל סעוד תעלם מהמפה שלו, אם לא מחר, אז בקרוב."[10]    

 

מאמר נוסף בתשרין: משפחת אאל סעוד - בורה, נוכלת וגונבת את כספי הנפט

במאמר נוסף שפורסם ב-20.8.13 ביומון תשרין, בתגובה למדיניות סעודיה כלפי מצרים וסוריה נכתב: "משפחה בורה, נוטרת טינה, נוכלת, שהשתלטה על נג'ד והחיג'אז[11] ושולטת על ים של הנפט, רוצה לקרוא לעצמה מדינה מתוקף כספה ומכוח ההגנה האמריקאית-אנגלית [עליה]. דבר זה לא ייתכן כל עוד [משפחת] אאל סעוד חושבת רק על דבר אחד- כיצד להמשיך לגזול את משאבי הנפט. 11 מיליון חביות של נפט מופקים מידי יום, כאשר מחצית הרווחים מגיעה לכיסם של 11,000 'נסיכים' שלא מבינים דבר. [כמות] הנפט הנשאבת מידי יום מנג'ד והחיג'אז בדרך המטורפת הזו, מצביעה על כך ש[משפחת] אאל סעוד חומדת את כל אוצרות הנפט של המדינה, [כאשר מבחינתה] מוטב מוקדם מאוחר, ופועלת לפי העיקרון- 'אחרינו המבול'.

 

[משפחת] אאל סעוד אימנה, חימשה ומימנה בסוריה טרוריסטים מכל רחבי העולם ודירבנה אותם להרוס את המדינה ולהחריב את החיים בה. לו היו יכולים היו מחמשים את אותם טרוריסטים בנשק גרעיני כדי להגשים את מטרתם – להרוס את סוריה."[12]

 

 [1] ראו דוח ממרי על שבירת השתיקה המפרצית והערבית למול המתרחש בסוריה

[2] אל-וטן (סעודיה) , 26.6.2013

[3] אל-ריאד (סעודיה), 22.8.2013

[4] אל-ריאד (סעודיה), 28.8.2013

[6] וwww.alarabiya.net, 27.8.2013

[7]ו www.alarabiya.net, 27.8.2013

[8] אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 28.8.2013

[9] אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 29.8.2-13

[10] תשרין (סוריה), 25.8.2013

[11] נג'ד וחיג'אז אזורים בממלכה הסעודית. בהסכם ג'דה הכירה הממלכה המאוחדת בעצמאות ממלכתו של עבד אל-עזיז אבן סעוד החולשת על שני האזורים האלה. ב-1932 אוחדו שני האזורים , מה שהיווה הבסיס לממלכה הסעודית.

[12] תשרין (סוריה), 20.8.2013