המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
איראן: הביקורת על נוכחות ילדים בהוצאת פומביות להורג
5/8/2012


ביקורת באיראן על נוכחות קהל צעיר בהוצאות פומביות להורג

 

הקדמה

המשטר האיראני הוא השני בעולם בהוצאות להורג בשנה, אחרי סין.[1] לטענת המשטר המוצאים להורג הם מי שהורשעו בעבירות פליליות שונות, כגון סמים, אונס, אלימות וכד', אולם לטענת פעילי ז"א, לפחות בחלק מן המקרים, מדובר במתנגדי משטר.[2] 

 

חוגים שמרנים-מתונים מתחו לאחרונה ביקורת על ההשתתפות הנלהבת של הציבור באיראן בטקסי ההוצאה להורג, ובמיוחד על הבאת ילדים לטקסים אלו. ג'עפר מוחמדי, עורך האתר השמרני מתון עסר- איראן, טען כי כמיהת הציבור להשתתף בטקסים מעידה על חולי של החברה האיראנית. הוא הזהיר כי הבאת ילדים לטקסים אלו תגרום להם נזקים בלתי הפיכים, וקרא למשטר להתערב ולדאוג להרחיקם. אתר שמרני מתון נוסף, עסר-י אמרוז, הזהיר מפני השפעותיה הרסניות של הצפייה בטקסי ההוצאות להורג על ילדים וקרא למשטר לאסור זאת בחוק.

 

סגן ראש הרשות השופטת, אבראהים ראיסי, דחה את הביקורת ואמר כי "הוצאות פומביות להורג הן צו השופט, אשר שקל את כל ההיבטים ואת האווירה בחברה בטרם גזר את הדין. לפי המשטרה ומשרד המודיעין, נחישותה של הרשות השופטת מול שחיתות חברתית וכלכלית מחזקת את הביטחון  בחברה."[3] לצד זאת, קרא מושל בושהר, מוחמד חוסין ג'האנבח'ש, למשטר לשדר בטלוויזיה את ההוצאות להורג כדי "ללמד את מפירי הסדר הציבורי לקח."[4]

 

להלן עיקרי המאמרים שלוו בתמונות מתוך הוצאות להורג פומביות:

 

עורך עסר-י איראן: בחברה בריאה אין כמיהה לצפייה בהוצאות להורג

במאמר שפרסם ב-20 ביוני 2012, טען ג'עפר מוחמדי, עורך האתר עסר- איראן:

"הבוקר הוצאו להורג בטהראן ארבעה אנסים... אין ספק שאנשים אלו צריכים להיענש... אך ישנם כמה עניינים שלא ניתן להתעלם מהם. ראשית, כך דיווחה סו"י מהר על ההוצאות להורג שנערכו היום:

 

'השעה היא 4 בבוקר וגשם שוטף יורד. הרחובות שמובילים למקום ההוצאה להורג מלאים ברכבי משטרה ותושבי השכונות שבאזור מגיעים לצפות בביצוע גזר הדין. ככל שמתקרבים למקום בו יבוצע גזר הדין האזור נהיה צפוף יותר, כשצעירים ובני העשרה הם מרבית הצופים בטקס ההוצאה להורג. שאלתי את אחד מתושבי המקום האם אתה יודע את מי מוציאים היום להורג, והוא השיב שמאז שהודיעו אמש באמצעות פוסטרים גדולים על טקס ההוצאה להורג של ארבעת האנסים והעבריינים, הידיעה התפשטה בשכונה כאש בשדה קוצים והועברה גם במסרונים לאחרים. הוא גם אמר לי: ביתי נמצא בדיוק מול מקום ביצוע טקס ההוצאה להורג, ואני יכול לומר  שיותר ממאה איש התאספו במקום החל מהשעה 10 אתמול בלילה, וכמו שאתה רואה כעת השעה 4 בבוקר [וכבר] הגיעו כשלושת אלפי איש.'

 

כאן עולה השאלה עליה צריכים להשיב סוציולוגים מתוך דאגה [לחברה]: מהי הסיבה להשתוקקות הציבורית הזו בחברה שלנו לצפות בהוצאה להורג? זוהי אינה הפעם הראשונה שבה הציבור, בטהראן ובערים אחרות, נוהה בהתלהבות אחר טקסי ההוצאה להורג, כאילו שמחלקים שם כסף לציבור. האם מראה מותם של כמה פושעים כל כך מושך שהציבור ממתין אפילו בגשם, מחצות הלילה ועד ארבע לפנות בוקר, מדיר שינה מעיניו בציפייה לחזות כיצד נלקחת נשמתם של כמה פושעים, ואף לצלם זאת? רבים אפילו מטפסים על קירות ועל עמודי חשמל כדי לא להפסיד אף רגע [ראה תמונה].

 

 

בחינת הסיבות שמביאות לכמיהה זו לצד התגברות משמעותית של גילויי אלימות בחברה יכולים להסביר זאת. אין זה סביר שבחברה בריאה תתקיים כמיהה בלתי ניתנת לתיאור שכזו לחזות בהוצאה להורג... איזה מסר יש לאב שלוקח עמו את בתו בת החמש או את בנו הצעיר לטקס הוצאה להורג ובדרך אף קונה להם גלידה ומאלצם לצפות ברגעי ההוצאה להורג האכזריים?

 

 

 

אם קיים אינטרס בהוצאות פומביות להורג, יש להזהיר את המשפחות מן ההשלכות הנפשיות של צפייה בהן על ילדים וצעירים. בנוסף, אם הורים לוקחים את ילדיהם מתוך טיפשות או משום שאינם יודעים את תפקידם, חובה על המשטרה להרחיקם ממקום ביצוע גזר  הדין, שהרי הילדים האלה לא ביצעו פשע כלשהו ואין הם צריכים לסבול את הצפייה במחזה המוות ולסבול מכך כל חייהם, שהרי מחזה זה הוא בלתי נשכח. השמירה על הילדים של איראן היא חובה חשובה יותר מהוצאה להורג של פושעים."[5]

 

עסר-י אמרוז: לעגן בחוק איסור הבאת ילדים לטקסי הוצאה להורג

ב-7 ביוני 2012, הזהיר האתר עסר-י אמרוז מההשלכות ההרסניות של הבאת ילדים לצפייה בטקסי הוצאה להורג. האתר גיבה את טענותיו בתמונות מטקסים אלו.

 

"בימים אלו אנו עדים לפרסום ידיעות רבות בתקשורת באיראן על המטרות הבלתי מוסריות של מפתחי משחקי מחשב ועל הפצת האלימות בקרב ילדים. משחקים אלו מופצים בשוק במסגרת [תוכנית] בעלת מטרות ציוניות-הרסניות... עם זאת, מזה כמה שנים, אנו עדים באיראן להוצאות פומביות להורג באופן חוקי ובנושא זה ראוי לציין עניין חשוב מאוד. 

 

 

 

בדיווחים מצולמים של סוכנויות הידיעות ואתרי החדשות של ההוצאות להורג ברחובות, ניתן לראות בין הקהל ושומרי הסדר הציבורי [גם] ילדים וצעירים, העומדים ללא השגחה וצופים בטקס בחופשיות.

 

 

 

ללא כל ספק, צפייה "בשידור חי" של הוצאת כמה פושעים להורג, כמו משחקי מחשב אלימים וצפייה בסרטי אימה, יכולה להותיר על הילדים השפעות הרסניות ולעודדם לבצע מעשי אלימות.

 

 

 

אם יש חוק האוסר נוכחות של ילדים בטקסים כאלה, על הבכירים הנוגעים בדבר להגביר את הפיקוח כדי למנוע כניסתם לאזור ההוצאה להורג; אם לא קיים חוק כזה, יש לקוות שפרסום הדיווח הזה יגביר את ערנות המשפחות, ויביא את [בכירי] המשטר לחוקק חקיקה חדשה כדי לפתור את הנושא."[6][1] לטענת פעילי ז"א איראנים, בשנת 2011 ביצע המשטר לפחות 676 הוצאות להורג, על 416 מהן הוא הודיע ו-65 מתוכן בוצעו בפומבי. ראה http://iranhr.net/spip.php?article2440

[3] מהר (איראן), 26.6.2012

[4] פארס (איראן), 23.6.2012

[5] עסר-י איראן (איראן), 20.6.2012.

[6] עסר-י אמרוז (איראן), 7.6.2012.