המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב מצרי: זוכת פרס נובל לשלום, תווכול כרמאן, מתנכרת לרצון המצרים
6/8/2013

 

בעל טור מצרי: זוכת פרס נובל לשלום, תווכול כרמאן, מתנכרת לרצון העם המצרי

 

סעיד אל-שחאת, בעל טור ביומון המצרי אל-יום אל-סאבע, פרסם מאמר שבו הוא תוקף את פעילת זכויות האדם התימניה וזוכת פרס נובל לשלום, תווכול כרמאן, בשל תמיכתה בדרישות תנועת האחים המוסלמים (להלן, האח"ס) במצרים והתנגדותה להדחת מוחמד מורסי.[1] אל-שחאת טען כי כרמאן עצמה משתייכת למפלגת האח"ס בתימן על אף שהיא מכחישה זאת. לדבריו, כרמאן שזכתה בפרס נובל בזכות היותה ממובילי המהפכה בתימן נגד שלטונו של עבדאללה צאלח ובזכות קריאתה לכבד את "רצון העמים", מבצעת כיום פשע כאשר היא נוטשת את הסיסמה הזו ודורשת לכבד את רצון האח"ס, במקום את רצון העם המצרי.

 

יש לציין כי תווכול כרמאן גינתה בחשבון בפייסבוק ובעמוד הטוויטר שלה את הדחת מוחמד מורסי על ידי הצבא, בטענה כי מדובר בהפיכה צבאית והביעה תמיכה בתנועת האח"ס. ב-27.7.13 טענה תווכול כרמאן בחשבון הטוויטר שלה שהיא בדרך לכיכר ראבעה אל-עדויה, שם מתכנסים תומכי האחים המוסלמים הדורשים להחזיר את מורסי לנשיאות.[2] אולם ב-4.8.13 דווח בתקשורת כי שלטונות מצרים מנעו מכרמאן שהגיעה לשדה"ת בקהיר להיכנס למצרים.

 

תווכול כרמאן מצייצת בטוויטר שלה

 

 

להלן תרגום חלקים מן המאמר[3]:

 

"כאשר תווכול כרמאן התימניה השתתפה במהפכה בארצה בשנת 2011 נגד שלטונו של עלי עבדאללה צאלח, היא לא הפסיקה לחזור שוב ושוב על שתי מילים: 'רצון העמים'. היא מיקמה אותן במשפט ארוך יותר: 'על המשטר לכבד את רצון עמו.' המהפכה של ה-25 בינואר במצרים העניקה השראה לאזור, ובעקבותיה פרצה המהפכה בתימן. תווכול כרמאן עמדה בראש ההפגנות בבירה צנעאא', ועמדה יחד עם ההמונים בתימן שהתנגדו לשלטונו של עלי עבדאללה צאלח.

 

אולם, באותה שעה יצאו המונים אחרים [להפגין] ולהביע תמיכה בצאלח. לפי התמונות [ששודרו] בערוצי הלוויין, היה נראה שהרחוב התימני מחולק בין [מתנגדי צאלח שקראו] 'העם נגד צאלח' לבין [תומכיו שקראו] 'העם בעד צאלח'... אבל העם התימני המשיך בכתיבת ההיסטוריה שלו לעבר החירות, למרות כל קורבנות שהוא שילם. המשחק [של ערוצי הלוויין] שהציגו את העם התימני כמפולג בקביעת גורלו – נוהל במרץ [על ידי גורמים] מחוץ לתימן, ואולם מאבקם של התימנים המשיך ללא היסוסים או ויתורים.   

 

המצב בתימן מסובך מאוד בשל [מעורבותם של] גורמים אזוריים, במיוחד סעודיה, שלא הניחה למצב כהרגלה, והתערבה כדי להביא להסדר. כתוצאה מכך, המהפכה התימנית נעצרה באמצעיתה – המשטר הקודם לא הופל לחלוטין והמהפכה לא הצליחה לבסס את המשטר שלה כפי שקורה באופן טבעי לאחר מהפכות.

נראה שיש דמיון מסוים בין מצרים לבין תימן. הודות למהפכה התימנית, תווכול כרמאן, קיבלה פרס נובל לשלום. הודות למהפכת ה-25 בינואר קצרה תנועת האחים המוסלמים רווחים רבים, כשהבולט בהם הוא עלייתה לשלטון עם המועמד שלה, מוחמד מורסי. זאת, למרות שהתנועה לא התחילה [את המהפכה] יחד עם כוחות המהפכה ב-25.1 אלא המתינה כמה ימים עד שהצטרפה למפגינים בכיכר אל-תחריר. שנה לאחר שלטון מורסי התברר לעם המצרי שנשיאו הנבחר אינו נשיא של כל המצרים, אלא נשיא של קבוצתו, אנשיו ושבטו [בלבד]. לכן יצאו המיליונים [לרחובות] ב-30.6 כדי להשיב את המהפכה, והצבא נטה לטובת העם. לולא הדיח [הצבא] את מוחמד מורסי, היתה מתנהלת במצרים כעת מלחמת אזרחים.

 

תווכול כרמאן [4]

 

 

את העובדות האלה לא הבינה תווכול כרמאן, חברת המפלגה התימנית אל-אצלאח, הזרוע הפוליטית של האח"ס [בתימן], שכן היא תוקפת את אירועי ה-30 ביוני וסבורה שצעירי מהפכת ה-25 בינואר [במצרים] הוחלפו ביום [ה-30.6] בכמה צעירים הממלאים תפקיד של ניצבים במחזה אומלל. היא מכחישה שהיא מהאח"ס אף שהיא משתייכת למפלגתם. אם נניח שזה נכון [והיא אינה מהאח"ס] אזי אנו ניצבים מול מצב של תאח'וון [מי שמתנהג או חושב כמו האח"ס] וזה חמור יותר. בין שהיא [תווכול כרמאן] אח'ואנית [משתייכת לאח"ס] ובין שהיא מתאח'ונה [מתנהגת או חושבת כמו האח"ס] אנו במצב שבו היא נתפסת בשעת ביצוע פשע נגד כל [הסיסמאות] שהיא חזרה עליהן בכיכרות תימן בתקופת המהפכה שבזכותה היא קיבלה פרס נובל.

 

במקום שתי המלים 'רצון העמים' היא החלה לומר 'רצון ראבעה אל-עדויה' [הכיכר שבה מתכנסים תומכי הנשיא המודח מורסי]. במקום ללמוד לקח מתמונת [ערוצי] הלוויין שניסתה להציג את העם התימני כמפולג בנוגע למהפכה שלו - בידעה שזה חוזר על עצמו [כיום] במצרים הודות לערוץ אל-ג'זירה הנוטה נטייה ברורה לאח"ס -  היא הולכת בדרך הנוטה אל ארגון האח"ס ולא לרצון העם המצרי. מכאן [נבעה] החלטתה המוזרה והתמוהה לנסוע מתימן למצרים ולהצטרף למפגיני ראבעה אל-עדויה, והיתה זו החלטה הנכונה [מצד שלטונות מצרים] לאסור את כניסתה למצרים ולהחזירה לארצה."          

 [1]  על תווכול כרמאן ראו דוח ממרי  

[2] ו twitter.com/TawakkolKarman , 27.7.2013

[3]  אל-יום אל-סאבע (מצרים), 5.8.2013

[4] ו www.alarabiya.net , 4.8.2013