המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
משבר חמור בפת"ח בצל תוצאות הבחירות המוניציפאליות
28/10/2012

 

משבר חמור בפת"ח בצל תוצאות הבחירות המוניציפאליות

 

ב-20 באוקטובר 2012 התקיימו הבחירות לרשויות המקומיות בגדמ"ע בלבד, בלא השתתפות החמאס והג'יהאד האסלאמי. החמאס קראה להחרים את הבחירות מאחר והן "לא חוקיות ומעמיקות את הפילוג בין פת"ח לחמאס" ונמנעה מקיומן בעזה.[1] להלן פרטים על הבחירות ותוצאותיהן:

 

עבאס מצביע[2]

 

 

שיעור הצבעה נמוך

שיעור המצביעים הגיע ל- 54.8%; בכפרים הצביעו 70%- 75% ואילו בערים היה אחוז ההצבעה נמוך (למשל ברמאללה 26% בלבד). הן דוברי חמאס והן בעל טור ביומון הרש"פ העריכו כי התמיכה בפת"ח קטנה עוד יותר, משום שהסינון הראשוני של בעלי זכות הבחירה נעשה בעת הרישום בפנקס הבוחרים ובתהליך זה היו שויתרו על הרישום, חלקם כאקט של החרמה. התוצאה היא שרק כמחצית מכלל כמיליון בעלי זכות בחירה – כחצי מיליון - נרשמו בספר הבוחרים ורק מחצית מתוכם הלכו לקלפיות.[3]

 

בבחירות השתתפו רשימות רשמיות של  הפת"ח; רשימות של אנשי פת"ח או מקורבים לארגון שבחרו להתמודד ברשימות נפרדות שאינן של הפת"ח; רשימות של עצמאים שאינם מזוהים פוליטית וכן רשימות של פלגים אחרים, בהן של גורמי שמאל פלסטיניים.

 

טרם הבחירות איים הוועד המרכזי של הפת"ח להרחיק מן הארגון את הסוררים המתמודדים ברשימות נפרדות, מחשש לפיזור הקולות בין גורמים רבים והחלשת כוחו של פת"ח כפי שקרה בבחירות למועצה המחוקקת בשנת 2006 דבר שתרם לניצחון החמאס, אולם אנשי הפת"ח הסוררים לא נכנעו ללחצים והעדיפו לפרוש מהתנועה ולהתמודד ברשימות נפרדות. 

 

רשימות עצמאיות גברו על רשימות הפת"ח בחלק מהערים

מתוצאות הבחירות עולה כי הרשימות הרשמיות של ארגון הפת"ח זכו ברוב המושבים רק בחלק מהערים (חברון – 10 מושבים, קלקיליה – 10 מושבים, טול כרם – 8 מושבים ויריחו 12 מושבים) ואילו בערים אחרות זכו רשימות של עצמאים מקורבים לפת"ח. כך, למשל, בשכם זכתה הרשימה של ר'סאן אל-שכעה (חבר הוועד הפועל של אש"פ מטעם הפת"ח שעמד בראש רשימה עצמאית) ב- 10 מושבים, ואילו רשימת הפת"ח בראשות מזכ"ל המועצה המהפכנית של הפת"ח, אמין מקבול, זכתה ב 5 מושבים. ברמאללה זכתה רשימה עצמאית של מקורבי הפת"ח ב-10 מושבים; בג'נין זכתה רשימה של עצמאים מקורבי פת"ח ב-8 מושבים בעוד שרשימת הפת"ח ב-5 מושבים.

 

ביקורת בפת"ח על תיאור התוצאות כניצחון

רשמית, הביעו דוברי הפת"ח סיפוק רב מתוצאות הבחירות וראו בה הבעת אמון בתוכניתה המדינית[4], אך מנגד השמיעו בכירי התנועה ובראשם, יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, ביקורת קשה על התוצאות וקראו לבדק בית בתנועה. עבאס גם מתח ביקורת על בכיר הפת"ח, עזאם אל-אחמד, שהיה אחראי מטעם הארגון על הבחירות בג'נין ולא הצליח להביא לניצחון של רשימת הפת"ח.[5]  כמו כן צוטט עבאס ע"י בעל טור באתר המקורב לאש"פ, השאם סאקאללה, כמי שאמר בישיבה של הוועד המרכזי של פת"ח כי תנועת הפת"ח נכנסה לבחירות לבדה וזכתה במקום השני.  סאקאללה הסביר את אחוז ההצבעה הנמוך בחוסר אמון של הציבור בהנהגות הארגונים הקיימים וקרא לכנס את המוסדות האחראים על הכנת הוועידה השביעית של הפת"ח כדי להקים הנהגה חדשה לפת"ח עוד לפני הבחירות הבאות למועצה המחוקקת ולנשיאות. כמו כן טען כי הניסיונות לתאר את התוצאות כניצחון הם "זריית חול בעיניים." [6]

 

בדומה לכך כתב בעל טור ביומון הרש"פ, אל-איאם, טלאל עוכל, כי בבחירות אלה תנועת הפת"ח התמודדה נגד עצמה ולבסוף ניצחה את עצמה. לדבריו, הקמת רשימות נפרדות מאלה של הפת"ח ע"י אנשי פת"ח נבעה לא רק ממחלוקות ארגוניות, אלא גם פוליטיות והתוצאות מעידות שמוסדות הפת"ח אינם מסוגלים לשקם את הפת"ח אף שהוחלט על כך בוועידה השישית לפני כארבע שנים.[7]

 

חברת הוועד המרכזי של הפת"ח, אמאל חמד טענה כי ארגון הפת"ח צריך לעשות "בדיקה מקיפה ואמיתית של התוצאות לאלתר... אנשי הפת"ח היו צריכים לכבד את הכללים וגם לקיים בחירות מקדימות."[8] בכיר אחר בפת"ח, עדלי צאדק, קרא לטפל בפער הקיים בין ההנהגה של הפת"ח לבין פעילי השטח.[9] 

 

מסקנות

היות שלא הייתה התמודדות אמיתית בין הגורמים המרכזיים (חמאס והג'יהאד האסלאמי החרימו, שאר הארגונים אינם מהווים יריב אמיתי מול הפת"ח), לא ניתן לקבוע מה כוחו של ארגון הפת"ח מול שאר הארגונים והאם "ניצחונו" משקף תמיכה ציבורית בתוכניתו המדינית. אחוז ההצבעה הנמוך יחסית יכול לרמז על חוסר אמון בארגונים הפוליטיים או מחאה נגד בחירות שלא הכל משתתפים בהן.

 

חוסר המשמעת של  מנהיגים בפת"ח והיריבויות בארגון, שהתבטאו בהתמודדות ברשימות נפרדות, חרף המחיר של הרחקה מהפת"ח, מדליקים נורת אזהרה לפת"ח לקראת הבחירות למועצה המחוקקת ולנשיאות.   

 

 

 [1] אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 22.10.2012

[2]ו www.moheet.com 20.10.2012 

[3] אל-איאם (רש"פ), 22.10.2012

[4] אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 22.10.2012

 [5] אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 22.10.2012

[6] ו www.amad.ps  , 21.10.2012  

[7] אל-איאם (רש"פ), 22.10.2012

[8] ו www.amad.ps  , 22.10.2012  

[9] אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 22.10.2012

תגיות