המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
איחוד חכמי הדת המוסלמים: על האפיפיור להתנצל בפני המוסלמים
27/9/2012


איחוד חכמי הדת המוסלמים: על האפיפיור להתנצל בפני המוסלמים

 

ב-13.9.12, יום לפני תחילת ביקורו של האפיפיור בנדיקטוס ה-16 בלבנון, פרסם האיחוד העולמי של חכמי הדת המוסלמים בראשות השיח' יוסף אל-קרדאוי, גילוי דעת בו תקף את האפיפיור וקרא לו להתנצל בפני המוסלמים על מעשי הטבח שביצעו בהם הצלבנים בספרד, ועל הרצאתו המפורסמת ב-2006 בגרמניה, בה טען כי דת האסלאם תומכת באלימות. להלן תרגום עיקרי גילוי הדעת:[1]

 

"בזמן שבו האיחוד [העולמי של חכמי הדת המוסלמים] שוקד להרגיע את זעמם של המוסלמים ברחבי העולם, עקב הפגיעה  מצד לא מוסלמים בשליח הנכבד [מוחמד], ולהסתפק במחאה בדרכי שלום, מבלי לתקוף אף שגרירות או אתר נוצרי, האיחוד [גם] דורש מהאפיפיור להתנצל בפני המוסלמים על מה שאמר בהרצאתו [ב-2006 באוניברסיטה בעיר רגנסבורג שבגרמניה][2],  ובקריאה האפוסטולית[3] [Apostolic Exhortation], וכן על מעשי הטבח שביצעו הצלבנים באנדלוסיה [נגד המוסלמים], כפי שהוא התנצל בפני היהודים.

 

ידוע שהאיחוד העולמי של חכמי הדת המוסלמים מאמץ את האידיאולוגיה [האסלאמית] של דרך האמצע המבוססת על דו-קיום בשלום וכיבוד זכויות של מי שאינם מוסלמים, וקורא לדיאלוג בונה, בהיותו האמצעי הטוב ביותר לפתרון בעיות ובניית יחסים מאוזנים. לכן האיחוד ניסה לנהל דיאלוג עם הוותיקן, אך חש שזהו דיאלוג חד צדדי. בנוסף, האפיפיור הנוכחי בהרצאתו הידועה [ב-2006 בגרמניה] טפל על האסלאם ועל שליחו הגדול [הנביא מחמד], תפילת אללה עליו וברכתו לשלום, האשמות שווא. האיחוד דרש ממנו להתנצל על תוכנו אך הוא לא עשה זאת, על כן הפסיק האיחוד את הדיאלוג עם הוותיקן עד שיתנצל או עד שהמצב ישתנה...

 

במהלך ביקורו הקרוב בלבנון מתכוון האפיפיור לחתום על ה'קריאה האפוסטולית', הכוללת אוסף של מסרים ורעיונות מסוכנים, ובהם קריאה ברורה לנצר את העולם, אזהרה מפני הקצנה של החברה המוסלמית והפחדת הנוצרים מפני האסלאם הפוליטי באזור. דבר זה עוזר להצית את אש הפתנה בין השותפים למולדת [הלבנונית] (המוסלמים ואחיהם הנוצרים), במיוחד נוכח ניסיונותיהם של כמה נוצרים להפיץ סרט שפוגע בשליח הגדול [הנביא מחמד], תפילת אללה עליו וברכתו לשלום, והניסיון של כומר אמריקאי אחד לשרוף את ספר הקוראן הנכבד ולהקצות יום להעמדתו לדין של השליח [מוחמד] ...[4]

 

מוזר שבעת שהאפיפיור מזהיר מפני האסלאם הפוליטי, הוא עצמו עוסק בנצרות הפוליטית במלוא מובן המילה. לאור מה שהוזכר, מדגיש האיחוד העולמי של חכמי הדת המוסלמים את הדברים הבאים:

 

1. האיחוד חוזר על קריאתו לאפיפיור להתנצל על הרצאתו המפורסמת באחת האוניברסיטאות בגרמניה ועל מעשי הצלבנים באנדלוסיה ובאל-שאם [סוריה הגדולה] במלחמות הצלב, ובהם: רצח, גירוש, שריפה וכפייה, כפי שהתנצל בעצמו בפני היהודים על מה שעשו להם הנוצרים.

2. האיחוד קורא לאפיפיור לא לאשר את המסמך שנקרא 'הקריאה האפוסטולית' ולא לחתום עליו היות שהוא מכילה מידע מוטעה ומסית למלחמת אחים עדתית בין המוסלמים לבין הנוצרים שחיו כשותפים במולדת, והרי מנהיגי כל התנועות האסלאמיות הדגישו את זכויות הנוצרים במלואן.

3. האיחוד דורש מן העמים ומן המדינות האסלאמיות למלא את חובתם כלפי אומתם ודתם באמצעות הפעלת לחצים פוליטיים וכלכליים כדי להגן על האסלאם ועל המיעוטים החלשים.

4. האיחוד דורש מחכמי הדת המוסלמים לבצע את החובה המוטלת עליהם בתחום ההדרכה והסברת האמת.   [1]ו www.iumsonline.net  , 13.9.2012

[2] מדובר בהרצאתו של האפיפיור בנדיקטוס ה-16 ב-12.9.2006, בעיר רגנסבורג בגרמניה שבה תיאר את האסלאם כדת התומכת באלימות ומופצת באמצעות החרב.

[3] מדובר במסמך שכותרתו "הכנסייה במזה"ת" [Ecclesia in Medio Oriente] שנהגה על ידי האפיפיור בנדיקטוס ה-16, הנסמך על 44 ההצעות של הסינודוס למזרח התיכון שנערך בוותיקן מה-10 ועד ל-26 באוקטובר 2010 בנושא "הכנסייה הקתולית במזרח התיכון: אחדות (communion) ועדות. 

[4] הכוונה לכומר טרי ג'ונס שבמרץ 2011 הצית את הקוראן בכנסייתו בפלורידה וקרא להביא לדין את הנביא מוחמד.