המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 13.9.2011
13/9/2011


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 13.9.2011

 

בתקציר: ראש מועצת המעבר בלוב: תומך במהפכה ובהתנגדות הפלסטינית *  מחאה במצרים נגד החלה מחדש של חוקי מצב החירום * האופוזיציה בתימן דחתה הצעה של הנשיא לדיאלוג * ארדואן במצרים: הסכמי הסחר עם ישראל ישמרו; ההסכמים צבאיים – לא * סעודיה מתכוונת להקים מרכז עולמי לשיח בין-דתי

 

ארדואן במצרים: הסכמי הסחר עם ישראל ישמרו; ההסכמים צבאיים - לא

ר"מ תורכיה, רג'ב טיפ ארדואן, אמר ליומון אל-שורוק, כי ללא התנצלות ישראלית לא תחול התקדמות ביחסי תורכיה - ישראל. לדבריו, ההסכמים הצבאיים עם ישראל יוקפאו, בעוד הסכמי הסחר והקשרים הכלכליים יישמרו בלא קשר ליחסי המדינות. הוא שלל אפשרות של עימות צבאי עם ישראל וציין כי על הנספח הצבאי הישראלי לעזוב את תורכיה, שאם לא כן - תיכפה עזיבתו באמצעים דיפלומטיים.

אל-שורוק (מצרים), 12.9.11

 

מחאה במצרים נגד החלה מחדש של חוקי מצב החירום

מועמדים לנשיאות ונציגי תנועות ומפלגות במצרים תקפו את החלטת המשטר לשוב ולהשתמש בחוקי החירום וטענו כי זו חזרה לעידן מובארכ. בפייסבוק פורסמו קריאות להפגנת המונים שקטה ביום שישי (16.9.11) בכיכר אל-תחריר נגד השימוש בחוקי החירום. המשטר נקט צעד זה בעקבות תקיפת השגרירות הישראלית בקהיר ומבנים של משרד הפנים באל-גיזה (9.9.11).

אל-אהראם; אל-מצרי אל-יום; אל-שורוק (מצרים), 13.9.11

 

האופוזיציה בתימן דחתה הצעה של הנשיא צאלח לדיאלוג

מפלגות האופוזיציה בתימן דחו הצעה של הנשיא, עלי עבדאללה צאלח, לקיים דיאלוג עם סגנו, עבד רבה מנצור האדי, במטרה לאמץ את היוזמה המפרצית לפתרון המשבר בתימן, הכוללת פרישה מיידית של הנשיא והעברת סמכויותיו לסגנו. לדבריהן על צאלח לחתום על היוזמה לאלתר ולהפסיק "לבזבז זמן."

www.alarabiya.net , 12.9.11

 

    "כאשר ישראל מושיטה ידה לשלום..."

    אל-אהראם (מצרים), 13.9.11

 

סעודיה מתכוונת להקים מרכז עולמי לשיח בין-דתי

שה"ח הסעודי, סעוד אל-פיצל, ידון עם עמיתיו בספרד, באוסטריה ובעוד מדינות על הסכם להקמת מרכז עולמי לשיח בין-דתי, ע"ש המלך עבדאללה בן עבד אל-עזיז, במטרה לחזק את הדיאלוג בין דתות ותרבויות ולעודד ערכים של שת"פ, שוויון ושלום.  

אל-וטן (סעודיה), 13.9.11

 

ראש מועצת המעבר בלוב: אני תומך במהפכה ובהתנגדות הפלסטינית

ר"מ החמאס, אסמאעיל הניה, בירך את יו"ר מועצת המעבר בלוב, מוצטפא עבד אל-ג'ליל, על ניצחון המהפכה והודה לו על התמיכה הלובית בעמידתו האיתנה של העם הפלסטיני. הניה הזמין את עבד אל-ג'ליל לבקר בפלסטין ובעזה והציע לשגר משלחות סיוע רפואיות והנדסיות ללוב. עבד אל-ג'ליל אמר כי הוא עומד לצד המהפכה וההתנגדות הפלסטינית, שהוכיחה את יכולתה להתמודד עם "הכוח השחצן ביותר".

www.palestine-info.info, 11.9.11

 

סוריה: שיח'ים עלווים בכירים קוראים לבני העדה להצטרף למהפכה נגד אסד

שלושה מגדולי השיח'ים העלווים בעיר חומס בסוריה התנערו בגילוי דעת שהופץ בעמודי הפייסבוק של האופוזיציה הסורית מ"המעשים הברבריים שמבצעים בשאר אל-אסד ועוזריו" והבהירו כי משטרו של אסד אינו מייצג את העדה העלווית. הם קראו לבני העדה העלווית שפועלים בשירות המשטר להימנע מפעולה נגד תושבי המולדת ולהשתתף בהפגנות נגד המשטר שאיננו רוצה ברפורמה אלא בפשעים וברצח.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 12.9.11

 

אחמדי-נז'אד: חוזר וקורא לאסד לקיים דיאלוג עם המפגינים
בפגישה עם עיתונאים כוויתים בטהראן, שב וקרא נשיא איראן אחמדי-נז'אד לנשיא סוריה בשאר אל-אסד, לפתוח בדיאלוג עם המפגינים ולבצע רפורמות. למדינות האזור הוא קרא לקדם פתרון למשבר
בסוריה כדי למנוע התערבות מערבית והביע נכונות לארח בטהראן כנס אזורי שיעסוק בגיבוש פתרון למשבר בסוריה.  אפתאב (איראן), 9.9.11