המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב סעודי: על המדינה להפקיע מידי הדרשנים את כתיבת הדרשות
11/4/2013

 

בעל טור סעודי: על המדינה להפקיע מידי הדרשנים את כתיבת הדרשות

 

עבדאללה נאצר אל-עתיבי, בעל טור ביומון הסעודי אל-חיאת היו"ל בלונדון, פרסם מאמר בו מתח ביקורת על הדרשנים הסעודים שמטיפים לשנאה, מתפללים להשמדת הנוצרים והיהודים, קוראים לג'יהאד, ומשבחים את פעילות אל-קאעדה ברחבי העולם, למעט בסעודיה- שם הם מגנים את הארגון. לדבריו, המדינה צריכה לקחת אחריות על כתיבת הדרשות כדי למנוע מהדרשנים, שמקבלים ממנה את שכרם, להטיף לקיצוניות. להלן תרגום קטעים מהמאמר: [1]     

 

 "התרגלתי לקיים את תפילת יום השישי בכל שבוע במסגד המרוחק יחסית משכונתי, כדי לברוח משלושת המסגדים שליד ביתי, וזאת בשל [עמדותיהם] של האמאמים שם כלפי נושאים שונים.

 

בעיני הדרשן הראשון, הדרשה טובה רק כשהוא מכניס בכל אפשרות את תיאוריית 'המזימה נגד המוסלמים'. הוא פותח את הדרשה בדברי שבח והודיה לאללה וקורא להאמין בו ומייד מאמץ את תפקיד הקורבן ומתחיל לזעוק ולבכות על השפלת האומה וחולשתה מול המזימות והמתקפות של אויבי האסלאם. אח"כ הוא ממשיך בסדרת קללות ארוכה נגד טווי המזימות האלה מקרב המערב הכופר או המוסלמים הליברלים, החילונים והמודרניים שהולכים בדרכו. בכל שבוע הוא קורא לאללה להשמיד את היהודים והנוצרים ולהראות בכך את הניסים שביכולתו לעשות. על כל המתפללים לומר אמן אחריו, להרים את קולם וידיהם בתפילה, להגשמת תפילותיו התוקפניות. אני עושה כמותם, אך אני חושב: מדוע הוא צמצם את הדת העצומה הזו לתפילה להשמדתם של אחרים? מדוע שלא נברכם במקום לקללם?

 

הדרשן השני כותב את דרשותיו מתוך ספרים מהמורשת [האסלאמית] שאינם תואמים את העידן הזה. הוא משתמש במשפטים היסטוריים שאינם מתאימים להווה ודן בנושאים שעבר זמנם ... הוא דורש בשבח הג'יהאד כפסגת האסלאם וקורא למוסלמים בכל מקום להצטרף לשיירות לוחמי הג'יהאד, כדי לשחרר את העולם הזה מהרוע ולהעלות על נס את דברי אללה, כשעל כל המוסלמים לומר אמן. אני עושה כמוהם, אך חושב: מה היה קורה לו היתה מתגשמת תקוות הדרשן הזה וארה"ב, בריטניה, צרפת, סין, קוריאה ויפן היו נכנעות למתקפות המתאבדים... של לוחמי הג'יהאד ברחבי העולם? מה היה קורה לו כבשו 'הקדושים המבורכים' האלה את העולם כולו ושלטו במהפכה התעשייתית? מה יקרה לתרבות האנושית ולעידן הטכנולוגי שאנו חיים בו? כיצד המתאבדים האלה יכולים לנהל את העולם ולשלוט במשאביו הכלכליים במיומנות, כשלמעשה הם אינם יכולים לעשות זאת בארצותיהם.אני היחיד בין המתפללים שחושב: בואו נבנה ונפתח את הארץ לפני שאנו חושבים על ג'יהאד, הבה נתרום למדע ולפיתוח בעולם ונמשוך [את האנשים] לדתנו באמצעות עליונותו התרבותית. בניית ופיתוח הארץ קודמים לג'האד [מאחר] שהאלטרנטיבה היא פיגור עולמי בשם האסלאם, דבר שהאסלאם עצמו חף ממנו.

 

הדרשן השלישי משתמש בבמה שלו כדי לתקוף את אמצעי התקשורת בכל שבוע. לפעמים הוא מדבר על נטייה של ערוץ אל-ערביה לחילוניות ולמודרנה על חשבון האסלאמיסטים וקורא למתפללים לא לצפות בו, ולפעמים הוא מדבר על הערוצים המקומיים ומאשים אותם בהפצת תרבות המערב וההפקרות בחברה. לעיתים הוא תוקף את בעלי טורי הדעה בעיתונים היומיים, מתאר אותם בצורה המתועבת ביותר ומאשימם  באישומים החמורים ביותר... אני חושש שקרוב היום שהוא ינזוף בי, בשמי, מול כל האנשים, במיוחד לאחר ששמעתי אותו פעם מקלל ידיד [שלי] רק בגלל דעתו [שפרסם] באחד ממאמריו.

 

ברחתי מכל אלה למסגד הרחק מביתי שם אף פעם לא שמעתי את הדרשן שלו מקלל איש... הוא מעולם לא דיבר על המערב באופן כוללני, [לא] האשימו במאבק באסלאם ובמוסלמים ו[לא] קילל את כולם – גדולים כקטנים... בכל שבוע הוא מטפל בנושא חברתי שנוגע לחיי האנשים הפשוטים... כבר שנה שאני הולך למסגד הרחוק הזה, אבל בשבוע שעבר נשאוני רגליי למסגד קרוב כי התעכבתי...

 

הדרשן שיבח את אללה וקרא לדבוק בו... ואז התחיל לדבר על המצב המסובך במאלי. הוא תיאר למתפללים את פרטי המתקפה המערבית האימפריאליסטית על אדמת המוסלמים ומנה את הסיבות לפלישה הצלבנית לאדמת האסלאם. לאחר מכן הוא בירך את לוחמי הג'יהאד בשטח וביקש מאללה לעזור ולסייע להם נגד אויבם... המתפללים הרימו ידיהם ואמרו אמן ואני עשיתי כמוהם, אבל במקום לומר 'אמן' לדבריו, חשבתי: האם הלוחמים האלה אינם מאל-קאעידה? כיצד אני יכול להתפלל לאללה שיסייע להם במאלי, כשאני מתפלל שינחיל להם תבוסה בריאד?! האם אל-קאעידה אינה אל-קאעידה בכל מקום? האם זו לא אותה תפיסה באפגניסטן, תימן, מאלי או ריאד? האם הדרשן אינו מודע לכך, או שכשמדברים על אל-קאעידה בריאד הוא הופך לפקיד במשרד לעניינים אסלאמיים, ו[במקרים אחרים] הופך למוסלמי שמסייע לאחיו בכל מקום, בין אם הם עושקים או עשוקים?! האם אנחנו אויבי אל-קאעידה כשהוא פועל באזורנו, אבל אוהדים אותו כשהוא נלחם במי שאנו סבורים שהוא אויבנו ההיסטורי?...

 

בשבוע הבא אחזור למסגד הרחוק שלי, אך זה לא ימנע ממני להציע למשרד לעניינים אסלאמיים [בסעודיה] הצעה קטנה שעשויה לסייע להגברת היעילות של דרשת יום השישי ולהגן עליה מפני בורות מכוונת ולא מכוונת.... אני מציע שהדרשן יקבל דרשה מוכנה, מאחר שבסופו של דבר הוא פקיד שמקבל שכר חודשי כדי להעביר תכנים אותם רוצה המשרד ולא את דעותיו האישיות ואמונותיו הפרטיות. כך נוכל להיפטר מהדעות והרעיונות המוזרים ונאמץ תפיסה אסלאמית המבטאת את סמכות המדינה ונטייתה לאסלאם האמיתי המבוסס על מתינות, סובלנות ודו קיום.

      [1]  אל-חיאת (לונדון), 11.2.2013

 
תגיות