המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
אתר איראני מפרט את מסלול הצי הצבאי האיראני לחופי ארה"ב
9/10/2011

 

אתר איראני מפרט את מסלול הצי הצבאי האיראני לחופי ארה"ב

 

הקדמה

ב-27 בספטמבר 2011, הודיע מפקד חיל הים של צבא איראן, חביבאללה סיארי, כי טהראן מתכוונת לפרוס בקרוב צי צבאי ימי באוקיינוס האטלנטי מול חופי ארה"ב, ו"כפי שליהירות העולמית [קרי, ארה"ב] יש נוכחות [צבאית] בקרבת הגבול הימי של איראן, גם לה תהיה נוכחות רבת עוצמה של חיילי חיל הים סמוך לגבול הימי של אמריקה."[1]

 

כבר במחצית יולי 2011, הודיע מפקד חה"י סיארי כי טהראן בוחנת אפשרות לשגר צי ימי, החמוש בטילי שיוט ימיים לטווח ארוך מסוג 'נור', אל האוקינוס האטלנטי, כהמשך לנוכחותה בים התיכון, בתעלת סואץ, בדרום האוקינוס ההודי.[2] 

 

יודגש כי בראשית יולי 2011, אמר מפקד משמרות המהפכה, מוחמד עלי ג'עפרי, לסו"י מהר, כי בראש האג'נדה של משה"מ עומדת האסטרטגיה של "פיתוח יכולות ההגנה [של איראן] בימים פתוחים." לדבריו, "אם האויב מתכנן לאיים על איראן מחוץ למיצרי הורמוז, [היא] תוכל לבצע פעולת גומלין," נוסף לסגירת המיצרים.[3]

 

יצוין כי חיל הים של צבא איראן מופקד על ההתמודדות מול צבאות זרים בעוד משמרות המהפכה אמונים על אבטחת המשטר האסלאמי וכי בפברואר השנה שיגרה טהראן כוח צבאי ימי לסוריה דרך תעלת סואץ.

 

אתר איראני מציג את פריסת הכוח מול חופי ארה"ב

ב-2 באוקטובר 2011 פרסם האתר האיראני השמרני-מתון עסר-י איראן את המסלול הצפוי של הכוח הימי האיראני, לפיו הכוח יעבור בתעלת סואץ, יחצה את מיצרי גיברלטר אל האוקינוס האטלנטי ויתפרס בקרבת חופי קובה, ומרכז ודרום אמריקה. האתר הגדיר את המשימה כבת ביצוע למרות היותה חסרת תקדים בתולדות המשטר, וציין כי מרחקה מהגבול הימי האיראני הוא כ-15,500 ק"מ.

 

להלן פרוט המסלול לפי עסר-י איראן:

 

"... במשימה החדשה ובת הביצוע הזו ינועו ספינות חיל הים של צבא איראן לכיוון מערב לעבר מיצרי גיברלטר לאחר שייכנסו לים התיכון [דרך תעלת סואץ, ראה מפה מצורפת]. לאחר מכן הם ייכנסו לאוקינוס האטלנטי ומשם יהיה עליהם לעבור את המרחק הרב ליעדם, קובה, במפרץ מקסיקו למרכז ולדרום אמריקה.

 

המרחק מן הכניסה אל ים האדום ועד ליציאה ממנו הוא 2,220 ק"מ. [המרחק] מתעלת סואץ שבכניסה לים התיכון ועד למיצרי גיברלטר, כלומר עד ליציאה מן הים התיכון, הוא 3,600 ק"מ בקירוב. [המרחק] ממצרי גיברלטר ועד לאי קובה במפרץ מקסיקו, כלומר חצייה לרוחב של האוקינוס האטלנטי הוא 7,050 ק"מ. [סה"כ] המרחק המשוער ממסדרון היציאה של מפרץ עומאן [שלחופי איראן] ועד לחופי קובה הוא כ-15,500 ק"מ."

 

האתר ציין כי חיל הים האיראני מילא עד כה משימות שיטור ואבטחה מול הפיראטים באזור באב אל-מנדב מול חופי סומליה.

 

האתר פרסם גם מפת המסלול בו צפוי לנוע הכוח הימי האיראני עד לחופי אמריקה. במפה מסומנים חיצים אדומים ממפרץ עומאן דרך באב אל-מנדב, תעלת סואץ, מיצרי גיברלטר, אל היעד הסופי, קובה. בנוסף צרף האתר תרשים ללא הסבר ובו הדגיש בצבעים את שטחי המדינות העיקריות באמריקות: ארה"ב בכחול, קובה בירוק כהה, פנמה באדום, ונצואלה בתכלת, אקוודור בירוק בהיר, וברזיל בחום.

 

            

 

 

 

 [1] אתר חיל הים של צבא איראן (איראן), 27.9.2011.

[2] פארס, פרס טי וי (איראן), 18.7.11

[3]  מהר (איראן), 5.7.2011.