המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
יועץ בממשל חמאס: חמאס נוסדה כדי לחסל את ישראל
14/10/2012

 

יועץ בממשל חמאס: חמאס נוסדה כדי לחסל את ישראל

 

יועץ ממשל החמאס בעזה לענייני אנרגיה, כנעאן עביד (כיהן עד לפני כחודש כראש רשות האנרגיה בעזה), קרא במאמר שפרסם בביטאון החמאס אל-רסאלה להכריז שמטרת החמאס היא לחסל את מדינת ישראל.  לדבריו, חמאס צריכה להישמר שלא ללכת בדרכי אש"פ בכל הקשור לוויתורים ולגילויי פרגמאטיות. להלן תרגום קטעים מן המאמר[1]

 

כנעאן עביד[2]

 

 

"הבעיה הפלסטינית עברה תהליך של הידרדרות: בתחילה היו סיסמאות כגון חיסול ישראל, או 'בתיאבון לכם הוי הדגים בים', וכן סיסמת אש"פ: 'לא יהיה ויתור על גרגר אחד של חול'. אחר כך הייתה הסכמה להחלטה 242 , הכרה בישראל והקפאת אמנת אש"פ (הקאדוק).[3] לאחר מכן הצהיר אבו מאזן שישראל קמה כדי להישאר...[4]

 

כל זה לא הספיק לליברמן כדי שיגן על עבאס מפני פגיעה. יתרה מכך, ליברמן גם סבור ... שיש לגרור את אבו מאזן לסרוג כיפות ליהודים הדתיים ולחגוג עמם את חג הסוכות היהודי ברחבת מסגד אל-אקצא.

 

המגרש שאליו גררו את אש"פ [לויתורים] נראה בבירור, לפיכך חמאס ופלגי ההתנגדות חייבים לשוב אל העבר כדי לדלג על כל [גילויי] הפרגמאטיות המתגלגלת ולעבור את המלכודת [שבתוכה נמצאת] הסכמת דעת הקהל העולמית לקבל את החמאס ואת פלגי ההתנגדות. [פרגמאטיות זאת באה לידי ביטוי] כאשר חמאס דיברה על  האפשרות להסכים [להקמת] מדינה בגבולות 67 עבור הודנה ארוכת טווח, מתוך שאיפה שיהא זה השער לקבלתה ע"י המערב. זה היה הצעד הראשון בהיגררות למגרש חדש שיתכן ויוכשר ע"י פסקי הלכה פוליטיים 'גאוניים' או פירושים הלכתיים ופרגמאטיים.

 

תיקון ההיגררות הזאת [לויתורים] מחייב את החמאס גם לא לכבד כל הסכם שחתם אש"פ עם ישראל. אש"פ הוא ישות מתה שאי אפשר לחנוט אותה. הצטרפות החמאס לאש"פ לאחר חניטתו או עשיית רפורמה בשורותיו ... תהיה צעד של הכרה בהסכמים שחתם אש"פ עם ישראל. הפיוס הלאומי - אין פירושו בשום אופן - הסכמה לתוכנית מדינית שבה מכבדים את הסכמי אוסלו, והתפייסות פוליטית - אין פירושה - התפייסות נגד המולדת.

 

צריך לצאת בחזון לאומי מתקן שבו נבחין בין תוכנית לניהול חיי היום-יום של המולדת לבין תוכנית לניהול הסכסוך אשר אש"פ יצא ממנו, [כאשר יצא] ממעגל ההתנגדות, ולא שב אליו.

 

חמאס צריכה להכריז על עצמה שהיא נוסדה כדי לחסל את מדינת ישראל ועל כך שישראל היא ישות שחייבת להיעלם. היא צריכה להכריז שתוכניתה המדינית, הצבאית והחברתית היא שחרור הארץ כולה באמצעות ההתנגדות ושהמערב הוא הנושא בנטל של הישות החריגה הזאת. התוכנית הזאת היא השער לכניסת החמאס לעולם האסלאמי ולעולם הערבי. חייבים להציג זאת בפני [מדינות] המערב כדי שיחליטו להסיר את הגיבוי [הניתן] לישראל מתוך מחשבה שהן עשו טעות שצריך לתקנה."         

 [1] אל-רסאלה (עזה), 8.10.2012

[2] אל-רסאלה (עזה), 8.10.2012

[3] המונח שבו השתמש ערפאת כאשר הכריז כי האמנה אינה בתוקף.

תגיות