המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עבד אל-בארי עטואן: האזור על סף מלחמה
28/4/2013

 

עבד אל-בארי עטואן: האזור על סף מלחמה אזורית, ואולי אף מלחמת עולם

 

הקדמה

לאחרונה שב וטוען עורך היומון אל-קדס אל-ערבי היו"ל בלונדון, עבד אל-בארי עטואן, הידוע בהתנגדותו למדיניות ארה"ב באזור ובתמיכתו בציר ההתנגדות, כי המערב בראשות ארה"ב מתכנן לפתוח במלחמה קרובה בסוריה. ב-26.4.13, למחרת הודעתו של  שר ההגנה האמריקאי צ'אק הייגל, כי המודיעין האמריקאי בטוח שמשטר אסד עשה שימוש בנשק כימי, פרסם עטואן מאמר שבו טען כי אנו נמצאים על סף מלחמה אזורית, ואולי אף מלחמת עולם, וכל שנותר לעשות הוא לחכות לשעת האפס. לדבריו, יתכן ומלחמה זו תוכננה כבר לפני מספר חודשים בין ארה"ב לבריטניה ובדומה לפלישה האמריקאית לעיראק ב-2003 גם הפעם עושה ארה"ב שימוש בתירוץ של נשק להשמדה המונית כדי להצדיק את המלחמה. עטואן טען כי ביקוריהם של ראשי מדינות ערב בבית הלבן במהלך השבועות האחרונים הם למעשה פגישות של  'מועצת מלחמה' שנועדו לתכנן את המלחמה בסוריה ולחלק את המשימות.

 

יש לציין כי כבר במהלך ביקורו האחרון של נשיא ארה"ב ברק אובמה בישראל, ברשות הפלסטינית ובירדן במהלך חודש מרץ, פרסם עטואן מאמרים בהם התריע מפני מלחמה אזורית קרבה, בהסבירו כי ביקורו של אובמה במזה"ת נועד לקדם מהלך צבאי קרוב נגד סוריה ו/או איראן, וכי הדיווחים על כוונתו להחיות את תהליך השלום נועדו לחפות על כך. עטואן ביסס את טענותיו על התנצלותו המפתיעה של ר"מ ישראל, בנימין נתניהו, בפני ר"מ תורכיה רג'פ טייפ ארדואן בנושא המרמרה, שהושגה בתיווך אובמה במהלך ביקורו בישראל; על תהליך הפיוס בין תורכיה ל-PKK דווקא בעיתוי זה; ועל דיווחי העיתונות הזרה על מחנות אימונים של לוחמי האופוזיציה הסורית בירדן ובתורכיה.

 

בדומה לעטואן גם, אבראהים אל-אמין, יו"ר מועצת המנהלים של היומון אל-אח'באר, המוכר אף הוא כתומך בציר ההתנגדות, טען כי המערב ומדינות ערב התומכות באופוזיציה בסוריה, פועלים כדי לבודד את משטר אסד, כהכנה לפעולה צבאית נגדו וציין כי הנשיא אובמה פעל כדי לצרף את ירדן לחזית נגד אסד.

 מסמך זה יסקור טענות אלו:

 

עטואן: לא נתפלא אם ארה"ב ובריטניה כבר סיכמו על מועד המלחמה

במאמר שפרסם עטואן ביומון אל-קדס אל-ערבי ב-26.4.13 נכתב: "שר ההגנה האמריקאי, צ'אק הייגל, המסתובב בבירות המפרץ על מנת למכור [להן] מטוסים וטילים חדישים כדי להתמודד עם כל איום איראני כדבריו, הודיע אתמול כי 'למודיעין האמריקאי יש מידה משתנה של ביטחון על כך שהמשטר הסורי עשה שימוש בנשק כימי באופן מצומצם ובמיוחד בגז סארין'. דקות ספורות לאחר הצהרה זו של אדון הייגל, מיהר משרד החוץ הבריטי לאשר כי יש בידיו מידע המעיד שנעשה בסוריה שימוש בנשק כימי, והוא קרא לנשיא סוריה, בשאר אל-אסד, לשתף פעולה עם הגורמים הבינ"ל ולהוכיח שהוא לא הורה על שימוש זה.

 

איננו סבורים  שפרסום שתי העמדות הללו, בתיאום מושלם, הוא מקרי. שכן, שתי המדינות הללו היו עמוד השדרה של שלוש המלחמות האחרונות שביצע המערב ובמיוחד נאט"ו, במטרה להחליף את המשטרים באפגניסטן, בעיראק ובלוב. הנשיא ברק אובמה אמר לא פעם כי שימוש בנשק כימי על ידי המשטר הסורי הוא  קו אדום וכי התגובה האמריקאית לכך תהיה מטלטלת. כעת יש אישור משני מקורות מודיעיניים - האמריקאי והבריטי -  שהקו האדום הזה נחצה. בכיר אמריקאי אחד אמר שכל האופציות מונחות על השולחן; בכיר אחר אמר כי הממשל האמריקאי מתייעץ עם בעלות בריתו [כדי לוודא] האם אכן סוריה חצתה את הקו האדום. חברי קונגרס אמריקאים השיבו בתגובה כי הקו האדום אכן נחצה. [כל אלה הם חלק] מתכנית שגובשה בקפידה על מנת להכין את דעת הקהל האמריקאי למלחמה.

 

התקליט של נשק השמדה המונית שנעשה בו שימוש [להצדקת המלחמה] בעיראק מתנגן שוב ובאינטנסיביות. מחר יחלו אמצעי התקשורת הערביים ובכל העולם להכריז על מצב חירום ויקיימו ראיונות עם מומחים... שיודו כי אכן נעשה שימוש בנשק כימי, [ידונו ] בקורבנותיו וידרשו ישירות או בעקיפין התערבות צבאית מהירה.

 

אנו ניצבים היום על סף מלחמה אזורית, ואולי אף מלחמת עולם. ליתר דיוק אנו מחכים לשעת האפס, ולא נתפלא אם סוכם על המועד של פתיחת המלחמה הזו כבר לפני כמה חודשים בחדרי המבצעים האמריקאים והבריטיים, ומה שנותר הוא רק הביצוע.

 

ביקורי מנהיגי ערב בבית הלבן בימים האחרונים - מועצת מלחמה

בימים האחרונים הייתה וושינגטון עדה לעלייה לרגל של מנהיגים ערבים אל הבית הלבן: יורש העצר של אמירות אבו ט'בי השיח' מחמד בן זאיד, שר החוץ הסעודי האמיר סעוד אל-פיצל, אתמול ביקר אמיר קטר, שיח' חמד בן ח'ליפה, היום עבדאללה מלך ירדן , ולפני אמצע החודש הבא ר"מ תורכיה, רג'ב ארדואן.... העלייה לרגל הזו  איננה למטרת תיירות ולא כדי לדון בתוכנית שלום ערבית לפתרון הסכסוך הערבי –ישראלי, אלא זוהי מועצת מלחמה על  מנת לחלק תפקידים ומשימות, לבחון תוכניות צבאיות ומדיניות ולחלק  את ההוצאות הכספיות של המלחמה.

 

אסור שהמשבר בסוריה יימשך עוד משום שהיעדר הכרעה מעורר את דאגתן של בעלות הברית של וושינגטון ואת חששותיהן ומגביר את נוכחותן של קבוצות הג'יהאד המוסלמיות בשטח. דבר זה מוסיף למצב של ייאוש ותסכול בקרב פלגי ההתנגדות החמושה המתונים ומכפיל את החשש הישראלי מאפשרות הגעת הנשק הכימי לידי קבוצות קיצוניות ולכן חייבים לפעול במהירות. איננו יודעים מה יהיה אופי הפעילות הצבאית להפלת המשטר הסורי היות שזה סוד צבאי ובמלחמה יש הפתעות, אך אנו יודעים היטב שכאשר דוחות המודיעין קשורים לסיבות ולאמתלות לפלוש למדינה ערבית או מוסלמית הם תמיד כוזבים ומזויפים. מצער שאנו חושפים את השקר רק לאחר שמדינת היעד נהרסת. דוגמה לכך היא עיראק.

 

האם זה מקרי שאנו קוראים דוחות מודיעין בעיתון צרפתי ידוע, שירדן תאפשר מעבר מטוסים צבאיים ישראליים בתחומה אם יוחלט לתקוף את הנשק הכימי בסוריה?        

 

איננו חוששים מנפילת המשטר [הסורי], אף פעם לא היינו במחנה שלו, אלא אנו חוששים לסוריה המולדת וחוששים שהאזור שלנו יתפורר על בסיס עדתי וגזעי ושאנו נשקע למלחמות אזרחים עדתיות רוויות בדם, שהמלחמה [הדתית] הנוכחית בעיראק תהיה קטנה לעומתן.

 

הצהרות שר ההסברה הסורי [עמראן אל-זועבי] במוסקבה, יתכן בהוראת הנהגתה, לפיהן משטרו לא ישתמש בנשק כימי בשום אופן, בין אם נגד העם [הסורי] ובין אם נגד ישראל, נועדו לסכל את כוונות וושינגטון ולונדון לעורר את סוגיית השימוש בנשק כימי ולהשתמש [בטיעון זה] כתירוץ לכל תקיפה נגד סוריה. אולם [דברי שר ההסברה] באו באיחור מבחינתם ולכן  יתכן שהם לא יהיו אפקטיביים. נדרש מהנשיא אסד בדיוק מה שנדרש מהנשיא המנוח סדאם חוסיין ולאחר מכן מהמנהיג הלובי מועמר אל-קד'אפי; כלומר – לתת את כל הנשק הכימי והביולוגי שלו לקואליציה האמריקאית- בריטית ולאחר מכן לעזוב [את השלטון] או למות כמו שני האחרים, במידה ויסרב [לפרוש] – עם משפט או בלי משפט.

 

האם אסד ייכנע לדרישות אלה? אני בספק. ולכן עלינו להתכונן למלחמה חדשה שיתכן ותהיה שונה משלוש המלחמות שקדמו לה באמצעים שלה ובתוצאות שלה, ואולי [בעצם] לא. אולם [בכל מקרה] תהיה זו מלחמה שבה אנו הערבים והמוסלמים נהיה הקורבנות שלה."[1]

 

החייאת תהליך השלום היא כיסוי למלחמה

כאמור, כבר במהלך ביקורו של אובמה באזור, במרץ 2013, טען עטואן במאמריו שאובמה הגיע לאזור כ"איש מלחמה" ולא כאיש שלום".

ב-21.3.13, בתום היום הראשון לביקור הנשיא אובמה באזור, כתב עבד אל-בארי עטואן: "... ביקור אובמה באזור הוא של  איש מלחמה, לא של איש שלום. הוא הגיע כדי להציתה ולסכם את פרטיה עם עמיתו הישראלי נתניהו..."[2]

 

כעבור יום, במאמר שכותרתו "מסר של מלחמה מאובמה לאיראן", הסביר עטואן באריכות כי זהו ביקור שנועד להכשיר את הקרקע למלחמה: "... כשאובמה נפגש עם ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, פעמיים למשך שמונה שעות, וכשהוא נסע ישירות מנמל התעופה לכיפת ברזל שנבנתה בסיוע כספי וטכני אמריקאי, [משמעות הדבר] שזה אינו ביקור נימוסים או לצורך תיירות מדינית, ולא ייתכן שהמטרה היא להקשיב למנהיגים, כפי שטענו הדוברים הרשמיים האמריקאים מאז תחילת הביקור...

 

מי שמבקר באזור כתייר, איננו מעניק חסות לפיוס שקשה להשיגו או שהוא כמעט בלתי אפשרי, בין ישראל לתורכיה ומבקש מנתניהו להתקשר לרג'פ טייפ ארדואן ולהתנצל בצורה כנה וברורה שאינה משתמעת לשתי פנים, להבטיח לשלם פיצויים למשפחות קורבנות אוניית המרמרה ולהסיר את המצור על השטחים הפלסטינים הכבושים ורצועת עזה במיוחד... השאלה שעולה היא מה הסיבות והמניעים שעומדים מאחורי הנסיגה הזו של נתניהו מעמדותיו השחצניות...? שאלה נוספת קשורה למניעים שגרמו לר"מ תורכיה ארדואן לקבל התנצלות זו מייד ולמהר להחליף שגרירים ולנרמל את היחסים בין המדינות, ללא תקופת מעבר כדי לכל הפחות לבחון כוונות, במיוחד של הישראלים.

 

במהלך ארבעת ימי ביקורו אובמה שקד על תבשיל אותו בישל על אש גבוהה ושאת תוצאותיו אולי נראה בשבועות או בחודשים הקרובים. אחת מהן נוגעת לנושא הסורי והשנייה לנושא האיראני. לא מדובר בתבשיל של שלום, אחרת היינו רואים את אובמה עושה רבות למען הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, כמו הקפאת ההתנחלויות למשל, ולא מתעקש על אופייה היהודי של ישראל ועל נורמליזציה ערבית ללא תמורה איתה.

 

המערב אינו מבצע את התערבויותיו הצבאיות כתגובה ובאופן מפתיע, כפי שעושות רב מדינות העולם השלישי, במיוחדת מדינות ערב, אלא בהתאם לתוכניות שהוכנו שנים או חודשים לפני מועד הביצוע. כך הם תכננו את כיבוש עיראק שלוש שנים לפני כן וכך הם הקימו את מדינת ישראל  30 שנה לאחר הצהרת בלפור. אותו הדבר חל על כל תוכנית המתגבשת נגד איראן ועוברת בקרוב לשלב הביצוע.

 

איני סבור שזוהי יד המקרה שתורכיה מתפייסת עם הכורדים שלה, שמנהיג ה-PKK, עבדאללה אוג'לאן, הורה לתומכיו להשליך את נשקם ושהוצבו טילי פטריוט נגד טילים בגבול סוריה-תורכיה לפני כחודשיים. כמו כן איני סבור שהכרזת סעודיה על חשיפת רשת ריגול איראנית היא מקרית. תורכיה היא חברה בנאט"ו ותפקידה בהפלת המשטר הסורי הוא גלוי. בנוסף, חששה מהכוח הגרעיני האיראני המתגבש, אינו קטן מזה של ישראל וסעודיה. אובמה התנהג בביקורו זה כשיח' ערבי עשיר המפזר מיליונים בתחנות בהן הוא עוצר... הנדיבות האמריקאית המפתיעה הזו לא יכולה להיות בחינם וללא תמורה.

 

לאור כל זאת, איני מוציא מכלל אפשרות שהמלחמה באזור נמצאת בפתח... מצב הקיפאון בזירה הסורית או בנושא הגרעין האיראני אינו יכול להימשך. יש צורך בהכרעה... החודשים הקרובים יהיו קשים מאוד ושנת 2013 עשויה להיכנס להיסטוריה כשנת ההכרעה הצבאית באזור המזה"ת."[3]       

 

כמה ימים לאחר מכן, בעקבות ביקור מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי באזור, נכתב במאמר מערכת ביומון אל-קדס אל-ערבי: "... איננו מבינים את הלהט של הממשל האמריקאי להחיות את המשא ומתן לשלום, דווקא בעיתוי זה ומה תפקידה של תורכיה בו, לאחר שהושג פיוס בין רה"מ רג'פ טייפ ארדואן ועמיתו הישראלי נתניהו... אנו חוששים שההתעוררות האמריקאית המפתיעה הזו בנוגע להחייאת תהליך השלום היא כיסוי למלחמה חדשה ישראלית או אמריקאית באזור נגד איראן או סוריה או שתיהן ביחד. בדיוק כפי שבוש הבן השתמש באותו כיסוי עצמו לפני שכוחותיו פלשו לעיראק וכבשו אותה."[4]

 

יוני – חודש של התפתחויות מכריעות בתיק הסורי

כשבוע לאחר מכן, דיווח עטואן כי "למעלה מגורם אחד מהמקורבים למקבלי ההחלטות באזור הערבי ובמיוחד במדינות המפרץ הערבי, מדבר על אפשרות להתפתחויות חשובות מאוד בתיק הסורי בחודש יוני [2013]..." סימוכין לכך מצא עטואן בנקודות הבאות: רב המלחמות באזור הערבי התקיימו בתקופת הקיץ ובמיוחד בחודש יוני; מדענים של הצבא הבריטי מצאו ראיות לשימוש בנשק כימי בסוריה; דיווחים כי הממשל האמריקאי מחדש תוכניות צבאיות להתערבות בסוריה; אימונים של לוחמי צס"ח בירדן ובתורכיה ע"י מומחים מארה"ב ובריטניה אמורים להסתיים באמצע חודש מאי; פקיעת תוקף החלטת האיחוד האירופאי להטיל אמברגו על נשק לסוריה בתחילת יוני והסלמת המחלוקת בין המשטר הסורי לבין האו"ם לגבי סמכויות ועדת החקירה הבינ"ל לבדיקת השימוש בנשק כימי בסוריה.[5]

 

עטואן טען כי המערב ישתמש בנשק הבלתי קונבנציונאלי [כתירוץ] להצדקת התערבות צבאית בסוריה, כפי שעשה בעיראק והזהיר כי בניגוד לסדאם חוסיין שהיה מבודד וללא בעלי ברית, בשאר אל-אסד נהנה מתמיכת רוסיה, איראן, חזבאללה ומדינות הבריקס.[6]

 

היומון הלבנוני אל-אח'באר: היערכות להכרעה קרובה של  משטר אסד 

כאמור גם אבראהים אל-אמין, יו"ר מועצת המנהלים של היומון הלבנוני אל-אח'באר, הידוע בקרבתו לחזבאללה, טען כי ההתפתחויות באזור ובלבנון בפרט, מצביעות על כוונה של מדינות המערב וכמה ממדינות המפרץ לבחור באופציה צבאית כדי לפתור את המשבר בסוריה. הוא הסביר כי התפטרות ר"מ לבנון, נג'יב מיקאתי; הניסיונות להחליש את חזבאללה בתוך לבנון ומחוצה לה ולחזק גורמים נאמנים למדינות המערב ולמדינות המפרץ בלבנון על-חשבון צבא לבנון, הם חלק מתוכנית לבודד את משטר אסד ולגרור את לבנון למשבר הסורי. לדבריו, כוחות המערב וגורמים ערביים התומכים בהם, פועלים על מנת למנוע כל סיכוי לפתרון פוליטי בסוריה ולסלול את הדרך לאופציה צבאית: "... הקבוצה הערבית והבינ"ל המתנגדת למשטר הסורי מיהרה לנקוט צעדים מעשיים שנועדו להגביר את הלחץ הפוליטי והלחץ בשטח. [אלה כוללים] מניעת כל יוזמה של אנשי אופוזיציה, כמו בידוד מועאד' אל-ח'טיב [יו"ר הקואליציה של כוחות האופוזיציה]; הפרת ההסכמות בין ארה"ב לרוסיה ומינוי ראש ממשלת מעבר [של האופוזיציה הסורית], אליה יעברו כל האינטרסים של סוריה בעולם וכן מבצע הדרכה נרחב ביותר לאלפי לוחמי [אופוזיציה סורים] בנשק איכותי, בתוך סוריה וכן בתורכיה ובירדן, כדי להכין תוכנית... שתהיה המערכה המכרעת נגד המשטר בשלושת החודשים הבאים...

[בביקורו באזור, אובמה] היה החלטי מול מלך ירדן לגבי [ההכרח] בהצטרפותה המלאה לחזית נגד בשאר אל-אסד וכמו כן הוא חייב את הנהגת ישראל לשמור על שתיקה ולהימנע מכל יוזמה נגד איראן, סוריה או חזבאללה, להתפייס עם תורכיה ולהגיע לרמה חדשה של תיאום בין המדינות, במיוחד מאחר שהיום הן עומדות מול אויב אחד – בשאר אל-אסד...."[7]      

 [1]  אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 25.4.2013

[2]  אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 21.3.2013

[3]  אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 22.3.2013

[4]  אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 7.4.2013

[5]  בחודש מרץ 2013 פנתה סוריה למזכ"ל האו"ם בדרישה לחקור אירוע תקיפה בנשק כימי מצד קבוצות טרוריסטים בכפר ח'אן אל-עסל, בו נהרגו ונפצעו כ-130 איש. מזכ"ל האו"ם קיבל את דרישת האופוזיציה הסורית ומדינות המערב להרחיב את החקירה לאזורים נוספים בסוריה. סוריה מתנגדת לכך ומסרבת לאשר כניסת הפקחים לשטחה.

[6]  אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 14.4.2013

[7]  אל-אח'באר (לבנון), 23.3.2013