המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
השיעים העצמאיים בלבנון יוצאים נגד חזבאללה
25/2/2013

קריאת התגר של השיעים העצמאיים בלבנון נגד חזבאללה


מאת א.ב. פיקאלי *  


הקדמה

הפגיעה במעמדו הציבורי והפוליטי של ארגון חזבאללה בלבנון הגיעה לאחרונה גם לציבור השיעי במדינה. מאז אימות הידיעות על מעורבותו הצבאית של חזבאללה בלחימה בסוריה לצד משטרו של אסד,[1] הלכו וגברו הקולות השיעים העצמאיים בלבנון – בהם אנשי דת, פוליטיקאים, עיתונאים, פעילים אזרחיים וחברתיים -היוצאים נגד מדיניות זו של הארגון, שלטענתם פוגעת בערכי ההתנגדות, במרקם היחסים הסוני-שיעי ובאינטרס הלבנוני.

 

מותחי הביקורת אמנם ידועים מזה שנים כמתנגדים של חזבאללה, אולם ניכר כי הפגיעה במעמדו הציבורי והפוליטי של חזבאללה בקרב אוכלוסיות וגורמים שונים בלבנון במהלך השנה האחרונה[2] עודדה שיעים אלה להרים את קולם ולהגביר את הביקורת שלהם כלפיו.

 

מחשש למעמדו הציבורי והפוליטי בתוך העדה השיעית במדינה ומחשש מפני הקמת זרם שיעי-פוליטי חדש שיתחרה בו, יצא הארגון במתקפה תקשורתית מאסיבית נגד אישים בולטים בקרב שיעים עצמאיים אלה. את המתקפה נגדם ניהל חזבאללה באמצעות היומון הלבנוני המקורב אליו, אל-אח'באר, וזאת בניסיון להציגם כבוגדים שמקומם מחוץ לגדר.

 

בתגובה יצאו שיעים עצמאיים אלה במתקפת נגד בטענה כי הארגון מפעיל טרור רעיוני ופיזי נגד מתנגדיו בתוך העדה, כי רבים מהשיעים בלבנון תומכים בו מתוך פחד וכי זכותם לייסד זרם שיעי חדש.

 

גילוי דעת של השיעים העצמאיים בלבנון נגד חזבאללה

ב-9 באוגוסט 2012 פרסמו שני אנשי דת שיעים מלבנון – מופתי צור הסייד מחמד חסן אל-אמין, וחבר המועצה השיעית האסלאמית העליונה הסייד האני פחץ – גילוי דעת, בו קראו לשיעים בלבנון "לתמוך באינתיפאדות העממיות ... ובפרט באינתיפאדה הסורית הצודקת". וזאת כיוון, שלדבריהם, עמדה זו "תואמת את האמונה, האנושיות, הלאומיות והערביות שלנו ואת השתייכותנו [לעולם] המוסלמי ... [וכיוון שהיא] המשך רצוף למורשת השיעית שלנו לפיה יש להיאבק בעושקים באשר הם ולעזור לעשוקים באשר הם ובכל מקום; ומתוך מחויבות לתפקידנו הדתי ...".[3] כעבור שבועיים, ב-24 באוגוסט 2012, פרסמו כ-70 אישים שיעים מלבנון - אנשי דת ופעילים פוליטיים וחברתיים, כולל מחמד חסן אל-אמין, פחץ, העיתונאי עלי אל-אמין, בנו של מחמד אל-אמין הנ"ל והפעיל הפוליטי והחברתי לוקמאן סלים - גילוי דעת דומה. בגילוי דעת זה הם קראו לכל "השואפים לשמור על הצביון והמורשת האמיתיים של השיעה ... להביע עמדה אמיצה, נכונה ואוהדת כלפי האינתיפאדות של העמים הערבים".[4]  מתוך גילויי דעת אלה, התומכים בהתקוממות בסוריה, משתמעת הביקורת כלפי חזבאללה על תמיכתו הפוליטית והצבאית במשטר הסורי.

 

שני אנשי הדת, אל-אמין ופחץ, מוכרים מזה שנים רבות כמתנגדי חזבאללה ואיראן ולא אחת הם מתחו ביקורת  הן נגד הנשק שברשות חזבאללה והן נגד נאמנותו של הארגון לאיראן ולעקרון שלטון חכם ההלכה (וליאת אל-פקיה). לדבריהם, איראן מנצלת את השיעים בלבנון, פוגעת ביחסים בינם לבין הסונים במדינה ומנצלת את העניין הפלסטיני כדי להגביר את השפעתה בעולם הערבי.

 

אולם נראה כי הפעם, בניגוד לעבר, גילויי דעת אלה, פגעו יותר בארגון כיוון שהם התפרשו בחזבאללה כניסיון לפגוע במעמדו בתוך העדה השיעית בלבנון וכצעד לקראת הקמת הנהגה שיעית עצמאית מתחרה, המנותקת מהשפעות איראניות וסוריות.

 

חששו של חזבאללה מגילויי דעת אלה נבע גם מכך שלאחרונה נפגע מעמדו הציבורי והפוליטי במדינה בכלל ונתרבו הביקורות נגדו, נגד נשקו ונגד מעורבותו הצבאית בסוריה גם מצד גורמים לבנונים שעד לא מזמן תמכו בו או שהיו קרובים אליו, כדוגמת הנשיא מישל סולימאן. בנוסף, ישנם דיווחים על חילוקי דעות בתוך הארגון בין הזרוע הצבאית התומכת במעורבות צבאית בסוריה לבין הזרוע המדינית המתנגדת לכך,[5] וכן דיווחים על ביקורת מצד האוכלוסייה השיעית נגד מעורבותו הצבאית בסוריה: האתר middle-east-online דיווח ממקורות לבנוניים כי טרם פרסום גילוי הדעת שלהם נועצו מחמד חסן אל-אמין והאני פחץ עם נכבדים שיעים שהתנגדו לתמיכת חזבאללה במשטר הסורי;[6]  השיח' מחמד עלי אל-ג'וזו טען מפי משפחות שיעיות רבות כי מעורבותו הצבאית של חזבאללה מאיימת על יחסיהן עם הסונים במדינה;[7] היומון אל-מסתקבל דיווח על חוגים שיעים בזחלה שבמערב לבנון המתנגדים למעורבותו הצבאית של חזבאללה בסוריה.[8] יומון זה דיווח בראשית דצמבר כי באזור בעלבכ-אל-הרמל (צפון-מערב לבנון) הקימו שיעים המתנגדים לחזבאללה תנועה בשם 'תנועת האמאם ג'עפר'.[9]

 

למרות שפחץ טען כי גילוי הדעת אינו ניסיון לצאת נגד ההנהגה הפוליטית של העדה,[10] חש חזבאללה פגוע ומאוים מבית ויצא למערכה תקשורתית חסרת תקדים, אותה ניהל דרך היומון הלבנוני המקורב אליו, אל-אח'באר, בה הציג את מתנגדיו השיעים כבוגדים שאינם ראויים להנהיג את העדה השיעית.

 

היומון אל-אח'באר המקורב לחזבאללה: שיעים אלה בוגדים

כגודל הפגיעה שחש חזבאללה, כך עוצמת תגובתו ונקמתו. בין ה-14 ל-20 בספטמבר 2012 פרסם היומון אל-אח'באר, המקורב לארגון, סדרת מברקים, שלטענתו, הועברו בין השנים 2006 (בשנה בה התנהלה מלחמת לבנון השניה)  2010 משגרירות ארה"ב בבירות לממשל האמריקאי, והודלפו למייסד אתר ויקיליקס, ג'וליאן אסנג'.[11] את הסדרה הכתיר היומון בשם: "השיעים של שגרירות [ארה"ב]: המקריבים עצמם למען [שגרירה לשעבר בבירות, ג'פרי] פלטמן". המברקים עוסקים בקשרים בין שגרירות זו לבין אישים שיעים שונים מתנגדי חזבאללה: מופתי צור לשעבר הסיד עלי אל-אמין;  הפעיל הפוליטי והחברתי לוקמאן סלים; העיתונאי עלי אל-אמין - בנו של הסייד מחמד חסן אל-אמין הנ"ל; המופתי הג'עפרי השיח' אחמד טאלב, חתנו של הסיד מחמד פדלאללה; סגנו של מנהיג הדרוזים וליד גו'נבלאט - דריד יאר'י; ראש תנועת 'ההשתייכות הלבנונית' אחמד אל-אסעד; השיח' מערוף רחאל; ח"פ והשר הלבנוני לשעבר מחמד עבד אל-חמיד ביד'ון; השיח' מחמד עלי אל-חאג'; ח"פ לשעבר צלאח אל-חרכה; עבד אללה ביטאר - ראש לשכת המסחר באל-נבטיה; השר לשעבר אבראהים שמס אל-דין; ועלי חמאדה בנו של יו"ר הפרלמנט לשעבר צברי חמאדה.

 

באמצעות מסמכים אלה הציג היומון אישים אלה כבוגדים, המשתפים פעולה - חלקם עבור בצע כסף - עם ניסיונתיה של שגרירות ארה"ב לפגוע במעמדו של חזבאללה בקרב העדה השיעית ולהקים הנהגה שיעית מתחרה;[12] וכמרגלים לטובת ארה"ב, המעבירים אליה מידע על חזבאללה ופעילותו הצבאית ומייעצים לה כיצד לפעול נגד חזבאללה ועוד. לוקמאן סלים אף הוצג כמי שנפגש עם יועצו לשעבר של בנימין נתניהו בוושינגטון וכמי שמעוניין לנהל מגעים נוספים עם ישראלים.

 

יו"ר מועצת המנהלים של היומון אל-אח'באר, אברהים אל-אמין, פרסם ב-17 בספטמבר 2012 מאמר מסית ומאיים נגד שיעים אלה, בכותבו: "קשריהם עם השגרירות האמריקאית בלבנון והשתתפותם בפעילות הממשל האמריקאי נגד ההתנגדות בלבנון אינם אלא פן ברור ומחפיר של שיתוף פעולה עם ישראל ... האין הם חוששים לראשם כאשר הם יוצאים יום-יום מבתיהם הטמאים? ... עליהם להתרחק מזעם הציבור [העלול] להתפרץ נגדם בכל רגע, זעם שילמד אותם לקח ...עליהם לדעת שהם וכל הפעילות שלהם נמצאת תחת מעקב".[13] במאמר אחר בנושא זה כתב: "אין אצלנו מקום לבוגדים".[14]

 

חזבאללה העדיף להתקיף אישים אלה באמצעות מקורבים כמו היומון אל-אח'באר וטקטיקה זו אפשרה לחזבאללה לשוות לעצמו תדמית של גוף פלורליסטי האמון על חופש הדעה והביטוי. וכך אמר השר מוחמד פניש מחזבאללה: "אנחנו מברכים את כל ההתאחדויות השיעיות העצמאיות ...ומכבדים את הרב גוניות ... אך כאשר חילוקי דעות פוליטיים גורמים [לאנשים] להיות מעורבים בתוכניות זרות של אחרים בזמן שלבנון נמצאת במלחמה [כלומר: במלחמת 2006], אזי אין מדובר יותר בחילוקי דעות פוליטיים. עם זאת אנחנו מתייחסים לכולם על בסיס של חופש ואחריות. ונשאיר [זאת] לשיפוטו של דעת הקהל. גם אם ישנם כאלה המוטרדים מכך שעיתון פרסם מסמכים, לנו אין כל קשר לכך. [העיתון לבדו] אחראי לכך".[15] אולם בהתייחסותו לנושא זה היה יו"ר מועצת המנהלים של היומון אל-אח'באר, אבראהים אל-אמין, כנה יותר ורמז כי פרסום המסמכים על ידי היומון נעשה בהוראת חזבאללה, וכך כתב: "עבורנו שאלת ההתנגדות היא הכל - זהותנו, כבודנו ועתידנו. די [שמזכ"ל חזבאללה] הסיד חסן נאסרללה ילחש באזננו שהאינטרס של ההתנגדות מחייב את הפסקת הוצאת אל-אח'באר, כדי שאעשה זאת ללא היסוס".[16]

 

תגובת השיעים העצמאיים

ההתקפות הללו של חזבאללה על יריביו השיעים, לא הותירו אותם אדישים והם מיהרו להגן על עצמם, מי  במכתבי תגובה ליומון אל-אח'באר, מי במתקפה נגדית על חזבאללה.

חלק מן המגיבים ליומון אל-אח'באר, הכחישו את תוכן מברקי שגרירות ארה"ב בבירות[17] או טענו שדבריהם סולפו, והוצאו מהקשרם.[18] מגיבים אחרים אישרו את תוכן המסמכים ועמדו מאחורי הדברים שאמרו לנציגי השגרירות האמריקאית, תוך הדגשת זכותם למתוח ביקורת. [19] בין המגיבים היו גם כאלה שהתלוננו על  הסתה נגדם,[20]  ומי שהתריסו שהם אנשי התנגדות לא פחות טובים מאחרים, בהתכוונם לחזבאללה.[21]

 

לצד תגובות מתגוננות אלה, פרסמו חלק מן המותקפים, שותפיהם בעדה השיעית, כותבים וארגונים שמחוץ לעדה, דברי התקפה חריפים נגד אל-אח'באר וחזבאללה, שעיקרם סוקר ביומון אל-מסתקבל  המייצג את זרם אל-מסתקבל - יריבו הפוליטי של חזבאללה. בנוסף ב-2 באוקטובר 2012 ערך 'המפגש הלבנוני האזרחי'[22] כנס 'הזדהות עם האישים השיעים העצמאיים נגד ההשמצה והאיום' במשרדי איגוד העיתונאים. כנס זה, בו השתתפו חלק מהאישים השיעים המותקפים לצד אישים שיעים ואחרים, הוציא גילוי דעת בו טען, בין היתר, כי הוא חושד בחזבאללה כמי שעומד מאחורי פרסומים אלה.

ביקורתם של שיעים עצמאיים אלה נגד תמיכת חזבאללה בסוריה ונגד התגובה החריפה של הארגון לגילויי הדעת שלהם תוצג להלן.[23]

 

א. לשיעים מתנגדי חזבאללה הזכות להקים זרם שיעי חדש

אחת הטענות המרכזיות של אישים אלה היתה כי יש להם הזכות להקים זרם שיעי חדש לצד השניים הקיימים – חזבאללה ואמל, כפי שעולה מגילוי הדעת של 'המפגש הלבנוני האזרחי': "כיוון שאנחנו לבנונים, ערבים וחופשיים, אנחנו רוצים ... להשיב את האופציה השיעית הלבנונית הערבית המקורית, שיש מי שקוראים לה, האופציה השלישית. אולם אופציה זו היא הראשונה והמקורית. אנחנו רוצים לתת תנופה מחודשת להשקפה התרבותית הנשענת על ההיסטוריה והתרבות שלנו וכן על האמונה שלנו בהשתייכות למולדת שלנו ובדו קיום עם שותפינו במסגרת מדינה אזרחית ומודרנית שבה שולט החוק".[24]

 

ב. חזבאללה מפעיל טרור נגד מתנגדיו השיעים; התירו את דמנו

בהמשך לטענה הנ"ל האשימו אישים אלה את חזבאללה בהפעלת טרור נגדם. העיתונאי עלי אל-אמין אמר: "לא יתכן שנשתוק נוכח כל ניסיון של אדם כלשהו להפוך עצמו לתובע, לשופט ולתליין".[25] בגילוי הדעת של 'המפגש הלבנוני האזרחי' נאמר: "[הפרסומים באל-אח'באר] הם קריאה ואף הסתה לרצח, הם התרת דם וקריאה לגירוש ... התרת דמנו בשום אופן אינה מפחידה אותנו. צר לנו לומר שאנו חושדים בחזבאללה כמי שעומד מאחורי התנהלות זו, [קרי: הפרסומים באל-אח'באר] הן בשל שתיקתו בנושא והן בשל הימנעותו מלגנות זאת".[26] ראש תנועת 'ההשתייכות הלבנונית' אחמד אל-אסעד טען כי כאשר יוסר האיום של חזבאללה מעל השיעים בלבנון יהפכו השיעים העצמאיים לרוב בקרב עדה זו.[27]

 

ג. חזבאללה הוא ארגון שיעי פוליטי המקדם אינטרסים סוריים ואיראניים על חשבון לבנון

האשמה נוספת שהעלו אישים שיעים אלה היא שחזבאללה הוא ארגון המשתמש בדת ובהתנגדות למטרות פוליטיות, שאינן קשורות לערכי הדת וההתנגדות. חבר המועצה השיעית האסלאמית העליונה הסייד האני פחץ אמר, כי המעורבות הצבאית של חזבאללה בסוריה גורמת לציבור לחוש "שבמקום שחזבאללה ישרת את ההתנגדות, ההתנגדות משרתת אותו".[28] ד"ר מחמד עלי מקלד טען כי תמיכת חזבאללה במשטר הסורי "היא יותר הגנה על עצמו מאשר הגנה על המשטר הסורי" והוסיף כי חזבאללה הוא ארגון של השיעה הפוליטית, כדוגמת האסלאם הפוליטי.[29] הסייד עלי אל-אמין מתח ביקורת על השימוש הפוליטי שעושה חזבאללה בעקרון הדתי - הג'יהאד - בכנותו את חייליו הנהרגים בסוריה: שהידים שנהרגו 'במהלך קיום חובה ג'יהאדית'.[30]

 

שיעים אלה טענו גם כי תמיכתו של חזבאללה במשטר הסורי נגד המורדים בסוריה, הנמנים ברובם על העדה הסונית, פוגעת ביחסים בין העדה השיעית לסונית בלבנון. בגילוי הדעת של 'המפגש הלבנוני האזרחי' נכתב: "אנחנו חולקים על כל מדיניות המציבה את העדות בלבנון ובכללן העדה השיעית בעמדה המתנגדת למהפכות של האביב הערבי ... איננו רוצים שהדבר יציב את השיעים בלבנון ובעולם הערבי נגד שאר מרכיבי חברתם [קרי: הסונים] ולשלם על כך מחיר כבד... כיוון שהם [השיעים] מהווים מיעוט באזור הערבי".[31]

 

הסייד עלי אל-אמין טען גם כי "העדה והאסכולה השיעית היו קיימים באזור טרם מהפכה האסלאמית באיראן. הם חיים באזור זה עם אחיהם המוסלמים [סונים] והנוצרים מזה מאות שנים, ודו קיום זה ימשיך. איננו זקוקים לחסות של איראן על עדה זו [השיעית] או על אסכולה זו. מה שהגן על העדה הוא הקשר שלה לסביבתה, למולדת ולחייה [המשותפים] עם עמה [הערבי]. איננו מסכימים לסיסמא: איראן היא מגינת העדה השיעית".[32]

 

בהמשך לטענה כי חזבאללה משתמש בהתנגדות ככלי פוליטי במעורבותו בסוריה, טענו אישים אלה כי תמיכתו של הארגון במשטר הסורי נעשית בהוראת איראן. וכך אמר ראש תנועת 'ההשתייכות הלבנונית' אחמד אל-אסעד: "חזבאללה קשור למשטר האיראני המנסה לשווא להציל את המשטר הסורי ודורש מהארגון לפעול בכיוון זה".[33] בגילוי דעת שפרסם 'המפגש הלבנוני האזרחי' נאמר: "חילוקי הדעות שלנו [עם חזבאללה] אינן נוגעות לעוינות לישראל ולא לשחרור כל אדמותינו, אלא להתנהגותו כפטרון בנושאי פלסטין ולבנון והשימוש שהוא עושה בהם כקלף לסחר חליפין ומשא ומתן של אג'נדות אזוריות [קרי: איראניות]. חילוקי הדעות שלנו עמו אינם על ההגנה על לבנון, אלא על פגיעתו באושיות המדינה בטענה שזוהי הגנה [על המדינה]".[34] הסייד עלי אל-אמין טען כי חזבאללה אינו עצמאי, אלא מוציא לפועל את מדיניות איראן באזור.[35]

* א.ב. פיקאלי חוקרת את זירת לבנון במכון ממרי[1]  על מעורבותו הצבאית של חזבאללה בסוריה לצד המשטר ר' דו"ח ממרי

[2]  ר' דוחות ממרי: הכרסום במעמד חזבאללה בלבנון (26.7.12); מאבק הנשיא סלימאן בחזבאללה (23.10.12).

 ב- 4.12.12 מסר הארגון הפלסטיני מעין אל-חלוה, אנצאר אללה, הנחשב לזרוע הצבאית של חזבאללה במחנות הפליטים, על ניתוק קשריו הפוליטיים, הביטחוניים והצבאיים עם חזבאללה. אל-מסתקבל (לבנון), 5.12.2012. 

[3]ו www.nowlebanon.com, 9.8.2012

[4] אל-מסתקבל (לבנון), 25.8.2012

[5] דיילי טלגרף (לונדון), 27.10.2012. היומון גם דיווח ממקורות שיעיים כי חילוקי דעות אלה  גרמו לביטול הועידה התלת שנתית של הארגון, שבה נבחרת ההנהגה ונקבעים קווי הפעולה של הארגון.

[7] אל-מסתקבל (לבנון), 29.10.2012

[8] אל-מסתקבל (לבנון), 19.11.2012

[9] אל-מסתקבל (לבנון), 3.12.2012.

[10] אל-סיאסה (כווית), 15.8.2012

[11] אל-אח'באר (לבנון), 14.9.2012, 17-20.9.2012

[12]מאמר באל-אח'באר מאוקטובר 2012 טען כי יועצו של אובמה למאבק בטרור ג'ון ברנן החליט במאי 2012 לפעול להחלשת חזבאללה ולחיזוק  הגורמים השיעים המתונים. אל-אח'באר (לבנון), 29.10.2012.

[13] אל-אח'באר (לבנון), 17.9.2012

[14] אל-אח'באר (לבנון), 20.9.2012

[15]ו www.mepanorama.com, 3.10.2012

[16] אל-אח'באר (לבנון), 20.9.2012

[17]למשל, המופתי הג'עפרי השיח' אחמד טאלב טען כי מעולם לא נפגש עם שגריר אמריקאי. אל-אח'באר (לבנון), 24.9.2012; מופתי צור לשעבר הסיד עלי אמין הכחיש כי היו לו פגישות חשאיות עם שגרירת ארה"ב בלבנון לשעבר מישל סיסון. אל-אח'באר (לבנון), 18.9.2012; ח"פ לשעבר צלאח אל-חרכה הכחיש כל פגישה עם שגריר ארה"ב בלבנון לשעבר ג'פרי פלטמן. אל-אח'באר (לבנון), 28.9.2012.

[18] למשל, השיח' אחמד טאלב. אל-אח'באר (לבנון), 18.9.2012; ח"פ לשעבר צלאח אל-חרכה, אל-אח'באר (לבנון), 28.9.2012.

[19] למשל, מופתי צור לשעבר, הסיד עלי אמין, והמופתי הג'עפרי, השיח' אחמד טאלב. אל-אח'באר (לבנון), 18.9.2012; 24.9.2012.

[20] למשל, המופתי הג'עפרי, השיח' אחמד טאלב. אל-אח'באר (לבנון), 24.9.2012; העיתונאי עלי אל-אמין. אל-ג'ומהוריה (לבנון), 19.9.2012.

[21] למשל, ח"פ לשעבר צלאח אל-חרכה. אל-אח'באר (לבנון), 28,9,2012

[22] גוף זה הוקם באוקטובר2011 על ידי קבוצת משכילים, חוקרים ופעילים לבנונים, רובם שיעים, התומכת בהקמת מדינות דמוקרטיות ואזרחיות בעולם הערבי ונגד העדתיות. אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 13.10.2011.

[23] גינויים מחוץ לעדה באו גם מפי מנהיג הדרוזים וליד ג'ונבלאט שטען כי זוהי הסתה הטומנת בחובה קריאה לרצח. אל-מסתקבל (לבנון), 19.9.2012; וכן מאגודת 'עיתונאים נגד אלימות'. אל-מסתקבל (לבנון), 19.9.2012; מראש אגודת העיתונות מוחמד אל-בעלבכי. אל-מסתקבל (לבנון), 3.10.2012; מבעלי הטור ביומון אל-מסתקבל עלי נון ובאסם סעד. אל-מסתקבל (לבנון), 20.9.2012; 10.10.2012; ועוד.

[24] אל-מסתקבל (לבנון), 3.10.2012

[25] אל-מסתקבל (לבנון), 3.10.2012

[26] אל-מסתקבל (לבנון), 3.10.2012

[27] אל-מסתקבל (לבנון), 12.10.2012

[28] אל-מסתקבל (לבנון), 12.10.2012

[29] אל-מסתקבל (לבנון), 12.10.2012

[30] אל-מסתקבל (לבנון), 10.10.2012

[31] אל-מסתקבל (לבנון), 3.10.2012

[32] אל-מסתקבל (לבנון), 10.10.2012

[33] אל-מסתקבל (לבנון), 12.10.2012

[34] אל-מסתקבל (לבנון), 3.10.2012

[35] אל-מסתקבל (לבנון), 10.10.2012