המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
אחמד וחידי: "אם סוריה תבקש – ניישם את הסכם ההגנה עמה"
28/8/2012


שר ההגנה האיראני: "אם סוריה תבקש – ניישם את הסכם ההגנה עמה"

 

שר ההגנה האיראני אחמד וחידי אמר במסיבת עיתונאים לאחר ישיבת ממשלה ב-22.8.2012, כי הסכם ההגנה האסטרטגי בין טהראן לדמשק שנחתם ב-2007 נמצא בתוקף וכי "הבעיה העיקרית במשבר הסורי היא עימות של המדינה [הסורית] עם קבוצות טרור ואם ממשלת סוריה לא תצליח להתגבר על בעיה זו, ניישם הסכם זה עם פנייתה אלינו [לעזרה לצורך זה]."[1]

 

להלן קטעים מדוח ממרי מ-2007 על ברית ההגנה האסטרטגית בין איראן לסוריה. לדוח המלא הקישו כאן:

 

"איראן מעמידה את יכולותיה ההגנתיות לרשות סוריה"

בביקור שערכה בדמשק ב- 10 במרץ 2007, קיימה משלחת איראנית ביטחונית רמת דרג, בראשות שר ההגנה נג'אר, פגישות עם הנשיא אסד, עם שר ההגנה הסורי, תורכמאני ועם הרמטכ"ל הסורי, עלי חביב, וסיירה במתקנים צבאיים ובמרכזי תעשייה סוריים. בביקור זה חתמו שרי ההגנה, נג'אר ותורכמאני, על פרוטוקול לשיתוף פעולה הגנתי בין שתי המדינות, הכולל  "פיתוח וחיזוק הקשרים ההגנתיים והביטחוניים, שמירת הביטחון האזורי [על ידי מדינות האזור עצמן], ו[קיום תהליך] התייעצויות רציף, במטרה להבטיח את האינטרסים של שתי המדינות".

 

במהלך הביקור, הצהיר נג'אר כי איראן מעמידה את כל יכולותיה ההגנתיות לרשות סוריה, וציין כי השיחות התמקדו בשיתוף פעולה בתחום ייצור הנשק ובחיזוק היכולות ההגנתיות של סוריה. מן העבר השני, מסר תורכמאני כי הדיונים עסקו "בהעברת ידע טכנולוגי לייצור נשק ובעריכת האימונים הדרושים, זאת לצד נושאים הקשורים לתחומים הצבאיים, ההגנתיים והמדיניים". הוא חזר על דברי עמיתו האיראני לפיהם "היכולות ההגנתיות של איראן עומדות גם לרשותה של סוריה". תורכמאני הוסיף כי "היחסים בין שתי המדינות הם אסטרטגיים, ולכן הן פועלות במטרה לפתח את שיתוף הפעולה בין שני הצבאות ולחזק את יכולתם ההגנתית, כדי לעמוד מול מזימותיהם של האויבים המציבים את האזור – ואת איראן וסוריה בפרט - על הכוונת".

 

דברים ברוח דומה נאמרו גם בביקורו של שר החוץ האיראני, מנוצ'הר מותכי בדמשק, ביוני 2007. מותכי הצהיר כי במקרה של מתקפה צבאית מצד ארצות הברית או ישראל נגד סוריה, "תעמוד איראן לצד סוריה עם כל האפשרויות והיכולות שבידיה."

 

יצוין עוד כי "ב-19 ביולי 2007, ביקר נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נז'אד, בסוריה. על פי דיווחים בלתי רשמיים, הצטרפה אליו בביקורו משלחת צבאית רמת דרג בראשות שר ההגנה האיראני, מוצטפא מוחמד נג'אר, אשר כללה למעלה מעשרים קצינים מהמטכ"ל האיראני ומ'משמרות המהפכה'. המשלחת הגיעה במטוס הנשיאותי שנחת באזור צדדי בשדה התעופה בדמשק. במהלך הביקור חתמו אחמדי-נז'אד ואסד על גילוי דעת שאישר מחדש את הברית האסטרטגית בין שתי המדינות. במסיבת עיתונאים משותפת שקיימו שני הנשיאים, אמר אחמדי-נז'אד כי "איראן וסוריה היו אחיות ובעלות ברית, כך הן בהווה, וכך יהיו בעתיד". לדבריו, "שתי המדינות ניצבות איתן כחזית מאוחדת נגד אויבי האזור".

 

"ב-21 ביולי 2007 דיווח עלי נוריזאדה, כתב היומון הלונדוני "אל-שרק אל-אוסט", מפי מקור איראני שעקב אחר שיחותיו של אחמדי-נז'אד בדמשק, כי במהלך הביקור נחתם הסכם חשאי לשיתוף פעולה אסטרטגי כולל בין שתי המדינות, המכיל את הסעיפים הבאים:

 

1.       איראן תממן עסקות [רכש] של נשק רוסי, בלארוסי וצפון קוריאני עבור סוריה, כולל [הקצאת] מיליארד דולר לעסקת רכש של 400 טנקים רוסים מתקדמים מדגם T-72, 18 מטוסי מיג-31, שמונה מטוסי סוחוי-24 ומסוקים מדגם מי- 8.

2.       תוקם תשלובת [תעשייתית] לייצור טילים בעלי טווח בינוני בסוריה על ידי ארגון תעשיות האוויר והחלל האיראני.   

3.       יוקמו מפעלים לייצור משגרי טילים מדגם "נור", "ארש" ו"נאזעאת".

4.       הצבא הסורי יצויד במשוריינים [מדגם] "אל-ברקע" ובטנקים מדגם "ד'ו אל-פקאר" מתוצרת איראן.

5.       חיל הים הסורי יצויד בטילי C801 ו-C802 מתוצרת איראן, המהווים חיקוי של טילי קרקע-קרקע סיניים.

6.       קציני חיל הים והאוויר הסוריים יתאמנו באיראן.

7.       יוגש לסוריה סיוע טכנולוגי בתחום מחקרי הגרעין והנשק הכימי. "

 

 

  

תגיות