המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
הצהרות של בכירים איראניים לקראת חידוש שיחות הגרעין
10/4/2012


איראן, לקראת חידוש שיחות הגרעין:

ציר מג'לס: למרות יכולתנו, לא נייצר פצצת אטום; כיהאן: ארה"ב התכופפה

 

ערב חידוש שיחות הגרעין בין איראן ל-5+1, שב ועמד בכיר איראני על יכולתה של ארצו לייצר פצצת אטום, אך ציין כי בהוראת המנהיג העליון, עלי ח'אמנאי, היא לא תעשה כן לעולם.[1] בניתוח לקראת השיחות, תיאר היומון כיהאן, המקורב לח'אמנאי, את נסיגתה של ארה"ב במשבר הגרעין, לאחר שמיצתה את הקלפים שבידה ולאחר שהאופציה הצבאית ירדה מן השולחן, דבר המאפשר לאיראן לבוא לשיחות מעמדת כוח.

 

להלן עיקרי הצהרת ציר המג'לס ומאמר המערכת ביומון כיהאן:

 

ציר מג'לס: איראן יכולה לייצר פצצת אטום אך לא תעשה כן

בראיון לאתר המג'לס, ב-6 באפריל 2012, אמר חבר ועדת הכלכלה של המג'לס, ר'ולאם-רזא מצבאחי-מוקדם, כי לאיראן יש את הטכנולוגיה והיכולת לייצר פצצת אטום, אך היא תימנע מכך בהוראת ח'אמנאי.

 להלן עיקרי דבריו: [2]

 

"לאור ההתנגדות שהפגינו המשטר והאומה באיראן בסוגית הגרעין, סוכלו מזימות האויב, ופעילות הגרעין נמשכת בעקביות, וכיום השגנו [יכולת] העשרה [ברמה של] 20 אחוזים." הוא הבהיר: "המרחק בין העשרה [ברמה של] 20 אחוזים ל-75 אחוזים הוא מאוד קצר, איראן יכולה בקלות להעשיר [לרמה של] מעל 90 אחוזים [ואולם] למרות שמבחינה מדעית וטכנולוגית איראן יכולה לייצר נשק גרעיני, היא לעולם לא תבחר במסלול הזה, בהתאם לדברי המנהיג [ח'אמנאי] שהדגיש כמה פעמים שהמסלול הזה לא קיים בדוקטרינה של המשטר האיראני, ושייצור נשק גרעיני, שמירה עליו ושימוש בו מנוגדים להלכה האסלאמית הקדושה."

 

כיהאן: למערב אין יותר כלים לאיים על איראן

במאמר ב-8 באפריל 2012, שכותרתו "לקחים מן העבר עבור שיחות אפריל", טען היומון כיהאן כי איראן כופפה את ארה"ב בסכסוך הגרעין, וזו נותרה ללא יכולות ממשיות לעצור את הפצעתה של איראן הגרעינית. לפיכך, הסיק היומון, איראן אינה צריכה להגמיש את עמדותיה בשיחות הגרעין הקרובות. להלן עיקרי המאמר:[3]

 

המערב מסיג את ה"קו האדום" שלו

"השאלה החשובה ביותר שעמדה ועודנה עומדת בפני האמריקאים היא… מתי תקבל איראן את אותן ההחלטות [בנושא הגרעין] להן ארה"ב מצפה?... במהלך עשור שלם, אפשר לראות את תולדות העימות בין איראן לארה"ב כהיסטוריה של התאמת ה'קו האדום' של המערב [לעמדות] איראן. האמריקאים תמיד התחילו מ[עמדה] קיצונית ולרוב הגיעו ל[עמדה] סמלית...

 

האמריקאים נסוגים מדרישותיהם ביחס להעשרה

תחילה דרשו האמריקאים בנושא תכנית הגרעין של איראן הקפאה מוחלטת של כל פעילות ההעשרה והפעילות הקשורה לה. לאחר זמן מה, נוצר מכניזם של ההשעיה במקום הקפאה, כלומר שאיראן תעשיר [אורניום] אבל לא תרחיב את מתקני [הגרעין] שלה. לאחר מכן, הוצע מיכניזם של [עסקת] חליפין, שבמרומז מקבלת את תוכנית ההעשרה של איראן ומטרתה רק להוציא מאיראן את החומר המועשר בתירוץ כלשהו. מה שכעת מונח על השולחן והוא ככל הנראה הנושא הכי חשוב שניצב בפני של האמריקאים בשיחות הבאות, לא כולל אף אחת מדרישות אלו. ממשל אובמה רוצה להחליף את כל דרישותיו בדרישה ל'ייצוב רמת [העשרת] האורניום', כלומר שאיראן תפסיק להעשיר ל[רמה של] 20 אחוז ב[מתקן הגרעיני] פורדו ותסתפק בהעשרה [של] 5 אחוז בנטנז.

 

 ללא קשר לתשובה שתתן איראן לדרישה זו, השאלה היא מה ניתן להסיק ממגמת השינוי בעמדות [ארה"ב]?. אם נציב את המגמה הזו בגרף, הוא יהיה שלילי באופן מדהים ...הממשל האמריקאי... מגדיר תמיד מטרות גדולות, מחולל עליהן מהומה ולאחר שהוא מבחין שהן אינו ישימות, הוא מסגל אותן בשקט ומחליפן במטרות אחרות, צנועות יותר, אך ממשיך לעורר מהומה. אנו רואים שבמגמה הזאת, הפתרון העיקרי של המחלוקת הלך בשקט בשקט לאיבוד. בתחילה היה סכסוך בדיוק על נושא העשרה [לרמה של] 5 אחוז – זכרו את הצהרת טהראן [במפגש ראשי איראן, ברזיל ותורכיה בטהראן ב-17 במאי 2010][4] – אבל כעת נראה שכולם במערב הבינו לחלוטין שהתקופה הזו חלפה, והם מציגים רעיונות שמקבלים בשקט את ההנחה לפיה הנושא הראשי הזה [קרי העשרת האורניום] פתור.

 

האמריקאים נסוגו מהטענה שיש לאיראן תוכנית גרעינית צבאית

העיון במגמת השינוי ברטוריקה [של המערב] ביחס לאיראן מכיל לקח. הממשל האמריקאי ניסה ככל יכולתו לשמר את התבטאויותיו ביחס לאיראן אבל משמעותן השתנתה באופן יסודי תוך זמן לא ארוך. בתחילה נהגו האמריקאים לומר שאין ספק ושקיימות עדויות ברורות לכך שתוכנית הגרעין של איראן נועדה בבירור למטרה צבאית. היום [הם] כבר לא משתמשים ברטוריקה הזו בנחרצות כזאת. אפילו בשרותי הביון של המערב קיים קונצנזוס לפיו הדגשת קיומה של תוכנית גרעינית צבאית באיראן תוביל רק לאובדן המוניטין [שלהם]. לפיכך, הם החליטו להשתמש בביטוי קצת יותר מסובך במקום אותה קלישאה. [עתה הם אומרים כי], לאיראן יש יכולת לייצר נשק [גרעיני] אך עוד לא התקבלה ההחלטה הפוליטית לייצרו. משמעות האמירה הזו, בפרסית פשוטה, איראן מעשירה אורניום ולא ניתן למנוע זאת...

 

למערב אין אופציה צבאית ולא אופציה של סנקציות

התבטאות נוספת שהאמריקאים תמיד משתמשים בה היא 'לעולם לא נכיר רשמית באיראן גרעינית וכל האופציות למניעת הפצעתה [של איראן גרעינית] מונחות על השולחן.' הנקודה, שהתבררה לאחרונה בזכות ההתנהלות המשוגעת של ישראל, היא שאין כלל דבר שניתן לכנותו אופציה נגד מדינה עם יכולות כמו של איראן, ואם יש דבר כזה הוא אינו קיים על השולחן.

 

ארה"ב שרפה את האופציות העיקריות שלה [ללחץ על איראן], קרי, סנקציות נגד הנפט והבנק המרכזי [של איראן] כתוצאה מלחצים מצד ישראל. הביצוע הנמהר של האופציה הזאת בתנאי משבר עמוק בכלכלת המערב הביא לכך שהאמריקאים נקלעו מהר מאוד לפרדוקס, לפיו עליהם לבחור בין שיפור המצב הכלכלי בעולם לבין הענשת הנפט האיראני ו[בשעה] שהגשמת שתי האופציות [ביחד] אינה אפשרית. למרות שהאמריקאים מנסים ככל יכולתם לומר שאין פרדוקס, די במבט בתרשים של העלייה במחיר הנפט בשלושת החודשים שעברו כדי להבין מי אומר את האמת.

 

לפני עשור דובר על הפעלת אופציה צבאית נגד איראן אם לא תיכנע למערב כעובדה וכוודאות. ואולם ברגע שהנושא הפך רציני - לפחות ברמה התקשורתית – כלומר כשאחד כמו נתניהו נמצא בישראל והינו כ"כ טיפש עד כדי לעשות זאת, התגלו בבת אחת הסודות שלא נאמרו [עד כה]. וכך, חלק משמעותי מן הבכירים במערב, ובכללם מדינאים, אנשי צבא, וקציני מודיעין בכירים בארה"ב ובישראל, פתחו במאמץ ברמות הגבוהות ביותר ובתוקף, כדי להוכיח שמתקפה נגד איראן היא בלתי אפשרית. אובמה אמר ש'אלה שמדברים על מתקפה הם אנשים רברבנים ופטפטנים' וראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, הדגיש שמתקפה נגד איראן היא הרעיון המשוגע ביותר עליו שמע בכל חייו.... [האופציה ל]מתקפה צבאית שקיוו שתקבל תוקף, הוסרה מן השולחן. ככל הנראה לפי השקפתו של אובמה, האמירה הזאת היא כ"כ גדולה שהתעקשות לחזור עליה תוביל ללא ספק לבעיות [של קוצר] נשימה עבור ישראל וארה"ב.

 

המצוקה האסטרטגית של ארה"ב נגד איראן הגיעה לשלב אקוטי

לפיכך, בתקופה קצרה הוסרו למעשה מן השולחן שתי האופציות החשובות... ביותר שישנן בסלו של המערב, קרי מתקפה צבאית וסנקציות נגד הנפט והבנק המרכזי, באופן שניתן לומר שידי המערב ריקות לחלוטין מכדי לאיים על איראן בשיחות העתידיות. ישנם נושאים רבים שלא נאמרו, אך המסקנה הפשוטה ... היא שהמצוקה האסטרטגית של ארה"ב מול איראן הגיעה למעשה לשלב אקוטי בעת שלא נראה שיש למדינאים בבית הלבן האומץ והתבונה הדרושים כדי להוציא עצמם מן המבוי הסתום ההיסטורי... איראן מוכיחה שאין לה כל צורך בפשרה עם ארה"ב כדי להתעצם."[2] www.icana.ir , 6.4.2012.

[3] כיהאן (איראן), 8.4.2012 היומון ח'וראסאן הוסיף: אם נכון הדיווח בוושינגטון פוסט (6.4.2012), על כך שאובמה העביר לח'אמנאי מסר באמצעות ר"מ תורכיה ארדואן, כי הוא יכיר בזכותה של איראן לפתח גרעין לצרכים אזרחיים אם זו לעולם לא תחתור לפצצה, אזי מדובר בנסיגה לעומת הצהרות בכירים אמריקאים בעידן בוש ובראשית כהונת אובמה. ח'וראסאן (איראן), 8.4.2012.  ר' דיווח בוושינגטון פוסט