המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
במאי ירדני תוקף ערוץ מפרצי, המציג סרטים המכירים בשואה
27/4/2012

 

מבקר טלוויזיה ירדני: ערוץ מפרצי מקרין סרטים על השואה ומגלה אהדה ליהודים

           

במאמר שפרסם מבקר הטלוויזיה והבמאי הירדני עאמר ר'ראיבה באתר סוכנות הידיעות הירדנית "עמון", הוא תוקף את ערוץ הטלוויזיה הסעודי המשדר מאיחוד האמירויות, MBC2, על כך שהוא מציג סרטים האוהדים את היהודים ומכירים בשואה הנאצית נגדם. לדבריו, אחד הסרטים ששודרו (מתכוון לסרט "הפסנתרן" של רומן פולנסקי, מבלי להזכיר את שמו) מציג סצנות של רצח במהלך השואה שהן בלתי הגיוניות וסותרות את הטבע האנושי, ועל כן שיוכו של הסרט לסוגה הריאליסטית הוא דבר תמוה. כן טען ר'ראיבה כי הוליווד נשלטת על-ידי ההון היהודי הפועל למען ענייניו ולמען הגברת אהדת היהודים בעולם.

 

המאמר גרר תגובות רבות של קוראים, שרובם הגדול הביע תמיכה בהשקפתו של הכותב.

 

להלן תרגום המאמר.[1]

 

"ערוץ MBC2 נוהג לשדר סרטים העוסקים ביהודים, מנהלים לטובתם תעמולה ומכירים בשואה הגרמנית נגד היהודים. אין זה מענייננו האם [השואה] קרתה או לא. מענייננו הוא שהסרט שודר בליל שישי שעבר בערוץ ערבי, וניסה, באופן חזק ונאיבי, לעורר את אהדתו של הצופה כלפי היהודים. [הסרט] הסתמך על גורם יצירת האשליה, המוגדר כהתמזגות רגשית שנוצרת על-ידי שיתוף רגשי בין הצופה לסרט, כדי שהסרט יוכל להשפיע על הצופה. זה מה שאריסטו כינה 'קתרזיס', המתרחש באמצעות יצירת תחושת פחד וחמלה אצל הצופה.

 

הסרט הציג את סיפורו של נגן פסנתר יהודי זמן קצר לפני שמשפחתו הלכה למחנות של השואה. הוא הציג דוגמאות נאיביות מבחינת הרצח הכפוי, הרחוק מן ההיגיון של הדרמה... למשל, מי שמבריח מעט חיטה לשכונה היהודית פשוט נרצח. הרצח המאורגן והחיסול הופיעו באופן חדגוני העומד בסתירה לטבע האנושי, הדורש להגן על החיים ברמות הנמוכות ביותר. הרי אין זה הגיוני שאחד מאנשי הצבא הגרמני מורה לעשרה יהודים בלתי כפותים להתקדם צעד אחד ואז החייל הולך לעבר כל אחד מהם ויורה בראשו של הראשון, בעוד השני מחכה עד שיבוא תורו, ואז השלישי וכן הלאה. יש בסרט דוגמאות רבות לאירועים כאלה, שחסרים את הגורמים הדרמטיים הפשוטים ביותר [שיכולים] להצדיק את השתייכותו של הסרט לסגנון הריאליסטי.

 

מה שמטריד אותנו כאן זה שבהוליווד שולט ההון היהודי, שפועל בחוזקה למען עניינו כדי להפיץ את התרבות הזאת ואת ענייניו ולעורר את אהדתו של העולם כלפי היהודים בו. אך מה שמטריד אותנו יותר זו [השאלה] האם ב-MBC2 יש מישהו שכופה עליו השקפה כלשהי, ולכן הוא מציג תמיד סרטים כאלה ואחרים, המזיקים ליסוד הערבי והאסלאמי ומנהלים תעמולה למען יסודות אחרים."

 
[1]ו www.ammonnews.net, 22.4.2012