המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
סופר מצרי על מצבם הקשה של הקופטים במצרים
4/4/2013

 

סופר מצרי על מצבם הקשה של הקופטים במצרים

 

הסופר המצרי עלאא' אל-אסואני פרסם מאמר אירוני המתאר, כביכול, את רדיפת המוסלמים בבריטניה, כאשר הכוונה היא בעצם למצבם העגום של הקופטים במצרים, הסובלים מאפליה ורדיפות.

להלן תרגום קטעים מן המאמר[1]:

 

"אם אתה מוסלמי בבריטניה פירושו של דבר שתדע מראש שאתה שונה. כשתצא משיעור דת כתלמיד, יעקבו אחריך מבטי סקרנות והשתוממות של עמיתיך הצעירים. אם תלך לשיעור דת במקום אחר עם כמה תלמידים מוסלמים כמוך, תצטרך להתלוות אליהם ולקבל את הגנתם כדי שאיש לא ילעג לדתך או ירע לך.

 

אם אתה מוסלמי בבריטניה פירושו של דבר שרבים לא יאהבו את דתך ולא יכירו בה. כאשר תהגה את שמך המעיד על דתך, תקבל בדרך כלל תגובות שליליות הנעות בין יחס קר לשנאה גלויה. אם אתה מוסלמי בבריטניה פירושו של דבר שאתה נוסף, שולי, מיותר ומעורר חשד. נדיר שמישהו ישים לב לזכויותיך או לכבודך. המשמעות היא שתיאלץ ללמוד ולעבוד בחגיך הדתיים, משום שהמדינה זורה חול בעיניים ומכירה בחג אחד בלבד כחג של חופשה רשמית, ואילו שאר חגיך הדתיים הם ימים רגילים מבחינת המדינה שאינה מייחסת להם כל חשיבות. זכור כמה פעמים הלכת ביום חג להרצאה חשובה או לישיבה בעבודה. כמה פעמים קלקלת את שמחת החג של ילדיך משום שהם צריכים להיבחן ביום החג.

 

להיות מוסלמי בבריטניה זה להשקיע את כל המאמצים בלימודים כשאתה יודע שלרוב לא תקבל תעודת גמר, גם אם אתה ראוי לו. במהלך בחינות בעל-פה באוניברסיטה, כאשר יקרא הבוחן את שמך המוסלמי, הוא יזעיף פנים וייתן לך ציון נמוך מזה שנתן לעמיתיך. גם אם תקבל את הציונים הגבוהים ביותר תמנע ההנהלה את מינויך כמתרגל בשל היותך מוסלמי. אלה שימנעו ממך את הזכות לקבל את המינוי לרוב הם דתיים הממלאים את מצוות דתם,  הרואים בך כופר שאינו יכול ליהנות מהזכויות שהם נהנים מהן.

 

אם אתה מוסלמי בבריטניה, משמעות הדבר שעליך להיות מוכן להגר בכל רגע. אתה צריך לבחור את שמות ילדיך ואת לימודיהם בהתאם לארץ שאליה תיאלץ להגר אם תיחשף לפגיעה מצד קיצונים. פירושו של דבר שלעולם לא תגיע למשרות בכירות במדינה, יהיו אשר יהיו כישוריך. לא תוכל להיות נשיא או ראש ממשלה, מפקד בצבא או איש מנגנוני הביטחון...

 

בעיני המדינה אתה בוגד שבכל רגע מסוגל להתקשר עם האויבים  משום שדתם היא דתך. להיות מוסלמי בבריטניה פירושו שאתה תסבול קשות כדי לבנות מסגד ולקיים בו את הפולחן. ייתכן אף שהמדינה וגם קיצונים ימנעו ממך להקימו. [שכן], המדינה קובעת חוקים מגבילים שעלולים להפוך את בניית המסגד למשימה קשה והיא מגבילה חידוש או שיפוץ כל מקום במסגד גם אם מדובר בברז מים, אלא אם התקבלו כמה אישורים מהשלטונות. הקיצונים בבריטניה רואים בבניית כל מסגד התקפה בוטה על דתם וכבודם. ברגע שתתחיל לבנותו יתפרצו מאות קיצונים, יתקפו אותו, יציתו אותו ויתקפו אותך, את בני משפחתך ואת ילדיך. הם יקללו אתכם משום שאתם כופרים. כל זה יקרה משום שאתה מעוניין לבנות מקום פולחן לאללה. השוטרים יניחו להם לעשות כרצונם ואחר כך, רק לאחר שהפושעים נמלטו, הם יגיעו כדי לכתוב דו"ח.

 

אם אתה מוסלמי בבריטניה, פירושו של דבר שבכל רגע אתה נתון לסכנת גירוש משכונת מגוריך. די בכך שהקיצונים ישלחו אליך איומי רצח ויתנו לך ארכה של יום או יומיים לעזוב, כדי שתצטרך לקחת את משפחתך ואת ילדיך, ולעבור למקום רחוק. אם תבקש עזרה מהשוטרים הם ישיבו: 'אנו מייעצים לך לעזוב לתקופת [מה] משום שבכנות איננו מסוגלים להגן עליך'.

 

אם אתה מוסלמי בבריטניה, אתה נתון בכל רגע לסכנת טבח. משורייני הצבא ידרסו אותך אם תפגין למען זכויותיך. אם תצא מהמסגד עם עמיתיך ביום חג, יתקפו אתכם הקיצונים ויהרגו אתכם. אם סוחר רב עם לקוח מוסלמי בשכונת מגוריך, חיש יהפוך הריב מסכסוך מסחרי למלחמת דת. או-אז יתקפו הקיצונים את בתי המוסלמים, יציתו אותם ויהרגו אתכם. כרגיל, יגיעו אנשי המשטרה באיחור, יתפסו כמה תוקפים אך ככל שיהיו הרוגים מוסלמים, ייהנו הרוצחים מעונשים קלים או שיזוכו לגמרי.

 אם אתה מוסלמי בבריטניה ורצה הגורל שתתגורר באזור עוני, די בכך שאחד השכנים יעמוד מתחת לחלון ביתך ויצעק: 'הכופר הזה מגדף את דתנו בפייסבוק', כדי שמשפט זה יהיה הוראת התקפה לשכניך הקיצונים שיכתרו את ביתך ויפגעו בך ובמשפחתך תוך השמעת קריאות דתיות. זה יקרה אף שלא תקפת את דתם בפייסבוק. כמו כן, רבים מתוקפיך אינם מכירים את המושג פייסבוק כלל. לאחר כל טבח חדש יצאו בכירים במדינה כדי לעטוף את דם הקורבנות במלים יפות...

 

להיות מוסלמי בבריטניה פירושו של דבר שתתרגל לשמוע השפלות לדתך בכל מקום - בטלוויזיה ברחוב ובמטרו. תהיה עד לאנשי דת שרובם אומרים שדתך כמוסלמי היא תעייה וכפירה ויזהירו את תומכיהם שלא ליצור אתך קשרים, לא לבוא במגע עם משפחתך ולא לנחם את מתיך, משום שאין לרחם עליכם המוסלמים,  היות שאחריתכם היא גיהינום וגורל מר. הם ימנעו מתומכיהם לברכך בחגיך הדתיים משום שיהיה בכך סימן להכרתם בדתך שהיא כפירה ברורה.

 

להיות מוסלמי בבריטניה משמעותו לראות את אחד הקיצונים קורע את הספר הקדוש שלך מול המצלמות ואומר שהוא ישלח את אחד מנכדיו להשתין עליו. עליך לקבל את ההשפלה הפומבית הזאת והקיצוני הזה ישוחרר לאחר משפט פורמאלי, כשתומכיו יתאספו מחוץ לבית המשפט, כדי ללעוג לדתך ולפגוע בה.

 

בבריטניה זכאי כל אחד לפגוע בדתך משום שאתה מוסלמי, אך אם אתה תמתח ביקורת על דת הרוב יתפסו אותך מיד וישליכו אותך לכלא שנים ארוכות באשמת ביזוי דתות. כאן תגלה שביזוי דתות בבריטניה מוגבל למי שפוגע בדת של הרוב ואילו דת המיעוט מופקרת לחלוטין וכל אדם יכול לפגוע בה, ללגלג עליה ולקרוע את כתבי הקודש שלה ללא בעיה.

 

כמוסלמי בבריטניה, אתה צריך לשאול מה דתה של בחורה לפני שאתה מתאהב בה כדי שסיפור אהבתך לא יסתיים בטרגדיה. אם תתאהב בבחורה מדת שונה מדתך, אלפי קיצונים יראו באהבתך פגיעה חמורה בכבודם שרק דם יוכל לכפר עליה. הקיצונים יתקפו את ביתך ואת בתי המוסלמים בשכונה, יציתו אותם, יכו אותך ואף יהרגו אותך רק משום שהתאהבת בבחורה מהדת שלהם, אף שהם אינם מכירים אותה והיא אינה מעניינת אותם כלל ... באשר אליך, בעיניהם אתה כופר ואף פעם אסור לך לטמא בחורה מהדת שלהם.

 

אסור למוסלמי בבריטניה להביע את אמונתו במקומות ציבוריים. אם אתה נוסע במטרו תראה רבים קוראים את ספרם הקדוש בקול גבוה מאוד, אך אם אתה תעשה כך יתנכלו לך הנוסעים ואף יכו אותך... כמוסלמי בבריטניה עליך לקבל שחופש האמונה הוא חד-סטרי. אם תושב מוסלמי ימיר את דתו בדת הרוב, תברך אותו המדינה, תשמח על כך ותסיר מדרכו כל מכשול; אך אם יקרה ההיפך, ותושב ימיר את דתו בדת המיעוט [המוסלמי], הוא יצטרך לברוח מחוץ למדינה במהירות האפשרית, משום שאם יישאר בבריטניה יהרגו אותו הקיצונים מתוקף מה שהם רואים חובה דתית.

 

לבסוף, כמוסלמי בבריטניה אנא אל יעציב אותך כל העוול הזה, אל תשנא את ארצך ואל תעזבה. זכור כמה הייתה בריטניה מדינה יפה וסובלנית לפני שפלשו אליה רעיונות קיצוניים בתמיכת כספי הנפט. זכור שתמיד חיינו בבריטניה ביחד, אכלנו ושתינו ועברנו רגעי אושר ורגעים קשים והגנו על המולדת בנפשנו ובדמנו. זכור שמול כל קיצוני יש עשרה אנשים סובלניים שגדלו על כיבוד אמונתו של האחר. כמוך גם הם סובלים מהתקפות הקיצונים. אל תהגר מבריטניה שאותה אתה אוהב. הישאר בה והגן עליה. חזק את מקומך ושים ידך בידנו כדי שנשחרר את ארצנו המתורבתת מכנופיית הקיצונים - פראי האדם - המנסים כעת להשתלט עליה.

 

קורא יקר, במאמר הזה יש טעות מכוונת. אנא החלף את המלה בריטניה במלה מצרים, את המילה מוסלמי  במילה קופטי ובמקום המילה מסגד קרא את המילה כנסייה ואז קרא את המאמר מחדש כדי לדעת מה המשמעות של להיות קופטי במצרים כיום. אחר כך אני מקווה שתתקשר לכל הקופטים שאתה מכיר כדי לברכם בחג המולד. הדמוקרטיה היא הפיתרון."  [1]  אל-מצרי אל-יום (מצרים), 7.1.2013